• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ILLUZERádi jíme...
    I zdravé jídlo umí být opravdu chutné - aneb Receptář těch, co si jídla užíváme -:)
    Vítány fotky, recepty, tipy na stravování.
    rozbalit záhlaví
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    BAAL: ja si myslim, ze tohle 'zoufaly' louhovani ruznejch bylin/koreni v oleji je uplne kontraproduktivni a vetsinou plni jen estetickej zazitek, z toho ze neco plave v oleji v mnohdy dekorativni flasce v kuchyni. maximalne random zena pri navsteve a spatreni takto zprzneneho oleje si muze nadsenim vlhcit kalhotky...
    nejenze louhovani suchych bylin moc nefunguje, ale jeste to muze celej olej posrat. davani suchejch bylin do oleje postrada smysl, protoze temer veskery silice z bylin sou davno vycpely - vysuseny. samozrejme tam zustava nejaky podil vzdusne vlhkosti, ale ta je prave nezadouci, protoze celej olej v kurzu plynouciho casu zkazi. nejenze se do toho oleje z ty castecny vlhkosti bylin louhujou vsudepritomne fenoly, ktery pak olej delaj horci, ale nejcastejs se tam vyvine botulismus.
    spravne by se ruznorode ochuceny oleje mely delat tak, jako se delaj ruzny herbalni masti. tzn. ze se zahreje olej/sadlo na teplotu, ktera nezlikviduje beneficialni vlastnosti dane rostliny. rekneme treba do 60C. vhodi se cerstva bylina a louhuje se pri udrzeni teploty po urcitou dobu, nebo se jen necha trochu zchladnout a pak se zcedi.
    v pripade ochucenych oleju na vareni, kde nejsou potreba zadny velky zdravotni ucinky hermanku/xyz, zastavam, co se tyce efektivity, vyrobni postupy asijske kuchyne. zahreju olej/sadlo/ghi tak aby se z nich nekourilo, pozadovane byliny preleju horkym olejem/sadlem v nakym zaruvzdornym prostredi. nejenze to eliminuje vodu v bylinach, ale taky to zvysi podil pozadovanejch latek v tom oleji. v tvym pripade to udela mocnej chilli oil. samozrejme zahratim oleje snizis jeho zivotnost, ale neni to tak tezky udelat to v mensi davce, ktera zajisti vyuziti daneho oleje pred jeho expiraci.
    postup vsude stejnej. at uz se jedna o cibulovej, chilli, rozmarinovej, etc..
    BAAL
    BAAL --- ---
    V kauflandu meli v akci nejaky levny olivac, tak bylo na case zase nalozit nejake maceraty.

    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    ...a od té chvíle o něm nikdy nikdo neslyšel
    XNOELX
    XNOELX --- ---
    BAAL: a má to nějaký pokračování, nebo jsem na tahu? (nebo jsem na tahu :D)
    BAAL
    BAAL --- ---
    Z cyklu žijeme skromě podle toho co je v akci v lidlu dnes epizoda krutí curry, protože bylo v XXL týdnech:) Jen teda vaření pro jednoho z kila masa sebou přináší to, že toho mám na týden někdo večeři?:)

    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    Nízkoglykemický bourguignon z CrockPotu.

    N_I
    N_I --- ---
    MOODYCAT: tak pošlem nějaký na východ kua...
    jinak beru zpět, guláš sem si přidal ještě s rohlíkem a i tak byl dobrej!
    bez protlaku...a už vím co to asi zachránilo...litr vývaru..:)
    MOODYCAT
    MOODYCAT --- ---
    N_I: Zelnaky dokazou zachranit cokoli, verim, ze i atomovou valku :).
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    N_I: taky nedavam vse. Naposled jsem dal misto vody vic stavy z kimchi a je to super. Dobra je i ta omacka. Stejnou delam k dim sum :)
    N_I
    N_I --- ---
    POHODAVOLE: aaa zase kupa netradicnich picovin...suseny zazvor lol..vino mirin..to zas udelam podle svyho jeee....:)
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    N_I: jinak dobra nahoda, Ja obedvam gulas od pondeli. Jeste zitra naposeld a dlouho nebudu delat :D

    N_I
    N_I --- ---
    POHODAVOLE: posli do posty recept...ikdyz ja varim jak prase..

    dnes misto protlaku par rajcat nasekat...a cau ne..:)
    cibulka mi lehce zcernala...lol lol...
    jak rikam..zelnak to cely dost podrzel...ale kolegove se oblizli a vototadyde....
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    N_I: dobra je palacinka z kimchi :)
    N_I
    N_I --- ---
    zelnaky sem potunil tim mym pseudo kimchi...
    N_I
    N_I --- ---
    neumím omáčky tak dnes první guláš v mém životě
    zachraňují to dost zase ty vaše zelnaky..to je vynalez vam reknu

    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Posledních pár dnů jsem intenzivně myslel na šunkofleky

    Tak včera první pokus. :)

    LEA1
    LEA1 --- ---
    KOCHANSKA_CH: Zrovna je sezona, v makru mají filety ze sleďů za 217 kč/kg, naložíš dle vlastní chuti
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOCHANSKA_CH: i losos.

    MOODYCAT: A vcelku dobře, bez kostí a kůže chutnají všelijaké ty předpřipravené ryby z Lidlu (třeba obalené filety z tresky, jen dát do trouby) nebo z M&S.

    Jsem ubytovaná v místě, kde je v každém obědě a večeři v nabídce i ryba. Zatím mě nepřesvědčili, česká (zde česko-německá) kuchyně a ryby nejsou kamarádky.
    KURE
    KURE --- ---
    MOODYCAT: imho ne.
    Záleží teda co přesně myslíš tim "jako slaneček" a co s tim chceš dělat.
    protože opravdovej slaneček (k dostání v ruskejch speciálkach) je celá ryba v kýblu https://www.rajdelikates.cz/2494-slanecek-malosol-1kg?mwg_rnd=5662315

    Pak jsou k dostání sleďový filety, ze kterejch se motaj uzly, ty se prodávaj s kůži, protože se to s tou kůží i jí :)
    (na Rujáně se takovej kyselej sleď s kůží dává do housky jako street food je to moc dobrý, jen si to musíš hlídat aby ti to nesežral racek. https://frankkoebsch.wordpress.com/2009/06/28/malen-in-warnemunde/attachment/140704/ )

    Daj se koupit sleďový kousky ty jsou pravděpodobně bez kůže: https://www.morskeprodukty.cz/produkt/sledove-filety-kousky-v-oleji-sled-pod-kozichem/?mwg_rnd=5088841

    a nebo prostě rybu viz: KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    MOODYCAT: Filety nebo steaky z větších ryb bývají v rybích prodejnách bez kůže, třeba mořský ďas, tuňák, mečoun, treska...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam