• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOJAProgramovani 40+
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    JANFROG: TDD asi dobrý na business funkcionalitu. Vložím jabko vypadne mošt.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    E2E4: za me osobne je blby, kdyz se v ramci svate 100% coverage zamotam do mockingu
    nikdy jsem testovani poradne nedelal (nejsem dev), ale pokazde kdyz jsem se snazil psat slozitejsi testy, tak jsem skoncil s pocitem, ze bud testuju kompletne virtualni objekt, ktery se pomoci mockovanych dat snazi imitovat ten realny, ale nikdy to nebude ekvivalentni
    nebo jsem se ve vysledku ztratil v tom mocku a ztratil jistotu, ze opravdu testuju, to co bych mel .. ackoliv test prosel
    SATAI
    SATAI --- ---
    JANFROG: Ono zalezi... (panaka!)

    Kdyz to je zmena v systemu, co mu rozumim a je jasne, co se ma menit, tak TDD (nebo jeste lepe testy z venku dovnitr...) je prima nastroj, ktery mi umozni jet jak fretce. Pokud je problem z vetsi casti zkouseni a postupna iterace veeeelkou spiralou k necemu, tak testy zacit neumim a asi ani nechci.
    LARS_GUNNER
    LARS_GUNNER --- ---
    JANFROG: Jestli delas low-level, tak to asi nebude uplne idealni, protoze bottleneck celeho reseni je v tom, jak moc se muzes pri navrhu systemu rozmachnout.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    JANFROG: tak to jsou nějaký nástroje, který se snaží naplnit cíl, možná někdy vylévají vánicku i s dítětem, protože jsou v reálným životě nemožný.. ale jde o ten princip, software psaný lidmi má chyby a nezamýšlené dopady, testování je to co pomůže, není to jen testování pro testování..

    klíčový je testovat ty důležitý věci a to co nejdřív.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    E2E4: Ja se teda priznam, ze TDD (test driven dev) ve sve krystalicke podobe povazuji spis za kontraproduktivni (i tu coverage). Ale mozna je to jen tim, ze jsem to nikdy nepochopil :-)
    SATAI
    SATAI --- ---
    E2E4: on unit testy nikdo jiny nez programator psat nemuze. Leda jiny programator, pokud zrovna parujete. Nebo mobujete.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    KOLCON: moje chápání je, že současná best practices je

    1. unit testy píšou autoři
    2. integrační testy píšou autoři nebo testeři
    3. funkční testy dělají testeři/QA
    4. end to end testy dělají QA

    pak je tu test driven development, kde se testama začíná a trend dělat testy automaticky jako součást CI/CD, cokoliv co jde je dobrý mít automaticky a čím dřív tím líp.
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    KOLCON: Když jsem já dělal jakýkoliv PR, tak k němu musel být i test, pokud to měnilo funkčnost. A na PR review se na to podíval člověk, který řeší QE, jestli ty testy jsou dobré a případně mi navrhl co nebo jak změnit/přidat. Jinak to prostě nepustil dál :-D
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    ETKAR: Testy by měli psát testeři/QA, ne? Nebo aspoň scénáře.
    ETKAR
    ETKAR --- ---
    SUCHRE: a kdo psal testy? Unit test co si napíše vývojář neznamená, že sw naplňuje představu zadavatele/nebo aspoň analytika.
    ETKAR
    ETKAR --- ---
    VOY: no jo, je to open source. Ta myšlenka Wiki page která je zároveň automatickým testem zní skvěle. Faktem je že zápis některých testů je lehce kryptic.
    Nicméně pro nás to řeší dost dobře testy kdy výstup má skoro vždy stejný formát a liší se hodnotami. Hodnoty na výstupu jsou nepřekvapivě závislé na vstupech uvedených v testu.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    LUDWIG_: Take pekne, to jsem neznal :-( RAF Chinooks nam tu litaly nad hlavou pravidelne (i kdyz ne casto) ze zakladny v Leuchars, nez ji zavreli.
    LUDWIG_
    LUDWIG_ --- ---
    a taky tohle:

    1994 Mull of Kintyre Chinook crash - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/1994_Mull_of_Kintyre_Chinook_crash#FADEC_problems
    HLIDKA
    HLIDKA --- ---
    SPIKE411: Lépe popsáno v Matt Parker: Humble Pi
    DEEFHA
    DEEFHA --- ---
    SATAI: Jj, je to ona pověstná mrkev :-)
    VOY
    VOY --- ---
    SPIKE411: Ze cteni o tomhle pripadu jde fakt mraz po zadech.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    JANFROG: Tématicky na mě na YT teď vyskočilo tohle:

    History's Worst Software Error
    https://youtu.be/Ap0orGCiou8


    Therac-25 - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Therac-25
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    VOY: Uff, Uncle Bob, mam husinu jen vidim to jmeno :-)
    VOY
    VOY --- ---
    ETKAR: Wow, to jsem myslel, ze je jen halucinace Uncle Boba, nikdy v zivote sem snad nepracoval nekde kde by Fitnesse nejak figurovala. To je vazne realny framework? :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam