• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    WRNQČeština pro cizince // Czech for foreigners
    Jsi tu správně, pokud....
    ...učíš češtinu jako cizí jazyk.
    ... zajímá tě tahle práce.
    ... sháníš někoho na výuku cizinců.

    You´ve come to right place if...
    ...you wanna study Czech as a foerign language.
    ...you search someone who could teach you.
    ...you need any help with Czech.

    Užitečné odkazy na nástěnce nebo filtruj ;)
    rozbalit záhlaví
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    SCHIFFI: Zkusím poslat kamarádce:)
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Kamarádka hledá:

    Spolek Hájovna, z. s. hledá lektorku/lektora kurzů českého jazyka pro maminky s dětmi z Ukrajiny.

    • Kapacita třídy max. 15 studentek. Úroveň B1/B1+. Děti maminek po dobu výuky budou mít svůj program s asistentkami.
    • Kurz bude zaměřen především na konverzaci a praktické užívání jazyka a seznamování s českými reáliemi.
    • Lekce budou probíhat pravidelně od března do června 2024 a dále od září po celý školní rok 2024/2025.
    • Práce na DPP 1200,- Kč, 120 minut. Čas úterý 16-18.00. Zkušenost s výukou češtiny je podmínkou.
    • Místo výuky: Komunitní centrum Hájovna, U lesíka 5A, Praha 5, Košíře.
    • Kontakt: info@spolekhajovna.cz, 777 95 87 80 Markéta Fleglová
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Proč se píše spisovně: "parazit" a ne "pasasit" jako dříve?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    WRNQ: Nech je čestně prohlásit, zda-li AI používají nebo ne. A dotčená místa ať vyznačí. Věř jim.
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Chci požádat o radu, co dělat v případě, že moji studenti začali vcelku masivně využívat k psaní textů AI.
    Dalo se to čekat samozřejmě.
    Pak se na úrovni B1 dostáváme do situací, kdy do domácího úkolu na téma Moje ideální práce, napíše člověk, který neudělal ani semestrální zkoušku, věty typu: "A posledním kritériem ideální práce bude možnost seberealizace a rozvíjení mých dovedností prostřednictví doplňkových kurzů poskytovaných zaměstnavatelem."

    Ano, jsem boomer a sere mě to, zároveň chápu, že takhle se to prostě děje. Ale jak se mají naučit jazyk, když u toho prostře nepřemýšlí?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Renovace - obnova se zachováním původního rázu
    Rekonstrukce - oprava se změnou původního rázu
    CERMINEK
    CERMINEK --- ---
    GIOMIKY: GPT odpověď:

    Rozdíl mezi renovací a rekonstrukcí je v rozsahu a povaze provedených prací:

    1. **Renovace** se obvykle zaměřuje na obnovu nebo vylepšení stávajícího stavu bez zásadních strukturálních změn. Zahrnuje takové činnosti jako malování, výměna podlahových krytin, obnova koupelen nebo kuchyní a obecné vylepšení vzhledu a funkčnosti budovy. Cílem renovace je obnovit nebo zlepšit vzhled a pocit z prostoru.

    2. **Rekonstrukce** je zásadnější a často zahrnuje strukturální změny, jako je přestavba, přidání nových částí budovy nebo významné změny rozložení prostoru. Může zahrnovat i změny v elektroinstalaci, vodoinstalaci a vytápění. Rekonstrukce mění nejen vzhled, ale i funkci a strukturu budovy.

    Jednoduše řečeno, renovace se zaměřuje na kosmetické a povrchové změny, zatímco rekonstrukce obvykle zahrnuje hlubší a rozsáhlejší práce, které mohou ovlivnit strukturu a layout budovy.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Prosím, jaký je rozdíl mezi:
    1) renovací
    2) rekonstrukcí
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Na zavolanou, na shledanou, na čekanou, dovolenou...to je prostě substantivizované přídavné jméno. Spíš to vzniklo ze sloves a ne ze slovesných substantiv.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Když se řekne "Jdete jako na zavolanou". Jak se říká tomu to jevu, kdy ze "zavolání" uděláme "zavolanou"? :-)
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Studenti měli do textu doplnit chybějící slovo, ale bylo tam začáteční písmeno .... Jeden čínský student si s tím poradil tak, že vymyslel úplně nová slova:D

    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Na Letní školu slovanských studií v Poděbradech hledáme lektory na čtrnáctidenní bloky učení (1. - 12. 7. a 15. - 26. 7.)
    Jedná se o pět vyučovacích hodin denně.
    Nevíte o někom, kdo by měl zájem?
    Předem díky.
    - Univerzita Karlova - ÚJOP UK - Ústav jazykové a odborné přípravy
    https://ujop.cuni.cz/UJOP-411.html?ujopcmsid=36%3Aletni-skola-slovanskych-studii-lsss
    AUREL
    AUREL --- ---
    HARVIE: Ja jsem cizinec a jenom se ucim. To jsem nasel tematicky obrazek tak jsem ho tu dal :)
    CROSS
    CROSS --- ---
    HARVIE: šroubek je neživotný, takže i dvě matičky i dva šroubky by shodně mohly zreznout. V případě živého (životného) předmětu se to řídí přítomností mužského rodu, takže muži a ženy by mohli.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    AUREL: Prosimte kdyz uz davas ty lekce :-)
    "matička se šroubkem by mohlY zreznout" je spravne? nejak tapu v tom jak se to resi, kdyz jsou kombinovany dva ruzny rody... pripadne kdyby byl ve hre jeste stredni rod...
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Ahoj, máme hodně studentů a málo kolegů. Kdybyste věděli o někom, kdo by chtěl učit češtinu pro cizince a vyloženě se kopal do zadku nudou, tak mi dejte vědět. Díky:)
    Je to pro Ústav jazykové a odborné přípravy UK v Poděbradech.
    MAKII
    MAKII --- ---
    WRNQ: Jo, ale jenom tam choděj učitelé na školení..
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    MAKII: Člověk by neměl psát, když už skoro spí:-|
    Spolupracujeme nějak s Metou? (Myslím, že se to tak jmenuje).
    MAKII
    MAKII --- ---
    WRNQ: Jak píšu, je to základka s jazykovkou, takže ne lektorka, ale učitelka.
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    MAKII: Promiň, nějak jsem to tady zapekla. Takže tam pracuješ na nelektorské pozici?
    WRNQ
    WRNQ --- ---
    Vkládám printscreen s nabídkou práce u nás v ústavu.
    Ať se přihlásí hodně lidí a je z čeho vybírat ;)
    S dotazy se na mě klidně obraťte.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam