• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOMMastodon 🐘 / Fediverse - decentralizovaná sociální síť
    MINER
    MINER --- ---
    XCHAOS: DOOSH: Zejména bych čekal, že se dozvím, kdo je za tu instanci zodpovědný.
    U většiny instancí se obávám, že to je nějaká pofidérní skupina, která to klidně může za měsíc vypnout.
    Chtěl jsem se registrovat u někoho, u nějž mohu posoudit jeho příčetnost.

    Ideálně bych čekal ty pravidla nějak unifikovaný, že si podle nich můžu instanci najít. Ne se pročítat tim bordelem – většina je zdroják html místo čitelný textu a po chvíli přestane fungovat proklikávání úplně a nejde to ani přečíst.

    Třeba ten jazyk jak zmiňujete, je zajímavej – nikde tam ani není napsáno, že by některé instance podporovaly jen některé jazyky. I když mohlo, tak mě to ani nenapadlo řešit to přes jazyk.

    Původně mě to zajímalo proti Twitteru, že si budu moci vybrat instanci abych neviděl spam a boty a troly, který to tam zaplevelujou. Až pak mi došlo, že nic takového ani instance (zřejmě?) nezaručí, páč můžou komentovat z jiné.

    Neni to trolling. Když při odlevu z Twitteru zablokovali hlavní instanci, tak jsem se na registraci vykašlal, protože jsem nevěděl, jak si instanci vybrat, a nechtěl jsem být registrovaný v nějakym doupěti.

    Před pár dny jsem se registroval na tý hlavní, páč už to šlo. Ale koukám, že tam nikdo neni, takže prostě sklapnu podpatky, a odvibruju na Twitter, i když se mi nelíbí, kdo ho vlastní, a ten bordel botů a trolů, co tam je:(
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MINER: si tam vybíráš jestli je povolená nahota nebo porno, já nevím, co potřebuješ :-)

    pravidla jsou subjektivní. někde jsou přísná, ale nemusí být vynucována. všechno je to o tom, že když používáš CW, na text a na fotky, tak můžeš v podstatě všechno, že jo. ve skutečnosti na Mastodonu bude soutěž o uživatele, takže nakonec pravidla budou vynucována pouze na instancích, kde jiní budou chtít někoho, kdo se pravidlům nepodvolí, nějak vyloučit.

    Celá hra ve fázi Twitter exodu byla o tom, že na Twitteru chybí moderace, je tam hate speech a všichni chtějí odejít. Přiznám se ale, že jsem skutečně na Twitteru poslední týdny a měsíce na nic kontroverzního nenarazil a že mi to dokonce automaticky směruje pryč od příspěvků, pod které jsem měl v minulosti tendenci dávat vyhraněné, polarizující komentáře i já! Takže tahle část exodu to rychle vzdala a vrátila se na Twitter.

    Jiná věc je, že Fediverse obecně a Mastodon zvláště je rozdělen do jakýchsi znepřátelených frakcí, které si pod dost vážnými záminkami navzájem blokují svoje instance. Čímž tam k žádným kontroverzím ani moc nedochází - většina lidí je tam prostě proto, aby publikovala něco, co je baví a sledovala obsah, co je baví a na kontroverze pečou. Ve skutečnosti hlavní starost je vůbec tam na nějaký obsah narazit, protože samozřejmě je ho tam daleko méně, než na Twitteru (takových těch obecných memů - když má člověk jasně dané téma, tak si tam svoje najde, např. to hodně používají vědci...)

    Řešit, že tam nebudeš, protože se nemůžeš rozhodnout, jakou si vybereš instanci, mi přijde trochu trolling. Třeba těch 10 českých instancí má prakticky identická pravidla (já se snažím být trochu víc free, ale to je čirá teorie a nikdo to nevyužívá :-)
    DOOSH
    DOOSH --- ---
    MINER: a co v těch pravidlech hledáš? Většina to má stejně. Buď slušný, nechceme tu nenávist, fake news a konspirace. Pokud si teda myslíš, že země je placatá, tak jsem viděl jednu cz instanci, kde tyhle věci jedou.

    Z CZ instance můžeš sledovat zdroje v jakémkoliv jazyce. V nastavení si taky můžeš nastavit, v jakých jazycích chceš vidět příspěvky ostatních v lokální a federované timeline (pak máš svou osobní timeline sledovaných samozřejmě).

    Pokud chceš dávat příspěvky a primárně v češtině, tak si asi založ účet na mastodonczech.cz, to je asi nejvíc cz mainstream instance. Pokud by se ti tam nelíbilo, tak si můžeš účet (sledující, sledované, oblíbené) vždycky přesunout na jinou instanci. Ale pokud nebudeš sledovat lokální timeline, tak ti to může být vcelku jedno, kde jsi se registroval.
    MINER
    MINER --- ---
    XCHAOS: Nestačí mi čeština, potřebuji i anglické zdroje a nevidím tam žádný pravidla moderace.

    Přijde mi to taková cochcárna kdy nikdo neví nic a žádný pravidla krom obecných typu „Buďte normální“ nejsou.

    Jestli se pletu, tak mě naveďte jestli je někde něco příčetnějšího.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MINER: ano, tam ti to vybere instanci podle pravidel. českých je ale asi stěží 10 a jestli chceš publikovat v češtině, je to asi lepší...
    MINER
    MINER --- ---
    XCHAOS: kde je to jedno místo, kde si můžu jednoduše vybrat instanci podle pravidel?

    Mně to navedlo sem, a to považuju za netransparentní bordel ze kterýho vůbec nevim, co si vybrat:
    Mastodon instances
    https://instances.social/list#lang=cs,en&prohibited=spam
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Podle mě budoucnost je cokoliv, co se napojí na ActivityPub nějak přímo. Nemusí to být nutně jiný typ instance, ale právě třeba nějací chytří boti, co followujou víc věcí automaticky a boostujou třeba i na základě analýzy toho, kteří jejich followeři to následně lajkovali nebo dále boostovali.

    Protože ačkoliv se tomu bráníme, tak ten moment, kdy nám algoritmus podstrčí nějaký zajímavý obsah, je vlastně skutečně zajímavý. Jde jen o to, aby to byl algoritmus motivovaný něčím jiným, než zájmy inzerentů...
    IDLE
    IDLE --- ---
    DOOSH: Jo bloknout si Babiše se mi hodilo. Nevím jak Mastodon, na Friendice je nějaký filtrovací plugin a dokonce se mi podařilo to použitelně nastavit.
    DOOSH
    DOOSH --- ---
    XCHAOS: já sleduju teď asi 80 účtů a hashtagy. Lokální timeline mám tak akorát. Nemám potřebu vědět o každým prdu, co kdo vypustí. Federovanou timeline nesleduju prakticky vůbec.

    Ocenil bych taky funkcionalitu blokování hashtagů. Třeba #babis nebo #CatsOfMastodon bych bloknul hned :))

    Já doufám, že jak teď Mastodon začal najímat vývojáře, tak se to nějak víc pohne.
    IDLE
    IDLE --- ---
    XCHAOS: Já se i na Twitteru pořád držím své chronologické tajmlajny a algoritmus ignoruju, takže mi nechybí. :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IDLE: chápu. v tom případě jedině založit nějaký další pomocný účet na to followování náhodných blbostí... ten to natáhne do federované timeline...

    Všechnu tu práci, kterou v centralizovaných sítích dělá algoritmus (a v budoucnu asi AI), budou muset ve Fediverse dělat uživatelé (zase jde si představit zajímavé bot accounty, které budou právě followovat mraky účtů a na základě svého algoritmu boostovat zajímavý obsah třeba i podle hashtagů a jejich kombinací nebo jiných klíčových slov... a tyhle AI uživatele si budou moci zájemci follownout a bude to trochu transparentnější, než ten současný šamanismus komerčních sítí...)
    IDLE
    IDLE --- ---
    XCHAOS: Na sledování mraků účtů, které mě až tak nezajímají, ale občas by mohly přesdílet něco zajímavého, nemám úplně nervy - chci být pořád schopná svou tajmlajnu usledovat. Tak jsem smířená s tím, že mi to roste pomalu. Ale přibývá to.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IDLE: pokud nafollowuješ mraky účtů, tak pak se už ve federated timeline něco objeví. Já mám sice na instanci přes 60 účtů, ale stejně jsem tam skoro jediný opravdu aktivní... po těch 3 měsících. I mastodon.social se vrátil ke svému obvyklému poklidu...

    Důležité je ulovit některé účty, které opravdu hodně boostují... pak se člověk dostane k dalším účtům. Obecně ale asi bude nutné sledovat stovky lidí, aby k tobě proudil vůbec nějaký zajímavý obsah.

    Hashtagy je subscribovat a třeba f.cz má federation bridge s ostatními českými instancemi. Nevím, jak to přesně funguje, ale počítám, že by se minimálně časem ten subscribe hashtagů mohl nějak projevit v tom, co je nataženo do federované timeline a co ne...

    Počítám se ve Fediverse časem nějaké prohlédávání bude muset objevit. Mohlo by to fungovat tak, že instance se prostě v případě dotazu zeptá postupně všech instancí, o kterých ví, že jsou živé a od kterých si někdy stáhla nějaký obsah. Bude tedy odpovědností admina na začátku follownout zajímavé účty všech význačných instancí (a tím, které vybere, taky trochu definovat tématický mix své instance)
    IDLE
    IDLE --- ---
    XCHAOS: Jo, ten druhý účet bude fakt asi nutný. Z mnoha důvodu, ale mimo jiné proto, že na instanci o dvou lidech je mi prohledávání tagů celkem k ničemu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DOOSH: najde ho to na instancích, kde se zrovna nějaký jeho příspěvek nachází v nacacheované federované timeline. Jak si tu decentralizaci vůbec představuješ jinak? Fediverse nikdy nevidíš celou a tedy ji ani jednoduše nemůžeš prohledávat celou (i když v budoucnu by nějaké prohledávací dotazy mezi instancemi asi probíhat mohly...)

    Na Twitteru v jisté fázi hráli velkou roli hashtagy... akorát později byly upozaděny algoritmem, který vybírá lidem timeline podle nějakých pseudoobjektivních kritérií (to má svoje pro a proti... někdy se algoritmus dokonce i fakt trefí a seznámí spolu lidi se společným zájmem)

    Mastodon se chová víc jako Twitter před asi 5 a více lety, a třeba průzkum hashtagů je tam důležitý. Taky se vyplatí mít účet na více než jedné instanci...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ADAMIRA: takovouto službu s jednotným duchem ale nejde udělat decentralizovanou.

    Pointa Fediverse obecně a Mastodonu zvláště je v tom, že to zkrátka běží na velkém množství různých serverů, a ty si vybereš nějakou podle toho, že třeba znáš admina (třeba mě). Nebo že té instituci důvěřuješ (třeba mastodonczech.cz provozuje Computer Press nebo někdo takovej). Rozhlas založil instanci pro novináře Českého Rozhlasu - to je jedině logické a správné.

    Samozřeujmě z té decentralizace pak vyplývá, že je to něco mezi emailem a centralizovanou sociální sítí. Např. vyhledávání je fakt problém, protože každá instance v podstatě vidí jen do momentální nedávné části federované timeline. Při follow někoho nového z cizí instance nevidíš jeho minulé příspěvky - ale to je naprosto logické, pokud je hledáš, podíváš se na jeho domovskou instanci.

    Prostě je to ideální prostředí pro nerdy a geeky, kteří se v tom rozkoukají raz dva, jednoduchá pravidla pochopí a najdou si obsah, který je zajímá. A pomáhají ho dále šířit.

    Sít'ový efekt Mastodonu bude postupem času obrovský, ale velká část těch, kteří tam zatím přišli i třeba v nadšení, že tentokrát tam přecházejí lidé, které znají zTwitteru, apod., zjistilii zajímavou věc: nejsou na Twitteru kvůli lidem, kvůli kterým si myslí, že tam jsou. Zůstali jen blázni, kteří mají určitou míru sebekázně.

    Twitter je samozřejmě zábavnější, z celé řady důvodů. Ovšem existují dobré důvody zůstávat na Twitteru kvůli lidem, které neznáme - ale s lidmi, které známe, komunikovat v trochu jiném druhu prostředí. Třeba sem na NYX lidé nahrávají některé své fotky, které by na Twitter asi nedali - protože tu mají pocit soukromí a komunity, které důvěřují. Fediverse/Mastodon je něco trochu podobného, ale jinak.

    Podle mě Fediverse a Mastodon nakonec nebude dlouhodobě konkurovat ani tak Twitteru, jako spíše Facebooku. Obecně se na něj ale budou orinetovat ti, kdo z nejrůznějších důvodů stojí mimo hlavní proud. Ovšem ne ti, kteří mají potřebu "evangelizovat" davy - protože ti z logiky věci musí hledat ty davy a nemohou si dovolit bavit se v relativně malé komunitě stojící mimo dav...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MINER: Ve Fediverse je celkově trochu chaos (jako na původním Internetu, kterej v tomhle ohledu byl super :-), ale Mastooon má dost jednotný design a u všech instancí jsou pravidla sepsaná a shrnutá na jediném místě, které vypadá stejně. Navíc při moderaci si moderátor jen vybírá, které konkrétní pravidlo příspěvek porušil, takže je to transparentní (ale jak jsem očekával - oni se tam žádní trollové pronásledující davy uživatelů nenahrnuli, aby je bylo nutné moderovat).
    DOOSH
    DOOSH --- ---
    Nicméně to vyhledávání nefunguje úplně nejlíp. Např. musíte přesně zadat jméno s diakritikou, bez ní to nenajde.

    Např. jan sibik nic nenajde. Jan šibík už najde. Z jedné instance ano, z jiné zase vůbec. WTF?

    Takže rozhodně je to celkem problematické. Víc teda funguje, že někdo někoho boostne.

    DOOSH
    DOOSH --- ---
    MINER: Spíš bych to viděl tak. Některé appky, co jsou ve vývoji, to chtějí resit tak, že mají vlastní instanci, takže ji stáhneš a registrujes se u nich.
    MINER
    MINER --- ---
    DOOSH: problém je tedy, že tam nikdo není, ne že by nešel najít:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam