• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOMMastodon 🐘 / Fediverse - decentralizovaná sociální síť
    • tenhle klub je určený pro ty uživatele NYXu, kteří sami vědí, proč se o Fediverse zajímají - pokud to nevědí, těžko je přesvědčíme
    • obecné tipy (aplikace na android apod.) | úvod a tipy v angličtině https://fedi.tips/ | odemčený článek Petra Koubského
    • mastodex.cz je seznam nejaktivnějších českých účtů, do Mastodonu lze jednoduše importovat přes webové rozhraní
    • některé účty lidí z tohohle klubu (další přidám na přání): @xchaos@f.cz,
    • aktualizované veřejné české instance: mastodonczech.cz, witter.cz, mastodon.arch-linux.cz, f.cz, mamutovo.cz
    rozbalit záhlaví
    CBRPNK
    CBRPNK --- ---
    ALMAD: Ono se to už děje, ale viděl jsem o tom videoeseje na Youtubu. Lidem dochází, že je to spíš zlatá klícka a řeší dopaminovou závislost ze socek 50:50 eink smartphony nebo tlačítkáči. Hudbu neposlouchají na Spotify, ale přes iPody, fotí digi foťákem atd. Ofc jsou to hlavně lidi okolo středního věku, kterým dochází, že tím marní drahocennej čas, protože je ho čím dál tím míň. Horší to je u gen Z a alfa, ale taky bych to nelámal přes koleno. Ten problém s nedostatkem času postihne jednou skoro každýho.

    Osobně bych byl rád, kdyby se podařilo zase zlomit měřítka relevance na jinou, abstraktnější metriku, než jednoduše (a zrádně) měřitelný lajky s followery. Jmenovitě kultura tím docela trpí.

    XCHAOS: Btw, teď koukám, že jsme se nepochopili. To není luddita ve smyslu destruktivního ničení technologií, ale spíš v aktivním odmítání.
    IDLE
    IDLE --- ---
    ALMAD: Taky tenhle trend trochu očekávám. Jak silný bude, to těžko říct.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    CBRPNK: Moje optimisticka teorie je, ze to povede ke kolapsu duvery v digitalni obsah, posileni osobnich vazeb ve skutecnem svete a potencielne i revitalizaci zajmu o analog (ostatne viz zajem o fotaky a o appky co berou raw data z cipu bez postprocessingu).

    Samozrejme to nebude mainstream, ale dostatecne velka cast populace, aby ji neslo ignorovat, by jako mohla :)
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    XCHAOS: Jako dobry, ale jal to souvisi s fedi, resp. v cem je v kontextu AI fedi jiny, nez zbytek internetu?
    CBRPNK
    CBRPNK --- ---
    Zrovna včera jsem tu viděl článek, jak se dá s LLM krásně naložit [TSOH @ Ruska Federace - udalosti a vyvoj dnes a zitra... Хотели как лучше, а получилось как всегда]
    Tenhle svět je nastavenej jinak, jenom idealisti to ještě pořád vidí růžově. Naděje umírá poslední. Podívej se, kam to dotáhla nevinná aplikace na hodnocení vzhledu spolužaček z Harwardský univerzity :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CBRPNK: Dead Internet theory je zajímavá, já ten pocit měl už dřív. O směřování chatbotů k něčemu, jako jsou dnešní LLM, jsem už něco tušil a vlastně mi už dávno před rokem 2020 napadlo, že u lidí, které osobně neznám, je těžké rozlišit, jestli nejde o AI generovaný obsah... oni to ale mohly být velmi hloupé boty, v podstatě jen časovače a zásobník prefabrikovaného obsahu, který přivolal v případě interakce lidskou obsluhu... věci nemusí být tak sofisitikované, jak si představujeme, ostatně viz ruské trollí farny... někdy je "mechanický turek" nejjednodušší řešení.

    Nemyslím, že jsem luddita. Ale je fakt, že region La Mancha jsem letos projel na svém solárním kole, paralely s donem Quijotem mi samozřejmě napadaly :-) Obecně jsem člověk, který stroje vytváří, ne který je rozbíjí. Ale ne každý, kdo chtěl postavit létající stroj, měl na mysli bombardér, ne každý, kdo vymýšlel programovatelné počítače, měl na mysli chatboty. Železo lze využít i na jiné výrobky, než ostatný drát. Naděje, že vynálezy si najdou cestu k využití i v jiném, než naprosto dystopickém kontextu, nikdy nezmizí...
    CBRPNK
    CBRPNK --- ---
    XCHAOS: Máš pravdu, ale má to takovou drobnou chybičku. To samý, co ty, si myslí jenom nějakejch pět procent ludditů a zbytek to nabírá plnýma hrstma. SW gigantům, co provozujou sociální sítě, tohle naprosto vyhovuje, protože nějakou formu contentu může najednou tvořit kdokoliv. Ferdovi od vedle, kterej neumí kreslit, psát nebo natáčet to vyhovuje, protože se může konečně nějak realizovat. Jak to nakonec dopadne si asi umíme představit. Facebook a částečně Instagram připomíná poslední dobou ztělesnění Dead internet theory. Další level bude, až se podaří generativní AI ohnout tak, že v Hollywoodu dosáhnou možnosti generovat herce uměle a nebudou muset cálovat drahý honoráře hercům nebo budou natáčet content přímo tobě jako consumerovi na míru.

    Ostatně důvod, proč to na sociálních sítích takhle v současnosti vypadá je jednoduchej. Abys rychle dosáhnul relevantního dosahu, tak musíš:
    1. Postovat do zblbnutí, ideálně několikrát každej den. To je neudržitelný tempo, dřív nebo později musíš s kvalitou dolu nebo se uvaříš
    2. Pečlivě sledovat trendy, kopírovat a chovat se jako lidská verze LLM. Stejně je to fuk, protože platí to, co v prvním případě a nejde to dělat takhle donekonečna (ostatně proto je tolik zkopírovanýho contentu, zdravím Threads :)


    Jasný, pokus se bojovat jako Don Quijote de la Mancha s větrnými mlýny. Stejně nakonec dojdeš k závěru, že jsi do svý věci dostal jenom zlomek lidí a půjdeš proti většině, který je to jedno nebo jí to dokonce vyhovuje. Stejně jako když oroduješ mezi normies za Fediverse. Tohle snažení mi připomíná anarchistický snahy sestřelit Facebook (dnešní Meta). Je mi sympatický, ale předem odsouzený k zániku.

    Btw, šťastný den Guye Fawkese. Kdy jindy tohle řešit, když ne dneska?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ALMAD: eh, AI ve smyslu LLM je zlo, kterému se musíme postavit. AI jako takové, tedy schopnost udělat nějaký statistický model a na něčem ho natrénovat, je dobro. Ale trénovat AI na lidském jazyce je zlo, kterému bychom se měli vyhnout a dokázat to zdůvodnit a diskutovat to.Paradoxně, v boji proti LLM budeme muset použít AI, to je jasné. Ale všechny texty, které nejsou generované LLM, bude nutné nějak identifikovat a budou to nakonec malé online komunity, které se za to budou schopné zaručit (i když samozřejmě, nikdy ne dokonale).

    Vlastně je možné, že nakonec před LLM utečeme jenom tak, že se prostě domluvíme, s kým kdy a v jakém kontextu nebudeme online. Samotná návykovost médií je past, která vede k singularitě ve formě strojově generovaného obsahu. Možná před tím žádný únik ani není, kdo ví... ale pokusit se o něco je vždycky zábavnější, než to vzdát...
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    XCHAOS: Ano a prislo by mi teda super kdybys priste nejdriv docet a az pak na nej reagoval :D

    JARDABEREZA: Prave no


    XCHAOS: a s tim AI to teda souvisi jak?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    {BTW, dobrá synchronicita... @glyph@mastodon.social zrovna boostuje virál od předchozího účtu, který se ale ke mě dostal skrz záložku "Objevit", ne přes něj...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    The content is already here: @yurnidiot@mstdn.social
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ALMAD:
    ALMAD: ten článek je skvělý:

    The reality that fans of decentralized, independent social media must confront is that we are a tiny audicence right now. Whichever site we are looking at, we are talking about a few million monthly active users at best, in a world where even the pathetic husk of Twitter still has hundreds of millions and Facebook has billions. Interneceine fights are not going to get us anywhere. We need to build bridges and links and connect our networks as densely as possible.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JARDABEREZA: myslím, že design flaw proof-of-work byl jasný velmi brzy (se samotným blockchainem je to složitější, ale spamování celého světa záložními kopiemi úplného celku není to samé, jako decentralizace, kryptoměny jsou v podstatě pokus implementovat Roccova Baziliška, i když v té době si to uvědomoval málokdo, protože ten pojem nebyl všeobecně známý, zatímco decentralizované cacheování vybraných příspěvků, navzdory poměrně zjevným vadám, skutečná decentralizace je. Dokonce blockchain šel hodně intenzivně proti jedné ze základních tezí volného trhu, tedy "všichni nemáme stejné informace", když šlo o pokus, aby všichni měli stejné informace (ovšem samozřejmě šlo jen o tu "šachovnici" a ne o záměry, které s ní kdo má...). Každopádně kryptoměny jako takové byly zajímavý pokus, ve své době, a vlastně dosáhly úspěchu v tom smyslu, že banky začaly online platby brát velice vážně: bylo jasné, že když je budou saobotovat, lidi si najdou náhradu. Co se týče konspirace okolo "centrálních bank", ta je spíš nesouvisející... lidi, kteří měli moc peněz na hraní, jsou spíš ti, kteří kryptoscénu zničili a udělali z ní gambling...

    Spíš jsou varovným příběhem ostatní ranné, před-webové protokoly: E-mail samotný přežil, ale za cenu, že je dnes k nerozeznání od původního ultra-liberálního konceptu. Provoz mailserverů vyžadoval masivní modifikace DNS systému, aby se někde zakotvila informace kdo vůbec čím jménem má právo e-maily rozesílat. Boj se spammery není vůbec u konce a vede nakonec k masivní institucionalizaci všeho. Provoz mailových účtů pro veřejnost se centralizoval u několika ultra-velkých hráčů a každý nově příchozí hrozí obrovskému podezření, že je spammer a čelí obrovské presumpci viny, než se do systému může zapojit.

    Usenet víceméně tiše přestal existovat. Desítky let jsem se nepodíval na žádnou webovou bránu do Usenetu. Formát, postavený na čiré replikaci bez jakéhokoliv ratingu a možná nahodilé moderaci, se ukázal jako nevhodný, problémem byl i poměrně velký overhead a nevhodnost pro šíření mediálního obsahu (ke kterému začal být zneužíván poměrně brzo, v podstatě dřív, než se objevilo HTML a WWW stránky). Nicméně Fediverse oživuje koncept Usenetu v tom bodě, že se člověk připojí k serveru, který je vstupním bodem (konkrétně ke své instanci) a interaguje s decentralizovaným systémem přes ní. Je to vlastně Usenet s modernějšími datovými formáty a uživatelskou interakcí.

    No a pak je tady IRC. IRC bylo předobrazem poměrně rychlé, realitime, chat-like komunikace na webových diskuzních klubech a sociálních sítích, ale tvrdohlavé trvání na tom, že identity nebudou perzistentní, vedlo k asi největší excentricitě celého protokolu oproti hlavnímu proudu a taky ho používal úplně jiný typ lidí. Pozůstatkem syntaxe kanálů jsou hashtagy, které na Twitter nejspíš vnesli lidé, co měli zkušenost s IRC.

    K pochopení Fediverse tedy zkušenost s kryptoměnami pomůže jen málo: blockchain je masivně replikovaný, nikoliv decentralizovaně uložený objekt. Naopak lze vysledovat kořeny ActivityPub hluboko v před-webovém Internetu, tedy u SMTP (a opačným směrem POP3/IMAP), u NNTP a u IRC. Jako na autoritu pak Fedi spoléhá na DNS systém, což je zase další odlišnost oproti kryptu. Vnější podobnost s centralizovanými chaty je sice cílem celého snažení... ale právě, že se to zatím úplně nedaří.

    Co se distribuce autority týče, tak jde o hodně konvenční málo strmou hierarchii, ne o hru na úplnou rovnoprávnost: všechna moc patří adminům instancí, na kterých jsou uloženy např. privátní klíče uživatelů, umožňující podepisování obsahu replikujícího se ve Fediverse (Správný paranoik musí provozovat vlastní instanci a je celkem jedno, jestli ji otevře jiným uživatelům nebo ne: rozhodující je, koho pustí k administraci systému, takže mít one man show, kde instanci administruje někdo jiný, vlastně smysl nedává a není divu, že po tom není moc poptávka...). No a nad kastou sysadminů už stojí jen provozovatelé DNS systému, pro který je pluralita Fedi daleko větší kšeft, než velké komerční aplikace, které se notabene snaží přetáhnout lidi z otevřeného Internetu do prostředí mobilních aplikací, kde potenciálně mají šanci fungovat v prostředí appstorů třeba i bez velké vazby na DNS a další internetové tradice...

    Fediverse je příležitostí, ale i výzvou pro kryptoměny: kde je identita a komunikační kanál, tam je možná i platba. Úplná replikace účetních knih možná vůbec není podmínkou (kdo ví?). Tradiční krypto vedle Fedi najednou vypadá jako Svědkové Jehovovi vedle co já vím - počátkům olympijského hnutí (nerad bych zabředal k dnešní podobě komercionalizovaného sportu...). Najednou vůbec nepotřebujete nějaké divně formátované adresy, identita je čitelná, apod. (Akorát nesmí vaše paranoia zacházet tak daleko, že nevěříte ani na DNS... akorát, že Fediverse lze pochopitelně rozšířit i na privátní domény stojící mimo uznané TLD a pořád bude fungovat a dokonce půjde z privátních domén followovat účty na doménách veřejných, ale ne vice versa...)
    JARDABEREZA
    JARDABEREZA --- ---
    ALMAD: Ta rétorika mi něco připomíná. Vyměň Fedi za Bitcoin a AI za Centrální banky... :-D Překvapilo by mě, kdyby se idelistická vize tvůrců splnila přesně tak, jak si jí představují. Lidi umí být kreativní.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    XCHAOS: Distribuované vyhledávání ve federovaných timelines má potenciál skutečně časem ohrozit monopol Googlu...a ohrozit dominanci AI. Ve hře je hodně. Fedi může být jediný nástroj, který máme v rukou jako protiváhu vůči domanci AI. Tenhle klub je stejně důležitý,jako NYXí klub o umělé inteligenci... Fedi je jediná alternativa k budoucnosti plné chatbotů a AI generated contentu, v podstatě. Ti, kdo nejsou AI, se musí efektivně propojit a vzdorovat.

    Priznam se, ze mechanika tohohle mi unikla. Coze?

    (priznam se ze moc nechapu i ten zbytek, treba moc nevidim kde glyph pise o mastodon.social a tudiz na co reagujes, ale asi sem schopen domyslet co chces rict, ale tady u toho fakt ne)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    chybí vám některé features z Twitteru? zkuste @trending@mastodon.bot

    (pochopitelně, bude informovat o jiných trendujících hashtagách, než které trendují na vaší místní instanci, což je zajímavé...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ALMAD: takhle, Mastodon jako software a mastodon.social jsou dvě různý věci. mastodon.social může implodovat, protože napsali pomalé, neškálovatelné Ruby monstrum. Konkurenceschopná Fedi appka by měla být kompilovaná (už jsem viděl jednu v Rustu a ano, existuje ActivityPub knihovna v Rustu, takže podle mě není co řešit... pro mladší programátory, já to už budu mít složitější). Ale stejně neškálovatelné Ruby je úplně v pohodě, pokud jde o instance do 1000 uživatelů, které budeme provozovat my, tisíce ostatních...

    Debatu si sem nalinkoval zajímavou, já jen dodám, že zatímco desynchronizaci odpovědí už nepozoruju (teď jsem to testoval na reakcích na status, který je notabene bridgeovaný z BlueSky :-), tak migrace mezi instancema je fakt neohrabaná a je to pojaté tak, aby to nezkušenější uživatele odradilo. První věc, kterou by platforma, která vyzve Mastodon coby lídra ve fediverse, měla nabídnout, je daleko jednodušší rozhraní pro základní nastavení uživatele a velmi jednoduchá migrace, bez nějakého ukládání do externích souborů, apod. (to by měla být možnost, volitelná, pro lidi, co třeba chtějí zachovat kontinuitu, ale přečkat nějaké těžké období úplně offline a svoje data z Internetu na čas úplně stáhnout... ale většina by měla mít možnost migrovat odněkud někam na jedno kliknutí... a to včetně médií, všeho)

    Další věci, které by mi dávaly smysl, je sdílení seznamů v timeline (či v biu... oboje dává smysl, sdílení jako akt k nějakému okamžiku i sdílení trvalé), lepší členění timeline (např. vysvětlení, jestli něco vidím proto, že followuju uživatele nebo protože followuju hashtag), import historie nově follownutých účtů, konfigurovatelný algoritmus výběru toho zajímavého z timeline (něco jako Objevit, kde je stejně algoritmus, ale poměrně hloupý a skrytý), rozklikávání timelines dle instancí (vyberu si z federované timeline pouze statusy z nějaké instance)... prostě ta základní idea, co všechno může být timeline a podle všeho si ji sestavit, je klíčová.

    A samozřejmě... distribuované vyhledávání. Distribuované vyhledávání ve federovaných timelines má potenciál skutečně časem ohrozit monopol Googlu...a ohrozit dominanci AI. Ve hře je hodně. Fedi může být jediný nástroj, který máme v rukou jako protiváhu vůči domanci AI. Tenhle klub je stejně důležitý,jako NYXí klub o umělé inteligenci... Fedi je jediná alternativa k budoucnosti plné chatbotů a AI generated contentu, v podstatě. Ti, kdo nejsou AI, se musí efektivně propojit a vzdorovat.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    Deciphering Glyph :: The Federation Deathmatch
    https://blog.glyph.im/2024/11/the-federation-deathmatch.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Migrace Mastodon účtu – Ivan Stloukal
    https://stloukal.uk/migrace-mastodon-uctu/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ALMAD: no nevím, berou na vědomí, že to problém je. Za mě je to stejné jako s jinýma atributama příspěvku: všiml jsem, si, že moje instance pracuje s cacheovaným stavem ve chvíli, kdy se příspěvek načte, ale další evoluci příspěvku zas tolik neřeší (max. editaci a boost). Třeba počet hvězdiček je prostě cacheovaný a neaktualizuje se. Takže si nakousl spíš obecný problém s tím, jak Mastodon pracuje s cache federované timeline, problém se netýká jen odpovědí. Tím, že s příspěvkem nějak interaguju, se vlastně "subscribuju" a mám zájem sledovat další evoluci příspěvku, včetně nových odpovědí, a instance by to měla zohlednit.

    Samozřejmě, teprve až si ActivityPub protokol nastuduju, tak asi pochopím, co Mastodon dělá špatně a odfláknutě, a proč pokročilí uživatelé preferují Misskey, Akkomu a Pleromu (nejen pokročilí, ale teda také ti mladší, zdá se...)
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    XCHAOS: Muzes mi prosim poslat ten konretni koment kde se resi jak to vyresit? Protoze ja ho tam nikde nevidim, ani nevidim ack od vyvojaru ze to je problem co chtej vyresit.

    A znova, ja naprosto respektuju ze AP/Mastodon je OSS a nemam si stezovat a mam prispivat, jenom se snazim vysvetlit proc vidim lidi odchazet a ze mam pocit ze to souvisi i s tim “ty rikas ze je to problem ale ja vidim dva roky otevreny issue takze to vlastne problem neni”.

    Nicmene souhlas s tema jinejma implementacema, rad je vidim a doufam ze bude konkurence, zaroven jsem zvedavej jakej vliv to bude mit na evoluci AP protoze tam jsou veci k vylepseni a cim vic realnejch implementaci, tim tezsi.

    A nejsem si jistej jestli je dobry mit konkurenci na urovni protokolu, AT/AP zatim dobry ale neni mi jasny jak ten bridge skaluje.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam