XCHAOS: a máš odkaz? Možná bych to nechal chatgpt zfúzovat s touhle ultra dlouhou satirou:
Pokud jsi ve Fediverse nový, tady jsou věci, které jsi měl vědět už deset minut předtím, než ses rozhodl to zkusit. Upřímně řečeno, jsem z tebe zklamaný, žes tyto věci nevěděl.
1) Tweety se nazývají „toots“, pokud jsi na Mastodonu. Nevíš, jestli jsi na Mastodonu? Počkej pár minut a někdo se objeví, aby zkritizoval tvoji volbu serveru, a pravděpodobně to bude proto, že jsi nebo nejsi na Mastodonu. Měl bys být na Mastodonu, pokud tedy nejsi, a v tom případě proč jsi nezkusil jednu z milionů dalších možností s názvy jako FedSocTechBlitz nebo Icebadger nebo Q&/-#__$ nebo sprosté slovo v japonštině? Copak už neznáš komplexní výhody a nevýhody každé z nich?
2) Tweety se nazývají „příspěvky“, pokud nejsi na Mastodonu. Hele, aspoň jim neříkáme „skeets“, ne? Bluesky je cringe.
3) Ve svém profilu bys měl uvést svůj stručný životopis. Nebo bys měl psát nesmysly. Buď jedno, nebo druhé. Tím se zakládá tvoje příslušnost k jedné ze dvou rodin Fediverze: k Profíkům nebo k Asociálům. Ať už se rozhodneš jakkoli, budeš toho litovat, ale nejlepší je mít to z krku.
4) Měl bys také poskytnout úvodní toot, který si můžeš připnout na svůj profil. Může to být totéž, co tvůj profil se spřeházenými slovy. Budeš chtít znít autoritativně, nebo střídavě tak, jako bys nikdy předtím nepoužíval počítač a byl hluboce zmaten vším, co se ti děje.
5) Nemusíš si nahrávat profilový obrázek, ale pokud to neuděláš, budou tě lidé na rohu ulice napadat i poté, co jim oznámíš, že jsi slepý. To je tradice.
6) Po tom všem, co jsi udělal, a i když jsi přesvědčený, že to stále chceš zkusit, nikdy nepřijdeš na to, koho máš sledovat. Nejlepší je sledovat náhodné lidi, dokud neřeknou něco hrozného, což se bude stávat často. Do té doby si ale budeš chtít sestavit galerii sledovaných. Tohle nejsou sociální média, je to jako být vhozen do obrovského vězení pod širým nebem s partou lidí, kteří trpí duševní poruchou a jsou vážně zapálení pro Linux do té míry, že se o ně bojíš. Postav se k tomu tak, že budeš sledovat každého, koho uvidíš.
7) Bohužel, když se na mastodonu objevíš poprvé, nikoho neuvidíš, protože, jak ti bude asi sedm bilionkrát řečeno, „neexistuje žádný algoritmus!“. Pravděpodobně bys mohl fediverse úplně vynechat a nechat si na čelo vytetovat „There's no algorithm!“ pozpátku, takže kdykoli se podíváš do zrcadla, budeš mít neomezenou radost z Fediverse, aniž bys musel vlastnit počítač.
8) Pokud přesto chceš najít lidi, které bys mohl sledovat, měl byste navštívit lokální a federativní kanály. Pravděpodobně jsou pro tebe nějak přístupné, ale protože existuje čtyři sta různých způsobů, jak se k Fediverse dostat, nemohu ti říct, jak to udělat v tvém konkrétním případě. Pravděpodobně jde o tlačítko. Možná nějaká páčka? Musíš někde zadat nějaký tajuplný příkaz do výzvy? Požehnání od papeže a povolení od rodičů zaslané do země, kde žije tvůj server? Kdo to může říct? To je úžasná záhada fediverse.
9) Klikáním na náhodné věci na obrazovce nakonec skončíš ve feedu, kde se skutečně nacházejí lidé. Místní feed, v závislosti na serveru, který sis si na začátku vybral (volba, o které jsi byl ujištěn, že není důležitá, a která se ukázala být důležitější než výběr manželky, kariéry a jména prvorozeného dítěte dohromady), bude buď krásný, nebo toxická žumpa. Velmi rychle poznáš, co z toho jsi dostal. Na menším serveru s menším počtem aktivních uživatelů se ti může stát, že každou hodinu uvidíš několik příspěvků od dalších lidí, kteří jsou na tom stejně jako ty. Pokud sis vybral mastodon.social, tvůj lokální feed bude pobíhat jako roadrunner na amfetaminu a bude plný lidí, kteří jsou ti podobní (pokud jsi sexbot nebo někdo, kdo má opravdu rád určitý podsektor vesmíru anime porna).
9) Federativní kanál je pro lokální kanál tím, čím je požární hadice pro zahradní hadici. Existují pravidla pro to, co se zobrazuje ve federovaném feedu, ale nikdo neví, jaká. Federovaný kanál je v podstatě jako kdyby sis přímo do očí píchal čistý fediverse. Pokud sis ovšem vybrali mastodon.social, nepoznáš rozdíl mezi lokálním a federovaným kanálem a nejspíš právě teď prosíš o rychlou smrt.
10) Poté, co jsi zcela náhodně sledoval několik stovek lidí, tě teď možná zajímá, jak můžeš dosáhnout vlivu zvýšením počtu svých sledujících. Ve fediverse se za vlivem nehoníme a jakýkoli návrh na opak se setkává s velkým nářkem a skřípěním zubů. Takže místo toho pravděpodobně budeš chtít zkusit Bluesky, protože to je to, co dělají špinaví honiči cloudu. Je mi z tebe zle! Vypadni z mastodonu!
11) Ještě jsi tady? První zkouškou jsi prošel, a to předstíráním, že se nehoníš za vlivem. Ostatním to můžeš dokázat tím, že budeš mluvit o tom, jak je Fediverse jiná, že se tu vedou skutečné rozhovory a že tě zajímá jen engagement. „Angažovanost“ je to, čemu jsme se všichni shodli říkat ‚vliv‘. Je to matoucí, já vím, ale děláme to tak, abychom většině lidí zabránili v tom, aby se ve Fediverse bavili. Zřejmě to nikdo neřekl marketingovému týmu, který se stále snaží povzbudit lidi, aby se přidali, a všem říká, že je tu zábava. A zábava je to jen tehdy, když můžeme ponižovat ostatní, což vyžaduje neustálý příliv lidí jako ty – přijdou, nechají se ponížit a odejdou, což je digitální koloběh, který mistři Mastodonu dokázali skvěle využít a přeměnit na levnou energii k napájení Linuxu. Linux je ale nenasytné monstrum, takže musíme držet kvótu a nechat účty stále rotovat.
12) Pokud opravdu chceš „angažovanost“, budeš chtít vytvářet kvalitní obsah, čímž myslím vtipy, které jsi ukradli jiným lidem. Zdá se, že to je spolehlivý způsob, jak zvýšit „angažovanost“. Ale to je v pořádku, protože se nehoníme za vlivem. Vtipy patří všem. ✌️☮️
13) Můžeš také psát o politice, i když to je riskantnější. Pokud budeš psát příliš mnoho o politice, lidi to bude štvát, protože tu nejsou proto, aby četli o politice. Pokud budeš o politice psát málo, lidi to naštve, protože nebudou vědět, jestli tě nemají unfollownout, protože jsi nácek. Anebo komouš. A taky protože Fediverse nemá dobré politické zpravodajství jako Twitter. Budeš chtít o politice zveřejňovat přesně tolik příspěvků, kolik je určeno hmotností bloku čistého wolframu, který je uložen v trezoru ve Švýcarsku. Můžeš požádat, aby se na ten blok podívali, ale nedovolí ti to, protože musí být uchováván v naprosté tmě, aby se jeho kvantový stav měnil co nejméně. Jeho hmotnost měří úředník, který stojí v místnosti vedle trezoru a opravdu usilovně hádá, jakým směrem se blok pohybuje. Ale to je v pořádku, protože nikdo neví, jaký je vzorec pro přeměnu této hmotnosti na množství přijatelných politických příspěvků.
14) Pokud víš něco o počítačích, jsi na správném místě, protože Fediverse je prostě strašný pro lidi, kteří něco vědí o počítačích. Jsou tu i lidé, kteří mají své názory. To je zábava. O tom můžeš i psát.
15) Ve skutečnosti to zábava není. Lidé s názory o počítačích se postarají o to, aby to zábava nebyla. Mají jen dvě úlohy: vytvářet sžíravé názory na počítače a ničit zábavu, jako by měli elektronický stroj na ničení zábavy. A to také dělají. Říká se mu počítače.
16) Co můžeš zveřejnit? Opravdu cokoli. Na ničem z toho nezáleží. Viralita jako taková ve fediverse vlastně neexistuje, protože skutečných uživatelů je asi dvě stě. Většina z nich je dost milá. Ale náhodné štěstí je v podstatě to nejlepší, co můžeš udělat. Nakonec se ti stane, že toot „prolomí containment“, což je to, co lidé říkají, když hluboce litují svých rozhodnutí, protože banda tlučhubů z mastodon.social se na toot přisála jako horda obřích klíšťat, až na to, že klíšťata nebudou záměrně překrucovat všechno, co si přečtou. Až se tak stane, možná se to promítne do „angažovanosti“. Možná získáš takovou „angažovanost“, že budeš mít pocit, že tvoje výprava do Fediverse byla tak úspěšná, že už na Fediverse vůbec nemusíš být. Nebudeš pak ale osamělý?
17) Budeš také chtít často „boostovat“ (což můžeme nazvat retweetováním) cizí tooty, protože tak algoritmus zjistí, které tooty jsou nejoblíbenější. Dělám si samozřejmě legraci, protože jak už ti pravděpodobně bylo řečeno nejméně dvěstěkrát od doby, kdy jsem ti to říkal naposledy právě já, „žádný algoritmus neexistuje!“. Nejsi rád, že žádný algoritmus neexistuje? Protože žádný není.
18) Každý, kdo říká, že "favourite" nemá smysl, je sprostý lhář. Favy jsou způsob, jak autorovi sdělit, že sis přečetl jeho toot a myslíš si, že je dobrý, ale ne dost dobrý na to, abys ho zvýšil, aby ho viděli i ostatní. V podstatě je to ve světě fediverse takové chlácholivé poplácání po rameni. Můžeš stisknout tlačítko s hvězdičkou a vědět, že jediný člověk, který se dozví, že jsi to udělal, je autor dotyčného tootu. Je zábavné drtit jim náladu.
19) K obrázkům vždycky píšeme alternativní text pro slabozraké. Budeš to mít špatně a lidé na tebe budou řvát, ale upřímně řečeno, je to opravdu snadné a lidé se zrakovým postižením si zaslouží, aby mohli na někoho řvát stejně jako my všichni ostatní.
20) Upozornění na závadný obsah jsou i zde samozřejmostí. Nejlépe uděláš, když všechno, co napíšeš, dáš za obsahové varování, protože spousta lidí to fakt myslí vážně. Zjistíš ale, že příspěvky s upozorněním na obsah mají zlomek „engagementu“ než normální příspěvky, což je způsob, jak nás vesmír trestá za to, že jsme na ostatní milí.
21) Lidé budou mluvit o „meta“ s odkazem na drama mezi lidmi nebo servery ve Fediverse, což nepochopíš. Být zapojen do fedi meta je něco jako být osobou dne na twitteru. To bys radši neměl chtít. Matoucí je, že lidé také mluví o „meta“ ve smyslu mateřské společnosti Facebooku. Poznáš, že jde o tu druhou možnost, pokud zhruba chápeš, o čem mluví.