• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    SALVATOR: Ha, našel sem tohle:

    "princip ošetření dřeva volskou krví spočívá v tom, že dřevokazný hmyz a někteří další škůdci nenapají a nenapadají živočišné materiály a materiály podobnými látkami ošetřené, pak by asi šlo použít i např. lůj, krev prý funguje i po staletích, pokud nejsou závady které způsobují větší vlhkost dřeva apod."

    Repase nátěru volskou krví? - Diskuzní fórum TZB-info
    https://forum.tzb-info.cz/104312-repase-nateru-volskou-krvi/vse
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    KUATO: Tak sem vo tom něco pak hoď, protože vo impregaci dřeva krví taky slyšim prvně. Ale v mejch představách na to musej strašně jít mouchy.
    KUATO
    KUATO --- ---
    ABAP: my jsme jelita nedělali, jen tlacenku, na což se spotřebovala asi čtvrtina prasečí.. impregnaci dřeva krvi neznám, ale něco si k tomu přečtu :o)
    ABAP
    ABAP --- ---
    KUATO: Vylít ? Z čeho se pak budou dělat jelita, čím impregnovat dřevo ?
    KUATO
    KUATO --- ---
    ANNIKA: kdysi když ještě žili moji prarodiče, tak mi připomínali, že když se zabije prase nebo býk, že ať mě ani nenapadne tu krev vylít do kanálu, protože je to vynikající hnojivo.. divil bych se, kdyby to nějak nefungovalo, protože jinak by se nejspíš taková fáma (kór v křesťanským světě, kde musela mít statut pomalu černé magie, kdyby se nad tím nějaký farář zamyslel) nevznikla a tisíce let se neudržela.. :o)
    ANNIKA
    ANNIKA --- ---
    TRISSIE: No vida, a my se osvíceným ezop... panim s kaliskem menstruační krve proklatě nízko nad květináčem trapně smějeme!
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    dovolim si repost kolegy DOGTORRR z ustavu protoze tohle by nemelo zapadnou :)

    Lékařský předpis pro Winstona Churchila, aby mohl v Amercice během prohibice konzumovat alkohol ze zdravotních důvodů.
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    NELLAS: meridián, co? ;]

    jenom doplnim zajímavostí z wiki:

    "Rozdíl slunečního času mezi jednotlivými regiony České republiky je maximálně 27 minut (nejvíce mezi západem a východem státu). Zejména v ranních a večerních hodinách může být rozdíl v postavení slunce mezi vzdálenějšími částmi České republiky zřetelný; například v Ostravě vychází slunce dříve než v Chebu, což je dobře patrné například na snímcích z webkamer. "

    O "pravém poledni" někdy příště, to můžu vždycky vyletět z kůže, když v rádiu zahlásí "pravý poledne" ve 12:00 SELČ :P
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Znovu jsem se dostala k přečtení článku na Wiki (díky, vegeto):

    Pražský poledník (14°25'17“ východní délky) prochází Staroměstským náměstím v Praze. Historicky byl definován stínem Mariánského sloupu v pravé poledne.

    Měření času
    Staroměstský orloj na daném náměstí sloužil k určování času již od 15. století. Seřizoval se podle slunečních hodin na věži. Od roku 1652 sloužil tento poledník ze sloupu k určování poledne na Starém Městě. Pro Nové Město tehdy sloužil k určování času Novoměstský orloj.

    Roku 1784 dochází ke spojení měst pražských a vzniká Praha. Do té doby tedy nešlo o „pražský poledník“; tak se nazývá až od 20. století.

    Od 18. století byl pražský čas (Tempus Pragense) určován v Klementinu na Astronomické věži za pomoci poledních štěrbinových slunečních hodin. Časový rozdíl mezi Klementinem a Staroměstským náměstím činí asi 1 sekundu, což pro běžný život bylo možno zanedbat. Od roku 1842 bylo pražské poledne oznamováno máváním praporu z věže Klementina, které bylo navíc v období od roku 1891 do roku 1925/1926 doprovázeno střelbou z děla a fanfáry číslo XIX.

    Deska v dlažbě
    Dříve dlažba na náměstí nebyla stabilní a „když měla být na náměstí nějaká sláva, dlažba se prostě vytrhala a celá plocha se vysypala pískem“. V 19. století je polední stín vyznačen dlažbou. Od roku 1912 se v Praze používá středoevropský čas a nikoli již sluneční čas, takže vyznačení poledne přestává mít smysl. Při stržení sloupu se z polední čáry u slunečních hodin stává pouze poledník. Při předláždění náměstí roku 1987 byl poledník „nově vyznačen“ v dlažbě 10 metrů dlouhou linkou a bronzovou deskou s českým a latinským nápisem:

    POLEDNÍK, PODLE NĚHOŽ BYL V MINULOSTI ŘÍZEN PRAŽSKÝ ČAS
    MERIDIANUS QUO OLIM TEMPUS PRAGENSE DIRIGEBATUR.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    STENNY: harry harrison: na zapad od raje :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    když jsem si zdrojovala pro účely středeční hádanky starověkou bitvu u Arausia, narazila jsem na zmínku, že "Římští historikové uváděli, že v půdě na místě konání bitvy se nacházelo veliké množství lidských ostatků, kvůli čemuž se mohli místní rolníci po mnoho let těšit neobvykle hojným výnosům."

    normálně (české) wiki na první dobrou nevěřím, ale fakt že jo - teda ověřila jsem to jen na Plutarcha, a nečekaně vysoké výnosy místních vinic, které byly dávané do souvislosti s extrémním množstvím krve vsáklé do půdy.

    Mimochodem ty vinice jsou tam furt. Jen tuhle vinařskou oblast budete znát spíš pod francouzským názvem "Chateauneuf du Pape".
    ROMI
    ROMI --- ---
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    FRK_R23: Where is your god now? :)

    WANAH
    WANAH --- ---
    STENNY: Ale shodit ho pod projíždějící autobus by mohl. :)
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    STENNY: Plot twist: T-rex měl malý ruce právě proto, že používal nástroje a dlouhý ruce nepotřeboval, takže mu evolučně zakrněly (lidi taky mají ze všech lidoopů nejdelší nohy a nejkratší ruce v poměru k trupu) ;)
    STENNY
    STENNY --- ---
    FRK_R23: No právě. Chtěl bych vidět T-rexe, jak drží v tlamě kmen stromu a zkouší vyšťourat z nějaké dutiny správce parku, přesně, jak to dělají vrány kaledonské s hmyzem :))
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    STENNY: T-rex na to má malý ruce! :))
    STENNY
    STENNY --- ---
    Dinosauři mají pověst hloupých obrů, v podstatě přerostlých ještěrek. Nové výzkumy v oblasti komparativní neuroanatomie ukazují, že to možná nebyla tak úplně pravda - některé druhy dinosaurů byly pravděpodobně inteligentní zhruba jako krkavcovití ptáci. Pokud vám to připadá málo, uvědomte si, že některé vrány dokáží nejen používat nástroje k získání jídla, ale třeba i použít nástroj ke získání lepšího nástroje (...a tím ke získání jídla).
    Možná to ale nekončí ani tady. Existuje možnost, že někteří draví dinosauři měli inteligenci až na úrovni jednodušších primátů, třeba paviána. Takže máme asi dost kliku, že stihli vyhynout, než začala éra hominidů.
    Někdo by měl natočit remake Jurského parku s chytřejšími dinosaury. Na film, kde Tyranosaurus rex používá nástroje, bych do kina určitě šel. :))
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    STENNY: němci vyhráli jako vždycky
    SULTHAN
    SULTHAN --- ---
    SADAKO: Kdo má poznat, že je to z řečtiny :) díky za info
    SADAKO
    SADAKO --- ---
    SULTHAN: Jako jo, ale ne, to "teredo" je prostě podstatné jméno v nominativu: terēdō f (genitive terēdinis); third declension
    From Ancient Greek τερηδών (terēdṓn, “woodworm”).
    PIE kořen: *terh₁- (“to rub, rub by twisting, twist, turn”) https://en.wiktionary.org/wiki/tarmes
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam