• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VANEKPŘEKLADY – pomozte se správným překladem speciálních termitů (domácí úkoly neděláme!)
    KAREN
    KAREN --- ---
    E42: Já mám před sebou 4 překlady téhož a každej to překládá jinak. Představuju si něco takovýho, jak píšeš (jakkoli mi to přijde poněkud abstraktní), nicméně někteří tam lavírují s úplně jinejma pojmama - např. "ze zákona nebo z vlastních zdrojů", "u soudu nebo ve správním řízení", prostě so much wow, to nevymyslíš.
    E42
    E42 --- ---
    Tohle to vlastně docela dobře vysvětluje:
    Equity (law) - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Equity_(law)
    E42
    E42 --- ---
    KAREN: V našich smlouvách překládáme jako "... existujících na základě zákona či podle práva ekvity." Ale přiznávám, že ani jako právník nemám úplně jasnou představu o tom, co konkrétně to v právních systémech Common Law představuje.
    KAREN
    KAREN --- ---
    Toto není zrovna moje disciplína, ehm. Co je míněno tím závěrem, "at law or in equity", prosím?

    "Such injunctive relief may be in addition to all other remedies, including money damages, available to the Disclosing Party at law or in equity."
    MYKEZ
    MYKEZ --- ---
    Povídání modro-žluté krajiny | Розповідь синьо-жовтого краю | Obrázková kniha pro děti a rodiče s česko-ukrajinskými básničkami
    https://ukrajinskaknizka.cz/

    Ahoj, pro webovou implementaci dvojjazyčné (audio)knížky pro (ukrajinské) děti sháním někoho, kdo by dokázal přeložit pár odstavců z češtiny do ukrajinštiny (a případně dalších jazyků s nižší prioritou – polštiny, němčiny, slovenštiny, maďarštiny, ...).

    Zatím jsem tam dal strojovej překlad a nejsem schopnej posoudit, jak moc je špatnej :)

    Podrobnosti: projekt děláme všichni dobrovolně, brzy snad bude i fyzická knížka. Jde jen o překlad (resp. kontrolu) pár tlačítek a informací na webu, knížka jako taková už přeložená je.

    Děkuju (a omlouvám se za domácí úkol, ale tenhle úkol za to možná stojí :))

    P.S.: Pokud by někdo z Vás chtěl a mohl pomoci s jinými jazyky, tak se mi prosím ozvěte do pošty – časem budeme připravovat i další jazykový verze knížky (tedy nejen webu). Výhoda webový verze je, že nebude problém mezi jazykovými mutacemi přepínat. Knížka je teď ještě v procesu neustálých změn, ale až bude hotová, budeme shánět překladatele celé (upravené) knížky do dalších jazyků, pochopitelně především okolních států. Pokud se povede sehnat sponzory, možná budeme schopní za překlady i zaplatit, ale to zatím neplatí.
    GARAGUN
    GARAGUN --- ---
    SPIKE411: Díky, já bych to taky bral jako čepici nebo čapku. Zajímavé je, že když pravoslavní mniši chodili do boje (i to se stávalo), pořád nosili na hlavě klobuk, takže bych čekal, že ta podoba s přilbou nebude jen čistě náhodná...
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Mi tam vypadl otazník a klobouk je překlep z nepozornosti.

    Tady nějaká diplomka, tak asi klobuk jo? Ale lepší zeptat se někoho z praxe. :)
    https://theses.cz/id/wggyim/1347247
    Každodenní pokrývkou hlavy biskupů a mnichů je klobuk neboli mnišská čepice. Mnišská čepice je tvrdá kamilávka válcovitého tvaru, který se lehce rozšiřuje směrem nahoru. Je lemována černým závojem, který je na zádech rozdělen do tří pruhů látky. Závoji se běžně říká намётка (namjotka) nebo кукул (kukul).
    Klobuk je znám ve slovanském prostředí již velmi dlouho. Nejprve to byl knížecí čepec, jenž byl olemován kožešinou. K pokrývce byl přišitý menší přehoz, který končil na ramenou. Postupně se tato pokrývka hlavy dostala i do církevního prostředí. Na pravoslavném východě se vlastně za mnišský závoj považoval pouze přehoz, který se navlékal na čepec. Jeho spodní část, jež se spouštěla na záda, měla tři zakončení.
    Klobuk se závojem se velmi podobá starověké vojenské přilbě s drátěnou košilí, čímž se naplňují slova apoštola Pavla o „přilbě spasení“. Tři konce závoje symbolizují význam slova blahodať Svaté Trojice. Klobuk se závojem pokrývá hlavu mnicha, tedy jeho myšlenky.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    GARAGUN: To se ptáš na překlad do angličtiny (protože to je anglický článek; to, že se tomu třeba v anglofonním prostředí říká klobouk, přece neznamená, že se ti Wikipedie snaží namluvit, že se tomu tak říká i česky).
    Kněz může mít právo nosit kamilávku, je-li mnichem, nosí na ní černý závoj, který splývá na zádech. Archimandrité a zvlášť vyznamenaní kněží mají právo nosit mitru.

    Liturgická oblečení pravoslavných duchovních | Témata
    https://temata.rozhlas.cz/liturgicka-obleceni-pravoslavnych-duchovnich-8016535

    Jinak nejlíp asi se zeptat třeba tady
    [Pravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία]

    Disclaimer: nemám vůbec nic s daným tématem/prostředím společného, pouze se snažím nasměrovat.
    GARAGUN
    GARAGUN --- ---
    Věděl by někdo, jestli se tahle pokrývka hlavy pravoslavných mnichů skutečně měla překládat jako "(mnišský) klobouk", jak se mi snaží namluvit Wikipedie, anebo je to prostě nějaká čepice nebo čapka?
    Klobuk - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Klobuk
    BERUSKA_CA
    BERUSKA_CA --- ---
    RESTINPEACE: Cesky lide taky mluvi a pisou blbe.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    RESTINPEACE: Oboji opravit, rodile mluvci neprecenovat.
    RESTINPEACE
    RESTINPEACE --- ---
    omlouvam se za jeden grammar check
    mam tady kousek textu z IT dokumentu a k nemu 2 dotazy:

    The suite is intended to run all a company’s day-to-day processes on an enterprise level – connecting sites, geographies and subsidiary/parent companies. The result is a simplified IT estate and total transparency over processes, advanced integration across departmental silo’s, ultimately leading to increased efficiency and effectiveness across the organisation.

    1. all a company's processes - co tam dela ten neurcity clen?
    2. departmental silo's - proc ten apostrof?

    Normalne bych to hned opravil, ale pochazi to od pomerne inteligentniho native speakera. Tak mam jisty pochybnosti (o urovni svych znalosti). Dekuji
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    CNV: No, upřímně, zrovna tady by asi bylo trochu bláhový očekávat jinou etymologii, než tu související s perštinou, nemyslíš? :-)
    CNV
    CNV --- ---
    SALVATOR: Mám to ve větě "Finally, the game’s name shifted from the Arabic shatranj to the Latin ludus scacorum (“the game of the chessmen”)" - autor vysvětluje vznik názvu "šachy". Hra, která se původně jmenovala šatrandž, dostala v Evropě latinský název "ludus scacorum". Trochu jsem doufala, že to bude něco ve stylu "hra na kostičkách", ne "hra se šachovými figurami", protože tím se nevysvětluje vůbec nic :D
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    CNV: Myslím, že ti tam chybí jedno c - scaccorum a je to druhej pád od slova scacci, přičemž to stejně jako český slovo šach pochází z perskýho šáh, král. Takže jak říkal SPIKE411.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Meaning of scacus in Latin-English dictionary (scaci, scacis, scaco, scacorum, scacos, scacum, scaci) - World of Dictionary
    https://worldofdictionary.com/dict/latin-english/meaning/scacus

    scacus, scaci [m.] O - Latin is Simple Online Dictionary
    https://www.latin-is-simple.com/en/vocabulary/noun/15131/
    scacorum je gentiv plurálu scacus

    https://is.muni.cz/th/t82hw/Puvod_a_motivace_vzniku_sachove_terminologie_v_cestine_-_Bakalarska_prace_-_Doman_Kucera.pdf

    Všude jen že scacus je… prostě šach (resp. šachy).
    Tak asi hra v šachy?

    Ale klasický disclaimer: latinsky neumím, školy na to nemám.
    CNV
    CNV --- ---
    Co znamená doslova "ludus scacorum"? Je to starý latinský název pro šachy. Ludus je hra, ale "scacorum"?
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Difference between percentages and percentage points | The Writing Business
    https://thewritingbusiness.com/the-difference-between-percentages-and-percentage-points/
    RABBIT
    RABBIT --- ---
    RABBIT: takže já bych použil single percentage points
    RABBIT
    RABBIT --- ---
    TABBY: jednotky procent = percentage points
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam