• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    Diskuze o obzive programovanim pro starsi a pokrocile.
    rozbalit záhlaví
    KEJML
    KEJML --- ---
    GARFIELD: Nedávno jsem viděl přesně na tohle téma (hodně myšlenek (a jejich implamentace) jsou starší, než si hodně lidí myslí) pěknou přednášku:

    Old Is the New New • Kevlin Henney • GOTO 2018
    https://www.youtube.com/watch?v=AbgsfeGvg3E
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    VYHULENY_UFO: zajímavé je, že git a mercurial vznikli prakticky současně. Ta potřeba evidentně tu byla veliká. Ano, linus je génius ;).

    GARFIELD: No právě, že všechno ne, ale je toho málo :0). Třeba ten Ward (DELVIT: ), měl zcela nové myšlenky. Je to pro mě zajímavé sledovat tu genezi.
    GARFIELD
    GARFIELD --- ---
    DELVIT: Tak asi se da rict, ze vsechno ma koreny v 60. letech a je to evoluce. Pravdepodobne ze Xerox Parcu (kde to nekdo vzal Turingovi nebo Ade).

    Ja to bral subjektivnim pohledem tak nejak pred a po na co bych cumel s otevrenou pusou (zapomenl jsem zminit velikost webovejch stranek a mnozstvi reklam bez adblockeru).
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DELVIT: pokud si pamatuju dobre, stejne napsal git kvuli vyvoji kernelu, protoze existujici nastroje mu nevyhovovaly. :D linus je proste genius.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    VYHULENY_UFO: jj, nedávno psal, že právě je moc rád, že není člověkem jenom jednoho okamžiku (resp. projektu).
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DELVIT: i za git muze torvalds, ze? :D
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    Tak mě napadá, že git a mercurial se vejdou do toho rámce. Ano ty také začali někdy v 70. letech. Ale distribuované VCS byla nová myšlenka i když předtím bylo asi CVSko a poté subversion.

    Je zajímavé, kolik toho vzniklo v pravěku a postupně se rozvíjelo až do toho co máme teď. Díky za zajímavé podněty ;).

    UNTOY: Ano to si řekl a tak jsem to upřesnil ;), na tom snad není nic zlého. Sám je používám také a rozhodně bych nerad daroval ledvinu, abych je používal.

    Jak jsem psal DELVIT: , kde jsem upřesnil co jsem tím myslel, když jsem tuhle diskuzi začal.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    MARASAN: to je do diskuse, nepopiram prinos linuxu, ale hlavni tlakem podle me nebyl. nicmene diky nemu se spousta lidi naucila, jak site a internet funguje. vcetne me.
    UNTOY
    UNTOY --- ---
    DELVIT: ok nechal jsem se unest tim, ze nekdo prede mnou zminil mobilni internet, ale prosim te co je tohle za strawman argument? To co jsem rekl je, ze se noise-cancelling sluchatka staly snadno dostupny v end-consumer sfere. To ze ten napad existuje mnohem delsi dobu je krasny (a sam to explicitne zminuju), ale pokud jediny co bych s tim mohl delat je cist si o tom nebo si vzit hypoteku abych si takovy sluchatka mohl koupit, tak je mi to k nicemu.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    VYHULENY_UFO: IMO to ale prislo uz po nastupu ruznejch kolejnich a garazovejch serveru bezicich prave na tom linuxu. Uz bylo videt, ze neni cesty zpet, internet je budoucnost a jdeme do toho. Prave ten prelom by vubec nenastal nebyt linuxu.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    MARASAN: linus byl s linuxem ve spravnou chvili na spravym miste. nicmene jsem presvedcen o tom, ze tlak na komercializaci internetu v 94-96 prisel hlavne z USA. pamatuju ty diskuse a jako mlady ucho prisaty k internetu jsem tenkrat zastaval nazor, ze internet by nemel byt pristupny masam, protoze ty budou jenom zvanit a internet nebude hlavne velkou knihovnou se zdroji informaci.
    nicmene jsem presvedcen nyni o tom, ze jsem se tezce pletl, protoze prival soukromych penez do sveta internetu zpusobil, ze dnes mame rychly linky, dotykovy telefony nebo 4k porno. ;)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    JANFROG: ad open-source: ja si myslim, ze malokomu dochazi, ze nebyt linuxu, internet by vubec nebyl tam, kde je ted. Kdyz prisel linux, kterej mel TCP/IP stack, tak internet byly jen velky komercni drahy nedostupny systemy. Linux to cely postavil na hlavu, protoze server najednou mel doma kazdej, kdo mel aspon i386 a stacilo tohle levny zelezo s linuxem (zadarmo) a inetovej server byl na svete za minimalni naklady - minimalne ve srovnani se Sunem nebo IBM.

    Pokud by tehdy linux neprisel v tu pravou dobu, malokdo by mel prostredky na vlastni sluzby a cely by to zustalo armade a mozna univerzitam.

    Ale to uz je taky 20+ ;-)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    QWWERTY: Ano v tomhle máš pravdu, to jsem měl specifikovat lépe. Jde mě o nějakou zcela novou myšlenku. Nešlo mě o to, že něco šlo hůře udělat a teď to jde lépe, rychleji, levněji atd.

    Uvedu příklad co jsem myslel. Než Ward Cunningham, vůbec zajímavý člověk, přišel s myšlenkou (vynalezl a implementoval) frameworku na integrační testování nebo první wiki, tak nic takového před tím nebylo. Takže byla originální myšlenka, která se pak rozšířila všude.

    JANFROG: no právě, tak jako u mě :). Pěkný seznam hlavně ty SMT solvery - Z3 / CVC ;).
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    JANFROG: Teda jako ne ze by vsechno z toho nemelo sve vlastni problemy, tech tam je vic nez dost. Ale lepsi nez dratem do oka, ze :-)
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    DELVIT:

    20 let - to je v podstate cela ma profesionalni kariera :-)

    Za me rozhodne nejvetsi vec je rozmach open-source, i kdyz to neni novinka poslednich 20 let, ale pred 20 lety to bylo dost jinde. Nejde ani tak o to ze to je "free" ani o to ze "tam je mene chyb protoze vic oci" (coz neni ani moc pravda), ale o to ze kdyz neco nefunguje nebo nevis co presne to dela, mas moznost si to dohledat a upravit.

    Z tech technickych veci za me:

    - LLVM (protoze to neuveritelne akcelerovalo experimentovani s jazykama)
    - RISC-V a v mensi mire OpenPOWER (protoze jsou otevrene, viz vyse, a protoze konecne nemusis vymyslet jak obejdes HW, kdyz ho muzes zmenit)
    - Pokrocile SMT solvery - Z3 / CVC (protoze to umoznuje vyvoj nove generace nastroju).
    - asi bych sem zradil i virtualizaci, nejen HW ale (hlavne) SW (QEMU, gem5) - protoze i kdyz ta neni tak nova (LPAR, zony) ta masivni dostupnost vsude a snadnost pouziti na levnem HW me dost zjednodusila praci :-)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    DELVIT: "Pročpak? V čem konkrétně?"
    ze kdyz to vezmes do dusledku, tak s touhle argumentaci/definici neni mozno realizovat "revoluci"
    protoze s argumenty kdy vysel prvni patent a kdy se tim lidi zacali zabyvat, tak i kdyby zitra nekdo vyrobil plne funkcni kvantovy pocitac vcetne prakticke aplikace, tak staci rict "prvni patent je minimalne 2001, takze do 20 let uz se to nevejde a stavi to na praci tech tisicovek dalsich patentu, takze je to jenom jejich prirozena evoluce a uz se o tom mluvi dlouho, takze nic az tak revolucniho"
    pritom by to nepochybne byl podstatny krok celeho oboru

    za me treba to zmineny Arduino/ESP/STM a dalsi jednocipy:
    kdyz bych chtel delat nejaky hobby embed 20 let zpatky, tak mam ATMEL/PIC, musim psat v ASM (lepsim pripade C) a jeste zvladnout hardware design vseho okolo, abych to vubec rozchodil.
    dneska si muzu za $5 koupit ESP board, plug'n'play USB, zacit psat Python a pripojit to do cloudu k automatizaci.
    z technickyho hlediska je to jenom evoluce (vetsi abstrakce, vyvoj moznosti vyroby, ...)
    ale z uzivatelskyho hlediska je to revoluce, protoze se o nekolik radu snizila vstupni latka a najednou muzou lidi delat neco, co pro ne pred 20 rokama bylo sci-fi
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    QWWERTY: díky za linky budu se snažit to načíst :).
    jinak tvuj vycet a argumenty mi prijdou jako takovy typicky hindsight, kdy pri pohledu zpatky, je vsechno "jenom" evoluce a ne revoluce :))

    Pročpak? V čem konkrétně? Já se tak snažil vždycky to odůvodnit, že ta původní myšlenka vznikla dávno předtím než ji dnes používáme a obdivujeme.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    KOJA: Zda se ze delame podobny veci :-)
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    DELVIT: " V oblasti kryptografie Eliptické křivky i když tedy jejich parametry a jak jsou odolné/náchylné musím ještě pořádně pochopit"
    muzu doporucit tenhle serial .... z tech casti, ktery jsem zvladl precist/pochopit, mi to davalo i celkem smysl
    1. https://andrea.corbellini.name/2015/05/17/elliptic-curve-cryptography-a-gentle-introduction/
    2. https://andrea.corbellini.name/2015/05/23/elliptic-curve-cryptography-finite-fields-and-discrete-logarithms/
    3. https://andrea.corbellini.name/2015/05/30/elliptic-curve-cryptography-ecdh-and-ecdsa/
    4. https://andrea.corbellini.name/2015/06/08/elliptic-curve-cryptography-breaking-security-and-a-comparison-with-rsa/

    jinak tvuj vycet a argumenty mi prijdou jako takovy typicky hindsight, kdy pri pohledu zpatky, je vsechno "jenom" evoluce a ne revoluce :))
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    MARASAN: to sice ano, ale nikdo je zatím nechápe, jak to přesně funguje, takže to beru tak, že jako pěkné, ale mělo by se pochopit proč a jak to přesně funguje. Eliptický křivky ani nevím kdy přesně vznikli, ale máš pravdu, že matematicky taky dávnověk, kolem 1930, nevím kdy se ale dostali k tomu, že by to bylo zajímavé použít v kryptografii (kolem 2000?), to by bylo zajímavé kdyby někdo doplnil.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    DELVIT: quantum computing a elipticky krivky maji 20+ urcite, protoze nas je ucili na fakulte ;-)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    AMBIENTIUM: nástore od JetBrains mám rád také a jsem rád, že existují, ale revoluce? Smalltalk mě integrované GUI dávno předtím než JetBrains vznikl. Byla zde díra na trhu, tak se jí snažili zacpat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam