• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    Diskuze o obzive programovanim pro starsi a pokrocile.
    rozbalit záhlaví
    JIMX
    JIMX --- ---
    KOC256: nejde az tak o to, ze je to nezajimavy, jako ze toho je tolik, ze diky tomu chybi pak cas na jine věci ... diky tomu, ze si cca 15 let buduju klientelu, ktera se ke mne furt vraci ... a momentalne mi trochu prerostla pres hlavu ...
    VYHULENY_UFO: se zdrazovanim problem nemam a tyhle servisni hodiny zdrazuju posledni dobou kazdy rok, ale vystrelit cenu na 300 %, aby me poslali do haje sami, je imho nefer ...
    KOC256: najit nekoho a zaucovat ho na technologiich starych 5-10 let (php 5.6, zadny fw, jquery, html4) ... do toho se fakt nikdo nepohrne ...
    KOC256
    KOC256 --- ---
    JIMX: Dalsi moznost je si najit nekoho kdo ti bude delat i ty drobnosti pod tvoji znackou a ty si z toho vezmes vsimne. Tedy zavnes vydelavat pasivne :-). Ale chapu, ze toto ne i pro kazdeho ajtaka a trochu to uz smrdi vedenim tymu…
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    JIMX: vsichni dnes zdrazuji, je inflace, ceny lezou nahoru...
    KOC256
    KOC256 --- ---
    JIMX: Ne aby to sami zeusili. Ale chapu, ze primladem za 1000 na hodinu se ti nechce delat maly nezajimavy job. Ale treba by te motivovala castka 1500 na hodinu. A pak bud vice vydelas a nemusi te trapit nezajimavost a nebo si oni reknou, ze to je uz moc.

    Alespon ve 40+ auditku, cekam ze nejsi mladik plny skolnich nadseni z novych modernich technologii a jde ti primarne o prachy (v rozumne mire), aby sis pak uzival plnohodnotne volno.
    JIMX
    JIMX --- ---
    KOC256: nevedel jsem uplne kam to dat ...
    ... zvysit cenu tak, aby to sami zrusili a nasli si nekoho jinyho? To mi neprijde moc koser :-/
    KOC256
    KOC256 --- ---
    JIMX:
    Zvys cenu, tak aby to bylo pro tebe zajimave.

    Ale tento dotaz asi patri do jineho auditka...
    JIMX
    JIMX --- ---
    Jak se rozhodujete, ze uz nechcete dal pracovat pro nejakeho klienta z duvodu vytizenosti jinou praci? Zacinam mit uz tolik klientu, kteri me zasobuji takovou tou servisni praci, ze prestavam stihat novy zajimavy veci ... ale trochu se bojim to pustit, abych pak zase treba pri nedostatku novych veci, nebyl bez penez ...
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    KOC256: ano, pravda ze jakozto zodpovednej za automatizaci ve firme sem mel docela volnou ruku ve vyberu vetsiny nastroju a mel sefa co me hodne podporoval.. co se tyce prace v mym tymu tak to byla samozrejme taky na me.
    Ted pracuju jako externista pro korporat z obriho holdingu a samzrejme o necem takovym se mi muze uz jenom zdat
    KOC256
    KOC256 --- ---
    INDIAN:
    Ano, ale tys popsal funkcni model. Ale ja popsal jak to je u nas casto (ne vzdy) nefunkcni.
    Naplanujes meeting, kde u par jedincu najdes jedine mozne okno a on se ti nekdo ozve, ze tam uz neco ma a postavi te pred hotovou vec. Pripadne i kdyz mas dlouho planovany meeting, tak ti den predem napise, ze si tam domluvil treba prezuti gum na aute... atp.

    Pro me firemni kalendar by mel byt svaty... :)
    INDIAN
    INDIAN --- ---
    Ohledne tech mikroabsenci 15-30min at uz kvuli vyzvedavanim ze skolek nebo cemukoli jinymu ... Ja mam ve zvyku si proste hodit do sdilenyho kalendare dobu od-do kdy nejsem k dispozici a smytec. V bejvalym zamestnani to fungovalo bez problemu, pokud nekdo/nekam/neco potreboval a dal to aspon s dennim predstihem do kalendare a nebylo v tu dobu neco naplanovanyho, tak ok.
    Ja sem se ve svym tymu snazil vyjit maximalne vstric, s tim ze se dotycnej drzel roadmap a pokud bylo neco nejasnyho, tak se mel obratit na tym nebo kohokoli kdo by mu mohl pomoct s jeho resenim + rekneme ze sme se snazili cca 1x tejdne sesynchronizovat aby byly jasny priority do dalsiho tejdne
    Vsecko sme jeli pres Jira/Confluence/Slack/Gitlab/AWX s maximalni mirou automatizace (notifikace pipelines a snaha uzivat/vytvaret vselijaky slack boty), za me pokud se vyuziva maximum vhodnych nastroju, tak se da pracovat i 100% remote s dostatecnou disciplinou ... odpadaj tak vselijaky nesmyslny snahy o vykazy, jakejkoli pripadnej audit je k dispozici kdykoli a pokud dotycnej da dohromady co ma, tak je jedno jestli si semtam potrebuje vodskocit do hobby marketu nebo na nakej ourad.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KOC256: No to verim. Chtit po nekom 3 tydny aby si zajistil ze bude mit v "pracovni dobe" mi prijde v klidu a opravnene. Pak je asi treba to dotycnemu vysvetlit. To je presne ten duvod (no, jeden z vicero), proc nechci vest lidi ani nic ridit :-)
    KOC256
    KOC256 --- ---
    JANFROG:
    jeste k tomu poslednimu odstavci...

    No u malych tymu se to asi da. Ale u nas nejvytizenejsi lidi se daji cilene planovat treba za +3 tydny. A ono se to dela blbe, kdyz ty najdes skulinu u techto lidi a pak ti do toho hodi vidle programator, ktery si takto planuje 2 hodiny tydne... On u techto lidi je i horsi ten time management. Protoze kdyz nemaji ten casovy pres obecne, tak jim nedochazi ze by si tam meli davat vsechny udalosti...
    KOC256
    KOC256 --- ---
    JANFROG:
    No tak nase firma asi ustoupila vice nez firmy manzelek :-). To asi jo... A manzelky zjistuji, ze sukni mohou obleknout iu manzele a tak se vystoupilo ze stereotypu o zene v domacnosti...
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KOC256:
    > Tak když seděli v práci, tak se to muselo nějak zařídit. Prarodiče, manželky, ...
    No jo, ono se to da i obratit - ted "manzelky" vidi, ze ("manzele") nemusi byt furt v praci a taky to jde, tak proc by se to melo vracet
    (jako ja zjistit, ze partnerka najednou zvladne deti odvest a vyzvednout a uvarit jim, tak z pozice neustoupim ani o milimetr :-)

    Ono je to dost mozna jen o tom, ze zatimco pred tim se timhle problemem potykali nadrizeni "manzelek" a ted se to jen presunulo na nadrizene "manzelu" (ktery v tom navic neumi tak moc chodit)

    My jsme teda dost malej team a nemusime resit zakazniky a jejich support co asi dost zjednodusuje situaci, ale vsechny meetingy jsou planovane dopredu a je zcela OK behem rici ze v tu dobu nemuzu, protoze mam "school run" nebo dokonce "je dobra predpoved, tak jedu na den dva do hor". Obcas dojde na nejaky interaktivnejsi chat nebo ad-hoc call, ale je normalni rici "hele, dam ti max 10 min a pak musim bezet" nebo "hele, ted zrovna jsem uprostred nejake prace, ozvi se zitra v 10" (nebo rovnou hrat mrtveho brouka). Ale zase z domluveneho meetingu "omlouva jen smrt"
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    KOC256: na tohle je potřeba, aby lidi byli disciplinovaný. já třeba jsem, anžto jsem vždycky chtěl mít porady a meetingy rychle za sebou a nerad lidi zdržuju, ale chápu, že spousta lidí jsou v tomhle kikoti.


    KOC256: k vyzvedávání ze školky a obecně k dětem. je blbý, když je to nepředvídatelný. na druhou stranu, třeba si dovedu představit režim "od půl jedné do dvou nejsem, věnuji se dětem" když je to pravidelný a předem domluvený.
    Když je někdo kikot a tvrdí jak že to přitom strašně pracuje a dře na panským, tak je potřeba ho poslat někam.

    obecně mi přijde, že HO je jen pro někoho dobrej.

    HOLAKAC: ke sluchátkům jen, že nepotkal jsem sluchátka, který bych dokázal mít na uších déle jak hodinu, aniž by mi způsobily bolest. špunty a pecky mě tlačí, protože mám úzký zvukovody, takový ty obří protihlukový mi jsou malý, protože mám velký boltce a po hodině příšerně tlačí do horní strany boltce, relativně dobře snesu korát takový ty co se pověsí na pacičce za ucho, ale ty zase moc netěsní, takže k tomu aby mě oddělily od hluku otevřeného mezerníku jsou trochu na prd.
    a pak, hudba mi nefunguje, protože buď poslouchám hudbu, nebo pracuju. nejde mi dělat obojí.

    QWWERTY: tohle jsem "miloval" v jedný práci, kde jsem musel dělat podporu uživatelů a zároveň pást nějaký servery a zároveň sedět na telefonu. když se urodil týden a měl jsem "pár" takovejch telefonátů, kde se muselo něco domluvit, tak jsem se dostal k práci ve čtvrtek další tejden. :)
    KOC256
    KOC256 --- ---
    HOLAKAC:
    No excel má tu výhodu, že si ho každý PM udělá přesně jak potřebuje. Jakýkoliv systém, tě dříve nebo později v něčem omezí a nebo tě nutí do něčeho, co se ti zrovna nehodí...

    Tímto ho neobhajuji, jen osvětluji.

    Já mám třeba dobré zkušenosti s Freelem (česká verze Trella).
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    QWWERTY: HOLAKAC: My jsme teda malá firma (je nás míň, než 70), ale interně používáme YouTrack a funguje to dobře
    HOLAKAC
    HOLAKAC --- ---
    QWWERTY: obávám se že nic jako "industry standard" v tomhle směru není. Dělám různě pro hromadu korporátních zákazníků a každej to má jinak. Jako že naprosto totálně jinak. Od shareovanejch OneNotů (firma s obratem 100mld czk ročně velký lolo) až po full Atlassian (což je mimochodem taky peklo, proklikat všechny jiry, storýčka a hovadiny že jsi resolvnul 10min bug). Nejhorší jsou všechny varianty excelů, na který bohužel stále mnoho PM spoléhá a nedá dopustit :(

    By mě zajímalo, kdo z vás co má doma vyšší produktivitu práce má vlastní pracovnu. Já na ní nemám místo, takže prostě v kanclu když si dám tlumící sluchátka tak mám prostě ergonomicky lepší pracovní podmínky. Na druhou stranu mít telco je v kanclu naprd, páč hluk, občas někdo otravuje (nepozná jestli mám hudbu/telko). Teď po covidu jedu takovej mix 2-3dny kancl/HO a zatím to celkem vyhovuje.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    KOJA:
    Ano tak to přesně mám třeba i já, ale není to běžné. Naše práce je hodně i o údržbě, takže jeden nefungující kolega zaseká půlku týmu - ať je to konzultant nebo programátor...
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    JINX: jojo, Atlassianu mame spoustu. Nase interni wiki bezi na mixu IBM Connections+Confluence (ktery se ted castecne vypne a premigruje na SharePoint) a k tomu tady je ofc i Jira, rebrandovany/modifikovany Bitbucket, etc...

    obcas by bylo krasny, kdyby se tady zjevil nekdo a rekl "takhle se to dela vsude jinde v prumyslu a vy to ted tak budete delat taky", protoze nektery interni systemy jsou fakt pain a najit selling point, kterym by clovek dokopal kolegy to zacit pouzivat, je obcas celkem problem
    JINX
    JINX --- ---
    QWWERTY: myslel jsem ze pro korporaty je nějaký nastroj od Attlasianu? tuším ze Confluence?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam