• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOMMastodon 🐘 / Fediverse - decentralizovaná sociální síť
    LUDO
    LUDO --- ---
    TOM: no z tychto experimentov megakorporacii s otvorenym systemom som tak nejak vytriezvel po tom co zarezali XMPP na Facebooku aj na Googli, zrusenie Google Readera atd.
    LUDWIG_
    LUDWIG_ --- ---
    TOM: nejake tipy, co tim sleduje? vidinu prebrani uzivatelu, co zdrhli z twitteru? nova "ziva" voda do upadajicich socek (instagram / fb)? obchazeni regulaci ("je to decentralizovany, my s tim nic delat nemuzeme")?
    TOM
    TOM --- ---
    Zuckerberg chce asi experimentovat?
    Exclusive: Meta mulls a Twitter competitor codenamed ‘P92’ that will be interoperable with Mastodon
    https://www.moneycontrol.com/news/business/startup/meta-mulls-a-twitter-competitor-codenamed-p92-that-will-be-interoperable-with-mastodon-10223961.html/amp
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Měli jsme na f.cz opět problémy s Error 500 a ani se nešlo přihlásit. Pomohl reboot, ale tentokrát admin zkusím zvýšit limit na počet současně otevřených souborů ve VPS.
    IDLE
    IDLE --- ---
    Včera jsem zjistila, že existuje víc možností, jak "vyrobit" diskusní skupinu pro mastodon/activitypub. Doteď jsem znala akorát "fóra", která umí Friendica - má na to speciální typ účtu. Včera jsem našla dva servery, které jsou na vytváření skupin zaměřené. Princip ovládání je všude víceméně stejný: Když chceš sledovat diskusi v dané skupině, sleduj daný účet. Když chceš do skupiny něco nasdílet, zmíníš ten účet v příspěvku a on to nasdílí všem, kteří ho sledují. Mně by to docela vyhovovalo na tematické diskuse (řešit specifické záležitosti s lidmi, které to zajímá, aniž bych musela všechny znát a sledovat, a když to nasdílím jen té skupině, tak tím nemusím otravovat svoje kamarády, které to třeba až tak nezajímá).

    Guppe Groups
    https://a.gup.pe/
    Tady se zjevně skupina vytvoří prostě tím, že ji člověk začne používat - zmíní ji v příspěvku.

    chirp.social: Groups for the Fediverse
    https://chirp.social/
    Tady se skupina výslovně zakládá a zakladatel ji pak může i nějak spravovat, řídit, kdo to smí sledovat.
    DOOSH
    DOOSH --- ---
    Pro iOS vyšla nová mastodon appka Mammoth, která odstraňuje dilema volby serveru, protože mají vlastní server moth.social. A dají se v ní taky sledovat ostatní instance. Hlavní investorem se stala Mozilla.

    Mammoth — A beautiful Mastodon app
    https://getmammoth.app/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Nevím, co je social.treehouse.systems, ale chci tam mít účet, hned po doméně social.linux.pizza :-) Když nic jiného, tak všichni musí uznat, že domény, na kterých bují fediverse, jsou daleko zábavnější, než těch pár komerčních freemailů a socek :-) (a vyhledávání je stejně pro losery...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    IDLE: spíš že si napíšeš Twitter účet do bia na Mastodonu. tam na to byla vysloveně feature...

    ale bez Twitter API se to logicky dělat nedá.
    IDLE
    IDLE --- ---
    ONDRA_99: Takže fungovala, jenom jinak, než bys chtěl.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    IDLE: Nemeli. Ja vim proc to nefungovalo. Jen rikam ze bych osobne tyhle veci vubec nesdilel protoze proste jsou prakticky k nicemu kdyz to najde jen neco a ne vsechno.
    IDLE
    IDLE --- ---
    ONDRA_99: Tyhle aplikace ale spolíhají na to, že si dotyčný ten mastodoní účet napíše do bia na twitteru, jinak to nemá šanci zjistit. Mělí to tam napsané?
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    XCHAOS: I predtim btw nefungovala. Jsem to schvalne zkusil a naslo to presne 0 lidi. Pritom jsem o 3 vylozene vedel ze na mastodonu ucet maji. ;)
    DOOSH
    DOOSH --- ---
    DOOSH:
    IDLE: tak jsem blokování hashtagů objevil v nastavení pod Filtry. Na webu to funguje, nicméně implementace v aplikacích pokulhává. V nativní appce to nefunguje, v jiné od třetí strany zase ano, v jiné zase ne, některé mají asi vlastní řešení...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MINER: ona byla taková dobrá aplikace, https://www.movetodon.org/

    Jenže ta se pochopitelně rozbila, když Elon zablokoval API Twitteru pro aplikace 3.stran :-)
    MINER
    MINER --- ---
    DOOSH: Ano. Mastodon.social.
    Zkoušel jsem najít ty, co mám na Twitteru, ale je jich tam 10, a aktivní jsou 4, slovy čtyři. Neni to diakritikou. Prostě tam nejsou.
    DOOSH
    DOOSH --- ---
    MINER: ad jazyky. Nevím, jak je to na úrovni instance, jestli můžeš zakázat jazyky. Lidi postujou v různých jazycích, takže jsem byl třeba na mezinárodní instanci, kde mi v lokální timeline jeli ve velkém příspěvky ve španělštině, japonštině atd. Svým osobním nastavením je prostě schovám a uvidím jen příspěvky v jazycích, kterým rozumím.

    Pak je na osobní zodpovědnosti uživatele nastavit příspěvku jazyk, ve kterém ho dává. Pokud budu např. postovat anglicky, výchozí jazyk mám ale češtinu a nepřepnu to, tak to jiný uživatel, který má češtinu zakázanou neuvidí (možná jenom v osobní timeline, nemám zkušenost)

    ad spam: zatím je ho tam zcela minimálně, alespoň teda v mých timelinách. Když už se objevil nějaký anonymní user postující shit, tak jsem mu nastavil mute. Ale to se mi zatím stalo opravdu výjimečně.

    ad hlavní instance: to myslíš mastodon.social? to jsme u dříve diskutovaného "jak někoho najít". Nevím, koho tam jako hledáš.
    IDLE
    IDLE --- ---
    MINER: Jazyk normálně podstatný není, ale vybavuju si, že některé silně moderované instance chtěly, aby člověk psal jazykem, kterému moderátoři rozumějí.
    MINER
    MINER --- ---
    XCHAOS: DOOSH: Zejména bych čekal, že se dozvím, kdo je za tu instanci zodpovědný.
    U většiny instancí se obávám, že to je nějaká pofidérní skupina, která to klidně může za měsíc vypnout.
    Chtěl jsem se registrovat u někoho, u nějž mohu posoudit jeho příčetnost.

    Ideálně bych čekal ty pravidla nějak unifikovaný, že si podle nich můžu instanci najít. Ne se pročítat tim bordelem – většina je zdroják html místo čitelný textu a po chvíli přestane fungovat proklikávání úplně a nejde to ani přečíst.

    Třeba ten jazyk jak zmiňujete, je zajímavej – nikde tam ani není napsáno, že by některé instance podporovaly jen některé jazyky. I když mohlo, tak mě to ani nenapadlo řešit to přes jazyk.

    Původně mě to zajímalo proti Twitteru, že si budu moci vybrat instanci abych neviděl spam a boty a troly, který to tam zaplevelujou. Až pak mi došlo, že nic takového ani instance (zřejmě?) nezaručí, páč můžou komentovat z jiné.

    Neni to trolling. Když při odlevu z Twitteru zablokovali hlavní instanci, tak jsem se na registraci vykašlal, protože jsem nevěděl, jak si instanci vybrat, a nechtěl jsem být registrovaný v nějakym doupěti.

    Před pár dny jsem se registroval na tý hlavní, páč už to šlo. Ale koukám, že tam nikdo neni, takže prostě sklapnu podpatky, a odvibruju na Twitter, i když se mi nelíbí, kdo ho vlastní, a ten bordel botů a trolů, co tam je:(
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MINER: si tam vybíráš jestli je povolená nahota nebo porno, já nevím, co potřebuješ :-)

    pravidla jsou subjektivní. někde jsou přísná, ale nemusí být vynucována. všechno je to o tom, že když používáš CW, na text a na fotky, tak můžeš v podstatě všechno, že jo. ve skutečnosti na Mastodonu bude soutěž o uživatele, takže nakonec pravidla budou vynucována pouze na instancích, kde jiní budou chtít někoho, kdo se pravidlům nepodvolí, nějak vyloučit.

    Celá hra ve fázi Twitter exodu byla o tom, že na Twitteru chybí moderace, je tam hate speech a všichni chtějí odejít. Přiznám se ale, že jsem skutečně na Twitteru poslední týdny a měsíce na nic kontroverzního nenarazil a že mi to dokonce automaticky směruje pryč od příspěvků, pod které jsem měl v minulosti tendenci dávat vyhraněné, polarizující komentáře i já! Takže tahle část exodu to rychle vzdala a vrátila se na Twitter.

    Jiná věc je, že Fediverse obecně a Mastodon zvláště je rozdělen do jakýchsi znepřátelených frakcí, které si pod dost vážnými záminkami navzájem blokují svoje instance. Čímž tam k žádným kontroverzím ani moc nedochází - většina lidí je tam prostě proto, aby publikovala něco, co je baví a sledovala obsah, co je baví a na kontroverze pečou. Ve skutečnosti hlavní starost je vůbec tam na nějaký obsah narazit, protože samozřejmě je ho tam daleko méně, než na Twitteru (takových těch obecných memů - když má člověk jasně dané téma, tak si tam svoje najde, např. to hodně používají vědci...)

    Řešit, že tam nebudeš, protože se nemůžeš rozhodnout, jakou si vybereš instanci, mi přijde trochu trolling. Třeba těch 10 českých instancí má prakticky identická pravidla (já se snažím být trochu víc free, ale to je čirá teorie a nikdo to nevyužívá :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam