• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?





    *





    odkazy






    - jak na kávu

    - cuketka

    - home - barista




    *


    Kafe roku není:

    *

    JACOBS
    *





    rozbalit záhlaví
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    MAR_TINA: je to věc vkusu a přesvědčení, pokud to nejsou nějaký podnikatelský hranáče, nebo šamponský spičáky ale poctivý polobotky tak proč ne. Od riekera bych sy asi vybral pokud bych musel, jen bych si je dotónoval do černa.. ale co si namlouvám, nevybral..

    BLACK_ONYX: nějakou hodně perforovanou obuv.

    Hele pro mě jsou boty dost podstatná věc, v podstatě jeden z mích osobních atributů, takže se omlouvám že jsem se do toho vůbec pletl..
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    co je špatného na pohodlných kožených černých polobotkách?
    zdravotní třeba rieker jsou docela hezké a stojí do 2000, spíš méně.

    A cena - chápu, že nikdo nechce dát za boty 5 tisíc, to je teda hodně, ale zase s logikou platí mi málo, tak si do práce koupím boty za 8 stovek si zničím svoje nohy. Nikoli nohy zaměstnavatele.
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    TEEAK: žena nosila normální kecky, já bych doporučil nějakou skejtovou obuv s ortopedickou vložkou, bota pohodlná a dá se vybrat opravdu s široké palety modelů, nicméně záleží na podniku, na vedení.. barmani a pinglové většinou nosí nějaký pologotky, já bych to na nohu nevzal..
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    TEEAK: a neplastové crocsy? Tipuju že stélka a kaučuková podrážka by měla být zahrnuta, takže vlastnosti na nošení by to mohlo mít stejné. Hledala bych po ebay a amazonu. http://www.crocs.eu/mens-crocs-footwear/men-footwear,en_ES,sc.html?sz=56
    TEEAK
    TEEAK --- ---
    baristi, co nosíte do práce za obuv? já se totiž nějak stále nechci smířit s představou, že:
    1) výrobci obuvi (od zdravotní - ošklivá, po sportovní - nikdy ne černá) nejsou schopni vyrobit "normální černou pohodlnou na koukání přijatelnou obuv", ze které by po pár hodinách na nohou nic nebolelo a ...
    2) zároveň se mi naprosto příčí představa, že zaměstnavatelé celoplošně odsuzují Crocsky (které jediné mi přijdou splňující ve všech bodech a argument, že to není obuv do potravinářství neberu, když všichni tři profesionální kuchaři, co znám nenosí nic jiného)

    na posledním (a to opravdu myslím na posledním místě) bych chtěla taky zmínit fakt, že nevyděláváme takový hromady peněz, abychom si mohli dovolit boty za pět tisíc :-)

    co Vy na to?
    KRTINKA
    KRTINKA --- ---
    DYSTOPIK: paráda. no snad v létě tedy kafe z pour pour ochutnám :)
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    DYSTOPIK: ale ta kavárna ve slezský je krom kafe a sladkostí takový dost obyč (myslim interiér apod)
    kdyby si to tam trochu orientálně vymazlili, určitě by tam chodilo víc lidí
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    KRTINKA: je to tohle
    http://www.sweetpalace.cz/
    Mapy.cz
    http://www.mapy.cz/#x=14.441076&y=50.076149&z=16&d=firm_2161624_1&c=23-31-14-30-28-29-27&t=s
    maji tam klasiku, indiánky a podobně a pak tam maji i dovážený cukroví odnich..

    jinak ještě kdyby jste měli cestu do Tbilisi, ve starym centru je kavárna pour pour, kde dělaji nejlepší kafe v džezvě, co jsem kdy měl
    KRTINKA
    KRTINKA --- ---
    DYSTOPIK: wau, pěkně!
    a ta kavárna, mají tam i nejaky orientalni veci, nebo jen cesky blezákusky?slezská kolik? díky za tip!
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    FONTAN: já to dělám stejně, ale teda bez kardamonu (to mi moc nešmakuje) a vždycky když to sundám z plotny, rychle to promíchám. Tim mi všechen ten logr, usazenej po stěnách džezvy, když pěna svištěla nahoru a zpět, klesne na dno a usadí se.
    ale možná že je výsledek skoro stejnej, jen to tak prostě dělám :)

    s tímhle druhem přípravy jsme setkávali taky v řecku a pak dál v gruzii a arménii. Třeba v jerevanu hodně frčí takovej kavárenskej řetězec jazzve
    :: Jazzve - Enjoy Your Jazzve
    http://www.jazzve.com/
    kterej člověk pozná, podle asi tak dvoumetrový džezvy , kterou maji vždycky u vchodu a je napěněná nějakou montážní pěnou, nebo čim :) prostě taková velká atrapa.

    kardamon bude asi ještě východnější vylepšení. tady ve slezský na vinohradech má chlapík se sýrie cukrárnu a dělá tam kafe v džezvě a na přání právě s kardamonem.
    FONTAN
    FONTAN --- ---
    jo tak ja mam "treti" variantu z dzezvy:

    * nalit studenout vodu do dvou tretin
    * zasypat pozehnane na prach namletou kavou (tak dve vrchovate lzicky)
    * hodit kardamon (zrnicka tak z 3 tobolek) [kdyz mam extra naladu, tak ty zrnicka trochu "rozemnu" mezi dvema lzickama]
    * tak dve cajove lzicky cukru
    ====
    kava cukr i kardamon zustavaji zatim nahore
    ====
    * privest k varu a nechat vzkypet uplne nahoru (ja to pak dvakrat na moment odstavim, necham spadnout a zase necham vzkypet, ale popravde je to spise ritual, nez ze by to ovlivnilo chut...)
    ====
    neni treba ani michat - var to vsechno promicha
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    Jen tak dál, možná by stálo za to hodit to pak na nástěnku, kdo to tady vlastně vede??
    KRTINKA
    KRTINKA --- ---
    MAR_TINA: hmmmm, no vida...asi tam budou odlišnosti co do regionů a každej má svůj způsob...

    no, v srbsku je to zase srpska kafa... a tak :)

    ale parádní, ne? to je kávička co otevírá víčka :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KRTINKA: třikrát svařit mi ukazovala Řek v Řecku, tak 10 let zpět a byl tak 50-70 let starý. dělali to tam běžně a říkali tomu řecká káva. Pak mi ještě říkali, že v Turecku to dělají stejně, ale jmenuje se to turecká káva a to by oni nikdy nepili :)

    Vodu do džezvy, počkat na var. Zvednout z ohně. Nasypat kávu - vrchovatá lžička/ osoba / koflík. Dát na oheň, počkat až znovu vře (pár sekund) - to bublá všude, nadzvednout, až klesne, dát na oheň...3 x. A pili dost oslazené.

    Používali plechové džezvy a plynové vařiče, na pláži, na lodi, všude.
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    KRTINKA: to si dokážu představit, takovýho si občas dělám turka.
    Jinak díky moc, oni se ty recepty jsak jsem si stačil všimnout liší národ od národa, takže u bosen a hercegovin si můžu odškrtnout fajfku.
    KRTINKA
    KRTINKA --- ---
    WAMP_ELF: :)
    no a to "trikrat svarit" se prave v bosne vubec ani nedělá, nevim odkud to je (odnekud asi jo:))

    recepty - potrebujes jemne mletou kávu (co vim tak se tady prodava jen v obchůdcích s oriental. potravinama). šup s ní do džezvy, na 1ho počítám tak 2 vrchovatý lžičky, a opražit na ohni až zavoní. Pak zaliju vodou a nechám provřít, jednou stačí.
    No a pak rozlejvám do "fildžánů", to jsou ty náprstky bez oušek. Pořádně osladit a to by bylo aby hosti neměli "oči kao fildžane" - oči jak ty fildžány :D

    nebo jiná varianta: spolu s kafem opražim i cukr...

    nebo: kafe, cukr opražim, na závěr přidám sladkou smetanu a posypu skořicí...

    tady na to nejsme zvykly ale v Bosne se fakt pije dooost silna... třeba až "půlka hrnku lógr, půlka voda". fakt :)

    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    KRTINKA: hele tohle mě vždycky zajímalo, máš nějaký recepty? Z každýho vytáhnu akorát: třikrát svařit..
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    copypasta
    Coffee Time
    http://vimeo.com/23428725
    TEEAK
    TEEAK --- ---
    WAMP_ELF: okay, v tom případě je asi všechno v nejlepším pořádku :-)
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    TEEAK: Já zatím o investici do profi kávovaru nepřemýšlím jen mě to zajímá.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam