• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila.

    Vědci již věděli, že lidoopi používají léky, když se chtějí uzdravit. V šedesátých letech 20. století viděla bioložka Jane Goodallová ve výkalech šimpanzů celé listy a jiní dokumentovali, že viděli lidoopy polykat listy s léčivými účinky.

    Orangutani bornejští byli také mimo jiné pozorováni, jak si potírají ruce a nohy rozžvýkanými listy rostliny, kterou lidé používají k léčbě bolavých svalů, zatímco u šimpanzů bylo zaznamenáno žvýkání rostlin známých jako lék na červivé infekce a přikládání hmyzu na rány. Tento nový objev je však prvním případem, kdy bylo pozorováno, že si volně žijící zvíře ošetřuje otevřené rány látkou, o níž je známo, že má léčivé účinky.

    Zatím není jasné, jesli Rakus na tento proces přišel sám, nebo se ho naučil od jiného orangutana, ačkoli u žádného jiného jedince nebyl pozorován.

    Biologové pozorovali orangutana, jak si bylinou vyléčil ránu — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/biologove-pozorovali-orangutana-jak-si-bylinou-vylecil-ranu-348844
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    pouštění žilou bylo oblíbenou lékařskou metodou od starověku až do 19. století - tady máte jeden krásný obrázek cca 480 př.n.l.


    věděli jste ale, že to doktoři - a tím myslím opravdové, západní, studované doktory - dělají dodnes? samozřejmě ne jen tak z plezíru a protože je nenapadne nic lepšího, ale je to léčba první volby při nemocech jako hematochromatoza (dědičná metabolická porucha, při které dochází k nadměrné absorpci železa z trávicího traktu) a pravá polycytémie (chronická nemoc způsobená poruchou kmenové krvetvorné buňky, která vyzrává převážně do řady červených krvinek, kterých tak vniká nadměrné množství).

    Mimochodem pacientům s akutní hematochromatozou se odebírá 250-500ml krve cca jednou týdně a krev je použitelná pro dárcovství, takže je to instantní cesta k Janského plaketě :-)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    NELLAS: Nebo naopak.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Nově dešifrované pasáže starověkých svitků z Herculanea, které pohřbil popel po výbuchu sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu, možná odhalují poslední hodiny starořeckého filozofa Platóna a také konkrétněji místo jeho pohřbení. S odvoláním na výzkum badatelů pod vedením profesora z Univerzity v Pise to na svém webu píše list The Guardian a stanice CNN. Jeden ze svitků podle nich popisuje Platónovu kritiku hudby, kterou na flétnu hrála thrácká otrokyně.
    Bojoval s horečkou a byl na pokraji smrti. Přesto si v tento moment Platón zachoval dostatek jasné mysli, aby kritizoval hudebnici za nedostatek rytmu. Právě tohle popisuje vyprávění na svitku.
    Dříve se podle vědců mělo za to, že se hudba ztvárněná otrokyní Platónovi líbila. Dešifrovaný text dále naznačuje, že filosofa pohřbili pravděpodobně v tajné zahradě někdejší akademie v Aténách, kterou sám založil přibližně v roce 387 před naším letopočtem. Dosud se podle vědců vědělo, že byl pohřben v akademii, ale nebylo známo konkrétní místo.

    Poslední hodiny strávil Platón kritikou hudebnice, ukazují rozluštěné svitky z Herculanea — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/posledni-hodiny-zivota-stravil-platon-kritikou-hudebnice-ukazuji-nove-rozlustene-svitky-z-348809
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    TRISSIE: tak a teď mi v hlavě běží scéna jak v zimě 2004 umírá slavný závodní kůň Železník, je vykopán hrob, v něm vestoje stabilizovaná mrtvola osedlaného koně, na něj přivlečou a do sedla přivázají zmítajícího a bránícího se Josefa Váňu a za doprovodu smuteční kapely ho zastřelí :D
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    TRISSIE: Holt koně případně zmrazíš než zemře chovatel.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ERRTU: no práě, jako koncept mi to přišlo hezké, jen ta logistická otázka, jak načasovat současně mrtvého chovatele a mrtvého koně, ta mě zarazila! :-)
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    TRISSIE: a proc ne, ostatne pohrby ruznych warlordu, chanu a nacelniku v sedle nebo ve valecnem voze jsou dolozene napric evropou i asii, za nejstarsi nalez se poklada 2000 prnl v rusku :)

    Chariot burial - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Chariot_burial
    ILTU
    ILTU --- ---
    NELLAS: Mně to fungovalo.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MATEEJ: o té speciální vyhlášce o koních vím - kdysi jsem na ni narazila při monitoringu legislativy, a jak jsem četla tak nějak narychlo, viděla jsem tam "podmínky pro odstranění kadáveru koňovitého zahrabáním chovatele na vlastním pozemku" a teprve když mi mozek vygeneroval obrázek chovatele pohřbeného na zahradě v sedle koně a mírné pobavení nad tím, jestli se toho docílí tak, že nad oblíbeným koněm zabijou chovatele, nebo pod chovatelem koně, tak jsem se zarazila, vrátila zpátky a dočetla, že jde o "podmínky pro odstranění kadáveru koňovitého zahrabáním chovateleM na vlastním pozemku" :-)
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    Na zahradě si můžete (za určitých podmínek) pohřbít zvíře v zájmovém chovu, které není chováno pro hospodářské účely ani k jídlu. Tedy psa, kočku, morče, fretku, pet králíčka, ale ne králíka z králíkárny chovaného na maso. Také to nesmí být prase ani přežvýkavec, v případě že byste to prase, kozu, ovci nebo krávu chovali jako pet animal.

    Taky nemůžete doma pohřbít zvířata vyžadující zvláštní péči z třídy savců (například opice nebo šelmy).

    Ale můžete dostat povolení na pohřbení koně nebo osla.

    Zahrabávaní (pohřbení) zvířat v zájmovém chovu včetně koňovitých a hřbitovy pro zvířata – Státní veterinární správa
    https://www.svscr.cz/krmiva-vzp-asanace/pohrbeni-zvirat/


    Jak jsem se k tomu tématu dostal - podle spolehlivého zdroje mají Berouskovi na svých pozemcích pohřbeného slona. Byla to slonice, která umřela v pětašedesáti. Prý je pohřbená oficiálně, s povolením a bagrem.
    Což si vlastně dokážu představit, i přes tu velmi restriktivní vyhlášku. Hospodářský chov to nebyl, přežvýkavec to není, otázkou zůstává status "zvláštní péči vyžadujícího savce", ale narozdíl od opice nebo tygra jsou tihle sloni zakoupeni z de facto hospodářských stád, ale nejsou chovaní na maso ani mléko, jejich status má vlastně hodně blízko ke koňům a oslům.

    Téměř jistě jde o největší zvířecí kadaver pohřbený u nás. (Sloni ze zoo jdou pravděpodobně do kafilerky a Berouskovi se pyšní tím, že jsou jediný místní cirkus, co má slona a ta jejich druhá slonice je ještě naživu. Možná někdy historicky nějaký slon ve šlechtickém zvěřinci...)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    GANDHI: Nn, to nepomáhá. Funguje jen hodně moc zazoomovat.
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    ILTU: ono často záleží na velikosti zobrazení, rozlišení, a případně na počtu dioptrií ; )

    no je to taky docela velký téma, ale nemám teď kapacitu na podrobný elaboráty, tak jen tak, mírně zajimavej fakt

    ILTU
    ILTU --- ---
    HRAFNAIN: Tady speciálně je boží, když si to zvětším, jak to mozku najednou dojde, a ty koule přebarví. Žádné CVAK, ale hezky postupná změna barvy :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    QUANTI: na tomhle je zábavný si to na monitoru zvětšit na úroveň pixelů a pak krok po kroku odstupovat od počítače. bílo-černá, bílo-černá, cvak, červená. uděláš krok zase dopředu a máš tam bílo-černou.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    GANDHI: Mně ne :D nevidím ji jen extrémně zblízka
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    podobná optická iluze - stejnobarevné koule
    (imho béžová není barva, ale co už :)

    GANDHI
    GANDHI --- ---
    mozek nas holt oblbuje:) zkuste si zakrejt jen ten napis coca cola a ta cervena se taky vytrati
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Nedokážu tam tu červenou nevidět.
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    JON: ha! když se podívám "po očku", tak vidím červenou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam