CICO: To je všechno, co k tomu Heywood píše ve své Politické teorii. Tedy je to malé shrnutí v rámci kapitoly o politických ideologiích. Především tedy se v takové defacto definici má zračit to podstatné. Na to, proč se v takovéto Heywoodově definici neobjevuje to, že fašismus a socialismus/komunismus jedno jsou, si budeš muset odpovědět sám.
Co se podkapitoly socialismus týče, tak to je u Heywooda na devítí stránkách: Abeceda socialismu, Marxismus, Abeceda marxismu, Ortodoxní komunismus, Moderní marxismus, Sociální demokracie a Třetí cesta.
Byl bych tě nechal si vybrat, co chceš citovat, ale protože jsem levičák, tak se neptám a ocituju si to, co si vyberu sám a beztak se trefim. :)
Pro přehlednost to ještě očísluju
1. "Komunismus 20. století nejlépe pochopíme tehdy, budeme-li v něm vidět určitou podobu marxismu-leninismu, tj. ortodoxní marxismus modifikovaný řadou teorií a doktrín Leninových."
2. "To hlavní, čím Lenin marxismu přispěl, byla jeho teorie revoluční čili avantgardní strany. V ní se projevila Leninova obava, že buržoazními idejemi a názory obluzovaný proletariát nevyužije svůj revoluční potenciál." (...)
3. "Je tudíž zapotřebí marxismem vyzbrojené revoluční strany, která by plnila funkci avantgardy dělnické třídy. Taková strana musí být stranou nového typu: nesmí to být masová strana, ale naopak pevně stmelená strana oddaných profesionálních revolucionářů, kteří dokáží ideologicky vést."
4. "Její organizační výstavba se musí zakládat na principu demokratického centralismu, tedy na víře, že svoboda diskuse se musí pojit s akční jednotou."
Pak je tématem sui generis Stalin: "Sovětský svaz byl ovšem ovlivněn daleko víc Stalinovou druhou revolucí 30. let, než bolševickou revolucí 1918. V průběhu přetváření sovětské společnosti Stalin vytvořil model ortodoxního komunismu, kterým se po roce 1945 řídily i mnohé další země jako např. Čína, Severní Korea, Kuba a celá východní Evropa. Všechny Stalinovy změny vyplynuly do značné míry z jeho nejzávažnější ideologické inovace, totiž teorie socialismu v jedné zemi. (...) Ztv. ekonomický stalinismus začal v roce 1928, kdy byla zahájena první pětiletka (...) a byl vytvořen systém centrálního plánování v čele se Státním plánovacím výborem (GOSPLAN).
Politické změny, které přivodil Stalin, byly neméně dramatické. V průběhu 30. let přetvořil Sovětský svaz v osobní diktaturu, a to pomocí řady čistek, které v komunistické straně zlikvidovaly vše, co ještě zbývalo z opozice a diskuze; totéž se stalo ve státním aparátu a v armádě. Sovětský svaz se pod Stalinovým vedením stal totalitní diktaturou, fungující díky soustavnému zastrašování, represím a teroru."