• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    NJAL: jasny, jedna z desitek zakladnich, plus pak dalsi mensi nedostatky apod;)) ne fakt, ma to nakou "vyhodu" krome toho, ze je to zajimavy, tzn pritahne to pozornost a pobavi jako atrakce?:)
    NJAL
    NJAL --- ---
    HAR4NT: Vsechny. To byla jedna ze zakladnich nevyhod.
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    my máme v práci tohle
    1967 Gyro-X 2-wheeled car - Gyroscopic car at Lane Motor Museum
    https://www.youtube.com/watch?v=2xS5pIYuoCM
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    R_U_SIRIOUS: no obávám se že zrovna z dolu by Brennana hnali až by se mu za botama prášilo. to vypadá elegentatně jen v případě, že "všechno funguje".
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    Jako kuriozita super, ale to prece neumi bejt lokomotiva a za ni priprazeny zebrinaky? Vsecky vagony se musej gyroskopizovat nebo ne?
    Ale do muzea fyziky jako mistni motoracek pro deti jakehokoliv mladi by to bylo skvely:)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HOWKING: Jo. No, pořád mi ta cena přijde neúměrně vysoká a asi fakt chápu, že se to neujalo.
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    HOWKING: U nějaké lokálky bych si to asi dovedl představit. Vůbec netuším, jak by se to chovalo ve vyšších rychlostech, kdy by mohl být přínosný ten nižší odpor.

    Možná i na nějaké důlní vláčky dobrý.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    SALVATOR: Jednak ušetření materiálu, pak taky eliminace tangenciálních sil. Ani přesnost kolejnice by nemusela být taková. Celkově pohodlí a plynulost. Ale i efektivita - nejvíc tření a odporu vzduchu vniká na podvozku.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HOWKING: No, vůle... Byl by vůbec důvod? Dost by to asi přidávalo na komplexitě. A jakej by byl přínos? Napadá mě snad jedině ušetření materiálu na kolejnice. Což ovšem za cenu těch katastrof, který by nastávaly v okamžiku, kdy by stabilizační systém jakkoliv selhal, asi jen těžko stojí.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    TOXICMAN: Nedávno jsem na to koukal na YouTube. Důmyslné mechanické řešení stabilizačního gyra. Dnes by to šlo elektronicky jednodušeji elektronicky a dokonce bez (nebezpečných rotujících velkých hmot) setrvačníků (jen posouvání kola po jeho ose). Bohužel už asi není vůle.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Vynálezce Louis Brennan (1852-1932) postavil funkční model jednokolejky kolem roku 1907, aby demonstroval své nápady na kolejové vozidlo stabilizované dvěma propojenými gyroskopy.
    V roce 1903 si Brennan nechal patentovat konstrukci gyroskopické jednokolejky a ministerstvo války Spojeného království ho pověřilo vytvořením prototypu ve skutečné velikosti.
    V roce 1909 postavil svou verzi ve skutečné velikosti, která byla 40 stop dlouhá, vážila 22 tun a mohla nést až 15 tun nákladu. Uskutečnily se předváděcí akce pro tisk i výstava ve White City v roce 1910, kde se po kruhové dráze projelo padesát cestujících - jedním z nich byl i Winston Churchill, který vynálezu vyjádřil značnou podporu. Přesto investory nepřesvědčil a jednokolejná železnice nebyla přijata.



    The Self Balancing Monorail
    https://www.youtube.com/watch?v=kUYzuAJeg3M
    ZPATKYNAZEM
    ZPATKYNAZEM --- ---
    kapustňák má dva struky, umístěné v "podpaží"

    DELIRIUM
    DELIRIUM --- ---
    Rentgen holuba
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    a nejhorší na tom je, že trpaslíci se asi nemnožej tak rychle, jak si všichni myslej : )

    What races reproduce the fastest? - General Discussion - D&D Beyond General - D&D Beyond Forums - D&D Beyond
    https://www.dndbeyond.com/forums/d-d-beyond-general/general-discussion/153999-what-races-reproduce-the-fastest
    HEJSEK23
    HEJSEK23 --- ---
    CDR: dík! On tam fakt je. přiznávám že sem nevěřil. sem na to čuměl dýl než 5min.
    HEJSEK23
    HEJSEK23 --- ---
    CDR: prozraď mi kde je pls. klidně do pošty.diky!
    CDR
    CDR --- ---
    FRK_R23: včera jsem na to čuměl asi 5 minut. Rozdělil jsem si to na 4 sektory, nazoomoval. Nic.
    Tak jsem došel k závěru, že je to od tebe hodně debilní vtip.
    Dnes sednu k počítači, podívám se a vidím ho během sekundy, kolega v práci čumí, proč se debilně směju :D
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Ale abych tu jen netapetovala, tak dáme třeba tematický příběh vánočního stromečku? :)

    Kde se vzal vánoční stromeček? | What the Fact?
    https://www.youtube.com/watch?v=NNYDj-dWMow
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ATUARFIK: ... a hned zpátky na jih.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    NELLAS: Jo ahá! Nějak mi to dneska nemyslí. Poposednu si. Na sever.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam