S Laredem to nejde srovnávat, Laredo je nůž určenej k řezání (i když výrobce musí předvádět, jak dobře seká dříví, neb tuší, že část jeho zákazníků jsou méďové).
Schrade má typ ostří "dobře seká, blbě řeže", pro Schrade a číňany dost typickej* na rozdíl od Lareda, který má plochej výbrus, díky kterýmu dobře řeže. Díky tomu výbrusu je to těžkej verk, má kratší čepel než Laredo, a je o cca 100 gramů těžší, čepel je z nesrovnatelně horšího materiálu i oproti Laredu v uhlíkovce, o San Mai nemluvě, což ale, u nože na sekání dříví atd. asi nevadí, zčásti je to asi taky důvod, proč to má výbrus kterej to má. I tvar čepele je jinej, nevim jak komu, mě připadá ten CS hezkej a to SCH takový humpoloidní, u těch původních čepelí ještě z Ellenville mi ty tvary přijdou tak nějak dejme tomu jako zajímavý relikty minulosti, ale u současný výroby, no nevim.
Ono to Laredo není dlouhý proto, aby dobře sekalo dříví a podobně, ale navazuje na dlouhý nože z jihu USA, kde byl asi většinou druh použití blíže Jimovu (kterej se jmenoval James a o tom, jak vypadal ten jeho nůž, vedou dodneška dohady:-), konečně proto se po nem taky jmenujou, a ne dřevorubci a ta dýlka u nich má onu výhodu, že se s nožem dál došáhne. Konečně dodneška tam boj s dlouhym bowiákem učej a trénujou.
Na to, kdo ho vyrobil, není nejstrašnějšího vzhledu, protože od Schrade jsem viděl mnohem, mnohem podivnější kreace, zvláště v tý řadě strejdy Henryho, kterej má teda dost divnej vkus a nápady (viz obr.), ale popravdě, bowiáky dycky vykazovaly dost velký procento podivnejch kreací, Buffalo Bill taky střílel světem nosíce se s dost divokou mrchou (teda, možná kvůli efektu na obecenstvo v pozdějších dobách existence, kdy pomáhal zachránit bizony, spolupracoval s feministkama a bojoval s rasovými předsudky).
Toho Lareda se teda nezastávám, čepe se mi líbí velice, ale onen nápad s lankem plus překližková rukovítka, jakkoli se mi ten její rakvovej tvar líbí a dobře se drží z něj nedělaj muj šálek čaje.
*Technická: Obliba šavlovejch a krátkejch vydutejch výbrusů u výrobců je vcelku pochopitelná. Mají nespornou výhodu při výrobě, zatimco u plochýho je třeba obrábět v podstatě celou plochu čepele, u těhle je většina plochy už vyrobená od toho, kdo dodává ocelovou placku na výrobu, kterej to navíc nedělá broušenim ale válcováním, a i když to nemá povrch jedna A, placka se dobře přelízne a nafinišuje, celá i s částí na rukovítku (proto ten full tang:-) takže se silně ušetří na obráběcích operacích. Navíc při nějaký tý nepřesnosti ve výbrusu toho kousku z placky k ostří to není až tak vidět, kdežto u plochýho stačí lehce pokurvit a rázem to vypadá ouplně na prd (znám z vlastní zkušenosti) a jde to zachránit maximálně vrstvou černého fujtajblu a akčním názvem Ranger etc. Proto většina lidí, když začínaj s nožotvorbou začíná u šavlovejch výbrusů (já nikdy nestvořil žádnej :-).
Celkově je to s Schrade a Laredem, jako s trabantem nebo manželkou*. Poslouží účelu, ale nenadchne.
*Pokud plní dobře vařící, či jinou sekundární funkci, vyjímka z pravidla je možná. Možná.