• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    SALVATOR: Ono popravdě ta scéna dost opakuje spoustu mýtů ohledně toho, jak takový útok a vlastně celá válka probíhala:

    - rozhodně by nestáli bok po boku. Během útoku je třeba dodržovat rozestupy kolem 15m aby se ten s tim kulometem netrefil omylem alespoň do toho vedle
    - s tím souvisí to, že právě zmije by šel ze zákopu jako poslední, držel si odstup a mimo jiné dohlížel, aby se vojáci neshlukovali, což je taková lidská přirozenost. Tím snižuje ztráty
    - taky všichni neběží jak blbý, jak po nich začnou střílet moc, kryjí se v nejbližší díře. I tak vážou na sebe palbu a umožňují postupovat těm dalším.
    - takový útok byl vcelku často úspěšný a útočníkům se povedlo dosáhnout první linie zákopů, ze který obránci zdrhli do druhý linie- a těch linii byla celá řada. Obvykle brzy následoval protiútok, který byl taky úspěšný a tím ta fronta stála na místě.
    - ztráty se pohybovali kolem 2̀%, 5% byl výrazně neúspěšný útok/pokus o útok - je to strašný, ale né beznadějná cesta na jistou smrt.
    - hlavním zdrojem ztrát bylo dělostřelectvo a stále ještě nemoci, otravy, drobná infikovaná zranění a podobný "prkotiny". Útok nebylo zdaleka to nejhorší, co na pěšáka čekalo.
    - tehdy používaný bojový otravný látky nebyli nic moc a proti těm dnešním... Při tom slavným(prvním) útoku chlorem u Ypres ho bylo vypuštěno neuvěřitelných 168t a to zasáhlo 7000 nijak chráněných vojáků, z nichž zemřelo 350. Tedy 0.5t chloru na jednoho mrtvého(to až zase člověk bude číst o barelu shozeným z vrtulníku, co obsahoval i chlor - minimálně z vojenskýho hlediska je to blbost). S postupem času a rozšířením ochrany to byla už spíš nepříjemnost než reálné nebezpečí.
    -jediný "plyn", co má nějakou hodnotu až do dnes je právě yperit/anglicky mustard gas. Což ale vůbec není plyn, ale olejovitá kapalina. A ani moc nezabíjí, mrtvých bylo tehdá kolem 2% zasažených a to je doba předantibiotiková. Zato vydrží v prostředí i několik týdnu a způsobuje hnusný a mimořádně bolestivý popáleniny. To bylo opravdu děsivý fuj.
    -heslo trench raiding na wikipedii taky člověku posune vnímání toho konfliktu jinam
    STARF
    STARF --- ---
    TRISSIE: dovolim si vypichnout nedavny post od XCHAOS
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Jo, když o tomhle člověk dostane nějaký povědomí, získá poslední díl Černý zmije úplně jinej rozměr.

    Going Over the Top | Blackadder Goes Forth | BBC Comedy Greats
    https://www.youtube.com/watch?v=NgyB6lwE8E0
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    a ještě k tomu připojím - pro představu, jak blízce se válka dotkla běžných lidí - z desítek tisíc vesnic a měst Anglie a Walesu bylo identifikováno pouhých 53, kam se vrátili živí všichni, kdo odtud narukovali do 1. světové.
    "Dvojnásobně požehnaných" (double blessed"), tedy těch, kam se vrátili živí všichni vojáci z první i druhé světové, je třináct.
    Thankful Villages - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Thankful_Villages
    NJAL
    NJAL --- ---
    https://twitter.com/Rainmaker1973/status/1646173916140908547
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SALVATOR: jinak ta Somma - 3 miliony vojáků, 1,1 milionu mrtvých/zraněných/nezvěstných.
    Přičemž většina nezvěstných skončila prostě tak, že z nich nezbylo dost na to, aby to vůbec mělo smysl pohřbívat separátně.
    v kostnici u Verdunu jsou uložené kosti sto třiceti tisíc!!! vojáků obou stran:
    Douaumont Ossuary - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Douaumont_Ossuary

    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Z důvodů, které ve slušné společnosti nebudu rozebírat, jsem se teď ponořila do studia reálií první světové a musím říct, že mě dost šokovalo, co za masomlýnek, jak do celkové škály, tak do počtu obětí, to bylo. Jasně, člověk ze školy ví, že "Velká válka" a "Světová válka", ale pokud se z nějakého důvodu nezaměří specificky na tuhle dobu, tak to má překryté druhou světovou, protože tu mu servírujou minimálně v televizi v jednom kuse.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    TRISSIE: Tvl co a v jaký míře a rozsahu sou lidi schopný si navzájem udělat...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    v rámci sedmidenního přípravného bombardování před bitvou na Sommě (1.7. - 18.11.1916) vypálili Britové víc než 1,5 milionu dělostřeleckých granátů (podle některých zdrojů 1,7 milionu). To je 150 granátů KAŽDOU MINUTU, sedm dní v kuse. Bombardování bylo slyšet i v Anglii, i když "jen" ve východním Sussexu.

    1. července v 7:28 ráno, dvě minuty před oficiálním zahájením ofenzivy, byla ovšem pod německým opevněním Schwabenhöhe odpálena nálož o váze 66.000 liber (dnešní kráter Lochnagar, 21 metrů hluboký a 100 metrů široký). Tuhle explozi si užili až v Londýně, víc než 200km daleko.

    BOYLER
    BOYLER --- ---
    MEJLA77: Ono dost záleží na přesné formulaci, jelikož každá věta je v podstatě zadáním a pro AI pouhým algoritmem,)
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    PESTRYPAPOUSEK
    PESTRYPAPOUSEK --- ---
    SALVATOR: ehm, malý příspěvek k tématu (musela jsem, já ty kluky z Vancouveru totiž prostě miluju):
    The Dreadnought
    https://www.youtube.com/watch?v=OIuFWN2Uicw
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    AI se tak často omlouvá že nemělo pravdu, že jejím odpovědím mívám problém věřit a raději si vše ověřuji

    AI nejspíše obvykle vygeneruje novou odpověď místo použití existující odpovědi a proto se liší odpovědi u různých uživatelů případně i při ptaní se na totéž v rámci jednoho rozhovoru - tyedy je to jako se bavit s člověkem bez krátkodobé paměti :)
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    SALVATOR: taky kytary, třeba u martin řada d. větší už sou snad jenom jazzový akustiky.
    NJAL
    NJAL --- ---
    SALVATOR: Mirne zajimavy fakt - jmena lodi maji v Royal Navy tradici, opakuji se, a prvni HMS Dreadnought je znam z roku 1553. Moderni bitevni lod s turbinovym pohonem toho jmena byla jiz desatou takto pojmenovanou lodi.

    Mezivalecna Jugoslavie provozovala ponorku zvanou "Nebojša".
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Už roky mi občas vrtalo hlavou slovo dreadnought. Byla to třída bitevních lodí, pojmenovaná, jako už to tak bejvá, po prvním exemplářů toho typu - HMS Dreadnought. Ale dá se na ten název narazit i jinde, třeba ve Star Treku se taková loď najde a podobně.
    A já furt nevěděl, co ten název vlastně má znamenat, ale ne dost na to, abych se po tom sám pídil a dneska sem na to přišel úplnou náhodou. Je to ze slov dread (strach, hrůza) a nought (nic). Nebo-li česky "Nebojsa".
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    LORD_DE_SEIS: proslýchá se, že mají v plánu se tam přestěhovat. Ta mapa totiž původně není ilustrační znázornění délky, ale součást tajných plánů vlády...
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Chile is so long that it would stretch from the northernmost point of Norway all the way south to Morocco.

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: navíc z videa je jasné, že tím tu Šumavu měli na mysli, což mi kdysi při poslechu z rádia vůbec nedocházelo...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: jo dík, já věděl, že to znám od nějaké české kapely, ale nemohl jsem si vzpomenout :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam