• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHOKlimaticka zmena / Destroying the Future Is the Most Cost-Effective


    "Given the sheer enormity of climate change, it’s okay to be depressed, to grieve. But please, don’t stay there too long. Join me in pure, unadulterated, righteous anger."


    "I don’t want your hope. I don’t want you to be hopeful. I want you to panic. I want you to feel the fear I feel every day. And then I want you to act. Once you start to act, the hope is everywhere."

    "Our best scientists tell us insistently that a calamity is unfolding, that the life-support systems of the Earth are being damaged in ways that threaten our survival. Yet in the face of these facts we carry on as usual."

    “We’ve got to stop burning fossil fuels. So many aspects of life depend on fossil fuels, except for music and love and education and happiness. These things, which hardly use fossil fuels, are what we must focus on.”

    A nejde o to, že na to nemáme dostatečné technologie, ty by na řešení použít šly, ale chybí nám vůle a představivost je využít. Zůstáváme při zemi, přemýšlíme až moc rezervovaně. Technologický pokrok to sám o sobě nevyřeší. Problém jsme my, ne technologické nástroje.

    Rostouci hladiny oceanu, zmena atmosferickeho proudeni, zmeny v distribuci srazek a sucha. Zmeny karbonoveho, fosforoveho a dusikoveho cyklu, okyselovani oceanu. Jake jsou bezpecnostni rizika a jake potencialni klady dramatickych zmen fungovani zemskeho systemu?
    Ale take jak funguji masove dezinformacni kampane ropneho prumyslu a boj o verejne mineni na prahu noveho klimatickeho rezimu post-holocenu.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    $8 billion of US climate tech projects have been canceled so far in 2025 | MIT Technology Review
    https://www.technologyreview.com/2025/04/21/1115511/canceled-climate-tech-projects/
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    SCHWEPZ: Trump ve změnu klimatu prostě nevěří. Mnohokrát se tak vyjádřil. Je jeden z těch co jsou pro něj data zmanipulovaná tedy žádné důkazy pro něj neexistují.

    On vlastně přemýšlí: podle sebe soudím tebe. Je to amorální parchant co by sám všechna data zmanipuloval aby mu vyšlo to co se mu hodí, vlastně to už mnohokrát ukazoval a prakticky každý den ukazuje.
    Tedy jeho důvěra v data od někoho jiného je nulová protože předpokládá že jsou zmanipulovaná stejně jako by to udělal on.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    solved

    Revealed: Big tech’s new datacentres will take water from the world’s driest areas | Water | The Guardian
    https://www.theguardian.com/environment/2025/apr/09/big-tech-datacentres-water
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: tak ve vodném roztoku soli se ta sůl disociuje na ionty, pokud se dobře pamatuju. Pokud část kladných iontů vyzobeme reakcí z CO₂, tak mi vychází, že se nám někde budou hromadit záporné ionty chloru (tak, jak Cimrmanovi horníci v dole). Samozřejmě, ve výsledku přebytek těch iontů chloru akorát dělá z mořské vody asi efektivnější rozpouštědlo, a voda si doplňuje kladné ionty prostě tím, že rozpouští horniny, se kterými je ve styku... ok, chemik nejsem, ale když už jsem se zapojil do šíření nějakého nápadu, tak ho chci pochopit, protože to zní příliš dobře, aby to nemělo nějaký háček... samozřejmě, ten přebytek chloru není tak velký, aby ten plyn nezůstal rozpuštěný ve vodě a začal nám z ní nějak unikat ve formě plynu, ale stejně, v tomhle procesu jsou ionty chloru "odpad", pokud to dobře chápu. I když mořské organismy to dělají taky... prostě chlor ve vodě si nějak zajistí, aby se kladné ionty odněkud doplňovaly... pokud bychom ale mořskou vodu s nepoměrem iontů co mají tvořit sůl nechali odpařit, ten chlor se pak podle mě nakonec uvolní (?)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PALEONTOLOG: dobře, ale tak kde to z té mořské vody teda vezmou? resp. co udělaj s tím chlórem, který je součástí všech těch solí? začínám se bát, co to vlastně propaguju.... :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ERGOSUM: no, někdo na Mastodonu, kam jsem to hodil, poznamenal, že ta směs, co vyráběj z tý mořský vody a CO₂ striktně vzato není písek, ale křída (působí to tak i na těch fotkách). Což mi přijde pořád ok, protože poptávka po bílém štuku, omítkách i betonu prostě existuje...

    Pouštní písek se z nějakého důvodu ve stavebnictví moc nepoužívá, a důvodem můžou být kromě dopravy i vlastnosti. Většina pouští je mimochidem tvořená jiným typem materiálu, než ikonickými pouštními dunami/přesypy. Římané použivali písek vulkanického původu, v podstatě sopečný prach, a dosahovali s ním vynikajících výsledků, stále znovu se ukazuje, že jejich beton byl v podstatě materiál, držící pohromadě i na jiných principech, než ten moderní.

    Ve stavebnictví je preferevaný říční písek. V evropských podmínkách vnímáme jako kritický cement, který je energeticky náročný na výrobu a má hned dvojí uhlíkovou stopu (energie potřebná na ohřátí a k tomu CO₂, uvolňující se při pálení cementu, které právě asi chtěj nechat probublávat tou mořskou vodou a integrovat cementárnu rovnou s "pískovnou"...). V rozvojových zemích je ale kritický i ten písek, který tam není k dispozici úplně všude a když nějaká vesnice má pod sebou písek, který potřebuje stavební lobby, tak má prostě smůlu...
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    TADEAS: Tohle je zajimave.

    Kdyby to byla pravda, je to vlastne velice dobra zprava, protoze technicke vyreseni jednoho problemu by vedlo k vyreseni ctvrtiny toho celkoveho problemu.
    Me napadaji od boku hned 2 pristupy jak tohle resit na urovni te vulkanizacni smesky pro pneumatiky. V ramci EURO 7 uz o upravu chemie pneumatik snahy jsou, ale je to prvni krok. Ale tohle ma technicke reseni.

    Ve skutecnosti ale tomu cislu 28% moc neverim. Podle me neco jako 90% mikroplastu v globalnim prostredi pochazi z degradace plastoveho odpadu co zejmena v Asii (ale nezanedbatelnym podilem i jinde) hazi do more a vsude kolem a z tech zbylych 10% pak klidne muze byt 28% ty pneumatiky.
    BOREC
    BOREC --- ---
    Navrhni řešení místo těch keců
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    JIMIQ: Jenže to není volný trh, ale pokřivený trh.
    Například překotným odstavením uhlí zdražila elektřina (a díky spalování plynu se emise nesnížily), ale kroky, které bych považoval za logické pro její zlevnění se nedějí. A že to má řetězový efekt: Draká elektřina-> drahé potraviny-> potřeba víc prodat-> potřeba víc elektřiny-> zdražení elektřiny...

    Prostě špatné kroky vedou k špatným výsledkům a těch dobrých je příliš málo. Ty kroky by měly být víc (nebo vůbec) promyšleé místo populistické.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    CHOSIE: já se vždycky u těch negativ těžby pro OZE vlastně pousměju, protože i když je započítáš, tak to vždycky vyjde lépe než fosilní věci, který maj tyhle dopady mnohem horší ... a to nejen těžbou (aby bylo co spálit), převozem (oops, tanker udělal bum, ooops tady nám metan utíká, ...), ale i provozem (oops ono to nevypouští jenom CO2 z komínu). Ale vždycky to někdo, kdo OZE nevěří, vytáhne.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    CRAZY_IVAN: To co se stavělo prostě bylo špatný. I když to zlevnilo, stejně to bylo špatný.
    Nalejt jen polovinu těch peněz do vývoje nezatíženého patentama, znamenalo by to pro světové klima mnohem víc.

    Vem si rozdíl spotřeby svářečky vysokofrekvenční a starého trafa. Takové rozdíly jsou v současnosti k dispozici. A kdyby šlo o klima a bylo to k dispozici celosvětově (než nás klima zabije :-), Jsme někde úplně jinde.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KUTAS: Já na to koukal v té době na barák. Návratnost v penězich tam nebyla, životnost a ůčinnost špatná a výroba náročná, A stejně bych musel platit zástrčku. Dnes už z nich funguje minimum.
    Návratnost byla jen díky dotacím, zárukám odběru a zákonům.

    JIMIQ: Ano dneska. V penězich je to dýl než těch 24 měsíců, ale už jsou ziskové i bez dotací.
    Předpokládám, že emise se počítají jen z výrobku a ne i vyprodukované na nákup.

    Srovnej parametry současných panelů a těch co jsme dotovali solarnim baronum. I elektronika v měničích má lepší ůčinnost.
    Solar není špatný a má své využití. Ale to, že ho na sílu protlačili příliš brzy špatné bylo.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    Big if true?

    Battery breakthrough as 99.99% of lithium extracted from old cells | The Independent
    https://www.independent.co.uk/tech/battery-recycle-lithium-ion-environment-b2713723.html
    SPOTTER
    SPOTTER --- ---
    jen poznámka k vlivu těch superbohatých na celou společnost: To co se řiká, je takové zjednodušení myšlenky. Ti superbohatí kolem sebe mají určitou "servisní strukturu pro obsluhu svého mamonu" která je dalece větší a hlubší, než těch pár samotných superboháčů. Do toho servisu patří i jim nepodřízené servisy, které taky konzumují zdroje (např, specifická oblast hazardu s velkým kapitálem) nicméně lze si představit, že kdyby tu nebyly tak extrémní nepoměry v akumulaci majetku (nejen peněz) tak by neexistovala ani ta servisní vrstva, která defakto dělá i účinné ochranné pásmo přebohatým. Oni jsou loajální k superbohatým, protože bez nich by nebyli tím, čím jsou. Proto je budou dokrve bránit.

    Jak se vypořádat s "neřešitelností" těchto společenských strategií, které vedou k nerovnováze? To je bohužel zásadní otázka na sestavení struktury celé společnosti a jak tato společnost sama sebe vnímá.

    Aktuálně se vnímá tak, že superbohatství je žádoucí a je esencí úspěchu. Tímto setupem je ale bohužel nakonec všem lidem předplacena vstupenka do pekla.

    Dovolím si navrhnout určitou paralelu z říše přírody, konkrétně např. zvířat. Žádné zvíře po svých předcích nedědí majetek, (když pomineme nějaká "stará hnízdiště"...) tedy potomci dědí pouze genetickou informaci, instinkty a pak už je na procesu učení co se naučí. Když přijde smrt, nic dalšího se nedědí. Zvířata pro sebe neakumulují majetky.

    Lidská společnost je pochopitelně "dokonalejší" tak by si mohla vymyslet nějaký lidský mechanismus, kdy do určité míry se děje vše jako dosud, ale od okamžiku, kdy dojde k nějakému přetečení zdravé míry hromadění, tak by se mělo po smrti vstřebat zpět do společnosti, .. lhostejno jak si to ta společnost pro sebe vymyslí. Prostě se to vrátí zpět. Tím začne být celá společnost nevyčerpaná a bude mít postupně kapacitu na péči o sebe.

    S nástupem korporací se akumulace majetku a tedy i moci dramaticky zvrhla, je to mimořádně výkonný a efektivný způsob akumulace majetku a přesun odspodu nahoru. A to i napříč časem, ten majetek může putovat jak z minulosti, tak být půjčován z budoucnosti.
    a to je průser.
    Dokud se nepřemění ten průser na něco jiného, co bude mít udržitelný cyklus, nic se nezmění ani s řešením změn klimatu.

    Spousta věcí je pro hloupé lidi nemyslitelných. Až se pak stanou nevyhnutelnými a nedobrovolně vykonanými.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHOSIE: no ok, 1% je diskutabilní, budiž 20% může být... ale 80 milionů lidí nelítá soukromými tryskáči.

    Ano, to, že většina z nás patří do 10% populace která může za 50%, to je přesně už to, co se snažím říct. Protože v Evropě se spousta lidí snaží jet takový to "no podívejte se na prácháče v SUV a soukromých tryskáčích", kterých je ale fakt pět a půl, a vytváří to pocit, že kdybychom uzemnili soukromé tryskáče a zakázali SUV (a já neříkám, že by to byla taková chyba a že ty lidi nejsou necitliví a v podstatě hloupí, že si myslej, že je za to většina obdivuje a vzhlíží k nim a tak), tak že všechno vyřešíme a zbytek se automaticky bude současně mít lépe a ještě zastavíme klimatickou krizi nějak jako vedlejší efekt.

    Problém je, že prostě to tak není. Těch 10%, to znamená opravdu hodně z nás, nejen "mnoho", ale fakticky všichni, co v mírném pásmu přes zimu žijeme ve vytápěném bytě, jíme vařené jídlo, tam mají možná bezvýznamené plus vegani nebo lidi bez auta, ale to je tak všechno.

    Já se nechci zastávat ultrabohatých, v etickém smyslu - je to ostatně nedostatek sebereflexe a empatie, který je v řadě případů do jejich postavení vynesl - ale jsou to jen surfaři na tsunami. Je úplně jedno, jestli v tom co dělají budou pokračovat, nebo jestli toho nechají, nebo jestli je chudí sežerou k svačině. Nezmění to na situaci vůbec nic. Největší masivní objem spotřeby je kontinuální vlna konzumu, možná nedistribuovaná "spravedlivě" podle toho či onoho kritéria spravedlnosti, ale prostě přítomná. Je jedno, jestli uzemníme soukromý tryskáč a místo toho přidáme několik autobusových linek, které budou většinu času jezdit prázdné: výsledek je stejný.

    Masivní omezení konzumu je politicky neprůchozí. Snahy udělat konzum "čistý" spíše nejsou škálovatelné...
    SPOTTER
    SPOTTER --- ---
    každopádně je nesmírně "zajímavé" pozorovat jak se vyvíjí vnímání tématu i jeho vykládání od libovolných vykladačů.
    všiml jsem si, že veřejně dostupný internet je v tomhle velmi zrádný a my všichni mu přisuzujeme vlastnosti, které nemá, neměl a / nebo měl, ale nepozorností, nebo neúsilím ztratil. A to se chci držet spíše těch kvalitních zdrojů, určitě ne diskusí pod články na novinky.cz a podobně.

    Konkrétně: celé desetiletí vznikají vědecké práce, ale i různé analýzy nevládních, soukromých, nebo neziskových organizací, které stav světa a klimatu nějak popisují, shrnují a konstatují.

    mnohé jsou veřejně dostupné, mnohé nikdy dostupné nebyly a jsme jimi ovlivňováni pouze přes veřejné politické výjevy, ideologie a nebo jiné kecy. ...nebo jsou nijak nevyjádřené slovy, ale pouze jednáním (např. úsilým těžařských společností, finančních institucí a spekulanty s kapitálem)

    Chci říci, že internet jako meta-medium neni vůbec žádnou zárukou, že minulé, současné i budoucí informace o stavu světa tu s námi budou navěky, že k nim bude kdykoliv přístup a že budou navždy jednoznačně přijímany jako informace, fakta, nebo data.

    Vůbec nic není zaručeno.

    I vědecké práce, nebo citlivé a klíčové informace jsou a budou podléhat privátním zájmům někoho jiného, ale i různým "opatřením" které způsobí, že tyto práce jsou / budou v nějaké situaci okamžitě nedostupné, budou nedostupné i za vyvinutí úsilí i za ochoty za ně zaplatit peníze. Prostě nasrat. Nebudou.

    To samé lze řící o zprávách o stavu světa, ať už byly tvořeny pod důvěryhodnými organizacemi jako je OSN, nebo pod důvěryhodnými neziskovými oraganizacemi, nebo jinými subjekty.
    NIC NENI ZARUČENO.

    Neni zaručeno, že libovolná organizace nezanikne. Neni zaručeno, že když zanikne, tak se o její data někdo někde postará a podobně.

    Může se lehce stát, že po zásadních proměnách světa, se probudíme do stavu, kdy budeme tušit, že něco někde už bylo známo, poznáno, vyzkoumáno a doloženo, ale tato data a informace jsou prostě fuč, jsou mimo dosah a nebo jsou v dosahu jen tak, že neprospějí veřejnému zájmu. S tím se pak těžko něco udělá, protože to nepude instantně zastoupit ze zálohy. Zbyde jen hnusný pocit v hubě.

    Tohle "peklo" se snadno dá popřít, ale jakmile se nám stane, zjistíme, že s tím nejde nic dělat. A co bude horší, budeme čelit nejen neodkladným událostem a stavu světa, ale i dezinterpretujícím ideologiím, keré to záměrně budou zneužívat. Někým proti někomu.

    Také z tohoto důvodu považuji téma změny klimatu za velmi vážné, protože se týká všech, je neokladné a zároveň může být první obětovanou hodnotou ve svaté válce pitomců válčících proti sobě. Jak s těmi informacemi nakládat, to je kolektivní výzva, u které nevim přesně, jestli se dá vůbec zvládnout.
    SPOTTER
    SPOTTER --- ---
    PULNOC:
    k té teorii o změně systémové, která je podmíněna změnou individuální:

    částečně ano, ale ne zcela jednoduše a přímočaře.

    jednotlivci (my všichni, ale vnímáni samostatně) jsou silně zapojeni do systemových jednání celé společnosti (my všichni, ale chápáni jako celek). Jednání společnosti obsahuje i určité opravné a zacelující mechanismy. To znamená, že Systém díky svým silným společenským narativům, zvykům a ideologiím dokáže bez problémů pohltit a neutralizovat nějaké malé anomálie a extrémní jevy (extrémní = výrazně jiné, vybočující z "normality" systému). Normalita zde neznamená nějakou "pravdu nebo kvalitu" Normalita je spíš něco nejběžnějšího, mainstreamového.
    Mainstreamová společnost má tendenci ke stále větší normalizaci, tedy jednat co nejvíce "soběpodobně" a díky tomu v rámci tohoto systému jednat "předvídatelně" a tedy i "bezpečně". (uvozovky jsou vskutku na místě) Že to nemusí být bezpečné, víme. Je to narušitelné náhodnými extrémy jsoucími mimo tuto normalitu. Například psychopaty. Bezpečná je spíše kompatibilní rozmanitost=diverzita v rámci systému.

    Aby se změnilo něco zásadně, tedy došlo k nějaké změně paradigmatu, musí se tak stát buď vnějším vlivem (zde myšleno např, dopad asteroidu a podobné silné vlivy, většinou destruktivní) nebo vnitřním vlivem, což je rekonfigurace společnosti svým vlastním chtěním, svou vůlí a svým úsilím. To může být taky destruktivní, což není cílem, ale i konstruktivní, což je cílem.

    Už je poměrně dobře odpozorováno, že se to nestane nějak spontánně a nestane se to homogenním způsobem v celé společnosti naráz a rychle. Tak to nefunguje.

    Může se to stát zhruba jako když plíseň prorůstá jogurtem, tedy z nějakého ohniska a postupně to obsazuje ostatní prostor. Jen je k tomu potřeba dost živných podmínek. A čas.

    Abych se držel tématu, tak je potřeba mít ve společnosti:

    - několik procent klíčových osobností, kteří mají jednotný silný narativ a mají účinný dopad na další okruhy lidí kolem sebe.
    - podmínky ve společnosti, které umožňují těmto lidem existenci, tzn. že společnost je v zárodku nezlikviduje (i když s nimi třeba nemusí hned souhlasit) K tomu je potřeba právě hluboce zakořeněný pojem demokracie, úcty k odlišnému, ale zároveň i povědomí o dalších výrazných hodnotách které společnost potřebuje. Pozitivní vztah k realitě, k prostředí, k času a kontinuitě.
    - těchto pár procent (možná 5-8%) klíčových osobností je schopno spustit masové změny... nezávisle na tom, zda jsou bohatí, zda jsou úspěšní měřítky většinové společnosti, nebo zda mají "objektivně pravdu"... jejich poselství ale musí dávat smysl prvním následujícím.

    Nepodaří se to jen věřením v to, že když se dostatečné množství obyčejných lidí bude chovat sobě-podobně, že se tím nco změní. Ne, takto to může vypadat jako jednoduchá dedukce na základě statistiky, ale lidská společnost je složitější, než že by byla popsatelná jednoduchou statistikou. Proto soběpodobné chování ještě není automatická záruka úspěchu při konání změny.

    Je tu mnoho zpětných vazeb a posilujících vazeb, takže to prostě tak nejde dedukovat.

    Je potřeba mít těch pár procent klíčových osobností, které jsou schopny "změnit svět". A to je ten PROBLÉM.
    Nikdo neví jak to dokázat, příručka a step-by-step návod pro TADY A TEĎ neexistuje.

    Nejbliží potenciál něco dokázat, bohužel mají.... psychopati :(
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    WOODMAKER: Za ty solary určitě. Bez dotace by to málo kdo koupil, pokud by neviděl návratnost. Takže tam by pohyb byl.

    Povolenky mají význam, když jejich prodejem získáš rychle zpátky investice na odčmoudění (největší čmoudilové získali nejvíc).
    Od určité hranice modernizace jsou další přínosy už nerentabilní. Buď bude prodávat víc / dráž, aby měl na povolenky, nebo odstěhuje provoz někam, kde povolenky nechtějí.
    Podle mě už větší část dosáhla technologického limitu a investice by byly ztrátové. Menší část investovat nechce, když jim to stejně chtějí zavřít. Budou to držet, jen dokud to bude vydělávat.

    Dotace na rekonstrukci jsou fajn. Když ti rekonstrukci nezakážou památkáři, nebo podobná instituce. Pak se těšíš na to globální oteplování, aby se barák dal vytopit, nebo se to raději nechá spadnout. Těch případů je nepříjemě moc.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    WOODMAKER: Tak radikální bych nebyl. A měla by to být svobodná volba.
    Nicméně kdo tohle sám dobrovolně dělá, má můj respekt. Na rozdíl od těch, kdo to vnucují ostatním.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    OMNIHASH: to Trump a jeho kamosi (kteri drzej dluhy tech ropnych spolecnosti) muzou chtit… levne vrty :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam