• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RYBOSHŠaManYsMuS
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    NIKOPOL: Jak se říká jednomu činelku nevím, ale ony ty kartálky prostě mají dva činelky, ale přesto jsou jedny žejo:)
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    AIM_FREEMAN: takže takový ty tybetský budhistický činelky se jmenujou kartálky ? jeden činelek je ta kartálka ?
    ty jsou boží :-)
    hned jsem si je musel pořídit.. , po tom, co jsem zjistil, že moje oblíbená šamanka s nima dokáže zastavit čas ;-D
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    :-)
    je hezké si přečíst o neodsuzování v jednom textu s krabičkami nutnými pro koordinaci složitých fabulací zároveň s nutkáním všude proklamovat všepodrobující zákon svobody jednotlivce.
    k těm vybracím už se tu AIM_FREEMAN docela trefně vyjádřil.
    pokud se tedy chceš bavit o pocitech nehledě na argumenty, mám dojem, že se tě poněkud dotkla mnou vybraná slova a skrz svoje emoce jen težko vnímáš o co v textu šlo ...
    nemám pocit, že můj kontakt s psí komunitou je až úplně povrchní, spíš nikoliv ...
    nijak jsem se nezmiňoval o tom, jestli celý psí trance akce, lidi a vůbec všechno je úplně parádní a v tom, co to je, opravdový, nezmiňoval jsem se o tom, jaká je v tom radost, živost, hra, harmonie a dynamika života zároveň a už vůbec jsem neříkal, že to takové není; spíš jsem se snažil pojmenovat oblasti, skze které mi psí novodobé rituály přijdou problematické a za co se z výše zmíněných důvodů nedají považovat

    a ano máš pravdu baví mě označovat lidi z psí komunity, jako new age happy hipi, protože přesně takoví jsou, a to jaké akce podnikají, jak se na ně těší a jak je brání v auditkách, to celý objasňuje :-)

    děkuji, že si to celý ještě párkrát přečteš než začneš pálit .-)
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    CONTINUITY: Co se týče působení zvuku, tak je myslim docela instruktivní si cinknout kartálkama nebo zahrát na misku a pak si něco takovýho pustit z beden. Stejně jako zahrát si na šamanskej buben vs. kroutit knobama na kontroleru. Ta dnešní virtualizace zejména čehokoli mě osobně trochu zneklidňuje,
    a to i přesto, že mě rozšíření možností, které s ní jde ruku v ruce fascinuje.
    Na jednu stranu supr, ale..když to přirovnám..dokud jsem měl dvacet kazet, který jsem točil furt dokola a znal skoro každej tón, nepociťoval jsem žádný nedostatek. Dnes s nějakým stem gigabytů mp3 pociťuji přehlcení..

    Věci prostě nechají dít a vznikají samy - to podle mě není rituál. Rituály mají přece jen nějakou strukturu a nějaký společný záměr, smysl. Ano, můžeme party brát jako rituál se záměrem pobavit se.;) Ale spíš bych tomu říkal slavnost..osobně mám to slovo rituál rezervované pro něco jiného, než se děje na párty. Zajímalo by mě, jak to máte vy ostatní.

    Ten poslední odstavec se ti povedl.:) Na to se fakt nesmí zapomínat a já to docela často dělám..
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    NIKOPOL: tohleto cítím absolutně jinak, tomu o tom astrálu nevěřím, tu hudbu vnímám jako přirozený základní vibrace a potkávám kolem toho spoustu krásných lidí, kteří to co dělají, dělají srdcem, a i když třeba něčemu rituál neříkají, v jejich podání to rituál je. a jít ven a tancovat spolu pod oblohou je pro současného člověka posun k lepšímu, ať se to dělá jakkoli

    jistě, lidi se taky potřebují uvolnit, vybít, vyřádit, bavit, být spolu, a to je taky rituál, to k tomu patří, a pokud vím, patřilo to i k domorodým rituálům, viz. třeba lidi, co celé noci tancovali na nízkých dávkách ibogy, které působí stimulačně

    rušivých vlivů je hodně, to uznávám, jsme prostě tady v téhle civilizaci, která své členy vychovává vyloženě proti rituálu, proti posvátnu, proti respektu, a uzdravování se z toho je postupnej proces...

    ale to, co se děje na psíčku, mi přijde svým způsobem opravdovější, než některé rádoby rituály praktikované new age lidmi, kde se napodobují staré obyčeje.
    protože je to spontánní, současné, skutečné, je v tom radost, je v tom to, že se věci prostě nechají dít a vznikají samy, tím že každej je sám sebou a dělá co mu jde a co miluje, a to je IMHO podstata skutečnýho rituálu, která je daleko důležitější než forma

    respektuju, že to vnímáš jinak, ale přijde mi to trochu jako povýšení a odsudek zvenčí, přijde mi, že jsi se toho společenství musel dotknout jen povrchně, protože kdybys pronikl hlouběji, tak bys, jako vysoce vnímavej člověk, tohleto určitě viděl

    je ošemetné něco soudit. pokud se ti to nelíbí, není to pro tebe, je pro tebe něco jiného, ale to neznamená, že je to špatně...přijde mi hodně důležité, abychom spolupracovali, ve všech odlišných směrech, i když nám něco nesedí, i když něčemu nerozumíme
    tak jako třeba mně nesedí kousky neopohanství či magických rituálů, se kterými jsem se setkala, ale to znamená, že to prostě asi není pro mně, moc o tom nevím, zjevně to jiným lidem přináší naplnění....a díky tomu, co jsem si přečetla od tebe, příště až na něco takového narazím, zkusím se poctivě zdržet soudících myšlenek....děkuju :)
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    DIDGENAUT: ano to je velmi zajímavé, a od jakékoliv praktické zkušenosti velmi odtržené :-)
    CUCHULAIN
    CUCHULAIN --- ---
    ZIVA: a tak to jo. i když osobně nevím, k čemu můžou být komukoli zkušenosti někoho jiného. jediné důležité jsou přece vlastní zkušenosti. nebo myslíš že ne? :-)
    ZIVA
    ZIVA --- ---
    CUCHULAIN: mno ale me nejde o moje zkusenosti, me jde primarne o zkusenosti jinych osob.
    DIDGENAUT
    DIDGENAUT --- ---
    AIM_FREEMAN: moje přednášející se soustředila hlavně na Asijský šamanismus, pro který je charakteristické:
    -šaman je osoba, kterou si vyvolil nějaký duch jako svého prostředníka a někoho, komu bude pomáhat
    -šamanem se tedy člověk nestává z vlastního rozhodnutí a nechce se jím stát
    -duch ho ale mučí tak dlouho, dokud se mu nepodvolí (tento stav se projevuje např. epilepsií či jinou psychickou nemocí), poté dojde k iniciaci, kdy duchové šamana (z pohledu jeho prožívání) roztrhají na kusy a jeho maso sní. Při tom leží 3 dny (někdy více, někdy méně) v bezvědomí či je někde v izolaci a pouze pije vodu. V tomto stavu duchové naučí šamana jeho schopnosti, může po světovém stromě do nadsvětí a podsvětí (záleží, jestli jde o černého nebo bílého šamana)
    -při této iniciaci musí zemřít několik jeho příbuzných (zaznamenán příběh až o 70 mrtvých, zpravidla ale tak do deseti)
    -znakem vyvolenosti duchem může být také fyzická degenerace - 6 prstů, blány mezi prsty apod.
    -šamani spolu často bojují ve zvířecí podobě
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    mě baví název "městskej šamanismus" ;-)
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    CUCHULAIN: to já taky, a jakože fakt kouří :-)
    CUCHULAIN
    CUCHULAIN --- ---
    NIKOPOL: může být. i když znám i ženy, které bubnují, až se kolem nich kouří :-)
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    DIDGENAUT: a dokázal bys nějak šamanismus vymezit?
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    DIDGENAUT: vidíš, já jsem ještě ani nepochopil co se tu řeší. jen jsem zaregistroval, že tu někdo lodbrogovi vysvětloval advaitu, což rozhodně bylo třeba udělat, protože ten o ní určitě nikdy neslyšel;)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    DIDGENAUT: proto sem radši napsal, že v mym pojetí (a asi by stačil ten stav transu, zbytek z toho vyplývá). Určitě nemam ambice si ho definovat, jak to dělaj religionisti. Četl jsem jen Eliadeho, šlo to, ale popravdě mam pocit, že to je snaha uchopit dost obtížně uchopitelný téma.

    jo, asi bych dal název západní neošamanismus ;-)
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    mm .. a co se tady vlastně řeší ? ... mě by to i zajímalo .. co já se pamatuju, tak mimo hluchejch témat, otázek bez odpovědi se tu tak celkem mluvilo něco o způsobech meditace, pak něco o nahrávkách, něco o bubnech a tabákových a liánových obřadech a hromadách odkazů na ně ... co se tady jako řeší ? ;-D

    a co že je teda ten šamanismus ? abysme se vystříhali zásahů do pole, které zjevně přísluší pouze vyvoleným (kteří nás snad doposud neopustili) ;-)


    HONZAL: rád se nechám poučit :-) .. povídej

    all .. NIKOPOL .. zajímaly by mě ty mínusy .. můžete prosím svoje námitky a protiargumenty verbalizovat?
    DIDGENAUT
    DIDGENAUT --- ---
    tvé domněnky jsou chybné, nic takového u sebe nepředpokládám. Jen jsem chtěl poukázat na to, že to, co je vědeckou obcí označováno a studováno pod pojmem "šamanismus", má s tím, co se tu řeší, víc rozdílného než společného
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    NIKOPOL: očividně máme odlišné zkušenosti a asi i dost odlišné vnímání celé záležitosti, takže to bysme nedali dohromady. :-)
    PRASAD
    PRASAD --- ---
    taky se odporoučim toto nema ani uroven ani nic spolecneho s samanama......preji vam mnoho zdaru
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    CUCHULAIN: daL jsem ti plus za bezprostřední odpověď .. :-) ale nutno poznamenat, že buben je pro muže :-)

    ... že jako muži jsou velcí, hrubí, tupý a takových užívají i prostředků ... ženy jsou jemné, duševně mnohem vyspělejší, mají vagínu, lůno ke zbírání síly a tak .. taky často mají jen jednoho muže a po jíném netouží, jsou tak mnohem čistčí a jejich záměr, síla, směrování mnohem koncentrovanější ... ženě stačí po zemy jemně tančit :-))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam