• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PREVITAntikomunisticky klub - Antikomunisticky a antitotalitni klub
    NJAL
    NJAL --- ---
    PATISLAV: Dohnat a predehnat Zapad dostatkem bezneho zbozi?!? :-D To uz byly posledni zachvevy zoufalstvi, kdyz se ukazovalo, ze Zapad dokaze vykoristovanym delnikum zabezpecit vetsi blahobyt, nez tyhle udajne raje, kde tak volno dysel celovek.

    Jeden z mych oblibenych vtipu z tehle doby, kdy se obcanum dokazovalo zvyseni jejich zivotni urovne statistikou vyrobene oceli byl: "Zdrazi chleb. Ale bude to vyrovnano vyraznym poklesem ceny lokomotiv!" Dalsi vtip o zamestnankyni tovarny na sici stroje, ktera si ze zasmelenych dilu doma furt skladala misto siciho stroje kulomet asi zminovat nemusim...

    Hornici OKD brali vic jako elita, hornik byl pan a jejich mzda byla direktivni narizeni shora.

    PATISLAV: Korporat uvnitr nefunguje demokraticky, ani nemuze. Ale porad se musi snazit na trhu nejak porazit jiny korporat. Nase narodni podniky bez konkurence zastaraly, protoze mely zajisteny odbyt zbozi na trhu, kam konkurence nemela primy pristup. Z celeho toho pokusu o "statni kapitalismus" zustava jen to, ze vlastnictvi vyrobnich prostredku mel stat. Ale nic dalsiho z kapitalismu to zrizeni nemelo. A to je trochu malo, Antone Pavlovici.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    A ještě je dobré si uvědomit, že to, jak fungují současné korporace, značně připomíná to, jak to ve státních podnicích fungovalo kdysi. Jaksi jsme tu demokracii vztáhli jen na volby a pozapomnělo se, že mnozí lidé tráví třetinu svého života v korporátně-fašistickém pekle. Holt jsme si zvykli.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    NJAL: aha, takže když horníci v OKD brali 3x víc než učitelé, tak to nebylo proto, že to uhlí byla ceněná komodita, která se dala vyvážet a vydělávat na ní? Proč se sovětské státy a satelity stále snažily ve výrobě (zejména hutní a v těžkém průmyslu) dohnat a předehnat západ? Nemělo jim jít teda čistě o to, aby lidé měli dostatek běžného zboží? Nešlo primárně o prachy, myslíš?

    Já tady samozřejmě nechci zastávat tu pozici, že "tO pŘece NeBIL tEN pRavej koMusnissmus, kÉmo", když to srovnáš s tím, jak fungují reálné komuny, tak je to přece úplně jiný princip. Mělo by to mít dvě různá jména. Stejně jako má různá jména fašismus a nacismus.
    NJAL
    NJAL --- ---
    PATISLAV: "statni kapitalismus" je jen zoufaly pokus levice jak se odstrihnout od bolsevickych pokusu v letech 1917-1989 a tvrdit, ze to my ne, to zli kapitalisti. Vzdyt to zadny kapitalismus nebyl, nebyl trh, nebyla konkurence, nikdo osobne nevlastnil "kapital" v mnozstvi vetsim nez malem, jako osobni vlastnictvi.

    Skutecnosti je, ze centralne planovana ekonomika je zakladni kamen jakehokoliv pokusu o socialismus/komunismus, protoze zdroje jsou omezene a sliby typu "kdyz vsichni vsem vsechno dame, tak vsichni budem mit vse dohromady" se velmi tezko plni.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    NJAL: já nějak nerozumím, co je utopistického na tom, že bychom neměli prostředek, jak zajistit, že když vyrábím pneumatiky a potřebuju chleba, tak mi pekař ten chleba prodá, i když zrovna nepotřebuje žádnou pneumatiku.

    Ale já jsem v tomhle asi celkově pomalejší, stejně tak v tomhle klubu nechápu, proč se tu například centrálně plánovaná ekonomika, alias státní kapitalismus, vydává za komunismus. To pak působí, jako by kapitalismus bylo jediné možné řešení, a ne jen efektivnější dvojče téhož.
    NJAL
    NJAL --- ---
    NJAL
    NJAL --- ---
    Patecek, aneb problem byl jiz u zdroje samotneho :-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NJAL: takže 63 let od doby, co se stal che guevara dobrým komunistou? píšu si
    NJAL
    NJAL --- ---
    Twiiter :-)

    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    Estébáci dostali podmínku za rozložení Pražského výběru. Čok neudržel smích - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/prazskyvyber-stb-jiri-karasek-vaclavsklenar-soud.A240923_114854_domaci_Ichuc
    NJAL
    NJAL --- ---
    Kokoti potrebuji znalecky posudek, ze je voda mokra.

    Podpora a propagace hnutí, která směřují k potlačení práv a svobod člověka, jsou trestné a hrozí za ně vězení až na pět let, upozornil advokát a bývalý státní zástupce Radek Ondruš. Reagoval tím na prodej předmětů se srpem a kladivem, podobiznou Lenina a dalších marxistů na e-shopu koalice Stačilo! a KSČM. Soudní řízení k takovému jednání by však byl podle policie precedens.

    Policejní prezidium se nemohlo ke konkrétnímu případu vyjadřovat. „Obecně mohu konstatovat, že na rozdíl od nacismu neproběhlo u komunismu žádné soudní řízení, které by odsoudilo ideologii a její symboliku. Každý případ se tak posuzuje individuálně, konkrétně, zda jednání naplňuje skutkovou podstatu některého ze zločinů proti lidskosti páchaných komunismem,“ sdělil Novinkám mluvčí Jakub Vinčálek.

    Podle Ondruše by bylo pro posouzení trestněprávní odpovědnosti rozhodující odborné posouzení znalce, zda Leninův komunismus nebo Che Guevarův marxismus prokazatelně směřují k potlačení práv a svobod člověka, či hlásají zášť, ať už rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou, nebo třídní, což zakazuje trestní zákoník. V takovém případě by pak propagační předměty s Vladimirem Iljičem Leninem a srpem a kladivem mohly být srovnatelně závadné jako předměty se svastikou nebo představiteli nacistů a mohlo by za jejich šíření hrozit odnětí svobody od jednoho roku až na pět let.


    Komunisté svým zvráceným e-shopem mohou páchat trestný čin - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-komuniste-svym-zvracenym-e-shopem-mohou-pachat-trestny-cin-40489621
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    NJAL
    NJAL --- ---
    Poucne

    The REAL ‘life’ of KARL MARX
    https://www.youtube.com/watch?v=YnwC8WxKMMc
    NJAL
    NJAL --- ---
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    84. výročí.

    BONGI
    BONGI --- ---
    NJAL: Ano. Centrální řízení a plánování není samo o sobě úplně negativní, pokud se děje na úrovni např. velkých firem. Globální společnosti od boomu decentralizací už před více jak deseti lety přistoupili k centralizování řízení a plánování v určitém rozsahu, kdy jednotlivým podnikům nechali určitou volnost v hlavní činnosti. Ale například pro logistiku a plánování výroby je nákladově i operativně lepší určitá míra centrálního plánování. Jenže tohle vše neplatí, pokud se to děje na úrovni státu - státem řízené a plánované ekonomiky, kdy neexistuje vnitřní konkurence jako motivátor a korektor. Jediná konkurence je u vývozu na zahraničním trhu a při dovozu. Jenže obě tyto formy byly státem omezovány - první politickým rozhodováním, druhá finančními valutovými možnostmi státu. Navíc Československo po 48 tvrdě přecházelo na těžký průmysl po vzoru SSSR, kde bylo povětšinou závislé na dovozu surovin a tradiční zpracovatelský průmysl degradoval a stagnoval - nebyly peníze na licence, neinvestovalo se do vývoje atd. Dalo by se říct, že u nás bylo vlastně centrální řízení a plánování na úrovni státu podřízené centrálnímu řízení a plánování RVHP pod vedením SSSR. To byl ovšem zabiják prorůstové ekonomiky, jen udržoval jakousi normativní úroveň, oddalující krach. SSSR se svým velmi špatným zpracovatelským průmyslem, potřebovalo satelitní státy pro výrobu spotřebního zboží a komponentů další výroby a tak se tlak na zavádění a rozvoj těžkého průmyslu změnil v šedesátých letech na zpracovatelský. Jenže zase podle představ SSSR - velkopodniky, omezení vývozu mimo RVHP, platby formou dodávek surovin, neschopnost plánovat potřeby (výroba na sklad). Ztráta satelitů po 89 byla pro Rusko velká ekonomická rána a rozpad RVHP také.
    KUBIIK
    KUBIIK --- ---
    NJAL: Pche, prdel vytřeš novinama, to je jen malej problém, ale ženy si samy šily vložky. Z nějaký látky a vaty.
    NJAL
    NJAL --- ---
    NEVILL: A taky jak nebyla konkurence, tak treba nektere vyrobky vyrabela jedina obrovska tovarna, misto nekolika mensich. A kdyz ta pak z nejakeho duvodu prestala vyrabet, tak se pak napriklad resilo, cim si vytirat prdel. :-)
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    KUBIIK: Tak oni v rámci centrálně plánované ekonomiky v podstatě moc nesledovali poptávku, oni ji tak nějak odhadli a pak prostě naplánovali na pět nebo kolik let dopředu kolik se čeho vyrobí a to prostě muselo stačit. A čeho byl nedostatek, s tím se potom šmelilo, podpultovky, obálky a tak. To samozřejmě v plánu nebylo, ale byl to přímý důsledek.
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    KUBIIK: S ulož to zmizela i možnost tuto teorii sdělovat studentům.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam