ERGOSUM: tahle reakce mi přijde mimo. rádiové vysílání je neionizující, nenašli jsme zatím jinou interakci s prostředím, než ohřívání. beamforming u 5G sítí sice lokální pohřátí v způsobit může, ale je to natolik neodlišitelné od jiných způsobů ohřívání a navíc to není na frekvenci, která by ohřívala vodu, že mít legální mikrovlnky a nelegální mobily by nedávalo žádný smysl.
CO₂ není žádná takováhle "ochrana spotřebitele". Je to prostě globální problém, nepodobá se to téměř ničemu jinému v minulosti, snad kromě ničení ozonové vrstvy freony v 80.letech, ale freony šlo v chladicích systémech nahradit a obecně šlo o relativně malou dílčí část ekonomiky.
Nejlepší metafora je, jak si v Mezopotámii postupně zasolili pole zavlažováním, až z nich udělali nehostinnou poušť. Tam podobně jako s pálením fosilních paliv nemůžeš den ze dne přestat: prostě zavlažuješ, zavlažuješ, ale tím, jak se usazuje sůl, tak to pole rodí stále míň, v dalších generacích, až nerodí vůbec. Přitom vše se dělo generaci po generaci přesně podle "tradic", jenže ty tradice fungovaly hůř a hůř. U nás je naděje, že masový automobilismus, i díky zpožděnému nástupu za socialismu (což ale vnímala veřejnost spíš jako újmu), u nás nemá velkou mezigenerační tradici - rozhodně ne tak dlouhou, jako třeba v USA. Ale navíc automobilismus je jen jedna složka pálení fosilních paliva a zrovna uhlí je u nás "tradice" už několik set let a tedy lidi to vnímají jako nucení k nějaké změně.
Přitom je zajímavé, že když se jim zaktualizuje přes noc mobil a UI vypadá den ze dne úplně jinak (často zbytečně, nebo si zbytečně nejde vybrat dlouhodobě preferovaný styl, ačkoliv GUI styly/témata jsou třeba u open source aplikací běžná....), tak to nikdo jako zvláštní katastrofu nevnímá (přesto je to důležitá součást každodenních návyků). U aut jsme si zvykli, že design každých 5 let vypadá jinak (akorát jsou auta plíživě větší a větší, nějaká tendence "když už, tak už") ale vnitřnosti musejí být povinně stále stejné (i když stejně je tam víc a víc elektroniky, takže opravitelnost klesá, ale to zřejmě nevadí, pokud je dodržena tradice fosilních paliv)
Myslím, že nejhorším trendem je vytváření pseudotradic, kdykoliv se to hodí ("tradiční spalovací motory", "tradiční uhelné elektrárny", "tradiční alkoholismus", apod.) a démonizace jakékoliv alternativy, jakkoliv jsou rizika třeba nízká - ale současně disrupce jakéhokoliv osvědčeného a zavedeného modelu fungování, pokud se na to dá vydělat.