JOSEFDRUHY: Četl jsi ale tohle pod tím???
Reakce MF
Výše uvedené tvrzení o prostředcích „ušetřených na důchody“ není pravdivé. Před rokem 1989, i po něm, až dodnes, jsou důchody financovány státem, ze státního rozpočtu. Důchodový systém fungoval a funguje na tzv. průběžném principu – důchody jsou hrazeny ze státního rozpočtu a od roku 1993, kdy bylo uzákoněno pojistné, jsou příjmy z pojistného odváděny do státního rozpočtu. Nedochází tedy k tomu, že by byly prostředky shromažďovány v nějakém fondu, z něhož by mohly být nějakým způsobem použity na něco jiného nebo zneužity. Výdaje na důchody jsou mandatorní výdaj, tedy ten, na nějž je zákonný nárok a výplata všech důchodů musí být ze státního rozpočtu pokryta.
Při zpracování státního závěrečného účtu za příslušný rok se propočte rozdíl mezi příjmy z přijatého pojistného na důchodové pojištění a výdaji na důchody včetně obsluhy důchodového systému a pokud je tento rozdíl kladný, převádí se na zvláštní účet. Prostředky na něm uložené mohou být použity jen na důchodové účely (do r. 2008 na zvýšení dávek důchodového pojištění, nebo na úhradu záporného salda pojistného na důchodové pojištění, od r. 2008 jsou takovéto prostředky soustředěny na zvláštním účtu rezervy pro důchodovou reformu).
Pokud je propočtený rozdíl záporný, tzn. výdaje na důchody jsou větší než přijaté pojistné, jde rozdíl na vrub státního rozpočtu a musí být nalezeny zdroje, z nichž se zvýšený výdaj uhradí.
Shrnujeme tedy: v r.1993 byla v rámci daňové reformy uzákoněna povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, jehož součástí je i pojistné na důchodové pojištění. Pojistné nahradilo do té doby placené daně z mezd, a nadále zůstalo zachováno financování důchodů ze státního rozpočtu. Nedošlo tedy, a ani nemohlo dojít, k žádnému zrušení důchodového fondu, který neexistoval.