V roce 1968 byl zastaralý Haysův kód oficiálně nahrazen "ratingovým systémem", který platil bez větších změn do roku 2019. Oproti Haysovu kódu přináší jistá rozvolnění v závislosti na kategorii ("ratingu") filmu; kupodivu se hůř dohledává, která pravidla platí kde, byť třeba to pravidlo s mezirasovými vztahy patrně přestalo platit úplně. MPAA systém už striktně vzato nelze považovat za cenzorský, protože natočit je možné cokoliv a jakkoliv, vede nicméně k zřejmé autocenzuře tvůrců, protože čím omezenější rating, tím užší jsou distribuční kanály, tím potenciální publikum a tím i potenciální zisk.
Podle tohoto systému (odkaz
https://www.showbizjunkies.com/mpaa-ratings/ ) se filmy dělí na:
G-rated (General Audience): bez omezení publika. Neobsahují žádná problematická témata, žádné explicitní násilí, žádný (ani implicitní) sex, žádné drogy, alkohol, a podobně.
Příklad - Malá mořská víla (verze od Disneyho).
Ironicky, protože absence problematických témat často znamená také plytký děj, postupem času se začali diváci tomuto hodnocení vyhýbat (a po roce 2010 i producenti, zdroj:
https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/UsefulNotes/GeneralAudiencesRating )
PG-rated (Parental Guidance): děti s dohledem rodičů. Může obsahovat náznaky problematických témat (šikana ve škole?), lehké klení bez vulgarismů a bez rouhání, symbolické násilí, symbolická nahota.
Příklad - Simpsonovi ve filmu; Shrek
PG-13 (Parental Guidance over 13): dětem pod 13 let nepřístupno, nad 13 s dohledem rodičů. Může obsahovat násilí, pokud je namířené správným směrem (tj. proti jasně definovaným záporným postavám... Podle všeho ale i když jej páchá jasně definovaná záporná postava, viz Star Wars, když Anakin Skywalker vyvražďuje malé děti...). Může obsahovat neexplicitní nahotu, symbolický sex. Může obsahovat určité minimální množství vulgarismů (je přípustný třeba jeden výskyt slova "fuck"). Nejrozšířenější označení mezi blockbustery. Stále zůstává zachován požadavek na jednoznačně rozpoznatelné dobro a zlo a na vítězství dobra nad zlem.
Příklad - trilogie Pán Prstenů, franšízy Star Wars, Avengers, atd.
R (Restricted): nezletilým přístupné pouze v doprovodu rodičů (resp. dospělé osoby). Může obsahovat libovolné množství násilí namířeného proti komukoli, vulgární jazyk, poprvé se setkáváme s "morálně šedými" postavami, poprvé může být hlavním hrdinou záporná postava (tj. záporná doopravdy; "já-padouch" Gru je vlastně dobrák). Může obsahovat nahotu a sex (kromě explicitního zobrazení pohlavních orgánů) a přípustné je i příběhem ospravedlněné rouhání a rasově zabarvené vulgarity. Problematickými tématy, jejichž výskyt je nežádoucí, zůstává rasismus, otevřený sexismus (implicitní je přípustný).
Příklad - filmy Quentina Tarantina, Deadpool, Joker
NC-17 (No Admittance Under 17): nezletilým nepřístupné. Může obsahovat cokoli, včetně rasismu, užívání drog, kriminality, morálně záporných protagonistů, explicitního sexu, rouhání... Prostě cokoli.
Příklad - Kult hákového kříže (jedna z verzí), pornografické filmy, řada horrorů a thrillerů.
Unrated: filmy vymykající se hodnocení, buď protože spadají do kategorie NC-17 pouze částí svého obsahu (třeba taková česká Perníková věž by do Unrated kategorie spadla detailním zobrazováním užívání drog, přestože v ostatních aspektech by šlo o PG-13 film), nebo proto, že i označení NC-17 někomu připadá příliš benevolentní (př. Human Centipede, Srpski film).