když se řekne "Češi a Nobelova cena", každého napadne "Heyrovský a Seifert".
málokdo ale zná
Gerty Coriovou, pražskou rodačku a absolventku Německé Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Je "naše" tak napůl, v Čechách se narodila a vystudovala i se tu seznámila se svým budoucím manželem, spolužákem z lékařské fakulty Carlem Corim, ale po promoci odjeli do Vídně, kde Gerty nastoupila na pediatrii v Karolínině dětské nemocnic. Už v roce 1922 (mimo jiné pro perzekuci z důvodu Gertina židovského původu) oba odjeli do USA. Americké občanství získali v roce 1928 a působili postupně ve Státním ústavu (the State Institute for the Study of Malignant Diseases) v Buffalu a pak na na Lékařské fakultě Washingtonovy univerzity v Saint Louis. Oba se věnovali enzymologii a biochemii.
Coriho cyklus (propojení anaerobní glykolýzy ve svalech s glukoneogenezí v játrech -
https://cs.wikipedia.org/wiki/Coriho_cyklus ) by se správně měl jmenovat "cyklus Coriových", protože na jeho popsání pracovali oba manželé společně.
Za objev funkce hormonů předního laloku hypofýzy při metabolismu cukrů obdržela v roce 1947 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Spolu s ní cenu obdrželi její manžel a fyziolog Bernardo Houssay.
Gerty je v historii třetí žena, která obdržela Nobelovu cenu za exaktní vědy (po Marii Sklodowské-Curie a Ireně Curie), a vůbec první žena, která ji dostala za medicínu.