• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYNKFinanční nezávislost
    DYNK
    DYNK --- ---
    HLIDKA: Já osobně to naplánované mít potřebuju - jednak proto, abych si mohl čas od času připomenout proč to dělám a také proto, abych mohl vyhodnocovat jestli se mi plán daří naplňovat, nebo ne. S tím, že se to naplánovat nedá nesouhlasím. Samozřejmě se plán může (a pravděpodobně bude) v čase měnit podle aktuálního vývoje, to mi přijde přirozené.

    Ono v životě nejde s jistotou plánovat nic, ale to už je trošku na jinou debatu:)
    DYNK
    DYNK --- ---
    ILLUZE: Ono je to dost individuální a je tam hodně proměnných (inflace, zhodnocení investic). Takže ten výsledek není nic, na co by se dalo skálopevně spolehnout. Je to spíš k tomu, aby člověk získal představu co je a co není reálné.

    Když to vezmu na příkladu, který jsem uvedl níže, tak ten odpovídá člověku, který má teď zainvestované dva miliony korun a po těch patnáct let odkládá do investic 25 tis. Kč měsíčně. Klíčovou roli tady hraje čas (díky složenému úročení), takže pokud by člověk nechtěl FN za 15 let, ale až za 25 let, tak mu místo 25 tis. Kč stačí odkládat 5 tis. Kč měsíčně.

    Pro úplnost ještě dodám, že v příkladu se počítá s každoroční inflací 2.5 % a očekávaným zhodnocením investic 8.3 % před započtením inflace. Osobně to považuju za realistický scénář, ale to je subjektivní.

    Mám rád grafy, takže přikládám ještě pro názornost oba scénáře. Oranžová čárkovaná linka znázorňuje cílovou částku, která díky inflaci není konstantní, ale nehezky utíká stále výš a výš. Tečkovaná fialová reprezentuje očekávaný vývoj investic (vklady a zhodnocení). Ve chvíli, kdy se ty dvě linky protnou, tak je dosaženo FN.

    Pravidelná investice 25tis. Kč měsíčně:


    Pravidelná investice 5tis. Kč měsíčně:
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    DYNK: Máš představu o nějaké vývojové číselné lince, jak podobné částky dosáhnout? Tzn. nutná výše počátečního příjmu atd.
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    To je snad vetsinou zaklad. Urcit kolik chces aby ti prinasely v prumeru investice rocne, pocitat s predpokladanou % vynosnosti a z toho dopocitat cilovou castku.
    ARMADA
    ARMADA --- ---
    zkusil sis položit otázku, kolik bys teď a tady potřeboval $$$, abys mohl seknout s prací a užívat si rentu?
    možná by ti to pomohlo ujasnit si, kde je +/- ten obzor, ke kterému chceš směřovat

    bez toho mi přijde nereálné dobrat se nějakého výsledku ;)
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    DYNK: Jedna z cest je pocitat s vyssi cilovou castkou pokud chces mit vetsi jistotu ze to bude stacit. Stanovena s rozumem a s ohledem na to jak jsi pripadne schopen regulovat sve naklady.
    Mne by asi deprimovalo stanovit si to nutnou dobou. U sebe to mam stanovene max. dobou.. pokud to pujde driv tak super, pokud ne tak max. do te doby. Asi podstatne rict ze ta doba v sobe ma znacnou rezervu toho aby FN byla dosazitelna.
    HLIDKA
    HLIDKA --- ---
    DYNK: Já myslím, že se to takhle naplánovat nedá. Ne když nevím, co budu dělat, tím pádem kolik budu ještě vydělávat.
    Cestování má výhodu, že se dá podle potřeby regulovat, kolik za něj utratit, takže tam si představuju, že se to v budoucnu může pružně přizpůsobovat.
    Na druhou stranu odhadnout třeba pravděpodobnost rozvodu je těžké, a to s těmi čísly zamává úplně zásadně a ani se na to nedá pojistit.
    DYNK
    DYNK --- ---
    HLIDKA: S tím klouzáním zpět souvisí věc, nad kterou poslední dobou přemýšlím. Jde o následující situaci :

    Podle plánu vím, že potřebuju dejme tomu 10M Kč a pomocí investic bych toho měl dosáhnout za 15 let. To je nějaký teoretický předpoklad na základě historické průměrné výkonnosti portfolia, tedy průměrného zhodnocení. S největší pravděpodobností toho finančního cíle ale dosáhnu v jiný čas. Buď bude portfolio během té doby výkonné nadprůměrně a 10M budu mít dřív, nebo budou podprůměrné roky a dosáhnu cíle později.

    A otázkou zůstává co je ten trigger, kdy si řeknu, že můžu začít čerpat rentu. Bude to:

    A) čas - budu se tedy držet plánu a za 15 let začnu čerpat rentu i v případě, že nebudu mít cílovou částku. Budu počítat s tim, že po podprůměrných letech přijdou nadprůměrné a "ztráta" se dorovná

    B) finance - začnu čerpat rentu jakmile budu mít v portfoliu 10M. Tady je ale reálná šance, že jsme před podprůměrnými roky a portfolio klesne pod bezpečnou výši.

    C) musí být splněny obě podmínky - tedy nezačnu čerpat rentu dřív než uplyne 15 let a zároveň budu mít alespoň 10M v portfoliu

    Napadají vás jiné scénáře? Případně který z výše uvedených přístupů byste použili?

    (Nezohledňuju, že cílová výše se v čase mění kvůli inflaci. Tedy, že 10M za 15 let není to samé jako 10M za 18 let. To pro tenhle příklad můžeme ignorovat.)
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    DYNK: Cestovat a vůbec neřešit, jestli se můj blogýsek někomu líbí :)
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    Nemam to jeste 100% rozmysleny, ale laka mne par veci. Jednak zkracenej pracovni tyden a druhak prace ktera by mi davala dalsi smysl.. neco jako projekty pro zabavu (treba nejaky startupy a/nebo dobrocinnost). Pripadne jsem si rikal ze by taky mohlo byt fajn trochu zase cestovat a pripadne po navratu jit na par hodin tydne ucit na vejsku.
    HLIDKA
    HLIDKA --- ---
    DYNK: "Klouzat zpátky" je situace, kdy si myslím, že jsem FN, ale když přestanu pracovat, začnou mi úspory ubývat.

    Co s volným časem, to je správná otázka. Naštěstí nevím.
    MUXX
    MUXX --- ---
    DYNK: Ja bych chtel delat konzultanta a skoleni. Kaficka a kecani, to by mi slo. A chtel bych tomu venovat maximalne tri dny v tydnu 😃
    DYNK
    DYNK --- ---
    HLIDKA: Co myslis tim "klouzat zpatky"?

    Jinak na FN je pekny to, ze u prace muzes potom uplne ignorovat tu financni slozku. Ja bych treba chtel pracovat prevazne venku, idelane v okoli bydliste. S myma soucasnyma pozadavkama na vysi prijmu je to nerealny. Jakmile zacnu cerpat z investic, tak to tak nerealny uz nebude.

    To by vlastne byla zajimava otazka na ty, kteri za FN jdou. Jak si predstavujete svuj zivot po dosazeni FN? Zmenite praci, budete pracovat min? Co budete delat s volnym casem?
    NOIZER
    NOIZER --- ---
    HLIDKA: vyhoda je, ze kdyz cloveku zacnou dochazet prachy, tak vzdycky muze zacit znova neco dela a privydelat.. ale jasny, ze to chces radsi resit spis mladsi nez pak v 70ti:) na druhou stranu ja si treba moc neumim predstavit, ze bych sel do duchodu v 50ti a pak uz nedelal vubec nic... kdyz si clovek najde neco, co ho fakt bavi, tak je pak pekny pracovat i dal. hlavne kdyz clovek vi, ze nemusi a muze si fakt vybirat:)
    HLIDKA
    HLIDKA --- ---
    ALTOR:
    NAVARA:
    KURE:

    Díky za vaše reakce, přiměly mě víc si to promyslet.

    Na začátku je cesta k FN přímočará a dělal jsem to všechno stejně, ale teď, když už se blíží, se ta situace zákonitě proměňuje. Na začátku je to prostě "vydělávat a šetřit", ale cíl přeci je "nemuset dřít a moct utrácet". No a mně nedává smysl brát dosažení FN jako nějaký ostrý zlom, kdy se to všechno převrátí. Jak se člověk blíží a vidí, že jeho práce se na příjmech nepodílí tak zásadním dílem, že výplaty se v těch výkyvech způsobených kolísající hodnotou investic úplně ztrácí, a stejně tak výdaje, tak ta motivace na nějakou extra práci úplně mizí.

    Můžu jen doufat, že úplně nepřestanu pracovat moc brzo a klouzat zpátky. Samotného mě to hodně překvapilo, jak nepříjemná ta situace pár let před FN je, ačkoliv je to objektivně skvělé, že jsem se dostal tak daleko a jsem za to samozřejmě rád.
    DREEK
    DREEK --- ---
    Možná to sem úplně nepatří, ale spoustu tipů a triků, jak ušetřit, lze najít tady https://www.skrblik.cz.
    Musíte investovat svůj čas do přečtení, nemusíte až tak moc investovat čas do vlastního průzkumu a srovnání. Ve finále může ušetřit spoustu financí.
    KURE
    KURE --- ---
    HLIDKA: eh? jak si dospěl k tomu že tvůj čas má nulovou hodnotu?

    Takhle z rychlíku: mohl bys v čase kdy pečeš chleba, dělat někomu konsultaci a třeba tím vyděláš na dva chleby. Nebo dělat blogísek o pečení chleba a dostat za to pár drobnejch, atd atd.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    HLIDKA: Spíše to brát jako kolik času budeš muset spálit v práci, aby jsi - v čistém a po odečtení mandatorních výdajů typu nájem - mohl koupit nový iphone13. Opravdu ti stojí za to, že deset - dvacet dní v kuse nebudeš vydělávat na nic jiného, přinese takový užitek?
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    HLIDKA: Ja to mam presne naopak. Ale je to potom o volbe delat nektere veci sam i kdyz by bylo vyrazne financne efektivnejsi mit na vsechno lidi. Ale to by uz bylo trochu psycho a taky je fajn si obcas od toho co prinasi chleba na stul odpocinout
    HLIDKA
    HLIDKA --- ---
    ETKAR: To jsem zkusil a vyšlo mi to dost absurdně. Jako dobře placený profesionál se stálým platem mám tu potíž, že můj čas má prakticky nulovou hodnotu, protože když ho někde ušetřím, tak mi za to nikdo nic nedá. Takže si peču chleba a vyrábím vlastní alkohol, a ušetřím na tom.

    S jogurtem jsem ale přestal, to mě nebaví.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam