• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    DARKSUN
    DARKSUN --- ---
    LYCO: pokud mam dobrou pamet, tak NIC argumentuje, ze po tom neni u nas poptavka coz si overoval pomoci nejake sve ankety a ze pry neni problem to zavest, pokud by byl zajem...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LYCO: no to je celkem jasný když cz nic neregistuje domény v punycode..
    LYCO
    LYCO --- ---
    E2E4: asi jo.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LYCO: no mně není jasný kdo kam napsal punycode požáry.cz když taková doména prostě nefunguje.

    asi někdo psal ten odkaz rucne a ne kopírováním a nevěděl že háčkované cz domény neexistují nebo mu to autocorrect opravil a on si toho nevšiml..
    LYCO
    LYCO --- ---
    Jen pro zajímavost, takhle dopadne pokus o překlad fň.cz:
    $ dig +noidnout fň.cz                                                                                                                                                                                                                                             
    
    ; <<>> DiG 9.18.21 <<>> +noidnout fň.cz
    ;; global options: +cmd
    ;; Got answer:
    ;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NXDOMAIN, id: 41294
    ;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 0, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 0
    
    ;; QUESTION SECTION:
    ;xn--f-qla.cz.                  IN      A
    

    Ptal jsem se ve skutečnosti na xn--f-qla.cz. (a chtěl jsem záznam typu A, ttedy IP adersu). Status NXDOMAIN znamená "no such domain". A dostal jsem 0 odpovědí.
    LYCO
    LYCO --- ---
    E2E4: někdo to napsal na web :)

    Nikde v internetové infrastruktuře neexistuje systém, který by kontroloval platnost textu na webu, a převod z/do Punycode vůbec nespolupracuje s DNS, je to prostě jen pár pravidel. Některé redakční systémy asi umí zkontrolovat že redaktor napsal neplatné jméno, ale rozhodně to není univerzální.

    Prostě, já si můžu vymyslet tolik odkazů s háčky a čárkami kolik budu chtít a poslat je sem na Nyx, a žádný policajt mě přes prsty neklepne, jen ty odkazy nebudou fungovat:

    ň.cz
    fň.cz
    nějaká korejština

    Koukni, jsou tu i když neexistují! :-)
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    vskutečnosti takto
    09.01.1991: Výbuch tanku zavinil v Bohosudově smrt 18 vojáků | POŽÁRY.cz - ohnisko žhavých zpráv | hasiči aktuálně
    https://www.pozary.cz/clanek/37848-09-01-1991-vybuch-tanku-zavinil-v-bohosudove-smrt-18-vojaku/
    E2E4
    E2E4 --- ---
    LYCO: jj jak říkáš, ale pořád nechápu kde se vzaly ty požáry.cz když neexistují..
    LYCO
    LYCO --- ---
    LYCO: koukám že nyx ten převod do punycode udělal: ta doména je háčkyčárky.cz.
    LYCO
    LYCO --- ---
    E2E4: jen pro zajímavost:
    Systém DNS (ta věc která zodpovídá za překlad "pozary.cz" na 81.91.85.35) diakritice a znakům národních abeced vůbec nerozumí. V DNS jsou uložené záznamy obsahující jen písmena a-z (jen malá!), číslice 0-9 a pomlčku (spojovník). Aby bylo možné používat háčky, čárky, azbuku, čínské znaky a podobně, bylo zavedeno kódování Punycode: když uživatel zadá (klikne na odkaz, pošle mail,...) jméno s jinými znaky, program ho "potají" převede do punycode a zeptá se DNS na to převedené jméno.

    Celá ta věc byla vymyšlená tak, aby se v DNS samotném nemuselo nic měnit (a technicky ani v internetových programech: uživatel prostě vidí nebo zadává ošklivý text, ale funguje to). To že v doméně cz. nemáme háčky a čárky je čistě organizační věc: správce domény NIC.cz takové domény odmítá registrovat. Takže z tohohle pravidla můžou existovat výjimky, a taky že existují: https://xn--hkyrky-ptac70bc.cz/ existuje a je tam vysvětlení proč háčky a čárky nemáme :-)
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    Teda si to sem nepatří, ale zdá se mi to nebo jsou si ty písně trochu podobné?:)

    Brian Song - Monty Python [no noise effects]
    https://www.youtube.com/watch?v=G-48R0hvpSU


    Django Unchained opening theme
    https://www.youtube.com/watch?v=S4pf4OH9mTY
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    FRK_R23: nejdřív jsem se lekla, že dvacet našich, a říkala si, že to nám to teda na odchod osladili...
    no Rusové a bezpečnost práce. I když ono... armáda v 80's a bezpečnost práce, to už vyjde nastejno.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    MARASAN: že to nějak nefunguje, mám pocit že cz doména tohle nepodporuje..
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    FRK_R23: BTW xn--pory-6na55g.cz je doména požáry.cz
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    STARE_CASY: těch ruskejch nehod jsou spíš tisíce než stovky, vystřídalo se tu 750.000 vojáků a sovětská armáda nebyla proslulá bezpečností práce
    MMORT7
    MMORT7 --- ---
    FRK_R23: Ja už se lekl, že se nějakým lidem fakt něco stalo...
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    FRK_R23: je možné, že to nebyla jediná taková nehoda v místních kasárnách. Pár let jsem v Krupce bydlel, bylo to v první půlce osmedesátých let, chodil jsem tehdy na základku. Kromě toho, že jsme si s místní sovětskou posádkou užívali třeba společné návštěvy kina, kde nám v rámci školy promítaly skvělé filmové hity o hrdinství rudé armády za druhé světové války (a ti vojáci úplně neskutečně smrděli), kolovala tehdy Krupkou legenda, že jednou v kasárnách bouchnul tank během oprav podvozku. Že prý jeden voják narychlo svařoval cosi na spodku podvozku v době, kdy měli s tankem vyrazit na cvičení a měli už uvnitř munici. Bohužel munice zahořela a utrhla se celá věž. Řidič tanku, který měl být uvnitř, nikdy nenašli, šikovný mechanik to sice přežil, ale přišel o sluch a nějaké kousky. Samotná historka měla několik verzí, jak si tam evidentně každý něco přidal, ale základ, který jsem popsal, byl pokaždé stejný.

    Byl jsem už dávno pryč z Krupky, když došlo k výbuchu při odsunu. Dozvěděl jsem se to až tak o dva, tři měsíce později, a byl to pocit, že tohle jsem už jednou slyšel, to je přece stará zpráva. Pustil jsem to z hlavy, měl jsem už jiné starosti, než se starat o Krupku, která nepatřila mezi mé zrovna nejlepší vzpomínky. Zkusit hledat nějaké další informace mne napadlo až mnohem později a totálně jsem v tom pohořel. Nikdy se mi ale nepovedlo dohledat žádné informace o starší události. Když jsem jednou přeci jenom dojel na sraz ZŠ po nějakých 25 letech, tak sem tam někdo potvrdil, že se to určitě vyprávělo už dřív, ale po tolika letech už každý věděl kulový. Někdo pak ještě zkusil zjistit něco z kroniky, ale nic tam prý není (což ale není překvapivé, ony ty zápisy občas byly cenzurované, resp. nepsalo se zdaleka vše, co se stalo).

    Dost by mne zajímalo, jak to tedy bylo. Kolovala tehdy Krupkou urban legend typu černé sanitky, která se ale později doopravdy stala? Byla to druhá nehoda a první se ututlala díky tomu, že tehdy ještě měli sověti víc pod palcem místní veřejnou bezpečnost? A co na to Jan Tleskač?
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    SALVATOR: Když jsem si přečetl nadpis, tak jsem si říkal že je divný že o tom nevím. Ale pak jsem zjistil, že tam zařvalo dvacet rusáků a pochopil jsem proč o tom nevím :))

    A to není cynismus, ruskej voják neni člověk, sorry.
    CROSS
    CROSS --- ---
    SALVATOR: Myslíš jako „dvacítka bezmála lidí“
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    FRK_R23: Musím se přiznat k cynismu, protože první, co mě napadlo, bylo, že to o těch bezmála 20 lidech není tak úplně pravda, když to byli jenom Rusové.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam