• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYNKFinanční nezávislost
    HLIDKA
    HLIDKA --- ---
    DYNK: Já se na to dívám tak, že pojištění je finanční produkt, kde platím za to, že se mi některé výdaje přesouvají z jednorázových do pravidelných plateb. Přistupuju k tomu jako k investování: víc pojištění = menší riziko, ale menší výnos.

    Pojištění má záporný očekávaný výnos, takže se ho snažím mít co nejmíň. Výjimky jsou jen když je nějak dotované daňovým zvýhodněním, nebo když je to riziko takového charakteru, že by to nějak zásadně změnilo náš život. Takže pořád ještě mám životní, protože nezávislosti jsem nedosáhl, na dům, protože to by byl opravdu velký zářez do rozpočtu, a pro případ invalidity. Ale ty menší pojištění jako auto, děti, právní služby nebo vybavení domácnosti, tam za to snižování rizika platit nechci, úplně stejně jako nechci bezpečné státní dluhopisy, protože víc potřebuju vyšší očekávaný výnos než nízkou volatilitu.

    Matoušův efekt tu funguje taky: chudý člověk si nemůže dovolit nepojistit auto, bohatý na tom pojištění ušetří.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    DYNK: Bod 3:
    Pokud vlastníš nemovitost nebo třeba jen auto - jak často řešíš s pojišťovnou revizi pojistky?
    Nemovitost - zvedá se ti hodnota. Auto - snižuje a navíc je výhodné pojišťovny nenechat na obláčku jistoty, že jsi jistý klient.
    Děti + rodiče - u dětí je potřeba je řešit až od jistého věku, plus brát v potaz, jestli a jakým sportům se v daném období věnují. Na to se dá navíc nabalit zvýhodněný rodinný balíček pojistek, než je platit zvlášť. Obzvlášť v kombinaci u nové pojistky u nového auta se vyplatí tohle řešit zaráz.
    Penzijko - asi nejsem jediná, kdo zjistil, že dosavadních yx tisíc si už z rodičáku jaksi nemohu dovolit. Já ho nezrušila, jako většina známých kolem, dohodla jsem se na snížení částek a uspání plateb na dobu určitou. Následně jsem pak opět začala odkládat vyšší částku a zpětně dorovnávat původně plánovaná čísla na účtu.

    Životko - pokud je člověk živnostník, banka / pojišťovna mu umí napálit neskutečnou částku + určitým typem investičního se dají řešit odečitatelné položky u daní. Opět - pár hodin hledání, kombinování, témeř zhroucení paní za stolem banky, která tomu houby rozuměla, ale rozdíl na měsíčních platbách u mne dělal rozdíl přes 5 tis. a mám výhodnější výsledek, než do čeho mne chtěla napasovat původně.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    DYNK: Píšu na mobilu, tak k jednotlivým bodům:
    Bod 1:
    - v rodině s dětmi to jsou navíc exponovaná období - lyžáky, školy v přírodě, našetřit na léto (pokud za sebou nemáš kordón vnoučat chtivých babiček) plus dovolená. Září je zářez extra - výbava do školy je to nejmenší - letos se za dvě děti pohybujeme v desítkách tisíc.
    Plus svátky.
    V některých rodinách oslava půlkulatin / kulatiny apod., nedejbože se ti sejde 5 oslavenců během měsíce.

    Plus výhledově zaevidovat / rozplánovat případnou rekonstrukci, ono je dobré si hlídat i údržbu domu / bytu.
    Jen výmalba domu tě dnes vyjde na cca 20-30 tis.


    P.S.
    Vím, že teď asi působím jako strýček Skrblík, ale na důsledky toho původního “jen nástřelu” jsem pak narážela při neschopnosti dotahovat zvažované plány.
    CHEWBACCA
    CHEWBACCA --- ---
    ale to uz jsme OT sorry
    CHEWBACCA
    CHEWBACCA --- ---
    AXTHEB: nikdo netvrdi ze to portfolio musi byt z jedne pojistovny naopak.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    CHEWBACCA: Zatím se to jmenuje finanční poradce ;) Problém je v tom, že pojišťovna, která má dobrý třeba povinný ručení nebo pojištění domácnosti bude mít pravděpodobně nahovno úrazovku, nebo tak něco.
    CHEWBACCA
    CHEWBACCA --- ---
    RUDY_CZ:
    DYNK:

    ted me napadlo. proc uz davno nekdo nevymyslel neco jako rodinne pojisteni? proste si nakliknes co za vsechny typy pojisteni chces a vyplivne ti to jeden balik za jednu cenu a ne to mit rozcrcany v deseti pojistovnach ze pak cloveku za rok prijde slozenka a abi nevi co to plati :) hezky appku k tomu prehlednou co ma pojisteno atd. kdyt v tomhle ma kazdej bordel kdo nema doma sanon :)))

    nebo se mozna pletu a neco takovyho existuje
    DYNK
    DYNK --- ---
    VYHULENY_UFO: Presne, kdybych to nedelal za mlada, delal bych to ted :)
    RUDY_CZ
    RUDY_CZ --- ---
    DYNK: Ten bod 3 by mě taky zajímal, zrovna to řeším :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DYNK: dulezity je taky, nevycitat si, co si udelal jako mladej. jak taky hromadu penez utratil jen za zabavu, ale nelituju toho. beru to jako zkusenost.
    DYNK
    DYNK --- ---
    LENNOX: myslim, ze mas porad dost casu.. Ja taky za mlada delal kokotiny typu daytrading, opcni strategie a potreboval jsem bejt velkej obchodnik. Kdybych tehdy ty penize jen zainvestoval a nechal lezet, tak jsem dneska taky jinde. Je dobry zacit co nejdriv, ale neni to nutna podminka.
    DYNK
    DYNK --- ---
    ILLUZE: To je hezky popsany postup!

    U bodu 1 naprosto souhlasim s tim jednim rokem. Ono uz jen obdobi letnich dovolenych s temi vydaji dost zamava, Vanoce to same. Takze sledovat naklady napriklad brezen - kveten, tak clovek dostane dost zkreslenej obrazek. K tomu vetsina pojistek se plati rocne, jak pises.

    Bod 3 by me zajimal podrobneji. Mam v sobe zakoreneny, ze "rozumnej clovek ma pojistku na vse". Ted jsem ve fazi, ze rozumove chapu, ze to neni pravda, ale nedokazu urcit kde je ta hranice co pojisteno mit a co ne. Pokud v tom nekdo mate jasneji, budu rad za tipy jak k tomu pristoupit. Osobne mam pojisteni odpovednosti, urazovku, havarijni, domacnost (ma to v baraku vubec smysl?), nemovitost (musim mit) a mozna jeste nejake dalsi, ted ten seznam nemam pred sebou. Rad bych to zredukoval, ale nevim jak k tomu pristoupit.

    Bod 4 jsem resil celkem aktivne a vse mam ted "nejvyhodneji jak to jen jde" :) Krome snizeni nakladu z toho mam i dobrej pocit, ze jsem se dostal na dobry ceny.

    Bod 6 nejsem schopnej zrealizovat. Se zenou jsme se o to parkrat pokouseli, ale skoncili jsme u toho, ze proste nechceme kupovat jine jidlo, nez kupujeme. Min chodime do restauraci, ale to je tak vsechno. Jidlo proste mame radi a sahat na nej nejspis nebudem.

    Jinak pod pojmem "maximalizace prijmu" si kazdy asi predstavujeme neco malinko jineho. Ja se sice snazim maximalizovat prijmy, ale ne tak, ze travim v praci vic casu. Spis se snazim byt na trhu prace atraktivni, udrzovat si prehled a neprodavat se levne. K tomu ale taky byla dlouha cesta. A kdyz uz si vymyslim nejaky svuj projekt bokem, tak to musi byt vic zabava, nez prace, abych nemel problem to delat ve svem osobnim (= ne rodinnem) volnem case.
    LENNOX
    LENNOX --- ---
    VYHULENY_UFO: poradenstvi apod. rozhodne radeji, nez financni nezavislost formou zavislosti na jediny platforme, ktera ti zavre kohoutek a mas smulu. kolikrat jsme jiz videli tento pribeh...
    LENNOX
    LENNOX --- ---
    NAVARA: vzdycky se da neco vyskrabnout. nicmene i s tim souvisi pointa - cas vyznamne hraje ve tvuj prospech, takze z mala mas casem hodne a cim pozdeji zacnes, tim vic musis sypat :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    k financni nezavislosti taky muze prispet zakladni webiku, delani poradenstvi ci nataceni videjicek na jutub o financni nezavislosti. to je takovej ten klasickej pripad, kdy napisete knizku, jak vydelat prvni milion napsanim knizky o vydelavani. ;)
    MAGE
    MAGE --- ---
    Když tu jedem ty seznamy tak taky jeden mám =)
    1. Zbavit se dluhů (úrok 5% a více)
    2. Vytvořit si rezervu (3-12 měsíců nákladů/příjmů, aby měl člověk klidné spaní)
    3. Vymaxovat produkty se státní a zaměstnaneckou podporou (stavebko, důchodové připojištění...)
    4. Pravidelný nákup levného a širokého ETF
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    WARBABY8: Souhlasim. I kdyz se radi hypoteky technicky do kategorie pujcky, tak s urokem minulych let a s tim co se delo na trhu to byla uzasne vydelecna zalezitost.
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    DYNK: No, já bych to z osobní zkušenosti minimalizací nenazvala. Jde to i střední cestou.
    A teď budu psát za sebe - rodina s 2 dětmi. A tam, pokud tedy člověk nechce obětovat rodinu a vztah, je to i o tom, že pojem maximalizovat příjmy, dost na hraně.

    Takže proces probíhal (po úkrocích v předchozích letech) takto:
    1. krokem bylo zmapování nákladů - ono se to nezdá, ale více méně to je záležitost 1 roku - vždy se najde něco, na co člověk zapomene (platby pojistek 1-2 x za rok, dovolené, kroužky, náklady za léčbu apod.) - jakž takž fungoval Excel, vůbec jsme se takhle hromadně nechytali s mobilními apkami, nakonec zabral až jeden specifický diář
    2. na provozní náklady určit jeden společný účet s ponecháním si svých dalších, kam se prostě posílá dohodnutá částka
    3. zrevidování pojistek, nákladů za satelit, elektřinu atd.
    4. zrevidování nákladů za elektrické spotřebiče apod., dodavatele služeb
    5. jejich výměna, případně dokoupení určitých spotřebičů do kuchyně
    6. evidence nákladů jídla + externí výdaje tohoto typu
    7. upřímně - teprve ve třetím roce jsme začali řešit investice a spoření (to probíhalo od druhého roku souběžně, ale spíše typu odkládání určitých částek na spořící účty "když se něco vysype" apod.)
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CHEWBACCA: Z toho si nic nedělej. Nevěřím, že moc lidí v 18ti nebo 25ti začne takhle přemýšlet. Mě to taky trvalo poměrně dlouho. Stačilo kdysi poslechnout radu kámoše a mohl jsem být dneska, tam kde snad budu až za pár let. ;-)

    ALTOR: neházel bych všechny dluhy do jednoho pytle. I když se mnou spoustu lidí nesouhlasí, tak třeba hypotéku považuji za vynikající investici.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    LENNOX: A měl jsi vůbec za mlada nějaký příjem, který - po odečtení všech nákladů a alespoň trochy užívání si toho mladí - by bylo možné do toho složeného úročení sypat? ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam