Vyloženě jako bezděčná parodie však působí článek Ondřeje Koutníka na Seznám zprávách s titulkem ODS chce změnit barvu. Zezelenat jí má pomoci vlivný rajčatový boss. Právě Alexandr Vondra v článku mluví o nutnosti vytvořit prostředí pro zelené start-upy a jako příklad dává podnikání Vladimíra Schmalze, který v Tušimicích pěstuje rajčata.
Jeho byznys model je doslova založený na tom, že díky svým kontaktům v energetické společnosti ČEZ odebírá přebytkové teplo od uhelné elektrárny Tušimice, využívá levnou práci filipínských dělníků a ze zisků, které odvádí z uhelného regionu do Prahy, si pořídil Teslu. Kdyby někdo vymýšlel parodii na řešení ekologických problémů, asi by ho nenapadlo jít až takto do krajnosti.
Příklad z Tušimic ukazuje, jak by vypadalo řešení ekologických problémů pomocí modelů start-upů a podnikatelských „inovací“. Takové projekty slouží jen zisku několika podnikatelů a lidem žijícím v okolí uhelných dolů a elektráren nepřinášejí nic podstatného. Právě proto potřebujeme plán spravedlivé transformace uhelných regionů, který bude odpovídat primárně potřebám místních obyvatel, a ne pražským podnikatelům a bývalým pochybným činovníkům ČEZu.
S odchodem popírání změn klimatu z veřejné debaty budeme stále častěji narážet na podobně nekritické články nevalné úrovně o pošetilých řešeních ekologických problémů, jež jsou v podstatě součástí korporátního greenwashingu, tedy lakování špinavé politiky na zeleno.
Na své si chce přijít i ČEZ, jenž přišel s novou politikou, která je snahou zachránit co nejvíce uhlí a plynu, nicméně média krmí zprávami o tom, že se jedná o Čistou Energii Zítřka, a dojemnými historkami o tom, jak se kolem jeho elektráren daří zvířátkům. Naposledy například o hnízdění sokolů na komínech svých tepláren
Uhelná rajčata a Zoo ČEZ? Vstupujeme do éry ekologické pošetilostihttps://denikreferendum.cz/clanek/32801-uhelna-rajcata-a-zoo-cez-vstupujeme-do-ery-ekologicke-posetilosti