• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TUHODezinformace o klimatu // Rage Against the Fossil Machine
    Jedním ze zásadních důvodů, proč je klimatická změna tak obtížné téma je obrovské množství dezinformací, které ho obklopuje. Sociologové identifikovali široké dezinformační hnutí, které je z části organizované fosilním průmyslem. Množství empirických důkazů ukazuje, že fosilní průmysl ročně vynakládá obrovské množství prostředků za cílem oddálit nebo neutralizovat politiky směřující k regulaci spotřeby fosilních paliv. Jak se ale v takové debatě vyznat? Jaká je česká debata v kontextu světa? Ale hlavně jaké subjekty se do dezinformací zapojují, jaké techniky a jaké prostředky používají k neutralizaci veřejné diskuze.
    rozbalit záhlaví
    TUHO
    TUHO --- ---
    Ale zdá se také, že oč více má majitel energetické skupiny SEV.EN kritiků mezi stoupenci „zelené transformace“, o to více roste jeho vliv v „konzervativních“ kruzích, které projevují vůči fosilní energetice větší shovívavost a boj se změnou klimatu nevidí jako hlavní prioritu.

    Sám Pavel Tykač nezastírá, že dělá vše pro to, aby tyto kruhy v Česku posílil. Teď oznámil, že bude místo končící skupiny PPF podporovat činnost konzervativně orientovaného Institutu Václava Klause (IVK).

    Podobných aktivit kvapem přibývá a čtvrtý nejbohatší Čech s majetkem přes 170 miliard korun tím vyvolává značnou nervozitu v politických kruzích, zda se sám nechystá na toto kolbiště vstoupit. Tykač to sveřepě popírá.

    Uhlobaron Tykač už také mluví do politiky. Ale jinak než Babiš - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-uhlobaron-tykac-uz-take-mluvi-do-politiky-ale-jinak-nez-babis-263114
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: GLOSA LADISLAVA NAGYE | Možná to bude silný příběh. Sedněte si tedy na evakuační zavazadlo, rozbalte popcorn a na mobilu si pusťte Povodně 2024. Hledat v Google tento pořad nemusíte, běží totiž online na všech kanálech. Děj začne právě dnes, v pátek třináctého. Začne vytrvale pršet. Řeky vystoupí z koryt, strhnou mosty, vichr vyvrátí sloupy vysokého napětí, svět se ponoří do tmy a lidstvo se ocitne zpět v době kamenné. Realita bude ale podstatně mírnější – ke zklamání všech.
    Příběh začal nenápadně. Že po extrémně suchém létě někdy zkraje podzimu bude vydatně pršet, to muselo být jasné každému. Stejně tak, že to bude spojeno s ochlazením a patrně i s větrným počasím.

    Meteorologové na základě svých matematický modelů stanovili jako den „D“ dnešek a sobotu. Jejich varování okamžitě uchopila média: vycítila hlad po velkém příběhu, po chladivé katastrofě, která nás vytrhne z běhu všedních dnů a zároveň zchladí po parném létě, a udělala z toho konec světa.

    To je zcela přirozené. Média chtějí kliky, vědí, že lidé touží po silném příběhu a reagují podle toho. Můj dobrý přítel Petr Onufer mluví o „instantním chiliasmu“. Touhu po krizi a katarzi máme zakódovanou hluboce v naší DNA. Významný slovenský ochránce přírody a znalec lesa Juraj Lukáč tvrdí, že to je naším paleolitickým mozkem. Sice disponujeme vyspělou technikou a technologií, včetně matematických modelů, nicméně kdesi hluboko uvnitř nás dříme člověk doby kamenné očekávající útok šavlozubého tygra.

    Stejně přirozené je, že na tuto vlnu naskakují politici, byť řeči o evakuačním zavazadle a další detailní rady působí lehce směšně. Jejich práce byla udělat vše pro to, abychom na případné živelní pohromy byli připraveni (a to se po posledních povodních stalo, systémy jsou podle všeho připraveny velmi dobře), všechno ostatní je cirkus. Naopak, politici by měli spíše obavy tlumit, nikoli tento instantní chiliasmus živit.

    Matematika nuda je, má i chybné údaje
    Je s podivem, jak samozřejmě jsou přejímány predikce na bázi matematických modelů. Člověk by si pomyslel, že lidé jako Levínský, Kulveit či Flegr pro jejich diskreditaci udělali už maximum. Vzpomínáte ještě na „mrazáky v ulicích“, jimiž veřejnost děsil samozvaný prorok, civilním povoláním odborník na kočičí nemoci? V dávných dobách proroci často končili v exilu nebo na popravišti, naše ironická postmoderní doba jim připravila úděl ještě horší: končí jako šašci.

    Z předpovědí meteorologů si většinou děláme legraci. Ani oni neberou své predikce úplně vážně a upozorňují, že jsou přesné maximálně v řádu hodin. Ostatně každý dnes má v telefonu aplikaci a ví, že nejspolehlivější je radar, který ukazuje pohyb oblačnosti spíše v řádu minut.

    Nicméně pokud je předpověď dostatečně temná, veškerá tato distance mizí a nastupují instinkty, o nichž byla řeč výše. Najednou se předpověď počasí bere jako něco zcela nezpochybnitelného – jako fakt.

    Média tuto předpověď dostatečně zveličí, doprovodí obrázky z minulých živelních pohrom, my se můžeme usadit s popcornem před počítače a čekat na zpravodajství z katastrofy. Potřebujeme nějakou náhražku onoho „mystéria, které nás fascinuje a zároveň z něj mrazí“, mysteria tremendum et fascinans, a tak dychtivě čekáme, že nám příroda ukáže svou nezměrnou sílu.

    Pokud by k tomu náhodou nedošlo a velký příběh zničení se nekonal, máme k dispozici alespoň malé „HLP“ neboli hluboké lidské příběhy: například, že Jiřina Bohdalová má vodu ve sklepě, jak píše dnešní Blesk.

    Kdo za to může?
    Chiliastická očekávání jsou vzrušená. Pokud se nenaplní, následuje frustrace, kterou je třeba nějak ventilovat. Známe to dobře z českých dějin. Stoupenci reformního úsilí Jana Husa očekávali konec světa tak toužebně a s takovým přesvědčením, že opustili vše, co doma měli. Když konec nepřišel, obrátili svou frustraci proti klášterům.

    Klimatická katastrofa, kterou nám věští zastánci matematických modelů, má oproti úplnému konci světa jednu výhodu. Je „škálovatelná“, řečeno jazykem moderních technologií. Jinými slovy, i když neproběhne v režimu záplav roku 2002, určitě nějak proběhne. Ten či onen potůček se jistě vylije z koryta a zatopí tu či onu chatku postavenou v rozporu se zdravým rozumem blízko řeky. Pokud neproběhne ve velké míře, řada z nás se uchichtne nad meteorology, ale ti jsou na to zvyklí.

    Ale i když proběhne v míře omezené nebo minimální, poskytne potravu klimatickým alarmistům typu Petra Doubravského a dalších. Ti dokonale využijí apokalyptický potenciál živený médii před samotnou událostí. Usazeni za počítači napájenými energií z fosilních elektráren pak budou moci ukázat na pravého antikrista, jímž jsou lidé jako Tykač či Křetínský, kteří si dovolují vydělávat na tom, že nás zásobují energií.
    TUHO
    TUHO --- ---
    nuf od kretinskyvh

    Ale i když proběhne v míře omezené nebo minimální, poskytne potravu klimatickým alarmistům typu Petra Doubravského a dalších. Ti dokonale využijí apokalyptický potenciál živený médii před samotnou událostí. Usazeni za počítači napájenými energií z fosilních elektráren pak budou moci ukázat na pravého antikrista, jímž jsou lidé jako Tykač či Křetínský, kteří si dovolují vydělávat na tom, že nás zásobují energií.


    INFO.CZ | Hysteria films uvádí apokalyptický film: Povodně 2024 – konec světa se odkládá
    https://www.info.cz/po-praci-lifestyle/hysteria-films-uvadi-apokalypticky-film-povodne-2024-konec-sveta-se-odklada
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: + clanek na DR

    Pavel Tykač: státem vydržovaný oligarcha
    https://denikreferendum.cz/clanek/35726-pavel-tykac-statem-vydrzovany-oligarcha
    TUHO
    TUHO --- ---
    Dotovani Tykace?

    1) tykac koupil elektrarny, ktery meli bejt davno zavreny
    2) vylobboval si vyjimku z emisnich limitu, takze zpusobuje skody na zdravi a zivotnim prostredi za desitky miliard
    3) lobboval prostrednictvim topolanka a dalsich figurek za zpomaleni rozvoje obnovitelnych zdroju, tim blokuje legislativu pro rozvoj OZE, za jejiz neprijeti nam hrozej sankce EU.
    4) ma pritom brutalne nizky poplatky za vytezeny nerosty (ty patrej statu, plati treba 15-20 kc za tunu, uhli se prodava za 6500kc/tunu)
    5) pri energeticky krizi na umele nafouklejch cenach energii vycashoval 158 miliard kc.
    6) ted tahle vlada v utajeni prosadila ze jeste schvalila, ze mu muze platit dotace za provoz uhelnejch elktraren, ktery pravdepodobne stanou brzo ztratovy
    7) jinak tykac vali prachy do cevro ivana langra, kde je prorektor pojar. nebo centrum atlantickych vztahu, kde je predseda alexander vondra

    Miliardy pro Tykače? | Bude vláda dotovat miliardáře?
    https://www.youtube.com/watch?v=90hjHd0ueB8
    TUHO
    TUHO --- ---
    Tykač nebezpečně prorůstá státem. Stává se stínovým ministrem vlády
    Radek Kubala
    Uhlobaron Pavel Tykač začíná nebezpečně prorůstat státem a ohrožovat zdejší demokracii. Jeho lidé jsou už součástí premiérových delegací, nově má i poslance. Jeho kýženým cílem je získat od státu štědré dotace pro svůj uhelný byznys.

    Tykač nebezpečně prorůstá státem. Stává se stínovým ministrem vlády
    https://denikreferendum.cz/clanek/36295-tykac-nebezpecne-prorusta-statem-stava-se-stinovym-ministrem-vlady
    TUHO
    TUHO --- ---
    Tak, asi to patri i sem .)

    V uvolněné atmosféře konce šedesátých let minulého století, éře hippies a našeho narození, začala nová levice svůj dlouhý „pochod institucemi“. V poslední dekádě sklízíme trpké plody tohoto jejich tažení.
    Strategii vymyslel komunistický politik a marxistický filozof Antonio Gramsci a jeho ideoví dědicové ji začali realizovat na západních univerzitách. Progresivní levice tehdy začala postupně ovládat univerzity od Německa po USA a jejich již indoktrinovaní absolventi se začali etablovat v médiích a ve státní sféře.
    Univerzitami to začalo a na nich je situace i nejkritičtější. Zvažujete, že pošlete dítě studovat na nějakou prestižní západní univerzitu, ale zároveň nechcete, aby se vám potomek vrátil domů silně ovlivněný levicově pokrokářským viděním světa? Tak to máte před sebou hodně složitou písemku.
    Pro vysvětlení bude stačit jeden konkrétní údaj. Všichni vědí, že politické rozložení v americké společnosti je dlouhodobě půl na půl mezi demokraty a republikány. Nicméně, na prestižních amerických univerzitách je mezi jejich zaměstnanci poměr demokratů k republikánům ne 1 : 1, ale 134 : 1. Studenty na Berkeley, Stanfordu či Harvardu tak formují stokrát častěji levicoví progresivisté než pravicoví konzervativci.

    Pavel Tykač: Proč jsem se rozhodl podpořit vysokou školu CEVRO | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://nazory.hn.cz/c1-67264450-pavel-tykac-proc-jsem-se-rozhodl-podporit-vysokou-skolu-cevro
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHOhttps://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/ceske-uhelky-se-nemusi-dozit-konce-dekady-nejde-o-politiku-ale-o-ekonomiku-skutecne-problemy-prijdou-uz-v-roce-2026-tvrdi-tykac:
    TUHO
    TUHO --- ---
    A tady ještě doplním starší článek o Tykačově pozici na info.cz

    České uhelné elektrárny se nemusí dožít konce dekády. „Skutečné problémy přijdou už v roce 2026,“ tvrdí Tykač

    I když to tak z veřejné diskuse často nevypadá, ústup od uhlí není otázka politická, ale výsostně ekonomická. Zatímco poslanci a ministři mohou diskutovat donekonečna o tom, zda se Česko odkloní od elektřiny (a tepla) vyráběného z uhlí v roce 2038, nebo už 2033, realita, zejména ta ekonomická, je úplně někde jinde. Podle majitele energetické skupiny Sev.en, minoritního akcionáře ve skupině ČEZ a jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače nás problémy čekají už během několika příštích let.

    „Nám například vůbec nevychází ekonomika (pro uhelné elektrárny, pozn. red.) už na rok 2026 a myslím, že uhelné elektrárny ČEZu na tom budou podobně. V ten moment vláda bude stát před obrovským problémem, jak k nám dostat nějaké peníze jakoukoliv formou, protože my provoz dotovat pochopitelně nebudeme,“ řekl Pavel Tykač při diskusi pořádané think-tankem Institut pro politiku a společnost. „A buď politici najdou nějaký způsob, jak tyto uhelné elektrárny udržet v chodu, anebo je zavřeme. A v tu chvíli v Česku nastanou desítky až stovky
    hodin, kdy nebudou stačit ani ty ‚dráty‘ z okolních zemí a elektřina zkrátka nebude.“

    Základní ekonomická čísla, o kterých Tykač mluvil na diskusi s dalšími energetickými experty, rozvedl hlavní ekonom skupiny ČEZ Pavel Řežábek. „Včera cena elektřiny na burze zavírala na přibližně 112 eurech za MWh, cena emisní povolenky v tu dobu byla zhruba 100 eur. Uhelné elektrárně, která běžně potřebuje na jednu vyrobenou MWh jednu povolenku, tak zbylo 11 eur. To je ale málo, elektrárna potřebuje jen na pokrytí svých fixních nákladů přibližně 30 eur na jednu MWh,“ uvedl Řežábek.

    I Řežábek se, podobně jako Tykač, kloní k názoru, že ústup od uhlí nebudou diktovat české politické deklarace, ale surová ekonomická realita. „Zatím zde ty uhelky stále jedou – dlouho však nepojedou,“ řekl.

    V diskusi expertů na energetiku se ukázalo, že vláda, pokud bude chtít výrobu z uhlí v dalších letech zachovat, bude muset výrobce nějakým způsobem podpořit. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o takzvaných kapacitních mechanismech (kdy stát platí výrobci za připravenost dodat energii v případě potřeby do sítě), respektive o rozdílových kontraktech (garance pevné ceny pro výkup elektřiny).

    Jak ovšem v diskusi uvedl Vladimír Budinský, prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu, čeští politici v této oblasti tápou. „V Německu to budou řešit kapacitními platbami. Jak to bude v Česku, to nevíme. Nemáme legitimní státní energetickou koncepci a jasné je jen to, že energetická politika bude diktovaná zelenými argumenty. Jdeme opravdu do velmi vážné krize,“ varoval Budinský. I on řekl, že „politické“ roky 2038 či 2033 nehrají pro české uhelné elektrárny žádnou roli. „Já osobně nevěřím, že české uhelky přežijí rok 2028.“

    Celkový obrázek energetické budoucnosti Česka přitom tak chmurný není, je však třeba se na něj dívat bez růžových brýlí. Jak argumentuje Řežábek, ceny energií budou výhledově klesat, mimo jiné i z důvodu masivní výstavby obnovitelných zdrojů v sousedním Německu, která skrze větší nabídku bude působit na ceny elektřiny v celém regionu. „Sem ta levná elektřina zkrátka přiteče,“ míní hlavní ekonom ČEZu. Ovšem potenciální import levné energie neřeší dva problémy: energetickou bezpečnost Česka a schopnost zajistit dostatek energie během špiček.

    Jak přitom vymodeloval ČEPS ve své poslední analýze zdrojové přiměřenosti, Česko se v nadcházejících letech stane z čistého exportéra elektrické energie čistým importérem. A pokud se země vydá cestou progresivního, či dokonce dekarbonizačního scénáře – tedy bude více „tlačit na pilu“ – bude chybět více energie, než budeme vůbec schopni potenciálně importovat.

    „Co se týče energetické soběstačnosti, je zřejmé, že dává smysl, abychom byli schopni zajistit výrobu z domácích zdrojů. Ovšem co zde do roku 2030, kdy uhelné elektrárny začnou být pod obrovským ekonomickým tlakem, může reálně vzniknout? Maximálně plynové elektrárny, fotovoltaiky a větrné elektrárny,“ míní Řežábek.

    Zajímavý moment diskuse mezi těžkými váhami tuzemské energetiky přišel ve chvíli, kdy se Řežábek s Tykačem zásadně neshodli ohledně důvodů současných vysokých cen energií. „Já neustále poslouchám, že za vysoké ceny energií může dekarbonizace,“ uvedl Řežábek. „Prosím pěkně, je to jinak. Za vysoké ceny může to, že Rusko snížilo dodávky zemního plynu do Evropy a jeho nedostatek pak prudce vytáhnul ceny elektřiny. To je ta primární, devadesátiprocentní příčina toho, proč tu máme problém s vysokými cenami. Pokud budeme bojovat s dekarbonizací a budeme si říkat, že tím snížíme ceny, tak to je slepá cesta,“ uvedl manažer „polostátní“ společnosti.

    Tykač však argumentoval přesně opačně. „Já si myslím přesný opak toho, co pan Řežábek – totiž že za vysoké ceny energií může z 90 procent evropský tlak na dekarbonizaci a jen z 10 procent válka na Ukrajině a ruská politika. Je přitom pozoruhodné, že ani my dva, kteří určujeme politiku dvou největších energetických firem v Česku, se neshodneme na ‚základní diagnóze‘,“ uvedl Tykač.

    Majitel energetické skupiny Sev.en během rozhovoru s Janem Macháčkem, předsedou správní rady Institutu pro politiku a společnost, evropský tlak na dekarbonizaci vyjádřený mimo jiné Green Dealem silně kritizoval. Nikoliv však z pohledu samotného cíle, čistší planety, ale spíše z hlediska cesty a zarputilosti, se kterou Evropa tyto politiky prosazuje. „Je evidentní, že Evropa tu správnou myšlenku přehání, razí ji hlava nehlava. USA k tomu podle mě přistupují o dost racionálněji, což přitom neznamená, že nepodporují zelenější a zdravější energetiku a zdravější svět. Podporují, zároveň se ale nepouštějí do bláznivých excesů a stále ještě vnímají peníze jako významnou veličinu. U Evropy se mi zdá, že peníze zcela přestala počítat a že se hraje jen na ideologii,“ uvedl Tykač.

    Zároveň také doplnil, že Evropa ztrácí svou konkurenceschopnost – a to nejen vůči Spojeným státům, ale stále zřetelněji i vůči asijským zemím. „Evropa je hodně socialistická - chce věci regulovat a řídit, nastavovat pravidla a omezovat. Takový je socialistický přístup ke světu a Evropa je právě taková. A upřímně řečeno, v ostré konkurenci Evropa zdaleka nestačí: když máte pět či šest týdnů dovolené, 10 státních svátků za rok, 35hodinový pracovní týden a velké zdravotní a sociální benefity, tak jak potom chcete konkurovat Asiatům, kteří mají menší mzdy, menší odvody a menší dovolené?“ ptá se Tykač. „V přímém střetu se tak Evropa logicky uchyluje k ochranářské politice a opevňuje své hranice. Jde o obrovský trh, takže je pro zbytek světa stále zajímavá, ale konkurenceschopnost ztrácí.“

    Šestý nejbohatší Čech také vyjádřil pozitivní pohled na fenomén ESG – tedy odpovědnosti firem vůči životnímu prostředí, společnosti a stakeholderům. Myšlenky za tímto přístupem jsou podle něj v zásadě správné, jde však o míru jejich prosazování. „ESG je o míře. Všichni chceme, aby se svět posouval vpřed správným směrem. Jde ale o to, zda do toho jdeme s nějakou mírou rozumu a racionality a jestli vnímáme i hodnotu ostatních parametrů, než jenom ‚být co nejrychleji co nejzelenější‘. V ideálech ESG však v zásadě nenacházím – kromě nějakých hodnotových parametrů a snah vybudovat nového člověka – nic, co bych tam měnil,“ dodal Tykač.
    TUHO
    TUHO --- ---
    rok zpatky a analyza pana tykace, co se stane kdyz se vypne rusky plyn?

    Tykač: Vypnout ruský plyn? Proti nepokojům by byl listopad 1989 jen drobným představením - YouTube
    https://m.youtube.com/watch?v=dgaQ3wTooo8
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Nj, to je zacykleni. Nedostatek transparence v tech vrchnich patrech vede k temhle spekulacim. Zaroven rada techle miliardaru vyuziva svoje bohatstvi k tomu, aby ruznejma ne uplne fer zpusobama ovlivnovala verejnou debatu (viz Tykac a troli farmy, Kretinsky a skupovani medii). A jaky mas realny zpusoby, jak do tehle kruhu nahlidnout? Zadny. A pritom casto ovlivnujou politiky statu uplne mimo zorny pole verejnosti.
    Btw muzes sem hodit ten text prosim? Ja to jeste necet .]
    TUHO
    TUHO --- ---
    https://twitter.com/zuzkaklusova/status/1648570295966466049?s=46
    TUHO
    TUHO --- ---
    Už několik týdnů se v českých médiích spekuluje o prodeji vydavatelství MAFRA, které v současnosti vlastní Agrofert patřící bývalému premiérovi Andreji Babišovi. V současnosti se zdá, že nejžhavějším kandidátem na zisk celého vydavatelství je uhlobaron Pavel Tykač, který podle svých slov o nákupu již jedná. Pokud se tak stane, bude to extrémně špatná zpráva pro již tak nízkou úroveň veřejné diskuze, stejně jako pro rozvoj demokracie v České republice.

    Agresivní trollí farma Pavla Tykače již brzy v Mladé Frontě a Lidovkách
    https://denikreferendum.cz/clanek/34959-agresivni-trolli-farma-pavla-tykace-jiz-brzy-v-mlade-fronte-a-lidovkach
    TUHO
    TUHO --- ---
    No, tak fosilni prumysl chce skupovat dalsi medialni assety...

    Mimo energetiku uvažuje Pavel Tykač o koupi vydavatelství Mafra ze svěřenských fondů Andreje Babiše. O tom, že je vydavatelství na prodej, se spekuluje delší dobu.
    „Pokud jde o Mafru, zájem jsme projevili, ale ta jednání jsou na počátku,“ reaguje Tykač.

    Pavel Tykač: Budeme víc obchodovat a danit v zahraničí. V Monetě bych chtěl 20 procent | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
    https://www.irozhlas.cz/ekonomika/pavel-tykac-seven-windfall-mafra-zisk-investice-penize-a-vliv_2302141026_elev?
    TUHO
    TUHO --- ---
    No supr, to se mame na co tesit. Jestli je to pravda, tak teda nerekl bych, ze budu nekdy v ziovte doufat, ze budou zbrojari kupovat media :D

    https://twitter.com/ZaloudekMatej/status/1604435359240261633?s=20
    KEB
    KEB --- ---
    Vyhledávání

    ...nebo si přečtěte rubriky
    Byznys Technologie Forbes Life




    PŘEDPLATNÉ
    TMAVÝ REŽIM
    BYZNYS
    TECHNOLOGIE
    FORBES LIFE
    JAK BÝT LEPŠÍ
    KOMENTÁŘE A NÁZORY
    BREAKING NEWS
    SPECIÁLY A ŽEBŘÍČKY
    PODCASTY
    NEWSLETTERY
    BRANDVOICE
    ADVOICE
    AUTOŘI
    MAGAZÍN A PREMIUM
    E-SHOP
    EVENTY
    FORBES JOBS
    PŘEDPLATNÉ
    INZERCE
    KARIÉRA
    KONTAKTY
    POSLEDNÍ VYDÁNÍ
    Impéria Česka
    Říjnový Forbes je opět nabitý inspirací a skvělými příběhy. Najdete v něm desátý ročník žebříčku nejbohatších Čechů, stovku nejúspěšnějších žen a mužů Česka – měřeno penězi – a v detailu se podíváte na impéria desítky těch nejmovitějších. Ve velkých rozhovorech se dozvíte, čím teď žijí miliardáři Pavel Tykač, Štěpánka Komárková i podnikatel na Ukrajině
    Pavel Tykač vsadil miliardy na byznys, který v posledních letech už všichni odepisovali. Dnes jeho elektrárny patří k zachráncům evropské energetiky. Obor, do kterého vstoupil před více než patnácti lety, už nehodlá opustit, i když jeho zájmy teď míří hlavně do zahraničí. V Česku ale hodlá zanechat i novou stopu.

    Že jednou bude v energetice až taková jízda jako v posledních letech, to si nedokázal představit ani ve svých nejdivočejších představách. Zatímco v době covidu musel kvůli nízké poptávce vypínat kotle svých elektráren, dnes jedou na maximální výkon.

    Pavel Tykač, sedmý nejbohatší muž Česka s majetkem 84 miliard korun a vlastník druhé největší elektrárenské skupiny Sev.en Energy, se i díky tomu letos poprvé dostal do klubu tisícovky nejbohatších lidí světa. Teď ale jen stěží hledá slova pro to, co se v evropské energetice děje.

    „Říkám si, kam to Evropa dovedla, když se tu osmdesát let po válce musíme všichni modlit za mírnou zimu,“ říká ve své kanceláři, ze které má rozhled po celé staré Praze od Pražského hradu přes Národní muzeum až po žižkovskou televizní věž, a drží přitom hrnek horkého čaje.

    Čaje, který mohl být v rychlovarné konvici uvařen i díky němu. Pohodlně se s ním usadí do jednoho z kožených křesel a odpovídá klidným a rozvážným hlasem, přitom je z něj však cítit, jak moc je ze současné situace rozladěný.

    Ne už tolik překvapený. Před současnou situací sám dlouhodobě varoval. Nikdo jej ale nevnímal, i přesto stále investoval miliardy do uhelného byznysu, který každý odepisoval. Sázka, ve které mohl přijít o hodně, ale která se nakonec vyplatila.

    Jen za loňský rok se tržby Sev.en Energy vyhouply k 66 miliardám korun při zisku EBITDA 5,1 miliardy a nyní se dají očekávat ještě tučnější léta. Samotnému Tykačovi vzrostlo jmění z loňských 35 miliard na letošních 84 miliard korun.

    Rodák z Čelákovic, který v devadesátých letech zbohatl díky investiční firmě Motoinvest a v energetice se pohybuje od roku 2006, zažívá až podivné roky.

    Na jedné straně už několik let nemůže u některých bank ani přeposílat peníze ze „špinavého“ uhelného byznysu, natož si půjčovat na jeho rozvoj, na druhé straně jeho uhelné elektrárny patří díky německé Energiewende a vypínání tamních jaderných elektráren k zachráncům evropské energetiky.

    Dnes brání starý kontinent před zimou a tmou v podobě blackoutů a tvrdá zkouška pro ně přijde v nadcházející energeticky náročné zimě. I proto se Pavel Tykač dnes dle svých slov až ježí, když slyší zmínky o zdanění mimořádného zisku.

    Nevadí mu slovo zdanění, podělení se se společností bere jako samozřejmost. To, co jej irituje, je slovní spojení mimořádný zisk v době, kdy stát chce vybrat sto miliard ročně z windfall tax, tedy z mimořádného zdanění neočekávaných zisků velkých firem v energetickém a těžebním sektoru, petrolejářství a bankovnictví.

    A také z odvodu sta procent příjmů z prodeje elektřiny nad 180 eur za megawatthodinu coby výsledku zastropování cen energií dle návrhu Evropské komise.

    „Zajímavé je, že když se nám nedařilo, tak si nás nikdo nevšímal. Naopak ti, kteří si přáli, abychom tu nebyli, chtěli, abychom doslova chcípli co nejdřív. Ale teď, když se nám daří, se najednou zajímají,“ říká osmapadesátiletý uhlobaron ve velkém rozhovoru pro Forbes po osmi letech s důrazem na to, že i přesto se nemá problém podělit.

    Muž, který se k uhlí a energetice dostal před patnácti lety a zřejmě už ji nadosmrti neopustí. V ní se našel, jiný obor se už nemá motivaci učit, navíc v ní vidí stále mnoho investičních příležitostí.

    Teď hlavně mimo Evropu, odkud mu dnes prostřednictvím amerických firem Corsa Coal a Blackhawk nebo britského Intergenu plynou dvě třetiny současných zisků. Přikoupil i elektrárnu v Austrálii. Česko ale přes palubu rozhodně neháže.

    „Je to má rodná zem a lidi zde mám rád,“ říká s tím, že by zde rád zanechal i něco jiného než vytěžené doly.


    Zatímco ještě před dvěma lety každý odepisoval uhelné elektrárny, teď prožívají malou renesanci a hrají roli zachránce. Nemáte z toho tak trochu škodolibou radost?

    Škodolibou radost určitě nemám, i když jsem uhlí neodepisoval jako mnozí. Teď z toho mám spíše smutek.

    Z čeho přesně?

    Všude, kam jsme přišli, jsme říkali, že politika, kterou Evropská unie (EU) vede, se jednou promění v malér, protože vypínání řiditelných (jaderných, uhelných a plynových, pozn. redakce) zdrojů je příliš rychlé. Ale v tom evropském až budovatelském nadšení to vlastně nikdo nechtěl slyšet.

    Škodolibou radost ale teď vážně nemám. Mám spíš strach z toho, co vše to nakonec přinese. Je to opravdová smršť.

    V Česku ale přílišné vypínání zdrojů neprobíhalo, to spíše v rámci Evropy?

    U nás také, ale pravdou je, že ne v takovém měřítku. Odstavily se bloky v elektrárně Mělník, v Dětmarovicích nebo v Prunéřově. Možná to byly až dva tisíce megawattů a to je na Českou republiku poměrně dost. Ale pravda – nedosáhlo to takového rozměru jako v celé Evropě.

    Zní to asi hrozně, ale Evropa měla velkou kliku, že válka nepřišla o dva roky později. Protože to tempo, jakým západní země vypínaly řiditelné zdroje, bylo ohromující.

    Naproti tomu teď Němci zapínají zpátky uhelné elektrárny, snaží se oživit i pár jaderek, což je celé vlastně až smutně legrační. Kolikátý obrat už to v jejich jaderné politice je? Pátý?

    Ale kdyby válka přišla o dva roky později, tak se velmi obávám, že už bychom nade vší pochybnost mrzli. Neměli bychom co zapnout.

    Ze současné krize tedy viníte hlavně politiku EU?

    Jde o souběh více faktorů. První věcí je samozřejmě válka na Ukrajině, druhou věcí pak samotná reakce EU. Ta snaha o zavádění sankcí, a to bez velkých analýz, co všechno ty sankce můžou potom způsobit. Za velkou část současného dění si můžeme jen my sami naší reakcí.


    Chcete číst dále? S předplatným Premium od ...
    TUHO
    TUHO --- ---
    TADEAS: Popravde jsem si to sem jenom odlozil, abych na to nezapomnel, protoze se mi ten clanek zrovna nenacital :D Jinak Tykac je u nas ten, ktery si tady plati trolli farmy, tak jsem zvedavej na jeho postoj.
    Nemuzes to sem vykopirovat? Dik :)
    TUHO
    TUHO --- ---
    O energetické krizi, hodnotách i zdanění zisku. Pavel Tykač ve velkém rozhovoru po 8 letech - Forbes
    https://forbes.cz/o-energeticke-krizi-hodnotach-i-zdaneni-zisku-pavel-tykac-ve-velkem-rozhovoru-po-8-letech/
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: hehe reakce taberyho

    ֎ To jsou věci. Pavel Tykač si včera zaplatil v Lidových novinách celostránkový inzerát, ve kterém píše, že ho Respekt zcenzuroval, že jsme aplikovali Cancel Culture a kdo ví co ještě, protože jsme odmítli dát na web jeho reakci na článek Luďka Niedermayera. Zní to krásně, ale mohl si ušetřit peníze a ostudu, protože reakci jsme hned vydali a dokonce přímo pod článkem Luďka Niedermayera. Což překvapivě vůbec nezmiňuje. Po několika dnech se Pavel Tykač rozhodl napsat další text, ale nejsme jeho věstník, jedna reakce stačí. Tak se třeba omluví, inzerát v LN tisknout nemusí, peníze může poslat třeba nějaké nevládní organizaci. A Voltaire může klidně spát, Tykač prostě jen nepíše pravdu. [Erik Tabery]
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: aneb, kdyz se tykac odvolava na chomskyho, tak jde do tuhyho :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam