HLIDKA: S tím klouzáním zpět souvisí věc, nad kterou poslední dobou přemýšlím. Jde o následující situaci :
Podle plánu vím, že potřebuju dejme tomu 10M Kč a pomocí investic bych toho měl dosáhnout za 15 let. To je nějaký teoretický předpoklad na základě historické průměrné výkonnosti portfolia, tedy průměrného zhodnocení. S největší pravděpodobností toho finančního cíle ale dosáhnu v jiný čas. Buď bude portfolio během té doby výkonné nadprůměrně a 10M budu mít dřív, nebo budou podprůměrné roky a dosáhnu cíle později.
A otázkou zůstává co je ten trigger, kdy si řeknu, že můžu začít čerpat rentu. Bude to:
A) čas - budu se tedy držet plánu a za 15 let začnu čerpat rentu i v případě, že nebudu mít cílovou částku. Budu počítat s tim, že po podprůměrných letech přijdou nadprůměrné a "ztráta" se dorovná
B) finance - začnu čerpat rentu jakmile budu mít v portfoliu 10M. Tady je ale reálná šance, že jsme před podprůměrnými roky a portfolio klesne pod bezpečnou výši.
C) musí být splněny obě podmínky - tedy nezačnu čerpat rentu dřív než uplyne 15 let a zároveň budu mít alespoň 10M v portfoliu
Napadají vás jiné scénáře? Případně který z výše uvedených přístupů byste použili?
(Nezohledňuju, že cílová výše se v čase mění kvůli inflaci. Tedy, že 10M za 15 let není to samé jako 10M za 18 let. To pro tenhle příklad můžeme ignorovat.)