• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    Princezna Marie Bonapartová (praneteř Napoleona) byla průkopnicí psychoanalýzy ve Francii a spolupracovala s Freudem. Taky překládala jeho spisy do francouzštiny. Pomohla mu i při utěku před náckama.
    Sama vydala publikace o pudech nebo ženský sexualitě a provozovala psychoterapeutickou praxi.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Fakt díky za Odpadlíka, ten mi opravdu chyběl, takže jsem si vzpomněl ještě na toho druhého, s kterým se mi pletl - už jsem v té době moc nesledoval tv, ale moje máti ano a občas jsem se tomu nevyhnul... tak si to užijte :)

    Jak dnes vypadá mužný detektiv Nick Slaughter z Vražedného pobřeží? Bude vám připomínat dědu! – eXtra.cz
    https://www.extra.cz/jak-dnes-vypada-muzny-detektiv-nick-slaughter-z-vrazedneho-pobrezi-bude-vam-pripominat-dedu

    Nejsympatičtější mi na odpadlíkovi byla vedlejší postava Bobby Sixkiller - trochu přípomínal Bebopa z Ninja Turtles :)





    Mírně zajímavý fakt je, že postavy z tohoto seriálu - Bebop a Rocksteady - jsou vlastně názvy pro hudební styly. Hlavní hrdinové mají jména po malířích, jen nevím, proč je tam Tříska, jestli je to podle toho herce... :D
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    NELLAS: Nejsem na to moc pyšný, ale obávám se, že na Rena Rainse si vzpomínám moc dobře :)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    GUMBA: Samozřejmě, ale komu se to nepřehrálo v hlavě tím správným hlasem, ten je moc mladý.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    NVT: A jestli neví, jak se prchá, tak je to Mazánek.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Budu za kapitána Nabíledniho, když řeknu, že překlad bude prostě záviset do velké míry na kontextu?
    - zprávy na Nově o tom, že lidi nemají vycházet z domu a pouštět dovnitř podezřelé chlápky v pruhovaných--> uprchlý trestanec
    - filmový plakát --> psanec
    - filmový plakát a básnická licence --> štvanec
    - kniha o apokalypse a jak před ní lidi prchají --> běženec, uprchlík

    (To poslední není z mé hlavy, to mám z Trequ: https://treq.korpus.cz/index.php )
    NVT
    NVT --- ---
    GUMBA: Prchat by asi měl, pokud nechce viset taky.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    NELLAS: To je zas odpadlík, ne? :)

    NVT: Ale prchat před zákonem prchá, ne? Když jeho podobizna visí na každém rohu.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    EKG: Býval dobrým policistou...
    NVT
    NVT --- ---
    EKG: Já to vždycky bral, že psanec je člověk, na kterého je vypsaná odměna. Takové do "dead or alive".
    EKG
    EKG --- ---
    Psanci.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    HNILOB: taky to není podstatné jméno a jedno slovo :)
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    MEJLA77: na útěku?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    HNILOB: fugitives jsou sice uprchlíci, ale nejsou to migranti, to máme u nás trochu jinak a asi bychom pro fugitives nepoužili v novinovém článku výraz uprchlíci, ale spíš "prchající před zákonem" nebo neco podobného - to mě tak nějak napadlo, že asi nemáme jedno slovo vyjadřující, že daná osoba prchá před zákonem... uprchlíci v našem významu slova by měli být přeloženi asi spíše jako "refugees", ještě existuje výraz "migrant" - což by měl být ten, který se rozhodl přesídlit, zatímco "refugee" je někdo, kdo musel opustit svůj domov
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    In 1985, the police sent out free superbowl tickets to wanted criminals just to arrest them when they arrived.

    'Operation flagship' was a sting operation jointly organized by the United States Marshals Service and the Metropolitan Police Department in Washington, D.C. that resulted in the arrest of 101 wanted fugitives on December 15, 1985. The operation has been hailed as one of the largest and most successful mass arrests of fugitives by American law enforcement.

    https://twitter.com/historyinmemes/status/1702390656201793864
    GANBOY
    GANBOY --- ---
    BERUSKA_CA: na foaye gras se už v Anglii Aleši Francii chovají kachny volně v biochovech- prostě se jim na podzim pod strom nasype příkr a ty kachny si petučnelý játra vyrobí samy.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Mně na cibetkové kávě vždy přišlo vtipné, jak to s ní začalo. Tedy podle tradované legendy, která se ale občas jeví opravdu jako legenda, protože původ je jednou v Indonésii, konkrétně na Sumatře, jednou na Filipínách, ale možná to je jedno a je to jenom nepřesnost popisu.

    Kávu prý začali pěstovat Holanďané, kteří místní ostrovy kolonizovali. Místní domorodci do té doby kávu neznali a nepili, pouze museli na plantážích pracovat. A měli přísně zakázáno kávové boby sbírat, odnášet a konzumovat. Padaly za to velké tresty. Nicméně si místní všimli, že bobule kávovníku chutnají cibetkám (navíc si vybírají ta nejzralejší) a co víc - kávová zrna jimi procházejí neporušená (o částečné fermentaci při trávení nic netušili). A tak je zkusili sesbírat, svařit a ochutnat. A ono to bylo dobré... Později se ukázalo, že dokonce mnohem chutnější než to, co odváželi obchodníci v lodích pryč. Trvalo hodně dlouho, než si toho všimli i majitelé plantáží a kdy vzali na vědomí, že to není jenom nechutná místní zhůvěřilost, ale že to je opravdu kvalitní káva.

    Mno, sám tohle neposoudím - mně pražená káva nechutná a vyvolává dusivý pocit. Jakákoli. Nepražená káva zase není žádný zázrak. Ale cibetkám dávám za pravdu v jednom - kávové bobule jsou opravdu dobré. Samotné kávové zrno nepotřebuju, stačí dužina - u nás dostupná sušená jako Cascara, ze které se dá uvařit... no... káva to není, je to "ovocný" výluh se specifickou chutí, prostě Cascara.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    cibetkovy kafe je dobrý, má takovou jemnou chuť.

    byli jsme na Sumatře před asi 10 lety na jako že ekofarmě, kde pestujou kávu a nechají to ozirat divoký cibetky, workeri to posbíraji.. paní majitelka si stěžovala, že na Jávě je prostě chovají v klecích a dávají jim žrát kávu.

    je to drahý, typu na cibetkova káva na náměstí v Jakartě 100 tis rupií, normální káva nevím, 5 tisíc.
    GIRAFFKA
    GIRAFFKA --- ---
    K tomuto lze doplnit uz jen toto: Kdyz jste socky a nemate prachy na cibetkovou kavu (protoze jinak bysme ji vsichni lemtali po litrech, zejo), mizete pit normalni kavu (nebo cokoliv jinyho) z tohohle boziho hrnecku. Chcete ho videt, a taky SFW https://www.ellastration.cz/220-ml-cibetka/

    A ne, ze mi ho vykoupite.
    QUIP
    QUIP --- ---
    NIKDAS: Navic se rika, ze v prirode si cibetky vybiraly ty nejlepsi plody a proto byla ta cibetkova kava tak chvalena. Jenze ty v zajeti proste musi zrat jakekoliv, takze ani ten vysledek neodpovida tomu, co by bylo z prirodne posbiranych bobku.
    Dobrou chut!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam