• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    ANDY_WARHOL: tebe něco nutí spotřebovávat? a spotřeba nemusí znamenat drancování přírodních zdrojů a u lidských zdrojů bych řekl spíše "využívat" je pořád lepší než když lidé něco dělají než když jezdí na pracák.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    AIAX: nevím, já tu použil poměrně jednoduché argumenty snižující věrohodnost onoho dokumentu. řekl jsi na to jen pár linků. nepolemizoval jsi s jediným mým argumentem.

    to je stejné jako "aby jsi mohl hodnotit izraelskou armádu, musíš si přečíst toru, korán a dějiny blízkého východu od roku 5000 před kristem po 2006 našeho letopočtu"

    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    me osobne na tom systemu vadi hlavne to ze zaroven nuti lidi vic a vic spotrebovavat = drancovat prirodni a lidske zdroje.
    AIAX
    AIAX --- ---
    ROMANET: "Aiax nemluví konkrétně" - zkusím ti to vysvětlit. Konkrétním výrokem asi myslíš něco jako - "systém, v němž žijeme, je jedním velkým podvodem." To je sice pravda, ale tohle samozřejmě nemůže člověk říct bez nějakého vysvětlení. Problém je, že i maximálně stručné a jasné vysvětlení by bylo stopadesát stran dlouhé (to nejlepší vysvětlení, jaké dnes dostaneš, právě podává Rothbard v práci, kterou linkuju v souboru rothbard_penize.pdf). Cokoliv ještě stručnějšího a ještě víc zjednodušeného pak už působí jako nějaká paranoidní propaganda (neboli, dle tvého výrazu "goebelsovina").

    Proto jsem tady nalinkoval ty materiály, protože bez důkladného načtení toho, co už o tomhle kolosálním švindlu napsali daleko větší bedny před námi, člověk prostě netuší, o čem je řeč a klidně říká věci jako "ideální by bylo mít jednu centrální banku", protože neví, jaká je to nebetyčná volovina. Nelde to říká z jediného důvodu - protože vidí, že k tomu všechno spěje, že to je trend, a proto si myslí, že je to správně, protože kdyby to nebylo správně, určitě by to někdo zarazil, že ano?
    AIAX
    AIAX --- ---
    NELDE: Jak s čím nesouhlasíš? :)) Vždyť naše znalosti o té problematice evidentně nejsou stejné! Ty přece nemáš tušení, oč se tady jedná, proto ti tady linkuju ty materiály, aby sis nejdřív "načetl"!

    Víš co je to frakční rezervní bankovnictví, fiat money, princip komoditního standardu, víš proč a jak vznikly banky, proč převládlo zlato jako univerzální standard a proč se postupně od něj upouštělo, znáš souvislosti a události předcházející založení Bank of England, amerického Fedu, víš co jak se proměňovalo ukotvení měnové báze ve 20. století, co se stalo před válkou, na konferenci v Bretton Woods, proč vznikl MMF a Světová banka, jaké mají úlohy dnes, proč vzniklo euro atakdále atakpodobně. Víš vůbec co je to DOOPRAVDY inflace? A ty máš "guts" říct mi, abych nemachroval?!
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    NELDE: taky jsem zrovna chtěl napsat, že tu aiax vůbec nemluví konkrétně, jen tu linkuje jednu knihu za druhou.

    u té poslední už jsem si řekl, že se to nedá a poslal jsem to na tiskárnu, která samozřejmě pod 155 stránkama zkolabovala.
    NELDE
    NELDE --- ---
    AIAX: Nemachruj a raději řekni s čím nesouhlasíš, ať mohu polemizovat.
    AIAX
    AIAX --- ---
    Přátelé poprosím vás o jedno, přečtěte si tohle

    http://www.libinst.cz/etexts/rothbard_penize.pdf

    přistupte k tomu plně, kriticky a nechte na vlastní úvaze, jestli má autor pravdu.


    NELDE: Tobě to doporučuji obzvlášť, protože tvůj příspěvek ukazuje, že o skutečném principu vzniku a funkce peněz víš teď přesně tolik co já, než jsem se do problematiky pořádně zakousl. To znamená vůbec nic.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    _BENNY: nikdo ti nebrání si v americe založit banku. ať si kritici systému založej svojí vlastní.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ROMANET: stejne jako je faktem, ze nikomu nebrani si koupit akcie nejake banky, zejo. ale zvracene je to stejne - selektivni podpora par soukromych jedincu na ukor vsech ostatnich bez moznosti do toho zasahnout.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    _BENNY: faktem ale je, že distribučním společnostem nic nebrání kupovat energii v zahraničí.

    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ROMANET: v moderni dobe verime, ze soukromy sektor funguje lepe nez stat za predpokladu, ze take funguje konkurencni prostredi. CEZ napriklad taky nefunguje uplne jak by mel a az ho stat proda, bude fungovat dal do doby, nez nebude mit rovnocenneho konkurenta. a samozrejme antitrustove zakony musi fungovat.
    NELDE
    NELDE --- ---
    AIAX: Ale ono to bylo svěřené. Takhle vznikly bankovky. Jenže měna vyžaduje důvěru těch, co ji užívají, že to není jenom bezcenný papírek. A toho soukromé banky nejsou schopny dosáhnout. Takže tu úlohu převzal stát a vytváří si na to centrální banky. Ideální by bylo mít jednu celosvětovou měnu, protože tu by jednotlivé státy hůře ovlivňovaly.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    AIAX: no v moderní době věříme, že soukromý sektor funguje lépe než stát. v bankovnictví je konkurence.


    a znova opakuji, ten dokument je géblsovina. obsahuje zavádějící informace vytrhané z kontextu.
    AIAX
    AIAX --- ---
    Ad lepší systémy - no pochopitelně! Proč stát předal své výhradní právo tvořit peníze do rukou SOUKROMÉMU sektoru? Proč došlo k téhle nejklíčovější privatizaci všech dob?

    Sečteno a podtrženo - frakční rezervní bankovnictví je zjevný podvod, je to umělé vyživování ekonomiky a uvrhuje celý svět do strašlivého kolotoče vytloukání půjčky půjčkou a splácení úroků prostřednictvím zdaňování obyvatelstva. Ani já nejsem žádný vrcholový ekonom, mám jen základní ekonomické vzdělání, ale umím přemýšlet vlastním rozumem a nebojím se odmítnout současný systém jen proto, že "kdyby to nebylo správné, tak by to experti přece už zrušili".

    Jak říkám, rakouská škola v čele s Misesem nebo částečně i monetaristé jako Friedman odhalili destrukční působení FRB a centrálních bank už dávno, stačí si je přečíst a pak si položit jedinou prostou dvoujslovnou otázku: "Cui bono?"

    btw, u nás se tomu občas věnují v Liberálním institutu - www.libinst.cz
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    AIAX: co jsem nepochopil? že mohou existovat lepší systémy? ten dokument dovádí věci do absurdna.

    ano, zdá se, že jsi v bankovnictví vzdělanější.

    jo a co se nerostných surovin týče, dokument zase naprosto opomněl, že existuje jedna nemalá část ekonomiky a to jsou služby. není nutné každý dolar investovat do něčeho hmotného.

    AIAX
    AIAX --- ---
    ROMANET: Nezlob se, ale ty tvé odrážky ukazují jediné - vůbec nic jsi nepochopil a o bankovnictví toho moc nevíš. Ale tvůj "pocit" je správný - logiku to dává.

    Podívej, to opravdu není žádná goebelsovina, jenom to tak vypadá, je to schválně točené pro lidi, co ví o bankách jen to, že se tam ozve "bing", když na tebe dojde řada. Systém frakčního rezervního bankovnictví je dávno známý princip, který jako zjevný podvod soustavně kritizuje třeba Rakouská škola a v některých aspektech i monetaristé. Říkají ti něco jména jako Hayek, Friedman, von Mises, Rothbard? Doufám že ano.

    Právě píšu souhrnný článek pro jeden server, kde uvedu spoustu "seriózních" odkazů na práce špičkových ekonomů minulosti i současnosti, kteří tenhle mechanismus odhalují stylem "král je nahý". Ale ty linky ti můžu klidně hodit teď, pokud máš čas a umíš dobře anglicky, královsky si počteš. A až si pak seženeš práce zastánců FBR, jistě se od srdce zasměješ nad tím, jaké argumenty je schopen odborník předložit, jen aby nemusel přiznat, jaký je to všechno švindl.

    Návrh měnové reformy profesora Josepha Hubera a ekonomického publicisty Jamese Robertsona
    http://www.jamesrobertson.com/book/creatingnewmoney.pdf

    Výstižná kritika FRB jednoho z nejvlivnějších amerických politických ekonomů Murraye Rothbarda:
    http://mises.org/rothbard/rothmoney.pdf

    Další brilantní kritika od profesora Jorga Guido Hulsmanna:
    www.independent.org/pdf/tir/tir_07_3_hulsmann.pdf

    Skvělá analýza, poněkud spekulativnější, o to však nápaditější, Vladimira Z. Nuriho, který navíc uvádí čtenáře do nové ekonomické teorie zvané ekonofyzika:
    www.secamlocal.ex.ac.uk/people/staff/mrwatkin/nuri.pdf
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    tak jsem se tedy dostal k tomu, abych dokoukal do video...

    dojem je stejný jako z toho začátku, je to šílená goéblsovina.

    základní motiv filmu, tedy, že si soukromé firmy vytvářejí peníze, jak se jim zlíbí je zajímavý. může se z toho, až zdát, že bance je úplně jedno, jestli jí dluh vrátíte nebo ne, protože ona vám nic skutečného nikdy nedala.

    stejně tak je tam zajímá myšlenka s tím, proč si sakra stát peníze půjčuje, když si je může sám vytisknout.

    podobně jako to, že když nebudou žádné dluhy, tak nebudou žádné peníze a budeme v hajzlu.

    zajímavé je i to, že dluhy nemůžeme nikdy splatit, protože na to není dost peněz.

    logiku to jistě dává. ale... svět je o fous složitější a ani citáty vytrhaný z kontextu jej neumí zjednodušit.

    takže jen co mne tak napadá

    a) banka negeneruje pěníze, generuje je dlužník. ten dává do banky zástavu a ona mu na ní dá poukázku (což jsou shodou okolností peníze). je to úplně stejné jako by v bance bylo zlato.

    b) svět není jen o penězích. máme majetky, ať už nemovitosti, auta, nábytek, tak i podíly ve firmách.

    c) nejsem si jistý, ale myslím, že naprostá většina peněz v oběhu nemá zhola nic společného s běžným životem občanů ani s fungováním podniků. jsou to peníze na finanční operace na burzách.

    d) ano všechny peníze jsou dluhy, i ty peníze, které vydává stát, je dluh státu vůči vám, že vám za stokorunu dá stokorunu.

    e) ani bych už nekomentoval ty vysmátý bankéře, kteři mají všechno a jsou úplně v pohodě.

    LEANKA
    LEANKA --- ---
    prosím o radu..nevím už kde se zeptat...co jsou to jednotlivé školy managementu??
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam