• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    Diskuze o obzive programovanim pro starsi a pokrocile.
    rozbalit záhlaví
    KOC256
    KOC256 --- ---
    JANFROG:
    jeste k tomu poslednimu odstavci...

    No u malych tymu se to asi da. Ale u nas nejvytizenejsi lidi se daji cilene planovat treba za +3 tydny. A ono se to dela blbe, kdyz ty najdes skulinu u techto lidi a pak ti do toho hodi vidle programator, ktery si takto planuje 2 hodiny tydne... On u techto lidi je i horsi ten time management. Protoze kdyz nemaji ten casovy pres obecne, tak jim nedochazi ze by si tam meli davat vsechny udalosti...
    KOC256
    KOC256 --- ---
    JANFROG:
    No tak nase firma asi ustoupila vice nez firmy manzelek :-). To asi jo... A manzelky zjistuji, ze sukni mohou obleknout iu manzele a tak se vystoupilo ze stereotypu o zene v domacnosti...
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KOC256:
    > Tak když seděli v práci, tak se to muselo nějak zařídit. Prarodiče, manželky, ...
    No jo, ono se to da i obratit - ted "manzelky" vidi, ze ("manzele") nemusi byt furt v praci a taky to jde, tak proc by se to melo vracet
    (jako ja zjistit, ze partnerka najednou zvladne deti odvest a vyzvednout a uvarit jim, tak z pozice neustoupim ani o milimetr :-)

    Ono je to dost mozna jen o tom, ze zatimco pred tim se timhle problemem potykali nadrizeni "manzelek" a ted se to jen presunulo na nadrizene "manzelu" (ktery v tom navic neumi tak moc chodit)

    My jsme teda dost malej team a nemusime resit zakazniky a jejich support co asi dost zjednodusuje situaci, ale vsechny meetingy jsou planovane dopredu a je zcela OK behem rici ze v tu dobu nemuzu, protoze mam "school run" nebo dokonce "je dobra predpoved, tak jedu na den dva do hor". Obcas dojde na nejaky interaktivnejsi chat nebo ad-hoc call, ale je normalni rici "hele, dam ti max 10 min a pak musim bezet" nebo "hele, ted zrovna jsem uprostred nejake prace, ozvi se zitra v 10" (nebo rovnou hrat mrtveho brouka). Ale zase z domluveneho meetingu "omlouva jen smrt"
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    KOC256: na tohle je potřeba, aby lidi byli disciplinovaný. já třeba jsem, anžto jsem vždycky chtěl mít porady a meetingy rychle za sebou a nerad lidi zdržuju, ale chápu, že spousta lidí jsou v tomhle kikoti.


    KOC256: k vyzvedávání ze školky a obecně k dětem. je blbý, když je to nepředvídatelný. na druhou stranu, třeba si dovedu představit režim "od půl jedné do dvou nejsem, věnuji se dětem" když je to pravidelný a předem domluvený.
    Když je někdo kikot a tvrdí jak že to přitom strašně pracuje a dře na panským, tak je potřeba ho poslat někam.

    obecně mi přijde, že HO je jen pro někoho dobrej.

    HOLAKAC: ke sluchátkům jen, že nepotkal jsem sluchátka, který bych dokázal mít na uších déle jak hodinu, aniž by mi způsobily bolest. špunty a pecky mě tlačí, protože mám úzký zvukovody, takový ty obří protihlukový mi jsou malý, protože mám velký boltce a po hodině příšerně tlačí do horní strany boltce, relativně dobře snesu korát takový ty co se pověsí na pacičce za ucho, ale ty zase moc netěsní, takže k tomu aby mě oddělily od hluku otevřeného mezerníku jsou trochu na prd.
    a pak, hudba mi nefunguje, protože buď poslouchám hudbu, nebo pracuju. nejde mi dělat obojí.

    QWWERTY: tohle jsem "miloval" v jedný práci, kde jsem musel dělat podporu uživatelů a zároveň pást nějaký servery a zároveň sedět na telefonu. když se urodil týden a měl jsem "pár" takovejch telefonátů, kde se muselo něco domluvit, tak jsem se dostal k práci ve čtvrtek další tejden. :)
    KOC256
    KOC256 --- ---
    HOLAKAC:
    No excel má tu výhodu, že si ho každý PM udělá přesně jak potřebuje. Jakýkoliv systém, tě dříve nebo později v něčem omezí a nebo tě nutí do něčeho, co se ti zrovna nehodí...

    Tímto ho neobhajuji, jen osvětluji.

    Já mám třeba dobré zkušenosti s Freelem (česká verze Trella).
    TOOMIX
    TOOMIX --- ---
    QWWERTY: HOLAKAC: My jsme teda malá firma (je nás míň, než 70), ale interně používáme YouTrack a funguje to dobře
    HOLAKAC
    HOLAKAC --- ---
    QWWERTY: obávám se že nic jako "industry standard" v tomhle směru není. Dělám různě pro hromadu korporátních zákazníků a každej to má jinak. Jako že naprosto totálně jinak. Od shareovanejch OneNotů (firma s obratem 100mld czk ročně velký lolo) až po full Atlassian (což je mimochodem taky peklo, proklikat všechny jiry, storýčka a hovadiny že jsi resolvnul 10min bug). Nejhorší jsou všechny varianty excelů, na který bohužel stále mnoho PM spoléhá a nedá dopustit :(

    By mě zajímalo, kdo z vás co má doma vyšší produktivitu práce má vlastní pracovnu. Já na ní nemám místo, takže prostě v kanclu když si dám tlumící sluchátka tak mám prostě ergonomicky lepší pracovní podmínky. Na druhou stranu mít telco je v kanclu naprd, páč hluk, občas někdo otravuje (nepozná jestli mám hudbu/telko). Teď po covidu jedu takovej mix 2-3dny kancl/HO a zatím to celkem vyhovuje.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    KOJA:
    Ano tak to přesně mám třeba i já, ale není to běžné. Naše práce je hodně i o údržbě, takže jeden nefungující kolega zaseká půlku týmu - ať je to konzultant nebo programátor...
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    JINX: jojo, Atlassianu mame spoustu. Nase interni wiki bezi na mixu IBM Connections+Confluence (ktery se ted castecne vypne a premigruje na SharePoint) a k tomu tady je ofc i Jira, rebrandovany/modifikovany Bitbucket, etc...

    obcas by bylo krasny, kdyby se tady zjevil nekdo a rekl "takhle se to dela vsude jinde v prumyslu a vy to ted tak budete delat taky", protoze nektery interni systemy jsou fakt pain a najit selling point, kterym by clovek dokopal kolegy to zacit pouzivat, je obcas celkem problem
    JINX
    JINX --- ---
    QWWERTY: myslel jsem ze pro korporaty je nějaký nastroj od Attlasianu? tuším ze Confluence?
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    JINX: my jsme ale korporat :D
    napr. basecamp domenu mame blokovanou uz na urovni proxy. to stejny trello.
    + pak ty collab nastroje a jejich obsah musi nekdo udrzovat, coz se napr. u nas ukazalo z dlouhodobyho hlediska taky jako problem a to jsme zkouseli jenom blby poznamky ve OneNote
    JINX
    JINX --- ---
    QWWERTY: mam tušení, ze k tomu se třeba da použití BaseCamp nebo podobná appka. Tech aplikací podporující práci v remote týmu je hodně. Třeba pro GUI designery je dost dobry InVision - tam si nadesignujes aplikaci jako designer, ale ostatní role k tomu mohou komentovat jednotlivé prvky atd...
    KOJA
    KOJA --- ---
    KOJA: ...teda fuj, mam tam hrubku.

    Jeste bych doplnil - kdyz me nekdo potrebuje sehnat, tak se typicky jedna o jeho odvedenou praci, ne moji.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    JINX: to bude jedinec od jedince, tym od tymu, etc...
    ja mam treba na HO naprosto sileny kopr a problem se soustredit (napr. ted jsem musel cekat na build task 60 sec uz jsem zase 10 min na nyxu). A to mam defacto idealni prostredi, kdy nemam skoro zadny rusivy externality (televize, deti, spolubydlici,. ...) a mam pohodlny pracovni misto.
    kooperace jde taky dolu, protoze na kazdy slozitejsi problem je potreba sehnat lidi na jeden audio bridge. nikdo nema SLA a imho je normalni si vypinat notifikace/zapinat IDE focus mode, takze se k nekterym lidem neda dostat, dokud cilene nezkontroluji zpravy.
    small talk, ve kterym se clovek dozvi, co se odehrava v jinych castech tymu, u nas v ramci virtual/HO defacto neexistuje.

    naopak vyhnout se hlasitym telefonatum v kanclu, kdyz se potrebuju soustredit, je easy - sluchatka

    JINX: v pripade asynchronni komunikace je ale problem, ze na vec co jde probrat a vyridit 15 min callem, tak cekas treba par hodin, nez se vsechny strany vyjadri k problemu, poskytnou feedback k feedbacku ostatnich, etc...
    KOJA
    KOJA --- ---
    KOC256: Moje zkusennost je, ze odvedena prace a kooperace s kolegy jsou skoro inverzni. I pred covidem kdyz lidi potrebovali s necim opravdu pohnout, tak utikali pracovat domu a povypinaly vsichny slacky/hipchaty/irc hlavne aby je par hodin nikdo nemohl s necim otravovat.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    KOC256:
    jo taky je hodně oblíbené vyzvedávání dětí že školek a škol... Tedy někdy mezi 13-15 nikoho neseženeš.
    Tak když seděli v práci, tak se to muselo nějak zařídit. Prarodiče, manželky, ...

    Takto se díky benevolenci z většiny kolegů stala žena v domácnosti, protože to mají jednodušší než manželky...

    Dokonce to už vedlo k několika bouřím ve sklenici vody, kdy nadřízený bouchl do stolu a řekl že ať si to nějak zařídí, ale bude sedět na baráku... ...a nebylo to úplně o tom, že by nedělal, ale nedělal tak, aby to vyhovovalo zbytku týmu...
    JINX
    JINX --- ---
    KOC256: to jsou lidi typicky nevhodni pro remote. Na tohle potřebuješ lidi kteří pracují sami samostatně a používají asynchronní komunikaci.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    JINX:
    No asi odpovědět neumím, ale prostě sehnat kolegu na HO je mnohem složitější než když sedí vedle... A možná by jednotlivec mohl být sám o sobě produktivnější, ale když pak svojí organizací práce omezuje další kolegy, tak se nám to lavinově šíří...


    Úplná klasika je, kde je na online poradě 10 lidí a když někoho vyzveš aby k tomu něco řekl, tak uslyšíš něco jako:
    - "můžete to zopakovat ztratil jsem se"
    - "pardon, přijela mi pošta a chvilku jsem tu nebyl"
    - za hlasitého cinkání příborů... "poslední větě jsem přesně nerozuměl, můžete mi ji zopakovat"
    - ...
    Prostě: nedávali pozor.

    Ta produktivita může fungovat, pokud bych měl programátora nasmlouvaného fix price (jeho motivace to dodělat co nejdříve) a měl by předané zadání tak, že by po mě nic nechtěl. Ale v takovém businessu nedělám...
    JINX
    JINX --- ---
    KOC256: Jakto? Mám přesně opačnou zkušenost. Produktivita na HO byla vždy lepší minimálně kvůli tomu ze se člověk vyhne hlasitým telefonatum a jiným rusicim prvkům.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    JANFROG: Jasan no. U nas to je dobrovolne a spise trpene, protoze ta produktivida je na HO citelne nize. I kdyz samozrejme programatori tvrdi jak moc usetri casu na cestovani a penez, tak moc neresi jak je to vnimano z pohledu odvedene prace, kooperace s kolegy, …
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    Jinak se podelim o historku z minuleho tydne. Mel jsem call s kolegama, domluvit nejaky plan setkani IRL. Jeden z nich najedou povida, ze nas vsechny zve k nemu domu a jak byl vzdy jeho sen ze se vsichni sejdeme u nej doma a jak to tenkrat kdyz se poznali a spolupracovali na projektu XYZ vypadalo jako naprosta utopie, ze by ABC a DEF nekdy dostali z AR a USA do Moskvy...tak jsem tam tak sedel a doslo mi, ze v dobe na kterou vzpominaji ja jsem jeste behal s klackem a cednikem po lese a hral si na rytire. Kdyz ja jsem papik, co jsou pak oni? :-)
    A od vsech tehle "dedku" se mam jeste hodne co ucit...
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KOC256: Otazka je, jak moc je to jejich dobrovolna volba...(INXS apod)

    GIOMIKY: Tak cist jim asi dobry je, akorat ja nezvladam ani jim cist a zaroven pracovat ;-) Asi jsem ten komentar nepochopil.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam