• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    KUATO
    KUATO --- ---
    TRISSIE: moje oma (nar 1932) tak říkala (žitu rež a pšenici žito) až do své smrti. Než jsem si na to zvykl, tak mi to chvilku trvalo.. :o)
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    Stale je co objevovat!:))
    Existuje vec, co se jmenuje Pack Rat Midden a je to vlastne neco na zpusob prastaryho zkamenelyho krysiho
    hnizda. To hnizdo "petrifikuje" diky tomu, ze jak je to tam od nich promoceny, tak ty latky z moci postupne zkrystalujou a vytvorej hmotu zvanou amberat, ve ktery se zachycuje vsecko mozny, jednak ze vzduchu - pyl atp, nebo co tam ty zvirata natahaj, zbytky naky potravy...

    A taky prej i obili kradeny lidem, takze se da napr. sledovat i "vzestup a pad" nakyho Anasazijskyho osidleni v Novym Mexiku podle toho, jak v mladsich a mladsich middens nejdriv pribyva naky kultivovany zrno, je ho vic, vic, nejvic, pak min a min a pak je pryc uplne..
    Jeden obzvlast urostly midden zde:D

    Pack rat - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Pack_rat#Midden
    From Ancient Seeds to Scraps of Clothing, Rats' Nests Are Full of Treasures | Science| Smithsonian Magazine
    https://www.smithsonianmag.com/science-nature/archaeological-treasures-hidden-rat-nests-180973544/

    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    DARKSUN: VÁŽNĚ???????!!!!!!!!!!
    TO UPLNĚ MĚNÍ SITUACI!!!
    TO JSEM VŮBEC NEVĚDĚL A PŘES TŘICETLET ŽIJI V BLUDU SLOVNÍ HŘÍČKY!!!!!

    DĚ-KU-JU ZA SDÍ-LE-NÍ TVĚ MOUDROSTI ÓÓÓÓ KAPITÁNE!
    DARKSUN
    DARKSUN --- ---
    SCHWAB: protoze to nema nic co do cineni s destem?
    The first settlements in the Regensburg area date from the Stone Age. The oldest Celtic name given to a settlement near Regensburg was Radasbona, a site where a Roman fort was built around AD 90. In 179, a major new Roman fort, called Castra Regina ("fortress by the river Regen"), was built for Legio III Italica during the reign of Emperor Marcus Aurelius.[7] It was an important camp at the most northerly point of the Danube; it corresponds to what is today the core of Regensburg's Old City or Altstadt east of the Obere and Untere Bachgasse and west of the Schwanenplatz. It is believed that as early as the late Roman period the city was the seat of a bishop.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    CHEESS: no, AI taky umí dost kecat... :)))
    Tradiční velikonoční mňouky aneb jak nám ChatGPT zpestřilo sváteční tabuli | Quanti blog
    https://quanti.net/2023/03/tradicni-velikonocni-mnouky-aneb-jak-nam-chatgpt-zpestrilo-svatecni-tabuli/
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    ATUARFIK: a s timhle městem mě taky neser :D

    Já nejsem fyzicky schopen pobrat proč se nejmenuje Deštnohrad, nebo v případě Regenu pouze Deštno. Ale musí to bejt Řezno a Řezen.
    A nejednou jsem Řezno a Dunaj v duchu umístil hned pod Grosser Arber.

    ono to vypadá na mapě kousíček vedle sebe, ale je to 100 kiláků
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    SCHWAB: A jmenuje se tak, protože první a největší továrna byla v Regensburgu.
    CHEESS
    CHEESS --- ---
    QUANTI: AI říká:
    Označení "režná nit" má historický původ spojený s textilním průmyslem. "Režná nit" byla termínem používaným pro speciální nit, která byla používána při výrobě tkanin, zejména na režné stroje.

    Režné stroje byly zařízení používaná v textilním průmyslu k výrobě různých typů tkanin, včetně hedvábí, bavlny a vlny. Tyto stroje používaly několik druhů nití, ale "režná nit" byla speciální, protože byla zpravidla silnější a byla používána pro určité účely, jako je posílení okrajů tkanin nebo pro výrobu specifických vzorů.

    Označení "režná" může pocházet z německého slova "Rein", což znamená posílení nebo zesílení, což naznačuje její účel posilování tkanin. Tento termín byl pravděpodobně používán v textilním průmyslu a postupně se stal součástí odborného žargonu.
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    ach, ona to není řezná nit?
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    TRISSIE: Dík, teď už já nemusim. Taky mi to totiž vrtalo hlavou.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    QUANTI: schválně jsem to včera hledala a "režný" znamená taky "nebílený, hrubý, drsný, nezušlechtěný".
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    QUANTI: Někdo to jistě ví.
    Já jen tuším.

    A určitě musí existovat i režná příze.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    Ale když už jsme u toho, ví někdo, jak vznikla režná nit? Protože ta je známá po celé republice a prostějovská ani olomoucká se k ní nepojí :D
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    NJAL: No právě.

    NJAL
    NJAL --- ---
    TRISSIE: Neni to tak nezname, ja jsem napriklad znal tento nazev, jen jsem nevedel, jak moc je to regionalni :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    jak nejsem nějaký extra znalec českých pálenek, tak jsem si vlastně nikdy nevšimla, že zatímco ve zbytku republiky se pije žitná, tak "u nás" na Hané (moje rodina je z Prostějovska) se pije režná.

    Ono totiž v hanáčtině se dřív pšenici říkalo "žito" a žitu zase "rež" :-)
    ale uchovalo se to jen v tom názvu kořalky, i moje prababička (rok narození 1900) už normálně říkala pšenice.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    bylo to ve zjištěních, ale reakci píšu sem, protože ve zjištěních se maže...

    [SATAI @ Zjištění] - ID Satai dotáhl info o největším pdf a mapu, jak velké by bylo...

    Doplňuji:
    asi bude záležet na rozlišení, respektive i na stroji, na kterém to budou generovat - nejspíš jde o nějaký přepočet z A4 a není to jednostránkové pdf o této velikosti...

    Ještě nedávno byla maximální velikost výšky nebo šířky 2 na 16 mínus 1 px, tj. 65536 px - více prostě nešlo, momentálně je to prý 2 na 32 px, člověk na to narazí málokdy, ale občas se to může stát, třeba byste chtěli celé to pdf vyrastrovat 1:1 ve 300 DPI, to by IMO asi nedal žádný současný stroj... nebo by to možná přepočítal, ale nešel by zobrazit :)

    A 16-bit integer is simply the largest value that can be stored in a single register on a 16-bit processor.
    binary - Why is 2^16 a "special" number? - Software Engineering Stack Exchange
    https://softwareengineering.stackexchange.com/questions/42269/why-is-216-a-special-number

    Mimo jiné bylo 2 na 16 zmíněno i v knížce Neal Stephensona "Sníh" - super knížka, nemohl jsem se od toho odtrhnout...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    NAVARA: docela zajímavě o tom píše tenhle týpek: https://michalov.cz/z-deniku-hrobare-i/
    jen teda ta platforma je za trest, doklikat se na celý jeho deníček chronologicky je... no, normálně bych řekla práce pro hrobaře, ale on to hrobař píše, takže pro archeologa?
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    ESTEN: ona je to spíš filosofická otázka, afaik ty lesy nejsou úplně propojený a je to shluk x menších clusterů se stejnou genetickou informací. Ta tráva je na tom ještě fragmetovanejš, rozmnožuje se tak, že vyžene kořen o kus stranou, a z něho vyroste další klon, ale ten spojovací kořen se často přethne, tráva odplave a zakoření jinde, kde založí další kolonii.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    LORD_DE_SEIS: houby zvedaji hozenou rukavici :)

    en:
    Strange but True: The Largest Organism on Earth Is a Fungus | Scientific American
    https://www.scientificamerican.com/article/strange-but-true-largest-organism-is-fungus/

    cesky (ale lehce bulvarne...):
    Vědci objevili obří organismus: houbu - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/vedci-objevili-obri-organismus-houbu.A000808085013vedatech_jpl
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam