• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    RSZ
    RSZ --- ---
    TRISSIE: bacha, někdo někde vzpomínal, že v hvězdném městečku (rok 90 tuším) ho překvapil cukr na příděl - kvůli pálení samohonky - jestli ty vzpomínky nebudou trochu zastřené..
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAWERICK: ale to, co sem píšu, je ještě doplněné o cross-reference, protože někdy se mi tomu fakt nechce věřit. Historku s ukradeným člunem jsem třeba dostopovala k Piercu Bizonymu, který v rámci výzkumu pro knihu Starman: The Truth Behind the Legend of Yuri Gagarin mluvil přímo s lidmi se Smělovky (kniha vyšla 1998, takže pamětníků ještě bylo dost).
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    TRISSIE: no.. sem slepej :) diky
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    TRISSIE: a co ze to ctes/poslouchas? (mozna to tu nekde je jen jsem slepej a prehlidl jsem to. Tak to se pripadne omolouvam :))
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    už jsem ve 13. kapitole, takže brzo dám pokoj, ale tohle si prostě nemůžu nechat pro sebe:

    znáte takovou tu divnou urban legend o chlápkovi, co ukradl / ukořistil záchranný člun z dopravního letadla, vydal se v něm na ryby, ale protože je ve člunu lokátor, co se aktivuje při kontaktu s vodou, tak na něj vlítli záchranáři?
    tak... nešlo o dopravní letadlo, ale o kosmickou loď Vostok, ani o záchranáře, ale KGB, a taky nepřišli hned, ale až asi za tři dny.

    Ale jinak se to fakt stalo! Vono totiž v pravém ruském stylu vesničani ze Smělovky samozřejmě vyrabovali jak přistávací modul, tak Gagarinovo katapultační křeslo, co šlo sežrat, to sežrali (teda až na tuby s masovým pyré, které bylo tak hnusné, že ho nechtěli ani hladoví venkovani), a co šlo odnést, to odnesli. Jen ta KGB jim to pak o pár dní později překazila, když jim tu vesnici prošacovala a všechny suvenýry zabavila...

    Mně ta UL nikdy nedávala smysl, protože v dopravním letadle jsou buď nafukovací vesty, nebo se jako člun používají nafukovací schody, a taky není důvod posílat záchranáře, když nikde žádné letadlo nespadlo... tak jsem ráda, že konečně vím, kde se to vzalo.
    CDR
    CDR --- ---
    pracuji asi 20 let v bazaru a každý den sepisuji zástavní a výkupní smlouvy, kdy mám v rukou zákazníkovu občanku.
    Krom toho, že tak trochu virtuálně cestuji, představuji si, jak vypadá Kozloduj, Iasi, Egreš, Alfatar, to má za následky, že si pak občas prozpěvuji popěvky typu "tam v karviné", "ostravo, srdce rudé", "brno je zlatá loď", vídám spoustu jmen, často neobvyklých.
    Ovšem minulý týden jsem poprvé držel občanku se jménem Vošoust.
    A Vošoustů není až tak málo, zde nám tvrdí, že 28 mužů a 32 žen.
    Na 382.000 lidí v ČR připadá jeden Vošoust :3

    Příjmení | Vošoustová: 32 | KdeJsme.cz | Četnost příjmení nebo jména v České republice
    https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Vo%C5%A1oustov%C3%A1/hustota/

    Příjmení | Vošoust: 28 | KdeJsme.cz | Četnost příjmení nebo jména v České republice
    https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Vo%C5%A1oust/hustota/
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    můžu zase Gagarina?

    Gagarinův úkol bylo sedět v raketě a na nic nesahat, ale pro případ, že by všechno ostatní selhalo, měl možnost přejít na ruční řízení sestupu, a to zadáním bezpečnostního kódu, který by loď přepnul z automatiky na manuál. Doktoři a Psychologové ovšem měli strach z toho, že mu tam v osamění a ve stresu jebne a manuál zapne předčasně nebo zbytečně, takže požadovali, aby mu kód řekli až případně ze Země rádiem. Samozřejmě tohle by nefungovalo, pokud by selhalo rádiové spojení, takže jako kompromis expertní skupina složená z těch nejdůležitějších aktérů (hlavní konstruktér, hlavní inženýr, velitel výcviku kosmonautů a Gagarinův letecký instruktor) doporučila umístit kód do zalepené obálky připevněné na dosah ruky kosmonauta.

    Když po úspěšném letu převáželi členy expertní skupiny na místo přistání, přiznal se letecký instruktor hlavnímu inženýrovi, že navzdory dohodě Gagarinovi kód před odletem sdělil. Hlavní inženýr se zasmál a řekl, že když to říkal Gagarinovi on sám, Jura se přiznal, že už kód dávno zná, od velitele výcviku.
    (hlavní konstruktér, jak se pak ukázalo, taky partu netrhal).

    Rusko, no :-)
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    AXTHEB: Víc tam není:)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    FRK_R23: Hodně zvířat, smrad a zvířata v kleci, to moc nepomůže:)
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    AXTHEB: Pamatuji si hodně zvířat a smrad. Taky jsme se byli pak podívat na ty klece a já teda nejsem žádnej citlivka, ale nebylo to hezký.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    FRK_R23: Afaik jestli si pamatuješ bubliny ze stropu, tak to byli Sověti.
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    GANDHI: Zeptám se matky, bylo mi tak šest;)
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    FRK_R23: ya komousu fungoval v ramci cs. cirkusu a variete cirkus humberto, kterej na Letny byl celkem pravidelne - a co jsem ted zbezne koukal na web, tak ten sovetskej cirkus v ramci nej proste hostoval
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    V souvislosti s tímhle mým postem jsem pátral o jaký cirkus šlo. V 80s se v Praze konal jen jeden větší cirkus a byl to Sovětský :)

    Aspoň to říká Gemini.

    Sovětský cirkus: V roce 1985 se na Letné představil Sovětský cirkus. Toto prestižní uskupení s bohatou tradicí a precizně nacvičenými choreografiemi zaručilo strhující podívanou. Představení Sovětského cirkusu byla proslulá svou profesionalitou a dokonalostí a v Praze sklidila mimořádný ohlas.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    že má dnes svátek ... existoval pán jménem Kazimír Osvětimský (žil na přelomu 14./15. stol.)
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    LORD_DE_SEIS: Ano, a taky hrála roli povaha a inteligence, u fenek to, že potřebují k čurání míň prostoru, protože nezvedá nožičku, a např. u Lajky navíc i zbarvení srsti.

    Černobílá tulačka Lajka přežila ve vesmíru pár hodin. Sověti... | Plus
    https://plus.rozhlas.cz/cernobila-tulacka-lajka-prezila-ve-vesmiru-par-hodin-soveti-ji-tam-poslali-pred-6506399
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    E2E4: ono vůbec tu sérii radiokniha má smysl sledovat, další v playlistu mám Obnovu národů od Timothy Snydera a třeba tohle: https://www.kosmas.cz/knihy/505524/arthur-conan-doyle-v-roli-obhajce/ byla nesmírně zajímavá sonda do dějin anglické kriminalistiky a vůbec viktoriánského pojetí spravedlnosti, zločinu a trestu.
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    ATUARFIK: Před Lajkou ještě určitě i Dezik, Cigan, Miška, Čižik, Zib....
    Šlo o křížence, které vybírali v ulicích Mosky. Tihle pouliční psi totiž byli (a dodnes jsou) mnohem odolnější než psi čisté rasy.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    TRISSIE: rádio kniha od Toufara je dobrá, ale poslechněte si to hned, kvůli autorským právům je tam už teď jen díl 5 a dál, starší už nelze přehrát,.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TRISSIE: je to celkem známý a přijde mi to relativně neškodný, proti jiným aspektům Ruska.

    spíš je zvláštní ten fakt, že nějaký dosažený level technologie (v případě Ruska a R-7 technologie 40tých let, v podstatě, ale v měřítku, v jakém ji ve 40tých letech Západ nikdy nerealizoval) se zakonzervuje jako svého druhu esoterická znalost. Je pravda, že i některé západní kosmické technologie jsou 60 let staré a vlastně se moc nemění (stupeň Centaur a motor RL-10), ale stejně, ten retro-futuristický rozměr Ruska je jedinečný... vytvoření jakési "tradiční budoucnosti", na kterou se věří...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam