• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JIKENOŽE -
    VILGEFORTZ
    VILGEFORTZ --- ---
    NEVILL: Já už to někde viděl, byly tam obě, tuším že v nějakým videu.
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    VILGEFORTZ: Píšou že je ze dvou druhů oceli 58 - 60 HRC. Normální Bullmastif dělají z 9Cr18MoV, to bych tak odhadoval jako jednu z nich, stejné hodnoty HRC. Těžko říct co je ta druhá, jsou kolem toho tajemný jak hrad v Karpatech...
    VILGEFORTZ
    VILGEFORTZ --- ---
    VILGEFORTZ: Absolutně se mi nedaří dohledat z jakých ocelí ten damašek je. Nevíte někdo?
    VILGEFORTZ
    VILGEFORTZ --- ---
    Tak jsem si udělal trošku radost. Civivi Bullmastiff Damascus 🤩

    LEON_KOWALSKI
    LEON_KOWALSKI --- ---
    SN0WCRASH: to je Gerber Multi-Plier 600?
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    ALDARION: tie bity su fajn a Gerber ma rameno na centralne uchytenie, takze sa s nim dobre vrti :)
    Origo bity boli samozrejme v tych divnych rozmeroch (zasa nejake lakte a stvorcove macdonaldy) ale uchyt 1/4in pouzivame aj vsade v EU, takze k tomu clovek dosype vlastnu sadu podla prace a zvysok moze cestovat v extra krabicke kdesi v toolboxe.
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    ALDARION: ja som to tiez kupoval na Amazone, tusim z US. Prislo to FedExom a DPHcka fakturou po doruceni.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    SN0WCRASH: Prodává ty Clip and Carry pouzdra někdo v EU (našel jsem jen US a UK)? Varianta s futrálem na bity vypadá chytře...
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    ALDARION: kydex mam, pouzivam. Za mna najlepie puzdro.

    ALDARION
    ALDARION --- ---
    HABEAL: Ten plast se jmenuje kydex a nějaké firmy z toho i pouzdra na některé Leathermany vyrábějí. Narychlo jsem nenašel pouzdro na Wave, ale tady by ti ho vyrobili na míru:
    V Jablonci:
    KONTAKTY – JAK OBJEDNAT? – Kydexová pouzdra RH Holsters
    https://www.rhholsters.cz/kontakty/
    (tady je fotka pouzdra co si od něj nechal někdo udělat, pro inspiraci: https://www.knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=706&p=83 )
    Slováci to řeší poštou:
    Kydexové opaskové pouzdro na nůž / multitool pro vertikální nošení | Falco
    https://www.falcoholsters.com/cs/kydexove-opaskove-pouzdro-na-nuz-multitool-pro-vertikalni-noseni-u902
    Facebook
    https://www.facebook.com/swikydex/photos/a.1010436969165132/1010437499165079/?paipv=0&eav=AfaQew98bd8h0AID3XBUXmt8Eem4KXY5PYTgnF-Z6sSH_A2fVJDk9MZae8Er44PgiDA&_rdr=

    U dobře udělaného kydexového samosvorného pouzdra bych jako výhodu viděl i to, že v něm bude nástroj držet, ale vytáhneš i vrátíš ho tam bez manipulace s nějakou chlopní a drukem nebo suchým zipem. (Jinak jsi mne překvapil, ale ty nylonová pouzdra možná nejsou, co bývala, každý může podlehnout pokušení a koupit v Číně levnější materiál... Kožená pouzdra, myslím si, i od Leathermana vypadají pořád dost poctivě a za pár měsíců bys je snad nezničil. A koženej futrál na míru by ti asi udělal kdekdo, určitě na to máš vlastního kamaráda, ale kdyžtak rád předám kontakt na naší oblíbenou Zuzanu, co je s postiženým dítětem doma u Plzně a šije kožený věci pro šermíře. ;) )
    HABEAL
    HABEAL --- ---
    ZSIS: Jsem tesař a výškař. Takže lezu s tím všude. Mám nylonový ten ze základu, nebo spíš měl. Samotný multitool ho prodřel zespodu.

    Existují nějaké alternativy? Pamatuji že kdysi byli takové plasty na výrobu pouzder na nože. Mám rád své věci a klidně to přeženu co se týče odolnosti.

    ZSIS
    ZSIS --- ---
    STENNY:
    IXTREMIST:

    diky moc za odpovedi a postrehy. tak jsem roky zil v omylu.

    tak ted mam i to delsi sissipuuko, treba to kratsi nekomu dam jako darek.
    ZSIS
    ZSIS --- ---
    HABEAL: co s tim delas?

    mam wave od roku ~2011, kupodivu se mi jeste neztratil. posledni pouzdro jsem objednaval pred ~3mi lety asi, uz to nylonove, jine nebylo. zatim drzi asi i lip nez ty kozene, ty mely prumer tak 2-3 roku. jedna sada leatherman bitu se tam vlastne pekne vejde.

    delam jako zvukar na zivacich, a wave mam na opasku i v civilu, takze de-facto 365 dni v roce, protoze jsem magor.
    takze 2 mesice zivotnost je dost.. no.. divna.

    E_D
    E_D --- ---
    HABEAL: jestli jsi měl orginál kožený tak můžeš zkusit nylon, ten má pouzdra i na bity a nástavec co vím.
    Multi-Tool Sheaths | Leatherman
    https://www.leatherman.com/sheaths
    osobně mám https://www.leatherman.com/black-molle-sheath-198.html a mohu doporučit
    HABEAL
    HABEAL --- ---
    Ahoj, rozpadlo se mi pouzdro na leathermana - wave. Už jsem přemýšlel že bych si něco vyrobil ale vymýšlet vymyšlené je asi zbytečné. Máte někdo typ co by vydrželo denní užívání v práci? Originál mi vydržel 2 měsíce než se zespodu rozerval. Ideální by byl i s kapsou na další bity. Máte něco vyzkoušeného či váš známý vyrábí? :) Díky
    STENNY
    STENNY --- ---
    ZSIS: Na švih je Peltonenka lehká (jasně, vezme ostružinový šlahoun nebo tenkou větev, ale polínko po délce rozhodně ne), štípu batoningem.

    Z mého pohledu záleží na konkrétním noži. Viděl jsem takhle Moru vylomenou z rukojeti (plast kolem toho krátkého trnu nevydržel), a taky nůž z nějakého nerezu, kterému se při batoningu vylomil pořádný zub - jenže majitel ten nůž zkusil zatlouct do nějakého pokrouceného dubového polena, což čepel nedala.
    Peltonenka je z uhlíkovky, má docela silný hřbet a šavlový výbrus, rukojeť je skoro fulltang - dobré vlastnosti, aby batoning přežila ve zdraví.

    Za druhé taky záleží na dřevě. Nůž je jinak namáhaný, když s ním štípneš pěticentimetrový klacíček suchého smrku, a jinak, když ho zatlučeš do deseticentimetrového polínka syrového dubu, který rostl do spirály. Já štípu v naprosté většině jehličnany a ne moc silné, takže mívám rozpůleno na 1-3 rány tloukem. Jestlis dal desátou ránu a poleno pořád vzdoruje, tak možná štípeš něco, na co ten nůž nestačí. :)
    Teflonovou povrchovku tření o polínko samozřejmě trochu odírá, ale zdaleka ne tolik, kolik bych čekal. Mám naštípáno tipuju vysoké desítky, možná stovku polínek a na holém kovu nejsem nikde.
    Když vím, že budu muset zpracovávat víc dřeva, vezmu s sebou jiný nůž, ale když už dva dny leje, všechno je mokré a já potřebuju suché třísky na oheň, tak je pro mě důležité vědět, že daný nůž to bez problémů zvládne. Nebýt tohohle požadavku, nejspíš bych ven tahal nějakou obyčejnou Moru v plastu za tři stovky.

    Pokud chceš škrtat, budeš si asi muset na hřbetu nabrousit ostřejší hranu, v továrním stavu firesteel moc nebere.
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    ZSIS: Jinak nemusí to byl +5mm ve hřbetu, 3.6 je úplně v pohodě.
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    ve videu máš příklad dobré tepelně zpracované pružinovky 80crv2 vs batoning. kudla ode mě, byl to první prototyp typu Bakly - což je přesně kudla co zvládne batoning jak nic.
    IXTREMIST
    IXTREMIST --- ---
    ZSIS: Batoning je úplně v pohodě u fulltang nožů co na to mají konstrukci - robustní páteř a zakalený tak, aby nebyly zbytečně křehký - taky záleží jaká ocel.
    jinak se svým noži že sleipneru / elmaxu / 80crv2
    běžně batoning dělám a není stim problém.
    Nevím, proč si myslíš, že to bude ničit ostří. Dobré tepelně zpracovaná ocel + geometrie ostří a ta kudla se ani nehne.
    Co se týče povrchovek, tak ty budou u batoningu trpět - bude se to škrábat.
    nevím co myslíš teflonem, to sem na kudle nikdy neviděl. Ceracote by mělo něco vydržet.

    Bakly v akci.
    https://youtu.be/uZ0obTNZSJ4?feature=shared
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam