Obecná poznámka (protože mi apokalyptický nádech diskuse aktivoval profesní deformaci): možná by se mnoho místních ids trochu ulevilo, kdyby se nahlas řeklo, že environmentální katastrofa a kolaps přírody je katastrofická vize konce světa, která je víc náboženská/mytická než jakákoli jiná. Přestože máme problém s oteplováním, biodiverzitou a udržitelností, který nikdo nepopírá, situace je mnohem diverzifikovanější, ne všechno je tak úplně v hajzlu, jak to proroci konce světa malujou (typicky třeba ta biodiverzita), a obecně se lze přeci jen trochu uklidnit. Budoucnost bude možná náročná, ale která budoucnost není. Navíc se zdá, že i ta populační exploze zpomaluje, Indie už má údajně za sebou demografický přechod, takže její populace, která to hodně ovlivňovala, snad dál neporoste. A ani přestárlé vymírající Evropy netřeba se bát, máme tu dost imigrantů, kteří nedostatek dětí nahradí víc než efektivně.
(To není samozřejmě pobídka, aby si někdo (ne)pořídil potomstvo, naložme všichni se svým rodinným životem svobodně a dle svého.)
Teď jsou ve vědě (částečně už i české) v módě témata resilience a antropocėnu. Třeba by tu někomu psychicky ulevilo, kdyby se pustil do googlení. Resilienci u nás dělá filosofka Alice Koubová a antropocén tým z CTS z Akademie věd: najděte si nějaká videa hlavně od Petra Pokorného a Davida Štorcha. Bude vám líp.
Konec profesní deformace, táhnu zpátky do kanálu.