• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    AMANT: vyr skalni je bubo bubo
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    AMANT: Liška obecná - Vulpes vulpes
    (jak se mi jako malé snažili namluvit, ukazuje to, že liška vznikla zkřížením dvou zvířat - vola a psa)
    AMANT
    AMANT --- ---
    kdyz uz jsme u tech strak a vedle rosomaku, tak me od mala bavilo "sbirat" latinsky nazvy zvirat, ktery jsou 2x to samy slovo:))
    zacalo to ropuchou ve ctyrtlistku, bufo bufo
    straka je pica pica, rosomak je gulo gulo, jezevec meles meles...znate taky nejaky?:)
    STENNY
    STENNY --- ---
    Velmi dlouhou dobu se předpokládalo, že vědomí, schopnost uvědomit si sám sebe, se vyvíjí v mozkové kůře - žádná mozková kůra, žádné vědomí. Jenže pak se začal používat tzv mirror mark test, kdy zvíře dostane barevnou nálepku na místo, které je vidět pouze v zrcadle. Některá zvířata se pak pokoušejí po pohledu do zrcadla na nálepku dosáhnout, nebo se snaží na to místo podívat, což se bere jako důkaz, že si uvědomují, že v zrcadle vidí samy sebe. Doteď tímhle testem prošly čtyři druhy opic, jeden druh delfína a jeden druh slona.
    A straky. Které nemají mozkovou kůru, byť mají na svou velikost velký mozek a hodně neuronů. Takže (pokud jsou předpoklady správné) to vypadá, že existuje víc než jeden "konstrukční" způsob, jak vytvořit v mozku vědomí.
    STENNY
    STENNY --- ---
    AMANT: Ano, čísla se liší; vycházel jsem z různých zdrojů kolem vojenské historie. Kolik jich bylo se přesně nedozví asi nikdo (a dost možná by to nevěděli ani tehdy oni), ale dnešní značená trasa, která jejich cestu mapuje, má cca 330 mil :)
    AMANT
    AMANT --- ---
    STENNY: wiki ma trochu nizsi cisla, ale jinak imho vysoce zajimavy historicky fakt, diky!.))
    Battle of Kings Mountain - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Kings_Mountain
    STENNY
    STENNY --- ---
    Během americké války o nezávislost se (hlavně zpočátku) stávalo, že různí lovci, trappeři a další lidé z odlehlých horských regionů se k celému dění stavěli stylem: "Vlezte mi všichni na záda, odstěhoval jsem se do hor právě proto, abych měl klid." Někdy tenhle přístup vedl k zajímavým situacím.
    Po vítězné bitvě u Camdenu si Britové věřili, že by v celém regionu mohli utáhnout šrouby, a tak vpadli do Severní Karolíny a vyslali do nespolupracujících oblastí pověstně nemilosrdného majora Fergusona. Ten zase vyslal jednoho vězně jako posla k místním, že pokud budou dál podporovat britské nepřátele, tak armáda "přejde hory, vůdce rebelů pověsí a celou krajinu zpustoší ohněm a mečem." Což znělo dost věrohodně, protože Fergusonova horda, složená převážně z amerických loajalistů, měla pověst spíš komanda smrti než regulérní armádní jednotky.
    Tato milá výzva ke spolupráci způsobila, že se v dané oblasti dalo dohromady přibližně tisíc "Overmountain men," tedy naštvaných nevojáků, kteří ušli přes 300 mil horskými stezkami k Fergusonově armádě a během zhruba hodinové bitvy ji rozdrtili. Pak se útvar rozpustil a členové se vrátili zpátky domů, kam jim teď už ti zatracení Britové nelezli.

    Tomuhle se říká selhání komunikace.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    PISKVOR: respektive 1982 - ta druhá... no rád bych něco aktuálnějšího, nebo aktualizovaného, ale nenacházím... asi to není.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MEJLA77: Z roku 1972?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    PISKVOR: našel jsem článek:
    https://www.nytimes.com/1972/10/26/archives/housing-study-high-risehigh-crime.html - ti se zmiňují o studii NY univerzity
    a studie z New Jerseyských škol je po zaplacení $44 ke stažení tady:
    The Effects of Building Size on Personal Crime and Fear of Crime on JSTOR
    https://www.jstor.org/stable/27502972
    AMANT
    AMANT --- ---
    Zpatecni?:)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MEJLA77: Ta přístupnost na ulici je zajímavá okolnost... difúze odpovědnosti medle s výškou AGL nesouvisí (Kitty Genovese nikdo nepomohl, protože to byl Problém Někoho Jiného, ne kvůli výšce zástavby)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    PISKVOR: byl tam ještě argument, že čím výše člověk bydlí, tím méně může ovlivnit dění dole na ulici a méně ho to zajímá, případně se stávají jen diváky - taky je asi logické, že když někdo leze přímo do mé zahrádky, tak ho asi vyženu rychleji, než když budu v 10. patře paneláku a ani si toho nevšimnu, taky vyšší anonymita, to pak lidi taky jednají trochu jinak...
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    PISKVOR: donutil jsi mne kouknout na scyscanner. Teď je cena 63 liber, tj. cca 85 dolarů.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MEJLA77: Souvislost tam bude určitě, a od stolu tipuju, že tahle: "na venkově je nižší hustota populace, takže je tam průměrně 1.nižší kriminalita i 2.nižší zástavba". Nižší zástavba koreluje s lecčím, třeba nižší HDP na hlavu: Manhattan, NYC vs. Anytown, Montana.

    Na tohle dokonce existuje i XKCD: https://xkcd.com/1138/
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GREATDRAKE: Na Orknejích v dolarech? Ne v librách?
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Toto je nejkratší komerční letecký spoj.
    Je mezi dvěma ostrovy v Orkeneyích a let trvá cca 50s.
    Cena je něco kolem 50 dolarů za těch 2.7km vzdálenosti.

    AMANT
    AMANT --- ---
    GANDHI: ale to neni latinsky!
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    AMANT: mañana :p
    AMANT
    AMANT --- ---
    Tohle prislovi jsem neznal, nedavno me hodne pobavilo a prislo mi minimalne mirne zajimavy, spis vic:
    Ignavis semper feriae. - Lenoch má stále prázdniny.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam