• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    Punkovym způsobem jsem narazil na Edelweißpiraten

    Když se proti Hitlerovi postavila mládež: Teenagery mučili, věšeli a posílali do koncentračních táborů | REFRESHER.cz
    https://refresher.cz/89842-Kdyz-se-proti-Hitlerovi-postavila-mladez-Teenagery-mucili-veseli-a-posilali-do-koncentracnich-taboru
    Za paywallem, ale nešel jsem uspokojivej článek česky
    Krvavé výročí. Před 75 lety nacisté veřejně oběsili rebelující německou mládež - Deník.cz
    https://www.denik.cz/ze_sveta/ss-heinrich-himmler-hitler-nacismus-treti-rise-kolin-opratka-obeseni-valka.html

    und wiki


    Edelweiss Pirates - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Edelweiss_Pirates

    plus německý doku
    (Doku in HD) Die Edelweißpiraten - Jugend-Opposition im Dritten Reich
    https://youtube.com/watch?v=7YylNxDQTUk&pp=ygUQZWRlbHdlacOfcGlyYXRlbg==
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    prvni zajimavost:
    tyto jizvy se jmenují Glasgow-Chelsea smile nebo Cheshire grin. vznikají nejčastěji při hospodské rvačce, nožem, střepem... od koutku k uchu.
    Tommy Flanagan, znamý filmový zjizvenec k nim přišel právě takto. dle svých slov pracoval jako dj v jednom baru v Glasgow, když cestou do práce na něj vyrukovala banda vágusů, on se optimisticky zkusil bránit rozbitou lahví a oni vytáhli nože. obličej údajně sám obdržel sedmdesát stehů. plus měl, cituji "ještě pár děr v těle". v nemocnici jej následně navštívil kamarád a navrhl mu zkusit bezpečnější karieru herectví.

    druha zajimavost:
    omylem jsem to napoprve postnul do cerneho humoru... CErny humor, CEntrala... meh.

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    JESTEDMAN: a za "léky" tě budou na rukách nosit
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    CDR: 30 cm říkáš?

    CDR
    CDR --- ---
    Tvl, samozřejmě, pro místní arabisty to není nic nového.
    Ale mě to tedy překvapilo.
    Určitě víte, co je svatyně Kaaba, svatyně/stavba s posvátným kamenem v Mecce.
    Vždy jsem žil v domnění, že se jedná o obrovský šutr okolo kterého je ochranná stavba ve tvaru kostky.
    Ale on je to ve skutečnosti šutříček o průměru cca 30cm.
    Jo... Ještě to zlato...
    Dveře do Kaaby jsou zhotoveny z 300 kg zlata :3

    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    tak já něco zlata a stříbra pořídil ne kvůli výhodnosti investice, ale kvůli stabilitě ceny. Kdysi jsem četl jeden rozhovor s týpkem z obléhání Sarajeva, říkal, že tehdy tam měly cenu zbraně, alkohol a zlato. Je to taková pojistka pro případ armagedonu. Až bude black out, tak si za btc koupíš leda hovno. Diverzifikuji investice dle rizik :) V Au jsem ještě větší holder než v btc :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    NAVARA: bez elektriky a internetu budem resit uplne jiny veci..
    E2E4
    E2E4 --- ---
    NAVARA: volatilitu způsobuje hlavně že trh je mělký, prodám pár set btc a cena klesne dolů.. no ale selhání bitcoinu (nenaplnil své sliby) je na delší a kontroverzní debatu..
    CDR
    CDR --- ---
    VYHULENY_UFO: jasně, že převod btc je relativně jednoduchý. Ale převoz 1 kg zlata není taky až tak obtížný.
    Málokdo si to uvědomuje, ale... (tohle jsem psal do zjištění před rokem a něco)

    Krabička na běžné cigarety má okolo 91x25x59 mm (na každé straně o cca 1,5 mm méně, vycházím z rozměru silikonového obalu na cigarety), pochopitelně krabička na stovkové cigarety je větší.
    To je 134,225 cm3, cm3 zlata váží 19,3 g, tzn zlatý kvádřík o rozměru krabičky od cigár váží neuvěřitelných 2,5903425 kg.
    Současný kurz 24k zlata na londýnské burze je 1347 Kč/g.
    Ten kvádřík stojí 3.489.461 Kč .)
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    VYHULENY_UFO: Bez elektriky je to k ničemu, bez celosvětové sítě také, takže pokud by byla vůle…

    Ostatně jak se ukazuje, bitcoin sám o sobě nemá hodnotu, je to pouze jeho převoditelnost na skutečné měny, co ho činí zajímavým. Což z toho
    - jednak dělá Ponziho schéma, kdy nikdo nechce mít Černého Petra, což způsobuje neskutečnou volatilitu.
    - druhak to dává vládám dává vektor k jeho kontrole. Viz současné KYC a AML regulace, kterým bitcoin a jeho burzy velmi rády podléhají.

    To co se dělo, když jsi ještě měl vlastní zuby, je pro dnešní bitcoin zcela irelevantní. Nemáš možnost dostat tisíce bitcoinů za jednu pizzu.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    NAVARA: tuhle vyhodu ma bitcoin taky, zadna vlada si nemuze natisknout nebo vyrobit novy bitcoiny, o to se stara symetricka a asymetricka kryptografie. 🙃

    navic se ty bitcoiny prenaseji ze zeme do zeme mnohem snadneji nez kilo zlata.
    CDR
    CDR --- ---
    VYHULENY_UFO:
    NAVARA:
    jsem to spočítal špatně, ale hlavní hint byl v tom, že reklamy dělají ze zlata "VYNIKAJÍCÍ" investici, ale jen díky posílení od začátku roku (z 1480/g na 1700/g) zlato za deset let dýchavičně oběhlo na úroveň, kdy tedy asi bajvoko vyrovnalo inflaci.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    Zlato není primárně na investici, je na dlouhodobé uchování hodnoty, není moc likvidní, a nemůže si ho nějaká vláda jen tak z prdele natisknout trojnásobek, aby snížila jeho hodnotu.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    kdo by resil zlato, kdyz stacilo pred 10-12 lety tezit nebo koupit bitcoin. zlato je pro blbecky
    CDR
    CDR --- ---
    NELLAS: jo to jsme se přehlédl. Ale stále není to nic extra. Pokud si koupila někde před deseti lety garsonku nebo zahrádku, je to o něčem jiném.
    Taky si mohla nakoupit v roce 2011 za 1020 Kč/g
    E2E4
    E2E4 --- ---
    CDR: taky na to nejsem odborník, ale nějaký věci jsou zjevný (jako že prodej zlata Čechům je hlavně kšeft pro jeho prodejce, ne už tak výhodná investice resp ochrana před inflaci)

    za stejný období oblíbený ETF fond IWDA, který obsahuje proporcionálně vybrané akcie firem celého světa vzrostl nominálně z 29 na 90 USD. tj 3x.

    (index pražské burzy za totéž období od oka o 50%, přičemž kurz dolaru vůči koruně oslabil o 15%. do the math)

    Taky je tu auditko osobní finance..

    XCIDER
    XCIDER --- ---
    CDR: inflace je az sekundarni hodnota ktera indikuje narust cen mezi nejakymi daty, vetsinou za mesic nebo rok. Ten primarni udaj je index spotrebitelskych cen, z nej si muzes spocitat inflaci mezi jakymikoliv daty: https://www.czso.cz/csu/czso/isc_cr
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    CDR: Hele, ale pokud se zvedne cena z 844 Kč an 1700 Kč, tak to zhodnocení je víc než 100%, ne?
    Kdyby bylo cca 50%, tak je ta cena cca 1260.
    CDR
    CDR --- ---
    CDR: cena investičního zlata osvobozena od DPH, samozřejmě ne inflace, jsem se upsal. To nemění nic na tom, že je předražené.
    Zde příklad - investiční mince, novoražba. Při nákupu a pak zpětném prodeji jste okamžitě v mínusu cca 20 %

    Zlatá investiční mince Dukát Františka Josefa I. 1915 (novoražba) - Aurum Bohemica
    https://www.aurumbohemica.cz/zlata-investicni-mince-dukat-frantiska-josefa-i-1915-novorazba/
    CDR
    CDR --- ---
    Možná zaznamenáváte občas reklamy na nákup zlata s tím, že se jedná o výbornou investici.
    Nejsem odborník, ale v mých očích je to kec.
    Pokud nakupujete investiční zlato ve slitcích (ještě hůře v mincích), tak přestože je jeho cena osvobozena od inflace, je značně nevýhodná.
    Pokud byste měli přístup ke zlatu za aktuální cenu na burze, stejně si moc nepomůžete.
    Uděláme hypotetický nákup v roce 2014 - jsme na průměrné ceně 844 Kč/g
    K dnešnímu dni to vypadá na zdánlivě báječných cca 1700 č/g, tedy zhodnocení skoro 50 %.
    Jenže pokud se podíváme například na cenu nemovitostí, či ještě hůře - celkovou inflaci za 10 let, už ty čísla moc hezky nevypadají (btw umíte někdo vyhledat CELKOVOU inflaci koruny za 10 let? Mně se to nedaří. Ani součet spotřebního koše.).
    Ale můžeme si pomoci mediánem výplaty v ČR
    2014: 25.246 Kč
    2024: 43.967 Kč (očekávaná průměrná výplata)
    nebo cenou mcd hamburgru
    2014: 21 Kč
    2024: 39 Kč

    Pokud byste koupili kilo zlata v roce 2014, tak jste ke dnešku prodělali jedno celkem hezké zánovní auto.
    Samozřejmě, pokud stejný nákup uděláte v roce 2005 za 340 Kč/g, už by to bylo něco jiného
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam