• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    RSZ
    RSZ --- ---
    RSZ
    RSZ --- ---
    JON: imho prostě vliv západních bohatých regionů a měst - Frankfurt, Kolín, Mnichov..
    JON
    JON --- ---
    SITH: je to tam nejak vysvetleny? Ona je to teda zajimave neintuitivni ta metrika "change in GDP per inhabitant ..." a vlastne to znamena o kolik nad / pod prumerem je hl. mesto (a ne kolik procent GDP dela). Ale i tak mi to prijde podezrely - ze by to byl vliv vychodniho nemecka (a velmi sirokeho pojeti pojmu Berlin navic)?
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    KRYSTOFK: To se pozná generace, která už nezažila ve škole ruštinu. Nás stařečky můžeš třeba o půlnoci vzbudit a začneme recitovat: "V panědělnik na aběd, mjaso padaril nam děd. I va vtornik byla kaša, kašu ljubit naša Maša..." Na nás anciány si žádné úterý nepřijde!
    SITH
    SITH --- ---
    Ten Berlín :))

    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Analysis of Greek prehistoric combat in full body armour based on physiological principles: A series of studies using thematic analysis, human experiments, and numerical simulations | PLOS ONE
    https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0301494
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    GUMBA: a za vteřiny vděčíme obrozencům:

    Výraz vteřina poprvé použil (ve smyslu úhlu) tepelský premonstrát, český buditel a vlastenec Josef Vojtěch Sedláček v roce 1822 v díle Základové měřictví, čili Geometrie (pro minutu má pojem menšina a tercii třetina). Jde o jeho neologismus (rusismus), nápodobu slova sekunda utvořenou z řadové číslovky vterý (viz též heslo úterý). Má se za to, že Sedláček (který vytvářel terminologii matematiky a fyziky) znal slovo wterý (ve smyslu „druhý”) z Rukopisu královédvorského, „nalezeného” v roce 1817 (a po jistý čas ještě nepovažovaného za padělek), a že jeho pravděpodobný autor, rusofil Václav Hanka, toto slovo nejspíše vytvořil podle ruského slova второй/vtoroj téhož významu. V ostatních slovanských jazycích se používá výhradně označení odvozené z latinského secundus.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    KRYSTOFK: chvilku jsem myslel že vterý znamená famrára...
    GIRAFFKA
    GIRAFFKA --- ---
    A z podobnyho soudku, nedavno jsem koukala na flasku od ginu Beefeater a teprve ted, po tolika letech, co ten obal znam, mi doslo, ze oznaceni straznejch jako beefeatři z nich dela pozirace hoveziho a taky ze jo. Anglie ma hlad, vsichni chroustaj korinky a brouky a tadydle panacci si zerou hovezi, povazte! Bodejt by ne, vysost chce ochranu a loajalitu, tak si slouhy nakrmi vlastne doslova kralovsky!
    Prestižní povolání – Beefeater: Kolik strážci Toweru berou? Kde bydlí a co dělají po práci? | Magazín Radynacestu.cz
    https://www.radynacestu.cz/magazin/beefeater/
    VON_GILOTINE
    VON_GILOTINE --- ---
    GREATDRAKE: potvrzeno z vicera zdroju. Videl je nelolik dekad a postupne se schovavali ve vetsi dalce a rohy, ne ze by najednou zmizeli. Me gusta
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Z knihy William Blake vs the World.

    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    GUMBA: OOOOOOO!!!! no jasny! nice!!
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KRYSTOFK: Díky čemuž mi konečně dává smysl slovo vteřina a to ve významu číslovky druhá - vteřina tedy má analogický původ jako sekunda v ostatních jazycích. Když lidé dělili hodinu na první dělení (minuty, pars minuta prima), druhé dělení (sekundy, pars minuta secunda) atd.
    KRYSTOFK
    KRYSTOFK --- ---
    velké mystérium dnů v týdnu, všechny jsou obvious, right?
    středa - uprostřed
    čtvrtek - čtvrtý
    pátek - pátý
    sobota - sabat
    neděle - se nedělá
    pondělí - po neděli
    ... OK ale co je úterý ?
    tak jsem pátral, pač tohle fakt určitě zajímavý
    --- je to ze staroslovanského slova vterý, a to znamená - famrára - druhý :D
    GIRAFFKA
    GIRAFFKA --- ---
    Je nekdo, kdo dumal nad tim, proc ma recka alfabeta dve pismenka pro vyjadreni naseho "o"-tedy omikron a omegu?
    Dle Roba se omega vyslovuje spis jako dlouhe, velke o a ma to i v nazvu O-mega. Oproti tomu omikron je kratky, maly bezvyznamny o - tedy je O-mikron. Tada!
    Satisfying Greek alphabet fact. How did I not know?? - YouTube
    https://m.youtube.com/shorts/7QkUStxLryA
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    CDR: na rozdíl od většiny "zdrojů" to prej nejsou ani zrychlený Worms, ani Lemmings, ale ohoh.wav z Windows 3.0 MME

    Where the #ICQ „Uh-Oh“ sound really came from: Not Worms or Lemmings, as some are telling you. | NodeBB Community
    https://community.nodebb.org/topic/402f9f21-d02a-4d59-9e10-94db5afdb7a0/where-the-icq-uh-oh-sound-really-came-from-not-worms-or-lemmings-as-some-are-telling-you

    All Windows error sounds V.2
    https://youtu.be/p6WOlpiy0eE?si=Dy4kYMfZg3RwdBbW&t=17
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    ERRTU: #229263706 nikdy nezapomenu :-D
    CDR
    CDR --- ---
    Jenom, jsem líný googlit, tak jestli někdo nevíte :)
    Ten zvuk o-ou, je ukradený z Wormsů, ukradli ho Worms z ICQ, nebo je to jen náhoda a zní to podobně?
    THEON
    THEON --- ---
    ERRTU: O-ou :(
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    s litosti a zarmutkem dnes oznamujeme skon naseho draheho a letiteho pritele, jednoho z prvnich, ktery nektere z nas uvedl do sveta im.
    zesnul predcasne ve veku dvacitosmi let. pres 100 milionu zaregistrovanych uctu.
    nezapomeneme.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam