Kulturní apropriace v českých zemích bujela nejméně od druhé poloviny 19. století, kdy se začaly objevovat tzv. žaponerie (příběhy inspirované japonskými příběhy, zasazené do Žaponska, jak se tehdy říkalo).
Na výstavišti v Praze pak od roku 1908 bývala japonská čajovna a kavárna Joea Hlouchy, českého cestovatele a spisovatele. Měl na svědomí řadu žaponerií, nějaká převyprávění pohádek, více či méně autobiografické knihy, do Náprstkova muzea dodal většinu japonských exponátů, oženil se s Japonkou.
V Roztokách u Prahy stojí vila Sakura, kterou nechal upravit v japanizujícím stylu. (Vedle stojící hotel, dnes nemocnici, nechal v podobném stylu postavit až další majitel vily.)
Joe Hloucha – Wikipediehttps://cs.wikipedia.org/wiki/Joe_HlouchaJosef Hloucha - knihy | Databáze knihhttps://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/josef-hloucha-27633Dějiny a současnost, Jak uniknout klidnému toku českého životahttp://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2006/7/jak-uniknout-klidnemu-toku-ceskeho-zivota/Jeho strýcem byl Josef Kořenský, učitel a cestovatel, současník známějšího Emila Holuba. Podnikl cestu kolem světa, na jižní polokouli, podíval se též několikrát při té příležitosti do Japonska.
Při svých mnohých cestách zásadně neobjevoval nic nového, ale ověřoval již objevené. :)
Josef Kořenský – Wikipediehttps://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Ko%C5%99ensk%C3%BDDigitální knihovna Krameriushttps://ceskadigitalniknihovna.cz/search?access=open&sort=alphabetical&authors=Ko%C5%99ensk%C3%BD,%20JosefJoe měl též bratra Karla, který byl pro změnu průkopníkem sci-fi.
Karel Hloucha – Wikipediehttps://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_HlouchaAle zpátky k té čajovně - pobavilo mě teď následující:
[…] Josef Lukavský, který je zastoupený skvělým číslem, v němž paroduje Joea Hlouchu, přičinlivého japonského čajovníka z Holešovic. Hloucha totiž do čajovny (otevřené 1908) najal holky z Vršovic a ze Žižkova, navlékl jim kimono, a pro ty zákazníky, kdo neoblibovali čaj, měl na baru pivo. Lukavský svou kritiku Hlouchovy byznysmenské manýry uzavírá slokou: „Pamatovat proto třeba / na poslední věci víc – / lepší voda je a chleba / než Japonka z Vršovic. / A když už chceš poznat gejši, / dbej toho, ať nejsou zdejší – / ať jsou aspoň z Čakovic.“
Jak český básník fantazíroval o Japonsku | Asiaskophttps://www.asiaskop.cz/analyzy-komentare/jak-cesky-basnik-fantaziroval-o-japonsku