• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  RYBOSHŠaManYsMuS

  Témata ke sdílení: extáze, trans, smrt, zrození, rituály, tanec, zpěv, bubnování, šamanská tvorba, meditace, šamanská cesta, léčení, "drogy", duchové, jiné světy, příroda, přírodní síly, energie, harmonie, šamanská moudrost, jiné entity, šamanské cestování, provázení, osobní svoboda, channeling, nové podoby šamanismu, úloha šamanů ve společnosti, moderní člověk a šaman ....

  Každý má možnost vytvořit anketu, takže když vás něco napadne ...
  Káždý má možnost měnit nástěnku, takže pokud chcete přidat knížku, link nebo moudro ...

  Snažte se uvědomit si svou cestu, než začnete polemizovat se zástupci jiných cest. Posuzujte věci vždy z většího měřítka. Mějte na paměti konečný stav. Buďte vděční a slušní, ale nesmlouvaví.

  Když je kmen v koncích, rozhoduje náčelník. Když je v koncích náčelník, šaman de na houby.

  Jsem saman?

  18 hlasy od 18 respondentů
  • 16.7% / 3 hlasy
  • 50.0% / 9 hlasů
  • 33.3% / 6 hlasů
  rozbalit záhlaví
  GOTZILAMISA
  GOTZILAMISA --- ---
  NIKOPOL: Praveze i o tech souvislostech pojednava ta kniha Kosmicky had. Dokonce i na obraze toho Yggdrasilu je had, podobne jako na tom nakresu od indianu. Ale severska mytologie v tech podobnostech zminena nebyla, tak me to zaujalo. Cetl jsi tu knihu?
  Ja se nesnažím hledat moc podrobností, ale spíš ony si hledají mne, já si najednou něčeho všimnu a zajímá mě, kam to vede dál a jestli už to někdo "zkoumal" resp. se tím zabýval.
  Právěže mi teď dává smysl spoustu věcí zdánlivě nesouvisejících.
  Mě spíš právě zajímá to srovnání a podobnosti napříč kulturami. Nechci číst zase nějakou uplně odbornou literaturu, já to neumím číst, vejška mi to dost znechutila :D
  To řecko by mě zajímalo, v Kosmickým hadu to autor taky zmiňuje, ale vlastně tak, že prapůvodně byl Zeus také tím "mýtickým" hadem, ale kolem roku 500 př.n.l. došlo k proměně a z Dia se stal ničitel hadů. Nevím co je na tom pravdy, možná to máš lépe prostudované, tak co si o tom myslíš?
  DRAGEL
  DRAGEL --- ---
  NIKOPOL: Keltské věci se dochovali díky Irsku, kde si přežili vedle křesťanství a kde je křesťanství respektovalo. Naše místní mytologie byla křesťanstvím zadupána do země. Ze slovanských věcí zbyly jen jakési útržky v textech arabských kupců, něco se dochovalo z křesťanských zápisů dobývání a plenění barbarského - slovanského světa. Nějaké slovanské tradice se dochovaly v Litvě a Lotyšsku, kde stále žijí. S germánskou tradicí nevím, jak to je, k žádné informaci o ní jsem se nedostal, vím že tu byla a že zbytky germánských kmenů v Čechách překryl příchod slovanů.
  NIKOPOL
  NIKOPOL --- ---
  GOTZILAMISA: Ahoj .. ta podobnost je predmetem meho dlouhodobeho zajmu.
  podobna temata, principy souvislosti se vyskytuji pres asi vsechny kultury o kterych dohledas nejaky verohodny prameny, zaznamy, informace. Tech podobnosti, spolecnejch znaku atd. je vsak v tech ruznejch, casto i hodne vzdalenejch, kulturach tolik, ze se to stalo snad spis prekazkou nez mostem, kterym by to duse touzici po celistovosti nebo jednote rada videla.
  Ve skrze ale plati, ze mnozstvi materialu, logiky a vedeckosti je spise zavadejici (a tak po mnoha staleti muzeme sledovat neplodne placani milionu chytraku a murdoprdu).
  nekdo nekde nekdy rekl vemi moudrou vetu "od stromu, kamenu a pramenu se ucte" a je to tak ...

  sam to chapu tak jak ty pises - jde "prostě vůbec o nějakou přirozenou životní cestu"
  ja individualne ty souvislosti a to ze mi davaji smysl beru jako dukaz toho ze je to v poradku, ze jsme na spravny ceste.... najdes ale as ii odpurce takoveho pristupu, kteri me oznaci za pomilence, ktery nerozeznava jablka od tresni.

  nevim, co te zajima nejvic ....
  o stromu zivota a axis mundi, se dobre doctes od Haggenedera, Storla, Melchizedeka, Callemana a Junga .. a samozrejme Pogacnika - krerej primo se zabyva geomantii. ... Vlastne Kozak taky docela dobre popisne a ctive ... k zahozeni neni ani cosi celkem popularniho od vurna http://www.kosmas.cz/knihy/133814/praga-mystica-mesto-velke-bohyne/

  budu rad kdyz me nekd doplni a napise svoje postrehy.

  jinak osobne mam probadany spis recko egyptsky koreny odkazu mistni mystiky .... dale pouzivam techniky a casto i paradigma americkych indianu (predevsim proto ze od tech mistnich se toho moc nedochovalo... pripadne jsem doposud nenarazil na verohodne zdroje. tam spada vicemene i nabozenstvi germanu, vikingu (o kterych je toho teda drobne vic) a keltu )

  dekuju za otazku a pripadnou diskuzi

  GOTZILAMISA
  GOTZILAMISA --- ---
  Ahoj, zajímám se o starověká náboženství, šamanismus (i když tohle slovo je dost zavádějící a shrnuje pod sebe různé kultury), prostě vůbec o nějakou přirozenou životní cestu, smysl bytí na tomhle světě. Četla jsem nedávno knihu Kosmický had od Jeremyho Narby - znáte ji někdo? Musím říct, že jsem posléze zažila dost zajímavý mystický zážitek, nebo jak tomu říkat, kdy jsem strávila noc venku pod stromem a snažila se v "meditaci" napojit na rostliny a zvířata, tak jak to dělají právě amazonští ayahuasceros - to vše za střízliva! (naopak jsem se ten den dost čistila, zvracela, neměla chuť na jídlo, jen vodu a čaj, jinak jsem občasným uživatelem marihuany a tabáku :D) Myslím, že se mi to celkem i podařilo, a tu noc jako kdyby jsem něco významného pochopila. Nechci se tu rozepisovat o celém tom zážitku, je to velmi složité a obsáhlé. Proč toto vyprávím? Teď, nedlouho po tom zážitku, mi došlo, že ta meditace probíhala pod dubem. Začala jsem pátrat po internetu a zjistila jsem, že dub má celkem rozsáhlou mytologii zakořeněnou ve mnoha kulturách, mimo jiné i mezi staroslovany a kelty. Když jsem rozklikla keltskou mytologii, "vyskočil" na mě obrázek posvátného stromu Yggdrasil, který se velmi nápadně podobá znázornění "kosmovize" dle ayahuascera Laureana Ancona. Mimo jiné má tento strom význam tzv. axis mundi - osa světa, o které se také píše v té knize Kosmický had (indiani ji zobrazuji jako lianu, dvousroubovici, propletene hady, nebo prave strom) - kdo to cetl, bude vedet. V té knize je odkaz na puvodni literaturu (Gebhart-Sayerová 1987), ze ktere byl obrazek prejat, tu jsem vsak jeste nedohledavala. Podobnost čistě náhodná? Nezdá se mi... Co si o tom myslíte? Už někdo zkoumal tuto podobnost? Nějaké tipy na literaturu?  NIKOPOL
  NIKOPOL --- ---
  https://www.facebook.com/events/1627142850860837/
  Asi se tam pujdu mrknout, muzeme se seznamit :-)
  NIKOPOL
  NIKOPOL --- ---
  a to jako podporou myslis/myslite tu sochu .. nebo se dostavi osobne ?
  JANYNA
  JANYNA --- ---
  NIKOPOL: Jo, to bude ona:
  NIKOPOL
  NIKOPOL --- ---
  JANYNA: to je ten jak ma na kampe tu bronzovou sochu ?
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  NIKOPOL: pro tyhle lidi existuje skatulka: euroindiani. nejpostizenejsi lidi evropy.
  DRAGEL
  DRAGEL --- ---
  Co jsem byl na posledním Šamanském festivalu, tak jsem se musel smát a Markétě jsem to pak řekl. Když se na konci přednášky loučili, tak Markéta řekla: "... a najdete nás v háji." Čestina je bohatý a květnatý jazyk :-D
  DRAGEL
  DRAGEL --- ---
  NIKOPOL: Pohle všeho je tohle video z Háje .... u Liberce ;-)
  DRAGEL
  DRAGEL --- ---
  Dostal jsem se k videu Jana RedShirt, který roky provozoval ve středních čechách "Mezon". Dnes už je v důchodu a v Praze, takže už nebydlí v teepee :-D Dělal a podle všeho ještě dělá potní chýše. Kdyby jste o potní chýši potřebovali nějaké základní informace nejdete je zde.
  POTNÍ CHÝŠE
  http://www.youtube.com/watch?v=RzDkSycXjsY

  Je to v celku slušně popsané i když ten spirit tam samozžejmě popsaný není.
  NIKOPOL
  NIKOPOL --- ---
  oni asi myslejou autentickej z emerickeho pralesa, ne ?
  DARJEEL
  DARJEEL --- ---
  tak hlavně reklama jak z tv... prej autentický... a jaký šamanismus není autentický?:)
  DRAGEL
  DRAGEL --- ---
  TRANSFORMACE: Švarcovi jsou zajímavým párem. On nadrtí ty hustý energie a pracuje s nima, takže ho žádnej feťák nepoloží a ona dělá jemnou práci na pohodu :-)

  Video jsem už asi viděl, nic o tom co dělají neříká, je to video pro mudly "o něčem zajímavém" ;-)
  JASONEKK
  JASONEKK --- ---
  TRANSFORMACE: Tenhle par je hodne zvlastni. Zijou tim a zijou za to. Ty ciga mi tam desne nesedi :) a primery jsou takove rozmazane. Zase je videt, ze ver svemu konani, dej do toho maximum a pritahne to lidi podobneho razeni. Takze uspesni podnikatele...:)))
  TRANSFORMACE
  TRANSFORMACE --- ---
  Hezké video o českých šamanech. Krásně tajuplné a pěkná hudba.
  Šamanismus: Pavel a Markéta Švarcovi: autentické šamanské setkání
  http://www.youtube.com/watch?v=x5_mToFf1Wg

  RAHANUR
  RAHANUR --- ---
  jasonekk....díky za reakci...byla jsem na tom podobně
  DRAGEL
  DRAGEL --- ---
  ALIQUPISO: Podle potřeby a jak přijde síla.
  DRAGEL
  DRAGEL --- ---
  ALIQUPISO: Jsi si jistá, že tím pomocníkem má být člověk?

  Zažil jsem mnoho silových záležitostí ve více lidech, někdy je dobré si za někoho stoupnout a dělat mu záda, aby mohl naplno projevit sílu, která skrze něj přichází a nemusel se starat o další "věci". Podobný "záda" jsem viděl i u jednoho z rituálů s novorozencem, kdy matka polykama své slzy ...

  Silný šaman má mnoho písní jak říká Carlos. A podle mého taky "někam patří" společenství, které je podle mého multidimenzionální se pak o něj stará, tak jako on se stará o ně, je to velmi propletené a docela dost složité, záleží na tom, komu se šaman "upsal" ;-)
  DARJEEL
  DARJEEL --- ---
  DRAGEL: v nás samotných je ta reaktivita na určité lidi a na jejich energii... když jsme čistí jako zrcadlo (když si půjčím zenový příměr), tak se na nás nechytá prach druhých a všechno věrně odrážíme :)