• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    AMANT
    AMANT --- ---
    SULTHAN: "matku a další děti před návratem prodal" - to se to pak sedi ve vezi s apanazi utrzenou za strejdy a tety a pise se dobrodruzny romany!:)))


    SALVATOR: tak prince albert do pindoura se prej jmenuje po TOM Albertovi, mel ho prej xxxl a tim piercem si ho nak pripinal vevnitr v kalhotach.
    coz vysvetluje, proc Viktorie tak truchlila a navzdy chodila ve smutecnim. dokonce prej nakou dobu hromadne krachovaly v londyne modistky, byl smutek, spolecensky zivot se zastavil na iks mesicu. a to vsecko kvuli peru. jesteze to neskoncilo necim jako trojskou valkou...:))
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Existuje něco, čemu se říká Tiffany problem, nebo Tiffany paradox. Ve zkratce jde o to, že některý věci, ač jsou historicky správně, působěj jako anachronismus.
    Typicky právě jméno Tiffany. Autor knihy, jejíž děj by spadal do období středověku, dost dobře nemůže pojmenovat ženskou postavu Tiffany, protože to jméno zní moc moderně a nedůvěryhodně. A přitom by klidně moh, protože jméno existuje někdy od 12. století a vzniklo ze jména Theophania. Ale Tiffany je prostě blonďatá středoškolská roztleskávačka z Iowy a tečka.
    Do Tiffany problému spadá třeba i to, že gladiátoři v aréně dělávali celkem běžně reklamu různejm produktům, třeba olivovýmu oleji a vlastně se tak nelišili od současnejch špičkovejch sportovců. Narazil na to i Ridley Scott, když točil Gladiátora a chtěl to zahrnout, nakonec to ale radši vynechal - z obav, že by mu to lidi nevěřili.
    Další příklad můžou bejt piercingy. Nějak je úplně nemáme spojený s lidma z viktoriánský doby, ale oni přitom piercingy, často třeba bradavek, mívali.
    A týká se to třeba i věcí denní potřeby. Třeba tohle si dokážu docela dobře představit na stole teenagerky z 80. let spolu s walkmenem a dalším bordelem a v tom třeba šminky:



    Ale je to perleťová krabička na šňupací tabák z 18. století.

    Tohle na mě působí jako z dílny avantgardního umělce třeba někdy ze 20./30. let 20. století:



    Pochází to taky z 18. století.

    Apartní vestička s osmibitovými liškami:




    První polovina 19. století.

    A nakonec obraz, kterej jako by vypad ze současný humoristickýho plátku se zaměřením na karikatury:



    Ale ten je taky z 18. století :)
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    Yohimbovník se česky nazývá Bujarník.



    Corynanthe yohimbe, česky bujarník yohimbe, je až 20 metrů vysoký strom z čeledi mořenovitých. Roste v deštných pralesích afrického kontinentu, nejvíce pak v jihozápadní Nigérii, Kamerunu, Kongu a Gabonu.

    Užívanou částí je kůra s afrodiziakálními účinky, kvůli které je ale nutné zničit celý strom, což se bohužel nutně musí projevit v ceně. V současné době je sice bujarník v některých zemích (Kamerun a Nigérie) pěstován pro čistě komerční účely, ale místní produkce přestává sílící poptávce stačit. Sloupnutou kůru je třeba dobře vysušit a poté nasekat na malé kousky, popř. rozemlít na jemný prášek, který je v současnosti nejžádanější.

    Kůře nebo extraktu z bujarníku se říká zkráceně yohimbe. Jeho pozitivní účinky na libido a touhu po sexu objevili už africké kmeny Křováků a Pygmejů. Odvar z kůry bujarníku se používal při magických obřadech a také při svatbách.

    Léčivý a povzbuzující nápoj se získává povařením kůry v horké vodě. 1 lžička sekané kůry (dávka pro jednu osobu) se povaří 15 minut v kotlíku s vodou nad prudkým ohněm. Poté se oheň částečně zadusí a nápoj se nechá ještě 10 minut louhovat. Pije se po malých doušcích. Účinky prý vydrží dlouho, někdy i dva dny 🙂

    Nápoj z kůry bujarníku má prý velmi silné afrodiziakální účinky. Povzbuzuje chuť na sex (u mužů i u žen), napomáhá mocné a plně ovladatelné erekci, zlepšuje kvalitu spermatu a zintenzivňuje sexuální prožitek u obou pohlaví. Účinek vydrží mnoho hodin, protože účinné látky působí přímo v hypotalamu a částečně ovlivňují také míchu.

    Při požití dojde postupně ke stimulaci mozku a k bohatému prokrvení pánevní oblasti. Kromě povzbuzení sexuální touhy se odvar z kůry bujarníku rovněž používá k potírání špatně se hojících mokvajících ran a ekzémů a popíjí se také při horečce, kašli, malomocenství a léčbě chorob psychického rázu.
    SATAI
    SATAI --- ---
    SATAI: TOXICMAN upozornuje, ze se to nejak splaclo, takze jeste link: https://imgur.com/qhZ8Gi3
    SATAI
    SATAI --- ---
    KURE
    KURE --- ---
    Letos, 29.ledna při závodech plachetnic jedné lodi naměřili rychlost 98.73 km/h !
    A to při rychlosti větru 41km/h skoro stovkou na plachetnici , to bych chtěl zažít.
    AC75 - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/AC75
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    LORD_DE_SEIS: Však jo, jasně se tam píše, že export se již neobnovil :)
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    SATAI: ale to bylo humanitární bombardování ;)
    SATAI
    SATAI --- ---
    TOOMIX: "Po bombardování továrny Severoatlantickou aliancí byla produkce pozastavena a export se již neobnovil."
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    V 80. letech se v Srbsku vyrábělo auto Yugo, které šlo čistě na export do USA. Celkem bylo exportováno 120 000ks a byl to strašlivý, strašlivý propadák.

    Yugo – Wikipedie
    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Yugo
    NJAL
    NJAL --- ---
    SPIKE411: Take dobra kniha na stejne tema:

    Katastrofa 1914 - Max Hastings | Knihy Dobrovský
    https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/katastrofa-1914-616158

    Tedy az na kapitolu o namorni valce. Tam jsem jako armchair admiral neskonale terminologicky trpel. :-)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    SULTHAN: Pěkný propletenec vztahů a delší historie (v dějepise redukovaný v podstatě na konflikt Trojdohody a Trojspolku odpálený nějakým náhodným srbským anarchistou) byly i na počátku 1. světové války.

    The Sleepwalkers: How Europe Went to War in 1914 by Christopher Clark
    https://www.goodreads.com/book/show/18669169-the-sleepwalkers
    (koupil jsem a četl jsem na Kindlu)

    Vyšlo i česky a koukám, že je (zase?) skladem (2. vydání):

    Náměsíčníci: Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce - Christopher Clark | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/193518/namesicnici-jak-evropa-v-roce-1914-dospela-k-valce/

    Nevím, jak česky, ale anglicky to bylo velmi čtivé.
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    SPIKE411: Zpětně mě strašně štve, že se Dějepis typicky vykládá odděleně po jednotlivých zemích - pár tisíc let Egypta, pak Řecko, pak Řím. Stoletá válka zvláště, pak pár století českých zemí. Přitom to všechno bylo neskutečně propojené.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    SITH: Kdyby hodiny dějepisu na střední byly takhle poutavé…
    SITH
    SITH --- ---
    SPIKE411: nejlépe strávená hodina na YouTube tento rok. Děkuji
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    1177 BC: The Year Civilization Collapsed (Eric Cline, PhD)
    https://youtu.be/bRcu-ysocX4


    Ať už je ta hypotéza o náhlém a souběžném zhroucení tehdejších civilizací správná nebo ne, ze středoškolského dějepisu jsem si třeba vůbec neodnesl dojem, že by starověký svět byl až tak „globalizovaný“ / propojený. (Ale vlastně nevím proč, samozřejmě jsme se učili o perských válkách, dobytí Egypta Římany atd. Možná by to chtělo zdůraznit ty vzájemné politické sňatky, čilý obchod atd. místo dobyvačných válek, které často vedly k zániku oněch říší. Možná jen dějepisáři a dějepisářky byli uspávači hadů učící nás seznamy panovníků a data bitev a já to prospal.)

    Vyšla mu ta kniha i česky:
    1177 př. Kr. Zhroucení civilizace a invaze mořských národů - Eric H. Cline | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví
    https://www.kosmas.cz/knihy/232813/1177-pr.-kr.-zhrouceni-civilizace-a-invaze-morskych-narodu/

    V tchajpejském čínském muzeu jsem se zase dozvěděl o (nepřímých) kontaktech už Římského a Chanského impéria (starověké Číny).

    Sino-Roman relations - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Sino-Roman_relations

    Pak už asi ani není až tak zvláštní, že všechna ta pojmenování dnů v týdnu po planetách, resp. božstvech v nejrůznějších jazycích od řečtiny/latiny po čínštinu/japonštinu vychází z babylonské astrologie/kultury.

    How the Days of the Week Received Their Names - Tales of Times Forgotten
    https://talesoftimesforgotten.com/2017/09/18/how-the-days-of-the-weeks-received-their-names/

    Ještě nějaká potenciálně zajímavá starší literatura (hledejte ve svém oblíbeném antikvariátu):

    Historie začíná v Sumeru - Samuel Noah Kramer | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/historie-zacina-v-sumeru-28264

    Lidé Mezopotámie - Josef Klíma | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/lide-mezopotamie-28263

    Mám pak vždycky hroznou chuť učit se nějaké základy klínopisu, ale ten čas…
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    Včera jsem se trochu zaseknul na wikipedii o Napoleonovi. Jde mimochodem o celkově fascinující čtení, ale abych vypíchnul nějaká zajímavá fakta.

    Za jeho vlády bylo v některých francouzských koloniích pořád legální otroctví, na jiných už ne. V roce 1794 Národní shromáždění otroctví zrušilo, ale když Napoleon potřeboval finance na svoje války, tak neváhal znova ho v některých koloniích obnovit.

    Jednou z těchto francouzských kolonií bylo Santo Domingo, na kterém se narodil pozdější generál Thomas-Alexandre Dumas Davy de la Pailleterie, otec spisovatele Alexandra Dumase. Thomas-Alexandre se narodil v Santo Domingu jako syn lorda Davyho a černošské otrokyně. Jako nejstaršího syna si ho otec nechal a vzal sebou do Francie, matku a další děti před návratem prodal.

    Jelikož otec mu nedával moc peněz, rozhodl se vstoupit do armády. Ačkoliv byl šlechtic, jako míšenec se nemohl stát rovnou důstojníkem. Začal tedy odspoda a zapsal se ke královským dragounům. V dalších 10 letech se vypracoval až na generála, a dlouho sloužil přímo pod Napoleonem, a nezřídka se s ním často i hádal, jindy ho však Napoleon i chválil.

    Po francouzském tažení v Egyptě skončil v zajetí, a po osvobození dožil život v chudobě, protože nedostal žádný důchod - a to ani přesto, že několikrát psal přímo Napoleonovi o důchod, nebo o nové vojenské zařazení.

    Více viz https://en.wikipedia.org/wiki/Thomas-Alexandre_Dumas
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    HNILOB: jj a na její počest se každoročně udělují Stella Awards :)

    All True Cases - True Stella Awards
    https://stellaawards.com/
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    Všichni lidé mají stejnou barvu kůže. Přesnějí řečeno odstín (hue). Liší se jen sytost a světlost (saturation, luminosity). Což je důvod, proč se při barvení lidí používá vectorscope s jednou linkou pro skin tones pro všechny. Je to jenom odstín.

    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    "Pro účely budoucího historického bádání v dějinách chemie podotkněme, že koncovka -utý [pro oxidační stupeň IX] byla navržena jednomu z autorů (PS) Jiřím
    Kolafou místo původně navrhované koncovky -ičutý. Stalo se tak v pátek 12. února 2010 v průběhu oběda v Menze ČVUT. "
    -SLAVÍČEK, Petr; KOTEK, Jan. Návrh k opravě českého názvosloví chemického. Bulletin Asociace českých chemických společností, 2010, roč. 41, čís. 2, s. 286–287.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam