Tahle diskuze způsobila vybavení jedné vzpomínky z jednoho dokumentu - zmiňovali mořského živočicha, možná to byla nějaká sasanka, mělo to vyvinuté oko schopné vidět barevně a ostře, ovšem kvůli nevýkonnému nervovému systému živočich vidí jen černobíle a neostře... a zkusil jsem AI, nejdříve doporučil nautila:
Na rozdíl od mnoha jiných hlavonožců nemají nautilusové to, co mnozí považují za dobrý zrak; jejich oční struktura je vysoce vyvinutá, ale chybí jim pevná čočka. Zatímco uzavřená čočka umožňuje vytvářet vysoce zaostřené a jasné, detailní obrazy okolí, nautilusové mají jednoduché dírkové oko otevřené do okolí, které umožňuje vytvářet pouze odpovídající jednoduché obrazy.
Nautilus - Wikipediahttps://en.wikipedia.org/wiki/Nautilusa pak AI doporučila ještě články o škeblích (Deeple tvrdí, že jsou to hřebenatky - benzinky Shell u nich našly inspiraci pro své logo):
Optika očí hřebenatek je uspořádána zcela jinak než naše oční orgány. Když světlo vstupuje do oka hřebenatky, prochází zornicí, čočkou, dvěma sítnicemi (distální a proximální) a poté se dostane do zrcadla z krystalů guaninu v zadní části oka. Zakřivené zrcadlo odráží světlo na vnitřní povrch sítnic, kde se vytvářejí nervové signály a posílají se do malého viscerálního ganglia neboli shluku nervových buněk, jejichž hlavním úkolem je ovládat střevo a přitahovací sval hřebenatky. Struktura oka hřebenatky je podobná optickým systémům, které se nacházejí v pokročilých dalekohledech.
Fyzika a optika oka hřebenatky představovaly po mnoho let zapeklitý problém. „Na hlavní sítnici oka se dostává téměř zcela neostré světlo, protože je příliš blízko zrcadla,“ říká Dan Speiser, vědec zabývající se viděním na Univerzitě v Jižní Karolíně a hlavní autor nové studie. Jinými slovy, jakýkoli obraz na proximální sítnici by byl rozmazaný a neostrý. „To mi připadá nesmyslné,“ říká Speiser.
Nová studie vrhá na tuto záhadu trochu světla. Vědci zjistili, že zorničky hřebenatek jsou schopny se otevírat a stahovat, ačkoli jejich zorničky nereagují tak rychle jako ty naše. Průměr zornice hřebenatky se změní maximálně o 50 % a její rozšíření nebo stažení může trvat několik minut. Jejich oči nemají duhovky jako naše oči a místo toho buňky v rohovce mění tvar tak, že se z tenkých a plochých stávají vysokými a dlouhými. Tyto kontrakce mohou změnit zakřivení samotné rohovky, což otevírá možnost, že oko hřebenatky může změnit tvar a reagovat na světlo způsobem, který umožňuje vytvářet ostřejší obrazy na proximální sítnici.
„Skutečně to mění schopnost tohoto oka a nakonec i organismu mít takové rozlišení, aby mohl vidět své okolí,“ říká Jeanne Serbová, vědkyně zabývající se viděním na Státní univerzitě v Iowě.
Speiser nyní pracuje na tom, aby pochopil, zda jsou hřebenatky schopny měnit zakřivení zrcadla a oka jako celku, což by jim umožnilo ještě více upravit zaostření obrazu. „Dynamické struktury očí otevírají některé nové možnosti, co lze s takovým okem založeným na zrcadle dělat,“ říká Speiser.
https://www.smithsonianmag.com/science-nature/what-scallops-many-eyes-can-teach-us-about-evolution-vision-180972099/Každopádně to neodpovídá tomu, co si myslím, že si pamatuji a co jsem tedy hledal, třeba mi tady někdo pomůže toho tvora dohledat?