• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?





    *





    odkazy






    - jak na kávu

    - cuketka

    - home - barista




    *


    Kafe roku není:

    *

    JACOBS
    *





    rozbalit záhlaví
    BOTA01
    BOTA01 --- ---
    ERNEST_GASKIN: V podstate s tebou souhlasim, ale clovek v praxi stejne vetsinu navodu zavrhne a najde si svoji cestu..K tomu videu bych dodal, ze je rozdil v tlaku v trysce mezi domacima masinkama a profi kavovarem. Kdybych rozjel vir podle tveho navodu na nasi Faeme, tak stiram mleko ze vsech sten kolem, takze tolik k youtube-skole;-)

    GHOSTDOG: Zkousel jsem opoakovane a nenasel jsem rozdil..ale pokud nekomu pomuze placebo, proc ne..
    AGOG
    AGOG --- ---
    ERNEST_GASKIN: Á jazzman :) Díky za názor.

    ERNEST_GASKIN: Možná, protože sklo a štíhlé k tomu vypadá více moderně než bucláček.
    ERNEST_GASKIN
    ERNEST_GASKIN --- ---
    samozřejmě, pro vlastní užití, jet jenom v mikropěně ;)

    a ještě jedna věc, další retardovanej českej zvyk je servírovat kapučíno do latté hrnků a laté do skleniček, což nedává žádnej smysl. klasika, preso malej, americano/doppio/cappucino velkej, latté obřík bucláček.
    ERNEST_GASKIN
    ERNEST_GASKIN --- ---
    hm,
    barista, kterej dělá články pro bohémy vede pouze k mikropěně, což je sice teoreticky, z hlediska chuti, dobře, ale prakticky je to špatně.

    existuje totiž pěna a mikropěna. nejočividnější rozdíl je v tom, že na pěně jsou vidět bublinky, kdežto na mikrop ne. Oficiálně se používá mikropěna k přípravě latté a pěna k přípravě kapučína (machiata a podobných minoritních nápojů). Většina dnešních baristů (včetně tučka) se snaží buďto všechno připravovat z mikropěny a srát na to, anebo vytvářet jakýsi hybrid v pěně, která je sice jemná, ale stále ne tolik - je tedy lehčí a udělá na povrchu bílej koláč, kterej vypadá jako pěna.
    jenže, čeští zákazníci jsou zvyklí na pěnu na všem, včetně latté. právě u nás vznikl hybrid v podobě semaforu v longové sklenici. získal označení latté machiato, kvůli podobnosti - pěna se válí na kafi.
    takže paradoxně, servírujete-li kávu tak, jak máte, můžete se taky nechat slušně vyřvat.

    pravděpodobně nejlepší škola k mikropěně je tohle http://www.youtube.com/watch?v=bNJXJ_toW6c . není to nic závratného, ale za to to dělá učení se mikropěny velice jednoduché (a věřte mi, já kdysi prolil mléka...)
    cca deset sekund drží trysku pod povrchem a mléko tím vzdušní, pak zhruba stejně dlouhou dobu rotuje.
    následně s pitcherem několikrát udeří o stůl, aby rozbil bublinky a pak kafe promíchá a trošku zchladí pěnu.

    při přípravě pěny se nerotuje, tryska se pořád drží u povrchu.

    a nějaký mléko na kapučíno bych mrdal, v ruce jsem to neměl, ale určitě je to nějakej reklamní trik anebo jsou v tom přidaný nějaký humusy - když to jde z normálního plnotučnýho mlíka, nebudu do toho cpát nic navíc, přeci.
    sám mám zatim nejlepší zkušenosti s plnotučnym od tatry, ale zkoušel jsem tak tři značky, možná najdu něco lepšího, jednoho dne ;)
    GHOSTDOG
    GHOSTDOG --- ---
    AGOG: zkus ho a uvidíš...fakt není...
    AGOG
    AGOG --- ---
    BOTA01: Díky, taky pěkný odkaz.
    BOTA01
    BOTA01 --- ---
    AGOG: Prvni delas vzdy penu a pote ji vmichas zpet do mleka co je dole v latiere. Neni to nic tezkeho..zkus mrknout treba sem - http://blog.labohemecafe.cz/2008/10/01/kava-a-mleko/ Je to jen o praxi.
    AGOG
    AGOG --- ---
    Aha tak už mi bylo porazeno nechat to odstát. Tak uvidíme.
    AGOG
    AGOG --- ---
    GHOSTDOG: Párou se mi to ještě nepovedlo. A možná, že to nebylo ještě dost napěněné. Četl jsem i názor, že mléko na capp. je obyčejné mléko jen s jiným názvem.
    GHOSTDOG
    GHOSTDOG --- ---
    AGOG: koupit mlíko na capuccino /dělá tatra a kuí - tatra se mi zdá lepší/...ale i tak teda nevím jak s ručním šlehačem...já dělám párou...
    AGOG
    AGOG --- ---
    Když už se mi podařilo našlehat pěnu ze smetany v ručním člehači na kávě hned zmizí. Je nějaký postup, nebo fígl aby pěna ka cappucchinu vydržela?
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    XDAISYX: Vetsine lidi staci na povzbuzeni 10-15mg. Akorat lidi co jedou v energydrincich maj pocit ze potrebujou vic, ale tam byva problem jinde.
    XDAISYX
    XDAISYX --- ---
    ERNEST_GASKIN: diky, me slo o porovnani kofeinu v jednom povzbuzujicim preparatu vs. salek kavy :) Vychazi mi lip ta kava :-D, a jeset si pochutnam :), Diky, diky, diky :)
    ERNEST_GASKIN
    ERNEST_GASKIN --- ---
    mimochodem,
    jestli jsou tady nějací baristé

    nemáte někdo nějakej tamper, co byste nepoužívali?
    litr na něj nemám...
    ERNEST_GASKIN
    ERNEST_GASKIN --- ---
    pitcher je úplně klasická konvička. prostě jen kovovej šálek s vyboulenou hubičkou. latiéra je prakticky to samý, jen fouňa by hledal rozdíly (ve tvaru), já si chtěl jen popíchnout botu.
    TABBY
    TABBY --- ---
    ERNEST_GASKIN: Jak to vypada - to, co pouzivaji velky kluci? :-)
    ERNEST_GASKIN
    ERNEST_GASKIN --- ---
    mnop, chceš-li konkrétní číslo, mohl bych plácnout cca 40mg. to je ale pro případ espressa z kvalitní, stoprocentní arabiky, která se stále využívá málo. v tradičním pressu bys měl narazit na 50-60mg, dle kvality kávy. kafe z robusty může mít až 80mg. (extrakce ze 7mi g)
    naopak, u hodně kvalitních arabik se můžeš dostat k 20ti mg, dokonce jsou rostliny, ze kterých je 10-15, přírodně, bez umělé dekofeinizace.

    obecně (hodně obecně) se dá říct, že když chceš míň kofeinu, jdeš výš v hladině růstu. když chceš ultrabombu, jdeš si pro standart směs. anebo rovnou pro guarannu, hnusný je to stejně.

    BOTA01: vole, tvar lattiery je out. velký kluci používaj pitcher ;)
    XDAISYX
    XDAISYX --- ---
    Dotaz k odbornikum :) Netusite, jake mnozstvi obsahuje..rekneme prumerny salek (preso) kavy kofeinu?
    BOTA01
    BOTA01 --- ---
    ERNEST_GASKIN: A co takhle zonglovani s latierou plnou naslehaneho mleka;-)
    ERNEST_GASKIN
    ERNEST_GASKIN --- ---
    ZUZKAOU: všichni věděj, že jediný správný kafe na světě je espresso ;)

    i když jo. nedivil bych se, kdyby brzy baristi při přípravě museli máchat prskavkama, aby se vyrovnali šou, kterou dostávaj hosti u vacuum potu, haha.
    WENOUSH
    WENOUSH --- ---
    http://blog.labohemecafe.cz/2009/07/19/kavarna-na-kozim-placku/

    strašně, srtašně všem doporučuju!!!!!!!! nejúžasnější kavárna co znám, stojí za to si udělat výlet do kutné hory jenom kvůli ní!!!!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam