• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    MEJLA77: Jedním z hlavních produktů z bizoní kůže a tedy důvodů pro masové lovy byly zase transmise do fabrik, kde dlouhé kožené řemenice (a ocelové hřídele) přenášely sílu z centrálního parního stroje na jednotlivé mašiny. Průmyslová revoluce byla prostě postavené a umožněná (vy)drancováním přírody celé planety...
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    GUMBA: což mi tedy připomnělo, že i tučňáků bylo pozabíjena obrovská spousta kvůli jejich tuku... snad několik milionů ročně a některým druhům hrozilo vyhynutí
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    NELLAS: Kevin!
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    KID_MCHUTT: A jmenoval se Bivoj?
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    KID_MCHUTT: njn deti, dane a tak. Ale herak je herak no. Aspon se to da nak merit:)))
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    HAR4NT: no, tak tu žijeme, co se dá dělat :D
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    KID_MCHUTT: no tak to musi bejt, si porochnit v necem, co nemam co ztratit:))) imho vetsi nabeh na herak, nez Kevin v Samdoma dvojce
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    HAR4NT: já nic, to musel být některý ze sousedů, já jsem ve vlastním :D
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    KID_MCHUTT: vim, nejspis jsem si po vas parkrat pronajmal byt. Nebo vy po mne, kdyz uz nikdo nemel co ztratit...:)
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    HAR4NT: choval jsem ji ve spíži. Tady, na horním Žižkově, svině chováme ve spíži nebo - v nejhorším - ve vaně!
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    KID_MCHUTT: asi vlastne te narazce rozumet nechci. Jenom jako..myslel nekdo tez na stesti te navstevovane svine? A zase sme u toho lustrovani loznic. Imho nic neskodi min, nez znovu a znovu nepotvrzovat konsensus.
    Jenze chtej to od svine zejo.
    KID_MCHUTT
    KID_MCHUTT --- ---
    HAR4NT: jj, sousedi si taky stěžovali, než přišli na návštěvu :)
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    CERNYRYBIZ: Ono už se pochopitelně pozapomnělo, že do cca poloviny 19. století měly živočišné tuky nesmírný význam (kromě využití v kuchyni také pro svícení, mazání, impregnaci apod.), než byly v mnoha oblastech vytlačeny rostlinnými tuky a ropou (a jejími deriváty). Prasátka v tom hrála také důležitou roli, ale samozřejmě i další hospodářská i divoce žijící zvířata (psí, slepičí a jiné sádlo, lůj z kde čeho, co skotačilo v lesích...) Má se btw. za to, že rozvoj ropného hospodářství v druhé polovině 19. století zachránil velryby před vyhubením, protože do lamp se masivně používal olej z jejich sádla (než to nahradil kerosen).
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    MEJLA77: právě naopak. Prasata byla dříve šlechtěna zejména kvůli sádlu, a tedy tak, aby co nejvíc přibírala. Snaha vyšlechtit prasata "na maso" a ne na sádlo nastala v Evropě až ve dvacátém století. (A vím to proto, že jeden z tátových spolužáků ze základky byl přesně jedním z těch, co objížděli družstevní vepříny a rozhodovali, jestli je to které prase dost svalnaté na chov, a nebo jestli je tučné a půjde do jitrnic.)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    tak možná byla dříve prasata libovější :)

    #kecy
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    MEJLA77: prase vykrmis uplne dopohudky, dobry prase vsecko spase!:))
    STENNY
    STENNY --- ---
    MEJLA77: Neni. Pokud přijdeš na způsob, jak pokrýt všechny svoje ostatní potřeby úplně zadarmo :))
    Prase je obecně dost levné zvíře na chov... Osel by tě stal cca tři zlaté a velbloud patnáct.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    MEJLA77: sice středověk ale pro představu
    A two year old fat hog for example could be sold for no less than 10 shilling which is 120 pence. This was in days when your average farmer had to make do with two pence a day if not less. The average city dweller was somewhat richer but not much.
    How valuable were pigs in Medieval Europe? - Quora
    https://www.quora.com/How-valuable-were-pigs-in-Medieval-Europe
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    HAR4NT: no jo dneska, když je všude všeho dost, ale vykrmit kdysi prase jistě nebylo tak levné, když nebylo tolik syntetických herbicidů, pesticidů, GMO plodin apod. - ale přesně to už asi nedopočítáme.)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam