• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?
    PREM
    PREM --- ---
    Přátelé, tak tohle nemá chybu: http://www.doubleshot.cz/ethiopia-yirgacheffe-kochere-natural-espresso.html
    Velmi atraktivní model, který myslím dobře ukazuje, že káva na espresso může pěkně vyniknout i na filtru a že tmavší pražení nemusí nutně znamenat připalování..
    Dnes ráno jsem testoval na V60ce a velmi potěšila - parádní "sexy popík" (ale stylový! :) s velmi intenzivní vůní a též značně chytlavou chutí. Jahodový cheesecake a smetanové tóny - Ano! a k tomu nádech po malinách a pěkně vykreslený kakaový závěr..
    DESTINYX
    DESTINYX --- ---
    SATAI: Chvili jsem nad tim taky premyslel, ale voda by si bez filtru prosakla uzkou cestu dolu a kava na kraji by klidne zustala sucha, takze funkce je v rovnomernem rozlozeni vody na celem povrchu.
    PREM
    PREM --- ---
    MIMA_A: Mám na mysli filtrační díl, dodávaný přímo s Drip-Potem od Haria:
    Amazon.com: Hario Drip Pot Woodneck 240ml: Kitchen & Dining
    http://www.amazon.com/Hario-Drip-Pot-Woodneck-240ml/dp/B0006HINCE

    [HARIO]Drip Pot Woodneck Instruction Movie - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=4oxcCKxvOp0


    Do V60 používám taky papírové (bělené) a jiné jsem zatím nezkoušel.

    Jinak k té hrubosti mletí a přípravě na filtru - myslím, že to není až tak jednoznačné, že jemnější se na filtr nehodí. Např. ta příprava podle Matta Pergera, co tu byla diskutována, je imho právě případ, kde to naopak bez jemnějšího moc nefunguje. Obecně bych řekl, že to záleží dost i na druhu kávy, intenzitě pražení, teplotě vody ... a individuální chuti samozřejmě.
    Při vhodném poměru a adekvátně upravené teplotě, se dá připravit na filtru velmi zajímavá káva i při relativně jemném mletí. Zkoušel jsem různé druhy a vodu v rozmezí nějakých 85 - 97°C s časy od 2:00 do 3:00 min. Mletí (Hario Mini) bylo -1 až -2 cvaknutí od nejjemnějšího "dolů". (Tady ještě zmíním, že většinou musím upravit mletí i dle celkového objemu připravované kávy, jelikož pro sebe dělám často jen decové prcky => na větší množství kávy bylo někdy třeba o stupeň hrubší mletí, aby nedocházelo k přeextrahování vlivem delších časů extrakce.)
    Samozřejmě, že to chce vždycky ozkoušet - propustnost namleté kávy se taky dost mění i od data napražení. Navíc i s teplotou vody probíhá botnání namletých částic také pokaždé trošku jinak. Zatím se mi to jeví tak, že světlejší kávy snesou často i o něco vyšší teplotu a nejsou na filtru tak náchylné k přeextrahování. Ale jak říkám, není to dogma a chce to určitě u každé kávy několikrát ozkoušet, než se najde optimum. Nikdy není vyloučeno, že některá káva se k takovému zacházení nemusí hodit vůbec..
    Namátkou - dnes jsem ze zvědavosti testoval vzorek Peru Yanesha Grade (nejsvětlejší káva, co aktuálně Coffee Source nabízí); 6,2g, mletí celkem dost na jemno (-1 od nejjemnějšího), voda 103g, teplota 90 a při posledním testu 92°C. Btw. mě celkem pobavila, jelikož chutná jako "Pims" piškoty s pomerančovým želé v čokoládě.. :)
    SATAI
    SATAI --- ---
    CABANNOS: Ne zcela jsem pochopil ten filtr nahoru. To je, aby se voda vydala skrz kafe dolu i jinudy nez stredem?
    CABANNOS
    CABANNOS --- ---


    Enjoy Heavenly Iced Coffee at Home With This Slow-Drip Cold Brew System | Gadget Lab | Wired.com
    http://www.wired.com/gadgetlab/2013/09/cold-bruer-coffee-maker/
    BLACK_ONYX
    BLACK_ONYX --- ---
    já mam super zkušenosti s bavlenym filtrem do aeropressu. uchovavam ho v mrazaku.
    MIMA_A
    MIMA_A --- ---
    PREM: Nevim tedy co myslis tim flanelovym filtrem, ja jsem nejaky cas pouzival konopny, ale ted jsem se zase vratil k papirum, nebot se s nimi lepe pracuje ve smyslu regulace delky extrakce, u te tkaniny to frcelo prilis rychle at jsem mlel sebevic najemno..coz uz samo o sobe na filtr nebylo ok..
    PREM
    PREM --- ---
    Možnost zapůjčení příslušenství od Hario v Coffee and Tea - Táboritská 9, Praha 3

    Minulý týden mi v obchodě na Lipanské, ukazoval při nákupu chlapík (sympatický, evidentně do věci zapálený.. :) malou verzi Drip Potu od Haria a nabízel možnost zápůjčky. Říkal, že proti vratné záloze, jsou otevření zapůjčit téměř všechno z Hario dílny, co mají zrovna skladem (vac-poty, drippery, zmíněný drip-pot, aeropress, FP a snad i Ice-coffee maker a mlýnky). Takže pokud někdo váháte s nákupem některé Hario hračky, můžete je kontaktovat a domluvit si rezervačku na konkrétní kus. Zápůjčku lze prý nezávazně poskytnout, proti vratné záloze, na cca 5 dnů nebo dle dohody.

    Teď si frčím na V60-ce, takže jsem nechtěl být v pokušení (už tak mám na kávu a čaj hraček víc než dost..), ale časem bych tu flanelovou nádheru rád otestoval. Jediné, co mě drží zpátky, je, krom křehkosti a cenovky, i fakt, že flanelový filtr by (dle výrobce) měl zůstávat namočený a skladovaný v lednici. Trochu mi to připomíná pěstování kombuchy a nějak se nemůžu zbavit myšlenky na plísně a další nežádoucí život. Tělo kávy z Drip Potu je ale prý o poznání plnější, než u filtru papírového.. Zkoušel jste již někdo?

    Btw. Hario Skerton mají na skladě v nové verzi, která má již uzavíratelný zásobník na zrnka.

    http://www.coffeeandtea.cz
    SARKUF
    SARKUF --- ---
    diky vsem

    a nema nekdo ten seznam (popripade mohl mi vypsat par mist), kde se da obstarat cerstva kava v Praze?
    DYSTOPIK
    DYSTOPIK --- ---
    SARKUF: je uplně v pohodě
    JUANITA
    JUANITA --- ---
    KOLU: zajimavy. mne prisel moc tezkopadnej a prave vubec ne ovocnej; a ten sladkej vocas mam asi rad na aktualni doubleshot keni.
    ADAM
    ADAM --- ---
    JOSKA_CZ: mám na 10šálků, je to cca 0.5litru, čili pro dva akorát :-)

    ale káva z konvičky mi nechutná. myslím, že je to tím, že tam jde moc horká voda.

    na místní doporučení jsem pořídil clever dripper a používáme jen toto (taky cca 0.5l).
    ale je to plast, 1 už praksnul, tak máme druhý...
    KOLU
    KOLU --- ---
    JUANITA: Jsem stejnej den připravoval ještě Costa Rica (Finca Angelina) a Ethiopia Yigracheffe (Wote) a ta Colombie mě zaujala nejvíc svojí plností a bohatou ovocnou chutí. Nebo jsem možná těch lehce kořeněnejch a intenzivně květinovejch etiopskejch káv přepitej (Five Elephant, Bonanza, Doubleshot) :)
    JUANITA
    JUANITA --- ---
    KOLU: me ten romero moc nevzal, posledni dobou mi od nich chutnaji vic keni a etiopie.
    KOLU
    KOLU --- ---
    Hlásím, že Colombia Marco Romero/Los Cauchos (Caturra) od Doubleshotu je v Aeropressu (V60 ani Kalitu nemám po ruce) vynikající!
    LUCYA
    LUCYA --- ---
    takže jim klidně kup velkou a sami si pak dokoupí malou.)
    LUCYA
    LUCYA --- ---
    JOSKA_CZ: máme dvě, velkou a malou
    JUANITA
    JUANITA --- ---
    JOSKA_CZ: mne se to neosvedcilo, menil jsem za malou.
    JOSKA_CZ
    JOSKA_CZ --- ---
    CABANNOS: jasně, taky bych jim nejradši dal něco podobného, ale se svatebním wishlistem se diskutuje blbě :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam