• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOBYTEKAkademický svět - tipy a triky
    Auditko by mělo pomoci akademikům při výzkumu i výuce, především sdílením rad a doporučení na užitečné postupy, aplikace či literaturu - jak si usnadnit práci, jak a co psát, jak se orientovat ve zdrojích a obecně možnostech moderního akademického světa. Dále by mělo zahrnovat i obdobné postupy pro přežití v akademickém prostředí – jak spolupracovat s kolegy, jak přistupovat ke studentům, jak učit. Všichni jsou vítáni, auditko není vyhraněně humanitní, naopak, z mé zkušenosti kombinace humanitních a přírodovědných přístupů zajistí vždy lepší výsledek.
    rozbalit záhlaví
    PULKA
    PULKA --- ---
    KROPUCHA: hm, ale co? taky si myslim, ze mi to jeste loni jelo. Mam nejnovejsi verzi, fakultní instalaci, a nejede mi to, na supportu mne poslali do haje, ze podporujou max. 2016 a ze mam pouzivat jednu z podporovaných verzi. Zkoušela jsem Mendely Cite, ale kromě toho, ze blbe hleda literaturu s diakritikou, tak absolutně netuším, jak pridam stránku, potlacim autora anebo pouziju vlastni styl :(
    KROPUCHA
    KROPUCHA --- ---
    Mne Mendeley s Wordem 365 frci, nebude to chtit jenom neco poladit?
    PULKA
    PULKA --- ---
    Ahoj, co používáte na správu citací? Používala jsem léta Mendelay, ale vypadá to, že přestal komunikovat s Word 365. Mám s nim pripravenejch 50 stran disertace a evidentne to budu muset predelat :/
    Ideálně neco, kam nacpu svoje PDF a zaroven si to zvladne vytahnout zaznamy z Mendeley (bibtextu), mam tam radove nekolik stovek dokumentu. Použití predpokladam na disertaci a pak jen obcasne, spis na dohledavani ve zdrojich. Klidne si priplatim za Endnote, jestli funguje dobre, nechci to moc resit, protoze mam spis malo casu na psani.
    Mam Win 10 Pro a nejnovejsi predplatny Office, chci, aby se daly citace jednoduse menit primo z Wordu (potlaceni autora, pridani stranek apod), zadne rucni kopirovani nebo tak neco.

    Diky za tip
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    CHIMERA: no to je prave ten problem, on je to magistersky student, ale tady se s nimi zachazi jako s doktorandy. Takze nic neumi a ma naprostou volnost, idealni kombinace...
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    DOBYTEK: jo ty mluvíš o doktorandovi, tak to jo. tam jsou požadavky vysoké, ale to je spíš na osobní výklad. omylem jsem myslela, že píšeš o magisterském studentovi. mea culpa, pardon.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    CHIMERA: jsi zlá :D
    A co tedy od doktorandů dostáváš za výstupy? Já měla za to, že u vás mají tvrdou řeholi.
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    DOBYTEK: Já teda nezadávám nic (nedokážu číst ty hrubkochybové texty), řeším to konzultacemi. Ale když je tak připitomělý, jak píšeš, tak možná by ti mohl vždycky za určité období namalovat obrázek :-D
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    GUMBA: Jo, já si s ním asi budu muset sednout a přitlačit na něj. Pravidelné schůzky mi totiž chlapec též ignoruje, tak po prázdninách uvidím, jestli na něj mám nějakou páku.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Pokud někdo učíte právo EU, tak tady je výborný zdroj učebních materiálů včetně zpracovaných otázek apod. https://global.oup.com/uk/orc/law/eu/foster_directions5e/
    HARDY
    HARDY --- ---
    GUMBA: týjo, pravidelné pondělní porady... ještě k tomu přihoď tu o poradách celého pracovního týmu a dávám si k vám přihlášku bez ohledu na obor.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    DOBYTEK: Jsem zcela mimo tvuj obor, takze konkretne asi neporadim, nicmene obecne: mne se jako klicova vec u studentu (zvlast pgds) jevi stanovit si pevny a pravidelny termin konzultaci - treba kazde pondeli v 10:00 - kde se probere, co za ten tyden udelal(a), co bude delat dany tyden, jake jsou dalsi plany, co nechape a potrebuje vysvetlit atd. Nekdy je to petiminutovka, jindy klidne pul dne, ale je to proste takova pojistka, ze se pak po katedre nepotaci doktorandi, co jsou v sedmaku ale maji realne vysledky a skills jako druhaci - protoze je nechal skolitel "zit vlastnim zivotem"...
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    ACHERON: Teoreticky je to nejblíž našemu navazujícímu magisterskému v oboru Právní kultura. Povinné přednášky nemá, téma diplomky zadané nemá a "neví, co chce psát", jeho předchozí kvalifikační práce byly na téma z občanského práva úplně mimo můj obor, má snad hotovou bar exam, ale v praxi má skoro nulové znalosti všeho, na co jsme spolu narazili, tj. teorie práva, mezinárodní právo i právní dějiny (můj obor). Potřebuji něčím začít, nějaké drobné úkoly, které by ho povzbudily k práci a zároveň mu byly ku prospěchu co se budoucí vědecké práce týče, ne nutně s návazností na konkrétní obor.

    Obecně, kdo vedete magisterské/doktorské studenty, podělili byste se o nějaká základní doporučení, co se přístupu i spolupráce týče? Já v obdobné situaci jsme dávno řešila vlastní výzkum, školitelé nebyli moc z oboru a neměli mi jak pomoci (nadto neměli ani čas/chuť), ale přijde mi, že by to mohlo být i lepší a pro studenty přínosnější.
    ACHERON
    ACHERON --- ---
    DOBYTEK: oblast, úroveń studia?
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Poraďte mi, co za práci zadáváte studentům v průběhu semestru? Jde o studenta, který má značně individuální program a teoreticky by se měl začít pokoušet o individuální výzkum, v praxi však celý rok nejspíš nedělá nic. Oborem je ode mě dost mimo, takže ho ani nemůžu zapřáhnout aby mi sháněl podklady, zadanou literaturu nečte a požadované domácí úkoly na ní založené (obvykle recenze) neodevzdává. Důvodů je asi několik, ale kromě těch daných místní sociální situací možná prostě není ještě na něco takového zralý a potřebuje něco jednoduššího, jen nevím, co bych mu tak zadala, místní vysokoškolský systém je fakt úplně jiný a moje osobní zkušenost z dob studií je vcelku neaplikovatelná.
    MIGUEL
    MIGUEL --- ---
    ABAYO: vetsinou kdyz te nekdo.primo oslovi, tak to neni uplne ok, ja tyhle maily ignoruju:)
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    THE_DARKNESS: díky, tak nějak jsem si to myslela
    THE_DARKNESS
    THE_DARKNESS --- ---
    ABAYO: je to predátorský nakladatel
    ABAYO
    ABAYO --- ---
    Ahoj,
    chtěla bych se zeptat, zda někdo z vás neví, jestli je tato stránka nějaký fake nebo tak:)
    https://www.ecronicon.com/submission.php

    Přišel mi mail, abych sepsala nějaký článek nebo recenzi (at least 2page opinion/Mini Review), že ho zařadí do výběru, protože je zaujal jediný článek, co jsem zatím sepsala a mám někde publikovaný, kontakt našli tam... Ale přijde mi to trochu divný a vůbec nevím, jak tohle chodí...

    Děkuju
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    MINGHAO: hm, to je naprd. Ja si na Zotero nejak nemuzu zvyknout, ale asi se budu muset vic snazit :) Ted koukam, ze data z Mendeley by mela jit exportovat po downgradu, tak zkusim a uvidim https://www.zotero.org/support/kb/mendeley_import
    MINGHAO
    MINGHAO --- ---
    DOBYTEK: Osobně jednu na Zoteru + zvýraznění přímo v dokumentech a docela to funguje.

    Polar vypadá na první pohled docela fajn, ale na rozdíl od Zotera i Mendeley to vypadá, že to není na bibliografii. Vůbec tam nelze u dokumentu upravovat bibliografické údaje a předpokládám, že tedy to nebudu ani umět vkládat citace do dokumentů a generovat bibliografii. To je pro mne třeba dost zásadní.

    Co má navíc a je to hezké jsou ty statistiky a ukazatel postupu čtení, ale to je takové pozlátko.
    DOBYTEK
    DOBYTEK --- ---
    Trochu se mi teď hroutí výpočetní technika, ale sem tam skouším nové programy. Zotero má kupříkladu variantu pro právnické a vícejazyčné prameny Jurism https://juris-m.github.io/

    Co se správy pramenů a sekundární literatury týče, pořád jedu na Mendeley, ale docela bych se zbavila Elsevieru. Mendeley nedávno znemožnil export vlastní databáze, což je pro mě docela problém, protože si dělám poznámky k textům jen v něm, takže přesun nebude tak snadný. Přesto, máte někdo otestovaný Polar https://getpolarized.io/?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam