• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    KAIRRA: a močůvka smrdí strašně, možná hůř než hnůj :)

    HRAFNAIN: když už tady máme ten jazykový koutek - něco s tím příčným nebo příčit v tom bude - u nás se říká ještě zarýglovat - zavřít (okno, dveře) na kliku (dveře ještě na západku) a zabránit možnosti otevření zvenčí (zarýgloval se na hajzlu, smrad jeden) - což jde chápat i ve významu zapříčit/vzpříčit - prostě je tam kolmo zarážka, která zabrání otevření...

    No a pak se ten smrad taky hodně lidem příčí, tak možná existuje i (vz)příčení smradu :D
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    Rygol na Valašsku je prohloubenina, původně ve významu rýhy na kraji pole, určené pro stok močůvky :)
    KOLOC
    KOLOC --- ---
    Ja znam : “To je rychna, jako kdyz se odkope selka” v pripade ze nekdo napr rozslapne hovno a puch se vyvali vukol.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    U nás (haná) je rygol primárně prohloubenina a sekundárně puch :) rychna je taky běžně k slyšení (i k cítění)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    RUZOVYKOLOUSEK: HNILOB: SALVATOR: pocházím ze Slezska a rygol/rygól je typicky příkop (lineární prohloubenina podél cesty) a jak tam stéká voda a bordel a občas to tam hnije, zarůstá žabincem apod., tak to rychní - jako rygol :) Také bych jako synonymu rygolu klidně použil "kanál" - no a to už je většinou dost smradlavá záležitost
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    RUZOVYKOLOUSEK: Jo takhle, jo to by bylo možný.

    HNILOB: Jj, právě v tom významu sem to myslel, přičemž strouha nebo příkop, to mi významově v zásadě splývá.
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    SALVATOR: na severni morave je slovo rychna/smrad celkem bezne. Slovo rygol "tam" znamena prohloubenina. Typicky kdyz jedes na kole a skoncis v prikopu alias rygolu.
    RUZOVYKOLOUSEK
    RUZOVYKOLOUSEK --- ---
    SALVATOR: rigol jako smrad je aj v hantecu, nepletu-li se. Ale je to imho odvozeno z rigólu jako příkopu (takže je to taková elipsa, smrad jak z rigolu, takže to 'je rigol'). Snad to teda chápu už dvacet let správně :)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEJLA77: Slovo rychna nebo rychnit sem teda neslyšel. Ale kolegyně z Vysočiny zase říkala zápachu rigol, což je pro mě teda záhada dodneška, proč. Pro mě je to odjakživa strouha.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    To mně připomnělo, že rychna, rychnit apod. pochází z německého riechen - zápach... jen nevím jak se to dostalo do názvu Rychnova...
    Ještě bych přejmenoval dvě místa a to Kralický Sněžník na Sněžnický Králík a ten Rychnov nad Kněžnou na Kněžnov nad Rychnou - rádo se stalo :)

    #kecy
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Slova "frmol" a "chumelit se" mají společného staročeského předka "chomol"

    Frmol | Region
    https://region.rozhlas.cz/frmol-7290410
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    ERRTU: no ale vám tam ta čárka teď chybí taky :-D
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    SALVATOR: doted jsem netusil ze zapach lidskych nohou prenasi malarii!
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    JESTEDMAN: Ok, dej vědět, co z toho vzešlo. Jestli tě výsledek vlastních pokusů nezardousí za deštivé bezměsíčné noci, nebo tak něco.
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    SALVATOR: dik za tip, zkusím si potřít nohy lučinou, třeba dozraje v něco ušlechtilého
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    JON: je to bezpečné, pokud máš při vkládání do úst chodidlo směrem k zemi, tedy nepřetáčíš jako při kousání nehtů.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    TANKIE_: No vidíš a přesto se to občas dělá :-)

    "Sometimes the rind of the cheese is rinsed..."

    Limburger - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Limburger
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    TANKIE_: gurmánko .)
    TANKIE_
    TANKIE_ --- ---
    SALVATOR: no nevim, já bych sýry neomývala
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    JON: Já myslím, že je to hlavně strašně nepohodlný. Ale tak když si je před jídlem jako slušně vychovaný člověk umeješ...
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    JON: vyloženě nebezpečné to zatím není, ale jestli se to rozmůže, hrozí dost velké protestní akce ze strany sýrů
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam