• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub

    Tento klub slouží k boji proti komunismu (a zejména bolševické totalitě) mírovými prostředky. Je třeba stále připomínat fakta těm, co zapomněli a předávat zkušenosti těm, co v tom svinstvu nežili.

    Hodní a nevinní komunisté aneb jak se nám pod nimi žilo

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    SHEALA --- --- 22:25:13 7.12.2011 ---
    me ten socik prisel jako takovej ustav socialni pece. Proste, klienti sou lehce nakrmeny, lehce pripocurany, a ven se vylezt neodvazi, protoze by je vrchnost servala, a ignorujou ty, co sou zavreny v klecovejch luzkach.
    rozbalit záhlaví
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    FIN: samozřejmě i já jsem pro svobodu výběru grafika :) I když např. u státních zakázek myslím, že by podmínka o vystudované vysoké škole být mohla / měla.

    A výjimečně s tebou souhlasím i ve zbytku příspěvku :) Zejména s poslední větou. Po dosti nepochopitelném zrušení Design Centra ČR (asi nemusím říkat, že jsme bez státem podporovaného design centra opět v rámci Evropy za exoty) je to se „vzděláváním“ laické veřejnosti čím dál tím náročnější, neboť své představy o designu získávají jen z (většinou blbého) okolí a life-stylových magazínů, díky nimž zas dostává výraz „designový“ téměř pejorativní nádech (design je tak v očích mnohých jen synonymum pro předražené nefunkční věci).

    Už dlouho říkám, že bychom potřebovali nějakého Pohlreicha designu :)
    FIN
    FIN --- ---
    BINARY_PARANOIC: to + je za poznámku ohledně talentu. je to častý omyl. totiž to, že talent je hlavní. hlavní je ofc práce, viděl jsem už talentované lidi z důvodů absence dalších vlastností méně použitelné než průměrně nadané, ale pilné a disciplinované. on člověk snadno nabude romantickou představu z románů o zneu-/málo uznaných géniích, ale nesmí se to přehánět:-)

    jinak s "oficiálním" státním/společenským omezením na "jen vy a vy" nesouhlasím. jistě, příležitost dostane spousta neumětelů, ale domnívám se, že garantem výběru pak už musí být spotřebitelé sami. prostě musí chtít kvalitu, a ne brát šmejd. a to je složité, protože spotřebitel musí mít vyvinuté praktické vnímání i estetickou úroveň.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    CICO: no, a to se právě velice mýlíš. I u mnohem více „volných“ uměleckých oborů tvoří talent tak 10 % celkového výsledku (např. hra na nástroj). Resp. talent je jen určitým předpokladem pro studium, rozhodně ale ne kvalifikací jako takovou. A kvalita odvedené práce není tak subjektivní, jak se domníváš (ostatně od toho tu zas máme teoretiky design).

    A světe div se, takto to chodí všude v civilizovaném světě. Ale pokud nás chceš vrhnout do úrovně zemí třetího světa, prosím. :)

    Mimochodem abych se také přiblížil tématu — před rokem ’89 mohli užitou grafickou tvorbu (tedy přinejmenším ty větší zakázky) dělat jen umělci, co byli „ve svazu“. Kam se dalo dostat buď tím, že to měl člověk vysokoškolsky vystudované, nebo měl desetiletou praxi a doporučení jiných grafiků. A mimochodem jsme — i díky polskému vlivu — něco v grafickém designu znamenali i ve světě. Ano, myslím tím i západním :) A to normalizační socialisti tvůrčí činnost opravdu zas tak moc nežrali :D
    FIN
    FIN --- ---
    KEMAL: jistě, odrazilo se to dokonce v zeměpisných názvech :-)
    KEMAL
    KEMAL --- ---
    abych kurs debaty posunul zpět k tématu - i za totality se mnoho právníků, inženýrů, kněží apod. uplatnilo v profesích hornických, zednických či zemědělských :-)
    CICO
    CICO --- ---
    BINARY_PARANOIC: ne, v problematice vizuální komunikace se neorientuji, ale jsem si naprosto jistý, že šest let studia jakéhokoliv oboru s ní souvisejícím na veřejné vysoké škole je vyhazováním peněz, které jinde zoufale chybí a taky tím, že ani šest let studia z tebe toho grafika neudělá, pokud jsi to nedostal od Boha a nemáš talent...tahle poznámka o opodstatněnosti existence některých VŠ oborů se, podle mě, týká vlastně všech oborů, kde je výsledek závislý spíše právě na tom talentu a kde je úroveň či kvalita odvedené práce kategorií velmi subjektivní
    ...pravdu máš v tom, že výsledky práce některých taky grafiků bývají zoufalé...nejsem si ale opravdu vůbec jistý tím, jaký podíl mezi těmito zoufalci mají právníci a jaký rádoby profíci s šesti či více lety studia...D
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    CICO: a orientuješ se v problematice vizuální komunikace nebo ani ne a mluvíš o něčem, čemu úplně nerozumíš? A ano, studuje se to (např. u nás na FUDu) 4 roky na BcA. a 2 roky na MgA.
    CICO
    CICO --- ---
    BINARY_PARANOIC: ...podle mě je hlavně průser, že se něco jako grafický design studuje na vysoké škole...je to IMHO přesně jeden z oborů, jehož realizace v magisterském programu je slušně řečeno "problematická"
    ...a šest let se to, doufám, fakt nestuduje...to by totiž odpovídalo délce studia např. všeobecného lékařství, což je, při vší úctě ke grafikům, poněkud mimo...a takové PhD. v oboru grafický design by mě teda taky zajímalo...D
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    BINARY_PARANOIC: *občanských = občasných
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    EOLIS: když ono to má dvě strany mince. Sám mám vystudovaný grafický design a tak trochu skřípu zubama, pokud vidím práce právě těch právníků a spol…ne nadarmo se to studuje na vysokoškolské úrovni 6 let (a jsme tací, co ve studiu pokračujeme i na doktorském studiu). Pak to tu u nás má vypadat, když se lidé živí něčím, co vůbec nemají vystudováno.

    Ano, chápu, že člověk bez zaměstnání jde dělat jakoukoliv práci, kterou zvládne kdokoliv. To je v pořádku, na některé práce není zvláštní kvalifikace tolik potřeba. Ale princip rekvalifikačních kurzů na obory, které se jinak studují x let (uděláme z vás za půlroku občanských dvouhodinových sezení grafika!) není to, co by nás posouvalo někam dopředu. Sám bych se prostě zdráhal dělat jít např. IT, zakládání staveb nebo nasazování bankovních aplikací. Ne protože by se mi ta práce eklovala, ale protože vím, že bych takovou práci nemohl dělat dobře (nejsem k tomu vzdělaný).

    A propos to má ještě své důsledky — pokud práci bude dělat větší procento těch nevzdělaných než vzdělaných, někdy to snižuje úroveň oboru natolik (ano, muvím opět o té grafice, ale jistě se to týká třeba i kuchařů atd.), že ti vzdělaní pak mají problém se ve svém oboru uživit — protože si lidé zvykli na levný šlendrián, neumí rorpoznat kvalitu a její výhody. A dostáváme se do začarovaného kruhu šlendriánství, nízké kvality práce, neschopnosti obstát v mezinárodní konkurenci atd.
    NJAL
    NJAL --- ---
    EOLIS: Ach tak, to je potom v poradku, ja uz myslel, podporujes narok genderstudentu na zamestnani v oboru ;-)
    EOLIS
    EOLIS --- ---
    NJAL: Znám inženýra chemie, co dělá zakládání staveb. Znám právníka, co se živí grafikou, dalšího právníka co dělá IT a operní pěvkyní, který řídí nasazování bankovních aplikací.
    Znám několik ukrajinských inženýrů a jednoho chirurga, kteří se živí jako dělníci na stavbě.

    Když chceš pracovat, tak práci seženeš. Nevím proč je tolik studentů absolventů přesvědčených o tom, že práce se musí dělat jenom v oboru, který se ti libí nebo který jsi vystudoval?
    NJAL
    NJAL --- ---
    EOLIS: Hm, a co teda ma clovek delat v pripade, ze prace "v oboru, který jsem studoval, nebo mě zajímá" neni?
    EOLIS
    EOLIS --- ---
    SMRGL: BINARY_PARANOIC: Myslím, že se nacházíte ve stavu, kdy různě definujete termín "chtít pracovat"
    Je důležité si uvědomit, že "chtít práci v oboru, který jsem studoval, nebo mě zajímá" není to samé jako "být ochoten pracovat v jakékoli pracovní pozici, která je zrovna k dispozici"
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    BONGI: Krásně smutně byla situace co popisuješ (a vlastně je stále) vidět na Ministerstvu zahraničí. Zde po revoluci udělal Dienstbier intenzivní čistku - což bylo zcela nevyhnutelné, vzhledem k složení osazenstva. Následkem toho ale byl drsný propad úrovně a absence zkušeností. A stále tam přežívají lidé nabraní v těch dobách, kteří všemu vděčí jen své nekomunistické minulosti a schopnosti trochu kváknout jiným jazykem - nicméně po zbylých stránkách to s kompetentností, snahou a umem je velmi slabé.
    BONGI
    BONGI --- ---
    VIRIK: Myslim, ze o dekomunizaci ( v chapani jednotlivcu) zadne vlade po revoluci neslo a ani nemohlo jit - v pocatku hrozilo, ze by to mohlo prerust v hystericke proverky a v podstate zneschopneni funkce statu - vzhledem k tomu, jak dlouho rezim trval, jak byl zakoreneny, tak skoro kazdy mel doma ci ve sve rodine kostlivce ve skrini. A ti, co ho nemeli, meli zase problemy s odbornosti, diky restrikcim (zjednoduseno). Pozdeji, zase uz bylo pozde - byvali komuniste byli ve vsech stranach politickeho spektra a stvajici legalne volenou parlamentni stranou, ktera by se dala likvidovat jen nedemokratickou cestou.
    Takze mnohokrat citovany antikomunismus, byl v nasi politicke spicce, jen transparent, ktery se obcas hodil do kramu, obcas se dal stocit na zerde a schovat. Dusledna dekomunizace ale nebyla v zajmu nikoho, kdo se pohyboval na na politicke spici.
    A navic by ji muselo predchazet skutecne, poctive vyrovnani se s nasi minulosti, bez predsudku, s nadhledem a se vsemi velmi bolestivymi dusledky, ktere by to na spoustu lidi melo.
    To je vsem milejsi pokrikovani ale v podstate svate uctivani tluste cary.
    FIN
    FIN --- ---
    a to si ještě myslí, že nad výchovnými hlody o nedostatku inteligence, myšlení a bůh ví čeho ještě jeho a jeho kolegů člověk musí přemýšlet. dojemné :-)
    FIN
    FIN --- ---
    tvoří pouze 90 % projevu našeho pana rafinovaného - zbytek jsou osobní poznámky (třebas bez sprostých slov, ale přece)
    FIN
    FIN --- ---
    PATISLAV: no tak víme, že věčné neodpovídání
    VIRIK
    VIRIK --- ---
    a to vsechno protoze jsem pastnul clanek, kde se upozornuje na paradox, ze antikomunisticka vlada po letech boje za uznani trtetiho odboje nakonec vyznamena disidenty a jine kritiky normalizacniho rezimu rukama normalizacniho komunisty?

    TO se nam skutecne povedlo udelat dekomunizaci stejne, jako nemcum denacifikace, ti tam taky strasili az do osumdesatych let a taky tam byl paradox, jak gratulovali Willymu Brantovi, coz byl antifasista co byl i v obcanske valce ve Spanelsku.
    Je to pokracovani klasickeho dramatu, kdy lide vyhozeni z vysokych skol po roce 1968, socialistickou komisi, nasli pak stejne podpisy na papiru od demokraticke obcanskoforni komise, ktera jim vracela tituly a zrusila zakazy.
    ARCAK
    ARCAK --- ---
    FIN: Vidím, že tě trápí slovíčko revizionista. Neměl jsem na mysli revizionismus v marxisticko-leninském významu (tedy zjednodušeně snahu změnit leninský výklad dějin). Šlo mi o revizionismus ve významu obecném - přepisování dějin.

    Navíc zaměňuješ pojmy "výklad dějin" a "velkohubé překrucování historických dat". Tedy můžeš ze mě dělat křižáka, komunistu nebo cokoliv, ale já se jenom směju, že plácáš nesmysly. Např. dobrovolnost Dubčekovy cesty do Moskvy není otázkou výkladu - že ho tam unesli Sověti je historický fakt.

    Když člověka něco baví a něco o tom ví, tak nerad poslouchá/čte nesmysly. A pokud na námitky přijde další snůška nesmyslů, tak to holt leckoho i rozčilí. To je nejspíš důvod, proč se lidé se zájmem o toto období k tobě chovají tak divně.

    Ti ostatní jsou samozřejmě nadále příjemní a nadále napjatě poslouchají/čtou ty cenné informace.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam